Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ochelari protectie calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
robert57

robert57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.02.2013
Buna, eu nu port ochelari, vreau doar o pereche pt Pc si telefon seara, impotriva luminii albastre. Cei care au asa ceva imi pot recomanda ceva firme, tipuri de lentile?
Din cate mi-au zis opticrisu aduce aceste lentile din 🇦🇹 si germania. doar lentilele ar fi 600ron daca sunt taiate pt rame normale , nu perforate sau cu 'atza' jos. Nu e chestie de buget insa nici suprapret nu as vrea sa dau. Problema e ca lentilele astea atunci le fac de rusine pe cele de la polarizen(lensa) unde gasesti deja cu 200 ron acesti asa zisi ochelari de protectie calculator cu rame incluse. Deci Lensa le face in 🇨🇳?? Oricum vreau recomandari si pareri de la cei care au deja si ce au. Ms

#2
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Pai pe PC/telefon n-ai filtru de reducere a luminii albastre?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Aloooo ...
Ochelarii de protectie pentru calculator sunt ochelari cu sau fara dioptrii si doar o vizita la medicul oftalmolog arata daca ai sau nu nevoie de asa ceva.
Daca vrei o pereche doar ca ai auzit tu "ca asa trebuie", nu va dura foarte mult si vei trece la dipotrii.

Exemplu - eu port ochelari de vedere dar la calculator nu-i nevoie. Si asta dupa ce am consultat mai multi oftalmologi

Asa ca - fuga la oftalmolog

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
In genral se foloseau pe vremuri la monitoarele cu tub catodic si ulterior la monitoarele cu tub de neon.
Astea cu LED mai emit ele un pic de lumina spre albastru dar nu e periculaosa ca UV-urile de la celelalte. Plus ca poti sa dai din setari sa fie imaginea mai galbuie daca deranjeaza.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 robert57, on 22 august 2019 - 17:23, said:

vreau recomandari si pareri
Regleaza corect luminozitatea monitorului si n-ai nevoie de ochelari speciali pentru asa ceva.

#6
Coloneluu

Coloneluu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.07.2015
Hahaha.. cel mai sigur o altă metodă de a stoarce bani de la speriați.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
El are ochii "perfecti" si nu ar vrea sa-i strice in monitor ca sa poarte ochelari.
Am prins monitoare din alea cu ecran "bombat" dupa 3-4 ore imi erau ochii rosii si n-am nimic :))  + ca ma jucam mult pe un telefon clasic cu ecran de 1.4-1.6" :))

#8
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Cea mai buna metoda, pusa personal in aplicare de curand, este eliminarea de pe orice ecran a culorii alb de fundal.
Pentru PC, laptop am pus deja addons Dark Mode. Este impecabil si imi pare rau ca nu l-am utilizat cu mai mult timp in urma.

#9
robert57

robert57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.02.2013
@Crbl2001- nu am mai auzit de filtrele alea dreptunghiulare  care se puneau pe monitoarele vechi CRT de cand au venit in comert led-urile prin 2005 si ceva?? nu mai stiu . Ai dreptate, poate fi o idee buna. Nu stiam la telefon, nu folosesc.

@Naijax - alo ce, frate? eu am vedere 200% la distanta fata de o persoana normala, iar aproape nici nu se pune problema. dar stau 12 ore zilnic la calc din cauza jobului. Lumina albastra e daunatoare pt ochi,orice ochi de vultur ai avea. Suntem in alte vremuri, alte monitoare fata de ce era in trecut. Tehnologie noua, probleme noi. deci.

M-am uitat ....de la Essilor mi-ar aduce opticrisu.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 eiffel, on 22 august 2019 - 17:37, said:

Astea cu LED mai emit ele un pic de lumina spre albastru dar nu e periculaosa ca UV-urile de la celelalte. Plus ca poti sa dai din setari sa fie imaginea mai galbuie daca deranjeaza.

Problema apare la somn. E dovedit că acea lumină albastră a ecranelor, îți deranjează somnul.
https://www.health.h...has-a-dark-side
https://www.ncbi.nlm...les/PMC6288536/

Asupra ochilor, ecranele monitoarelor nu au niciun efect dăunător. Dar au asupra somnului, și, automat, asupra vieții tale, somnul fiind conectat de o groază de probleme pe care le poți avea, de la boli cardiovasculare, până la Alzheimer.

Așa că... Poate fi periculoasă lumina albastră, mai periculoasă decât ar fi dacă ți-ar afecta doar ochii.

Edited by SmurfK, 22 August 2019 - 18:28.


#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Deci la servici sa nu dormi cu lumina albastra :)

#12
robert57

robert57

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 02.02.2013
@TruculMagic same here, insa monitoarele CRT erau mai bune, in termeni de refresh rate decat astea Led standard(60hz). Dar aveau minusul de rezolutie si spatiu. Nu vezi, in comert azi in gaming se da batalia in pret, pe refresh rate cat mai mare 144hz +, ceea ce aveam inclus in monitoarele vechi (120+hz).
@neagu_laurentiu e reglat
@addumi sa stii ca si eu

P.S: M-am uitat ....de la Essilor mi-ar aduce opticrisu.

Prieteni, gama Essilor pt Pc e ok include anti: zgarieturi, reflexii, murdarie, praf, apa are cineva, e ok? ca orice scrieti, numai recomandari nu. Tot ce ati mentionat stiu deja, ca imi place sa ma informez de obicei. Ceea ce nu stiu, si nu vad oameni cu exemple concrete "sunt xulescu, si am ochelari cutare de y ani, si nu/ba merita etc. "

Quote

Problema apare la somn. E dovedit că acea lumină albastră a ecranelor, îți deranjează somnul.

exact, de aceea si vreau sa incerc astea profesionale care blocheaza lumina albastra. Cele de gaming au lentila prea galbuie si nu ma intereseaza.

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
nu te lua dupa astia, habar nu au, du-te nene si puneti ochelari de protectie ca te radiaza lecedeul de nu te vezi, mai ceva ca sudura cu arc electric, dar sa vorbesti cu opticianul sa-ti dea niste lentile aerate, care sa le cureti doar cu apa deshidratata sau antigel de trabant. sunt cele mai bune si au factor de protectie de 400%!

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 robert57, on 22 august 2019 - 19:01, said:

e reglat
Inseamna ca n-ar trebui sa te deranjeze albastrul!
Cand te uiti imprejur si apoi inspre monitor, nu trebuie sa sesizezi vreo diferenta. Orice medic iti va spune asta, monitorul nu trebuie sa iasa din cromatica si intensitatea inconjuratoare, sa nu "sufere" ochiul deloc la schimbarea planului.

Edited by neagu_laurentiu, 22 August 2019 - 19:20.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postrobert57, on 22 august 2019 - 18:26, said:

@Naijax - alo ce, frate? eu am vedere 200% la distanta fata de o persoana normala, iar aproape nici nu se pune problema. dar stau 12 ore zilnic la calc din cauza jobului. Lumina albastra e daunatoare pt ochi,orice ochi de vultur ai avea. Suntem in alte vremuri, alte monitoare fata de ce era in trecut. Tehnologie noua, probleme noi. deci.

Atunci ia 3 perechi
Una pentru acasa, una pentru la birou si una just in case
Toti sunt la fel de ... inutili
Bafta

#16
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postrobert57, on 22 august 2019 - 18:26, said:

@Crbl2001- nu am mai auzit de filtrele alea dreptunghiulare  care se puneau pe monitoarele vechi CRT de cand au venit in comert led-urile prin 2005 si ceva?? nu mai stiu . Ai dreptate, poate fi o idee buna. Nu stiam la telefon, nu folosesc.

@Naijax - alo ce, frate? eu am vedere 200% la distanta fata de o persoana normala, iar aproape nici nu se pune problema. dar stau 12 ore zilnic la calc din cauza jobului. Lumina albastra e daunatoare pt ochi,orice ochi de vultur ai avea. Suntem in alte vremuri, alte monitoare fata de ce era in trecut. Tehnologie noua, probleme noi. deci.

M-am uitat ....de la Essilor mi-ar aduce opticrisu.
Setari>Filtru lumina albastra>on

#17
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008

 robert57, on 22 august 2019 - 17:23, said:

Buna, eu nu port ochelari, vreau doar o pereche pt Pc si telefon seara, impotriva luminii albastre. Cei care au asa ceva imi pot recomanda ceva firme, tipuri de lentile?
Din cate mi-au zis opticrisu aduce aceste lentile din ���� si germania. doar lentilele ar fi 600ron daca sunt taiate pt rame normale , nu perforate sau cu 'atza' jos. Nu e chestie de buget insa nici suprapret nu as vrea sa dau. Problema e ca lentilele astea atunci le fac de rusine pe cele de la polarizen(lensa) unde gasesti deja cu 200 ron acesti asa zisi ochelari de protectie calculator cu rame incluse. Deci Lensa le face in ����?? Oricum vreau recomandari si pareri de la cei care au deja si ce au. Ms

MUUULTI imbecili pe aici ..d astia care nu se vaccineaza ca nu s oi si nu vor cip.
Omule, sunt oameni mult mai inteligenti decat toti carnaciorii astia penibili care ti au raspuns negativ; iar ei recomanda asa cev! Sunt studii facute.
NU trebuie sa te duci la oftalmolog ca sa iti recomande ochelari de soare sau de protectie pt calculator ..decat daca ai 2 neuroni. Ala care a comentat mai sus probabil se duce si la neurolog ca sa i recomanda sapca.
Essilor e ok ..si de gunnar am auzit lucruri bune.
Daca stai cu ochii in ecrane toata ziua..sunt foarte buni. O sa vezi diferenta dupa ce te obisnuiesti cu ei si incerci sa nu i folosesti o zi doua.

Edited by gabytro, 28 January 2021 - 15:33.


#18
shdsmk

shdsmk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.04.2008
Eu unul port ochelari de protectie pentru calculator de mai bine de doi ani. Eu lucrez aprox 8 ore zilnic la laptop si deja simteam ca ochii imi obosesc rapid, problema mai mare era cand plecam de la birou, focalizam foarte greu la distanta. Acum sincer nu prea mai pot sa lucrez fara ei Posted Image Iti recomand ochelarii de la Gunnar, este un brand destul de mare prin state si are o multime de parteneriate in zona de gaming (Razer). Are si reprezentant in Romania -> https://www.gunnars.ro/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate