Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Nebunie pe doua roti (in NYC)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Atkp8mklOh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am ramas mut. Si cu ocazia asta m-am dezabonat de la bucharest baic trafic :lol:

In New York chiar nu exista reguli de circulatie pentru biciclisti? M-am uitat si alte clipuri asemanatoare, e bezmeticeala curata, mai ceva ca in India, fiecare se strecoara pe unde apuca, pietonii merg pe bike lane-uri in contrasens, ciclistii pe trotuar si slalom printre masini si pietoni, nici gand sa opreasca la treceri de pietoni, dar nici pietonii nu sunt deranjati. Culoarea semaforului e doar pentru nevazatori. Un fel de participare tacita la haos total.

Ca fapt divers: NY are 8.6 milioane de locuitori

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostNeuralShock, on 23 august 2019 - 02:37, said:

In New York chiar nu exista reguli de circulatie pentru biciclisti?

Există, și sunt similare cu cele de la noi. Asta nu le respectă. E din curentul mesagerilor pe bicicletă, dar acum treaba asta e un fel de hipstăreală, își iau biciclete de-astea "rusești", fără frâne, și se plimbă prin trafic.

Oricum, ăsta din clip a mers prin același trafic ani de zile. Nu-ți imagina că-l poți pune în București și ar merge la fel. S-ar trezi pe capota unui taximetrist în primele trei minute. Dar dacă stai să studiezi traficul, inclusiv în București sau în orice altă metropolă, o să vezi că sunt foarte multe lucruri pe care le poți intui, de la pietonul care o să se arunce pe trecere cu nasul în telefon, până la ăla care va întoarce pe linie continuă. Cât timp ții cont de ele, poți dezvolta un astfel de mers, fluid.

Dacă te uiți, mai sunt clipuri, cu același, iar în câteva dintre ele are niște situații de-alea la limită, ori cât pe ce să lovească pietoni, ori să se lovească de mașini.

Edited by SmurfK, 24 August 2019 - 21:27.


#3
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010

View PostSmurfK, on 24 august 2019 - 21:22, said:

Dacă te uiți, mai sunt clipuri, cu același, iar în câteva dintre ele are niște situații de-alea la limită, ori cât pe ce să lovească pietoni, ori să se lovească de mașini.

Da, m-am uitat si la varianta "RoughCut" a clipului, cea de 14 minute. Ai vazut cand se joaca "chicken" cu femeia cu copilul in carucior, cand trece razant pe langa mama cu fata imbracata in negru? Inteleg ca e hipstareala dar dar tipul asta e arogant de-a binelea. Pe varianta originala nu e muzica si se pot auzi zgomotele din trafic, tipul trece asa razant pe langa masini de nu de putine ori auzi cum i se loveste geaca aia de-i flutura in vant de oglinzile masinilor. Poti auzi si sperieturile oamenilor cand trece printre ei pe trecere.

Intresant e cum trece pe rosu chiar de fata cu o masina de politie, care nu pare sa aiba o problema cu asta. Ma gandesc ca e si greu sa te tii dupa un nebun din asta prin traficul care e acolo si de asta probabil nici nu se sinchisesc. Nu contest ca omul a facut traseul ala de zeci de ori si cunoaste fiecare coltisor si timing-urile de la semafoare, plus de asta, in pofida traficului care e acolo, ai loc sa mergi si sa te strecori, nu se merge bara la bara ca la noi.

Alt nebun: https://youtu.be/5aTViwJWmCY?t=325

Daca primul are cat de cat loc, asta e cu adevarat kamikaze.

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu mă refer că știe drumul, ci știe comportamentul șoferilor. Ceva de genul, dacă vezi în București unul cu X5 cu roțile virate, fără semnalizare, cum i se sting stopurile pe frână, te aștepți să ți se bage în față. Cam așa cred că gândește și ăsta traficul.

Oricum, eu sunt destul de sigur că stilul ăsta are la origine o necesitate. Am văzut și pe la noi, că poți face curierat pe bicicletă, mâncare în general. Acolo faci bani în funcție de cât de repede livrezi mâncarea dintr-un punct în altul. Nu ești angajat al unui restaurant, s-o lălăi. Așa că e necesar să ajungi cât mai repede.

Dar eu nu înțeleg de ce au biciclete fără frâne. Dacă erau săraci, înțelegeam, că și la noi, multă vreme, poștașii aveau biciclete de-alea vai mama lor, pentru că nu-și permiteau mai bune. Dar dacă-ți permiți frâne... Majoritatea au cadre de $2000...

Edited by SmurfK, 25 August 2019 - 15:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate