Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Dieta carnivora si beneficiile ei pentru corp si ten

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Te-ai "spart" singur, pune mana pe o carte, nu mai citi toate mizeriile din toate colțurile obscure ale internetului.

Nu a zis nimeni ca sunt bio, ti-am scris doar ca nu au hormoni. Stai linistit ca si porcul sau vita sunt tot la fel de bio ca puiul, il eviti degeaba.

Edited by LensFlare, 23 August 2019 - 15:26.


#20
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019

View PostLensFlare, on 23 august 2019 - 15:24, said:

Te-ai "spart" singur, pune mana pe o carte, nu mai citi toate mizeriile din toate colțurile obscure ale internetului.

Nu a zis nimeni ca sunt bio, ti-am scris doar ca nu au hormoni. Stai linistit ca si porcul sau vita sunt tot la fel de bio ca puiul, il eviti degeaba.

Stiu ca si porcul si vita nu sunt "Bio".
In fine, oricum gustul puiului mi se pare oribil, sincer.

#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

View Postbenetusseryo, on 23 august 2019 - 13:45, said:

90%  din plantele cultivate pe planeta ptr "ingrasarea animalelor" sunt modificate genetic.
Modificat genetic nu e ceva rau automat.

View Post__Dan__, on 23 august 2019 - 13:45, said:

Ai auzit de guta? Boala grofilor care se imbuibau cu prea multa carne?
Carne rosie.
Adica porc.

#22
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
de unde iei carne de vita proaspata?
ce se vinde in comert, in supermarketuri si macelarii e groaznica, talpa

#23
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Am patit-o eu cu carnea acu 3 ani. Asta dupa o dieta fara carne...am reinceput sa mananc carne si nu mi-am dat seama ca e prea mult dintr-o data.
Ei bine din cauza acidului uric acumulat in rinichi si din cauza in general nu prea ma hidratez am facut o pietricica de 7 mm.. nu-i foarte mare dar e a naibii de dureroasa... nu doresc nimanui asa ceva.
Asa ca atentie cu carnea, nu faceti exces si hidratati-va.
Pe de alta parte si vegetarienii sufera de o groaza de carente (mai ales vir B12) care se manifesta destul de urat in timp.
Eu zic, o dieta echilibrata, mai putin si de calitate.

#24
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Bai fratilor, nu mai mancati pui din comert, crescuti industrial. Sunt o mizeriw, plini de hormoni si antibiotice, si cu gust ca dracu.
Orice alta carne e de preferat puiului chiar daca e tot de crestere industriala.

View Poston64, on 23 august 2019 - 16:19, said:

de unde iei carne de vita proaspata?
ce se vinde in comert, in supermarketuri si macelarii e groaznica, talpa

Au la Carrefour acceptabila, rasa Angus.

View PostLensFlare, on 23 august 2019 - 14:09, said:

Stii ca exista (de multi ani) o directiva europeana care interzice folosirea hormonilor de crestere?

Vezi Ordinul 199/2006 inainte sa scrii prostii.

Ei da, ca ii si controleaza bine inaptii astia de la statul romanesc.
Cate sunt numai pe hartie in tara asta, v-ar lua groaza daca ati sti.
Si cum ii face sa creasca atat de rapid atunci? De ajung intr-o luna cat un pui de curte in 3 luni?

Edited by epetroiu, 24 August 2019 - 00:10.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFluk3, on 23 august 2019 - 18:37, said:

Ei bine din cauza acidului uric acumulat in rinichi si din cauza in general nu prea ma hidratez am facut o pietricica de 7 mm.. nu-i foarte mare dar e a naibii de dureroasa... nu doresc nimanui asa ceva.
Fals... e normal ca acidul uric sa se acumuleze in rinichi... intrucat asta e printre altele functia lui, el nu creeaza pietre Posted Image
Fii atent, piatra nu se face de la acid... ai facut pentru ca ti s-a combinat calciul cu oxalatul rezultand oxalat de calciu (pietre de rinichi). Acest lucru se intampla in doau feluri, ori ai prea mult calciu (iei suplimente aiurea) ori prea multi oxalati ori ambele la sigur, mananci chestii anapoda (nu carne) care le contin... si ceva mai putin stiut... nu ai magneziu suficient !
Da, magneziul blocheaza cristalizarea/formarea oxalatului de calciu... un sumpliment de magneziu daca ai istoric de pietre te tine departe de probleme.

View PostFluk3, on 23 august 2019 - 18:37, said:

Asa ca atentie cu carnea, nu faceti exces
Da, nimic in exces nu e bun dar carnea nu face pietre la rinichi, e mitologie.

Edited by andreic, 24 August 2019 - 01:32.


#26
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postandreic, on 24 august 2019 - 01:30, said:

Fals... e normal ca acidul uric sa se acumuleze in rinichi... intrucat asta e printre altele functia lui, el nu creeaza pietre Posted Image
Fii atent, piatra nu se face de la acid... ai facut pentru ca ti s-a combinat calciul cu oxalatul rezultand oxalat de calciu (pietre de rinichi). Acest lucru se intampla in doau feluri, ori ai prea mult calciu (iei suplimente aiurea) ori prea multi oxalati ori ambele la sigur, mananci chestii anapoda (nu carne) care le contin... si ceva mai putin stiut... nu ai magneziu suficient !
Da, magneziul blocheaza cristalizarea/formarea oxalatului de calciu... un sumpliment de magneziu daca ai istoric de pietre te tine departe de probleme.


Da, nimic in exces nu e bun dar carnea nu face pietre la rinichi, e mitologie.
Eu zic sa te mai informezi.
Piatra pe care o aveam eu era "radio invizibila". Nu am vazut-o nici la raze x  nici la ecograf ci doar la CT.
Pietrele din oxalat de calciu se vad si la raze si la eco.
Eu am avut piatra facuta din cauza acidului uric care repet este RADIO INVIZIBILA !
https://my.cleveland...ric-acid-stones
Culmea ca piatra pe care am facut-o a fost doar in perioada in care dupa 4 ani de nemancat carne am reinceput sa manac carne plus ca in general nu ma hidratez cum trebuie.
Asa ca , DA, se pot face pietre la rinichi din cauza excesului de carne.

#27
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019
Exista rasa Angus de vita disponibila in Carrefour, sau Irish Beef calitate irlandeza din Kaufland, vita care este crescuta cu 90% iarba si care da un rosu aprins carnii.
Evident, hrana trebuie sa fie de calitate.

Edited by Andrei901, 24 August 2019 - 08:14.


#28
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostNeaceasca85, on 23 august 2019 - 13:43, said:

Mancati (si) carne, traiti-va viata ca oricum este scurta.
mi se pare ironic sa aud asta tocmai de la tine
pentru ca din punctul meu de vedere nu ai avut parte de cel mai important lucru in viata

#29
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostAndrei901, on 23 august 2019 - 13:30, said:

...
Am incercat si diverse diete, si am ajuns la concluzia ca cea mai buna solutie pentru acnee (cel putin la mine doar asta a funcționat) este dieta carnivora. Da, ati citit bine.
...
Aha, dacă răsfoiesc un pic internetul găsesc zeci de mărturii cum dieta vegană i-a vindecat de acnee (și nu numai).
Dar sunt curios:
  • Exact ce și cât mâncai înainte?
  • Exact ce și cât mănânci acum.
  • Vreau să văd planul tău complet și exact de alimentație pe o lună.
Cât timp ai lăsat să treacă până când ai declarat vindecătoare dieta asta carnivoră?

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFluk3, on 24 august 2019 - 07:58, said:

Eu zic sa te mai informezi.
Sunt bine informat, am crezut ca ai piatra comuna caci celalalte sunt mai rare si n-ai spus ca e invizibila. Da, aciditatea extrema poate forma cristale, e un fenoment mai rar totusi si tradeaza alte boli si dezechilibre electrolitice cum probabil ai avut.
Sunt 4 tipuri de pietre de rinichi in mare, cea comuna de calciu, cea cristalina data de purine (compus heterociclic cu rol in formarea aminoacizilor speciali si unele coenzime gen A, de aici interferenta cu aciditatea), struvite si cistina.
Totusi ca sa ai o deviatie acida suficient de mare incat sa poata cristaliza ar trebui sa ai purina la greu in organism adica sa abuzezi serios sau sa iei carne de proasta calitate.

View PostFluk3, on 24 august 2019 - 07:58, said:

Asa ca , DA, se pot face pietre la rinichi din cauza excesului de carne.
Cat timp mamiferele carnivore nu au aceasta problema afirmatia e prea generalista si neconforma.

Edited by andreic, 24 August 2019 - 16:19.


#31
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Păi:

Quote



#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Ei asta nu stiam... Posted Image :OK:

Edited by andreic, 24 August 2019 - 16:22.


#33
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postandreic, on 24 august 2019 - 16:08, said:

Sunt bine informat, am crezut ca ai piatra comuna caci celalalte sunt mai rare si n-ai spus ca e invizibila. Da, aciditatea extrema poate forma cristale, e un fenoment mai rar totusi si tradeaza alte boli si dezechilibre electrolitice cum priobabil ai avut.
Sunt 4 tipuri de pietre de rinichi.


Cat timp mamiferele carnivore nu au aceasta problema afirmatia e prea generalista si neconforma.
Adica concluzia ta este ca ... daca majoritatea animalelor nu fac piatra la rinichi din cauza carnii faptul ca eu am facut piatra la rinichi nu e un lucru concludent :)

Normal ca factorii favorizanti au fost si lipsa unei hidratari corespunzatoare... pt ca daca beam mai multa apa si se "spala" rinichiul nu imi forma piatra aia nenorocita.
Dar iti spun clar ca factorul prim  fost exact acidul uric provenit din consumul de carne.... asta mi-a spus si doctorul care s-a ocupat de mine.

O persoana normala sanatoasa care se hidrateaza corespunzator nu o sa pateasca lucru asta mai ales daca nu face exces de proteine, carne. Caz n care face, se poate trezi la fel ca mine sau cu guta.

Doar ca fapt divers nu am avut alte boli sau dezechilibre chimice, asta dupa nenumarate teste de laborator.

Cele mai rare pietre la rinichi nu sunt cele formate pe baza acidului uric ci cele formate in baza acidului cystinic, acele se formeaza doar la oamenii cu predispozitie genetica la asa ceva (afectiune numita Cystinuria)

#34
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Intrebarea interesanta este de ce altii si cu insulina mai sus nu au acnee, tu ai o problema, ar trebui sa rezolvi pe aia. Referitor la excesul de carne, si eu mancam cate un gratar plin de piept de pui fara piele zilnic si nu am avut nimic, timp de 1-2 ani am facut asta, se zice ca s-ar uzeaza rinichii prin suprasolicitare, nu doar acid uric si altele.
Deci insulina mai sus iti produce ceva, ceva-ul ala trebe rezolvat. Adica ce faci ? Altii mananca de toate si tu stai pe bara toata viata ? Plus ca lipsa de carbo da lentoare uneori.

epetroiu, ce are tata carnea de pui, bag la copanale si imi plac prajite asa cu mujdei de usturoi, au gust, daca e sa o luam asa, nu am mai manca nimic. Si ceafa de porc are gust.

#35
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Din constatarile mele, peste 90% din popor nu intruneste doza minima de carne in alimentatie, adica macar odata la 2-3 zile, cate 300-500g in functie de corp, metabolism, stil de viata etc.

Deci, nu e nevoie de vreo dieta carnivora ci de mancat carne ok macar in cantitatile corecte pe care le cere corpul, alaturi de fructe, legume, etc.

Edited by Kres, 25 August 2019 - 04:35.


#36
Andrei901

Andrei901

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.07.2019

View PostMinettoMatoi, on 25 august 2019 - 01:58, said:

Intrebarea interesanta este de ce altii si cu insulina mai sus nu au acnee, tu ai o problema, ar trebui sa rezolvi pe aia. Referitor la excesul de carne, si eu mancam cate un gratar plin de piept de pui fara piele zilnic si nu am avut nimic, timp de 1-2 ani am facut asta, se zice ca s-ar uzeaza rinichii prin suprasolicitare, nu doar acid uric si altele.
Deci insulina mai sus iti produce ceva, ceva-ul ala trebe rezolvat. Adica ce faci ? Altii mananca de toate si tu stai pe bara toata viata ? Plus ca lipsa de carbo da lentoare uneori.

epetroiu, ce are tata carnea de pui, bag la copanale si imi plac prajite asa cu mujdei de usturoi, au gust, daca e sa o luam asa, nu am mai manca nimic. Si ceafa de porc are gust.

Atunci ce e in neregula cu insulina? Diabet nu am, am facut control.
Cauta pe net sa vezi, "high glycemic foods and acne" si te vei convinge.
La mine, daca mananc un simplu corn cu ciocolata de 100 de gr, a doua sau a treia zi, apar câteva coșuri, iar daca tot consum din-astea zilnic, in 2 saptamani maxim acnee garantat. Am probat de n ori, rezultatul e acelasi. E foarte absurd si enervant, stiu, dar ce e de facut?! Am fost la 3 medici dermatologi, unii ma bagau pe antibiotice gen doxiciclina sau azitromicina, altii pe Roaccutane. Am luat si vitamine precum zinc, seleniu, D3, probiotice, omega3 si nimic nu functioneaza pe termen lung. Am luat si antifungice. Ideea e ca, cand iau Roaccutane dispar, dar dupa 4-5 luni revin inapoi la fel. Nu poti lua otravurile astea toata viata, nu?! Ce naiba..

P. S. Am incercat si dieta vegana 6 luni. Rezultat :NU functioneaza pentru acnee.
Plus ca nu am nevoie de deficiente nutritionale.
Dieta carnivora mi se pare cea mai ok, avand in vedere ca nu mai apar cosuri din alea mari denumite si "cystic acne". Mai apar 2-3 pe saptamana din alea mici albe care le dau cu Zynerit sau Isotrexin si trec, dar cu o dieta "normala" totul se dezvolta in "cystic acne".
Am incercat si Duac gel, Mask plus, Skinoren, dar cele mai ok pe se par Zynerit, Isotrexin si Mibazon.

Am folosit si n sapunuri si geluri de curatare: La roche posay, Bioderma, Avene, Gerovital, Garnier dar si sapunuri cu sulf, argila, neem si turmeric, Protex, Dove, etc.
Am incercat si faza cu schimbatul fetelor de perna la 2 zile, 4 litri de apa pe zi plus alte minunatii.

Edited by Andrei901, 25 August 2019 - 08:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate