Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Anime-urile copilariei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Ma uitam toata ziua la astea.Habar n-am de ce.Tin minte ca avem 10-11 ani cand aparusera.

#20
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cam tot ce s-a difuzat la TV.R. în anii '90. Dar şi la Italieni (acolo am văzut pentru prima oară "Sailor Moon"; "Dragon Ball" nu m-a pasionat, deşi sunt băiat). La Germani m-am uitat la "Topo Gigio" (câţi ani am încercat să aflu cum se numea...), dar la un moment dat nu l-au mai difuzat.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPhobos, on 24 august 2019 - 16:31, said:

Omuletul Gopo.

[ https://observator.tv/uploads/image/Valentina/gopo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De unde sa stie initiatorul de asa ceva? N-a mai apucat nici macar Walt Disney, decat in epoca de apus.

Edited by myshyk, 24 August 2019 - 19:45.


#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cum dracu ai vazut tu alea la 1 an diferenta? Desenele de care spune initiatorul au 10 ani intre ele distanta....poate pe net sa le fi vazut...
Da si eu am vazut sailor moon cand eram mic ....si am vazut si dragon ball...naruto a aparut in 2005 dragon ball erau prin 1999....

#23
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Evangelion, nimic nu se compara cu el. Din era aia, pe locul doi in topul meu e Gasaraki.
Anii 90 au reprezentat practic epoca de aur a animeurilor, mai ales in privinta genului mecha.
Evangelion e mai mult decat un simplu anime, reprezinta practic apogeul cinematografiei japoneze. Ca poveste e superior oricarui serial american produs dupa Lost. Un alt anime al anilor 90 care-mi este tare drag e Blue Gender (o alta productie shonen a legendarului regizor Ryosuke Takahashi).

Edited by doxan, 24 August 2019 - 19:58.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De fapt dragon ball prima datat au fost facute in japonia in 1985... in Romania abia in 1999 au aparut...

View Postdoxan, on 24 august 2019 - 19:46, said:

Evangelion, nimic nu se compara cu el. Pe locul doi in topul meu e Code Geass.
Primele desene vazute... niels holgerson cred....mai erau unele cu un pui de caprioara luat de langa mama lui de niste unii...mai erau alea cu serifii spatiului sau cam asa ceva....

#25
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Cea mai bună serie animată din anii 90 a fost una din Franța (vorbeau franceză din ce-mi aduc aminte), dar îmi scapă titlu acum. Cu un fel de exploratori spațiali. Mi-ar plăcea să revăd asta. În rest nu-mi lipsește nimic.

#26
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Pacat ca nu mai activeaza pe aici tovarasul meu genjuroo, omuletul ala era o adevarata enciclopedie in materie de animeuri. 😱
Am descoperit multe animeuri mai obscure datorita recomandarilor sale.

Edited by doxan, 24 August 2019 - 19:59.


#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postc6t9, on 24 august 2019 - 19:52, said:

Cea mai bună serie animată din anii 90 a fost una din Franța (vorbeau franceză din ce-mi aduc aminte), dar îmi scapă titlu acum. Cu un fel de exploratori spațiali. Mi-ar plăcea să revăd asta. În rest nu-mi lipsește nimic.

De un serial din asta in care se vorbea pe franceza mi-aduc si eu aminte, dar tot asa nu mai stiu cum se numeste.

#28
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Desenele animate romanesti de pe vremea lui Ceasca mi se pareau praf comparate cu alea Disney din 30'. Am ajuns sa le regret cand am vazut anime-urile japoneze.

#29
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postjavathepyton, on 24 august 2019 - 16:23, said:

Am urmarit  Sailor Moon in treacat la TVR2 in anii de gradinita. Era hazliu sa o vad pe Sailor Moon dublata vocal de un barbat care interpreta  toate personajele. Si pe fundal ascultam vocile personajelor in engleza.........
la gradinita ...la virsta de gradinita .... ascultai TU pe fundal vocile in engleza si te amuzai .....
Bine .

#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postc6t9, on 24 august 2019 - 19:52, said:

Cea mai bună serie animată din anii 90 a fost una din Franța (vorbeau franceză din ce-mi aduc aminte), dar îmi scapă titlu acum. Cu un fel de exploratori spațiali. Mi-ar plăcea să revăd asta. În rest nu-mi lipsește nimic.

View PostPhobos, on 24 august 2019 - 19:57, said:

De un serial din asta in care se vorbea pe franceza mi-aduc si eu aminte, dar tot asa nu mai stiu cum se numeste.

Ahahaha! Le-am gasit!!! :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NT7QfLobMXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Daaaaaa! Din 91. Ce amintiri...

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si ala e tot anime. Doar ca la noi a venit via franta si era deja dublat de cacanarii aia. E o oroare sa vezi un anime in alta limba in afara de nipona.
https://myanimelist.net/anime/3317/Uchuusen_Sagittarius?q=Uchuusen%20Sagittarius


La subiect prima data am dat de anime pe la bulgari cred prin '89 sau la inceput de '90 nu sunt sigur oricum pe acolo pe undeva, stiu ca mai apoi am aflat ca franturile vazute erau din ceva numit anime si al carui titlu era Sandybell. Tot de prin anii '90, '95 daca nu ma inseala memoria e si alt titlu celebru, Ghost in the Shell. GiTS, Neon Genesis Evangelion, Ergo Proxy si inca cateva chiar sunt de urmarit.

Edited by MembruAnonim, 24 August 2019 - 21:17.


#33
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Ergo Proxy e foarte matur, deja mindfuck.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De asta, cele mentionate, sunt cu dedicatie pentru cei care considera anime-urile simple desene animate.

#35
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 24.03.2018
Anime-ul japonez este foarte bine plasat. Au ajuns la niste detalii si la o complexitate care nu se regasesc in animatiile americane (realizate intr-o cheie copilareasca, doar pentru divertisment) sau cele europene (serioase, concentrate in special pe mesaj in detrimentul animatiei).

Cele mai bune animatii facute vreodata sunt japoneze, vezi Studio Ghibli, cu Spirited Away considerat cel mai reusit film de animatie.

View Postjavathepyton, on 24 august 2019 - 16:44, said:

Am spus ANIME-URI
DESENE JAPONEZE

Anime se refera si la alte animatii asiatice. Exista si anime sud-coreean (nu prea dezvoltat) si anime chinezesc. In ultimii ani chinezii au scos sute de serii anime, destul de bune din punct de vedere tehnic, dar parca le lipseste ceva...  poate pentru ca au copiat (ca de obicei) si prefera stilul personajelor japoneze, in loc sa incerce un stil propriu.

#36
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Grendizer, Sailor Moon, Trigun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate