Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

The Mandalorian (2019)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
353 replies to this topic

#19
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Firefly in universul Star Wars. Momentan imi place ca au nimerit bine atmosfera din Star Wars dar cum Firefly nu m-a atras banuiesc ca nici asta n-o sa ma fac sa-l astept cu nerabdare.

Western spaghetti in Univers...

#20
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Am ceva dificultăți în localizarea temporală, Mandalorian apare după destrămarea Imperiului,  după moartea lui Yoda, atunci ce-i cu Yoda ăla mic? Vor s-o pună de o călătorie în timp? Sau ăla mic și verde e un descendent? În seriile următoare nu apare menționat nimic.

#21
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Posthellmarvel, on 13 noiembrie 2019 - 07:17, said:

Unimpressed. O gramada de clisee si deja-vu-uri din celelalte filme SW, + personaj principal luat din filmele de duzina cu Jason Statham (badboi-ul cinic care e de fapt baiat bun; seamana o țĂ®ră dar nu rasare Han Solo).

Surprize placute: Apollo Creed si zburatacirea droidului (deja imi jucau in cap alte clisee, cu team-ul om-droidul comic relief), singurul lucru promitator: the 50yo babbi Yoda (young Anakin, anyone?)

Peste vreo 20 de ani, Rogue One o sa fie considerat cel mai bun film StarWars.

Nu e fără probleme, dar ce să faci...

Un exemplu sesizat acum. Din păcate, după cum ai văzut, mandalorian uneori e castrat când trebuie ca să iasă niște situații. E ceva ce-am urât în toate filmele. Ăștia erau chiar temuți și de către jedi, erau foarte bine pregătiți atât fizic, cât și cu tot felul de echipamente. Sunt curios câte referiri vor fi, dacă vor fi, la Codul lor. Una dintre chestiile esențiale acolo era legată de onoare și nerenunțarea la o luptă indiferent de situație. De asta n-ar fi spus nimeni niciodată că "noi suntem mai mulți" ca formă de intimidare în fața lor.
Partea "bună", dacă te referi la suportul material oferit, este parte din Cod de asemenea. Așa erau crescuți. Nu se înțelege asta din film, însă așa ar trebui să fie.
Dar cine știe, poate fac și ăștia un Canon nou, că e la modă, plus că le permite să facă orice.

Una peste alta, vreau să mă bucur de atmosferă. Judecând durata primului episod, presupun că efortul financiar e uriaș. Îmi place mult universul.

#22
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016

View Postgepres, on 13 noiembrie 2019 - 11:15, said:

Am ceva dificultăți în localizarea temporală, Mandalorian apare după destrămarea Imperiului,  după moartea lui Yoda, atunci ce-i cu Yoda ăla mic? Vor s-o pună de o călătorie în timp? Sau ăla mic și verde e un descendent? În seriile următoare nu apare menționat nimic.
Si eu sunt curios cum o s-o scoata pe asta cu piticul din specia lui Yoda. Cel mai probabil e copilul lui, ca sa se pastreze un fir legat direct de batranul Yoda, spre ca nu vor inventa chestii de genul: "era un nepot de sora"  sau  "specia asta se reincarneaza, Yoda a revenit intr-o noua viata".

Edited by Manasu, 13 November 2019 - 12:02.


#23
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Aici au libertate maximă. Din ce-mi aduc aminte, Yoda nici nu avea specie menționată.

#24
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Toate ca toate, insa ala mic este simpatic tare... Posted Image

Edited by 2Unlimited, 13 November 2019 - 12:39.


#25
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,825
  • Înscris: 25.10.2004
place.
intrebare: a aparut pe undeva episodul 2 ?

#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pare interesant serialu,dar parca nu prea il prinde rolu pe Pedro Pascal
Si sa nu mai bage scene de "comedie" ca atunci cand incerca sa dreseze oratania aia pe post de cal

#27
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Din tura 2 de azi am înțeles că se aseamănă mult cu The clone wars și Rebels. Mai mult cu Rebels. Așa că mă aștept să fie destul de relaxat.

#28
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Baby Yoda is cute.

Asta de la baiatul meu cel mic.

Cel mare s-a aratat plictisit de asa timpenie, iar cel mijlociu a zis ca e cel mai misto film pe care l-a vazut vreodata.

#29
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 12.03.2010
Dudes, fo' real? Un episod intreg numai ca sa arate ca ala mic si verde e un Force user? (big surprise, there). Si ca Mando-Lando si Nick Nolte n-au mai auzit de asa ceva?? Wtf is this shit? Eu stiam ca astia cu Forta erau de cind lumea prin galaxie.

Pe bune cadrele de la sfirsit cu creditele au fost mai misto decit tot episodul. Mai bine puneau niste bule cu text, faceau un slide si scuteau o gramada de bani.

Edited by hellmarvel, 16 November 2019 - 09:24.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Set in the Star Wars universe, the series takes place five years after the events of Return of the Jedi and follows a Mandalorian bounty hunter beyond the reaches of the New Republic.
deci avem de-a face cu Yoda Jr.

mie imi plac si westernurile si SFurile si seria SW, deci combinatia este OK dpmdv :)

Edited by MembruAnonim, 16 November 2019 - 12:42.


#31
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
E prea scurt. Macar 45 de minute per episod de ne-ar fi dat..

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Serialul nu mai starnea atatea comentarii daca nu era in universul Star Wars, caci puteau usor schimba niste chestii si sa nu mai aiba legatura. Star Wars nu are nicio releventa in povestea asta si in loc de verzitura ce seamana cu Yoda putea fi o verzitura ce nu seamana cu nimic cunoscut, intelegeti ideea.

Privit obiectiv e un serial de aventura, pana si coloana sonora suna western. Deocamdata imi place, dar genul asta de serial nu se face la 30 de minute, ca nu e The Big Bang Theory.

[ https://i.imgur.com/dsTbbPU.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://images6.fanpop.com/image/photos/43000000/The-Mandalorian-Chapter-2-The-Child-star-wars-43099682-540-270.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 16 November 2019 - 17:28.


#33
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Sunt anunțate numai 8 episoade, 2 au trecut. Nu se știe foarte multe despre planuri, dezvoltare, durată. Sper să nu înceapă toți cu prostii de genul Extended după. Mi se pare că începe să fie testat conceptul ăsta, ca să mai atragă niște bani mai târziu.

#34
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Nu rupe inima targului. Ma asteptam la mai mult.
Cred ca producatorii se bazeaza exclusiv pe nosatlgici ca mine.


#35
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Seria asta pare sa fie facuta special pentru introducerea Disney+. Intratul pe piata streaming e foarte scump si riscant, si au vrut sa se asigure ca exista o serie care tine lumea abonata. Altfel lumea face cont, se uita citeva saptamini la filme vechi si inchide contul.

Dar la un cost de doar 12,5 milioane pe episod, pot sa continue ani de zile atit timp cit ei cred ca are sens. Toate cele 3 serii Marvel la care Disney lucreaza acum costa mult mai mult decit The Mandalorian.

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postrigmarole, on 16 noiembrie 2019 - 21:17, said:

Seria asta pare sa fie facuta special pentru introducerea Disney+. Intratul pe piata streaming e foarte scump si riscant, si au vrut sa se asigure ca exista o serie care tine lumea abonata. Altfel lumea face cont, se uita citeva saptamini la filme vechi si inchide contul.

Dar la un cost de doar 12,5 milioane pe episod, pot sa continue ani de zile atit timp cit ei cred ca are sens. Toate cele 3 serii Marvel la care Disney lucreaza acum costa mult mai mult decit The Mandalorian.
Nu-i chiar asa putin....un sezon intreg te duce la cheltuieli aproape cat cu un film artistic bunicel....
Totusi nu imi dau seama pe ce dracu dau astia astatia bani din moment ce majoritatea cadrelor sunt filmate in studiou...
Daca s-ar pune astia acum sa faca filme in cadre naturale cum se faceau pe vremuri,ar ajunge la bugete de 500.000.000 de dolari...

Edited by I2O, 16 November 2019 - 21:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate