Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Primul job in USA

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Foarte pe scurt:

Acu vreo 12 ani, adica prin 2007, neavand ce face intr-o duminica dimineata, cu o cafea in fata si calculatorul deschis.. am aplicat la Loteria Vizelor... fara insa sa am vreun gand de a emigra pe undeva.. decat asa, vag.. sa zicem.

Peste un an, adica in 2008, ce sa vezi.. surprize, surprize.. am primit prin primavara un plic A4 de la USCIS Kentucky, ca am castigat loteria.. Asta se intampla fix in anul crizei, adica atunci cand toate se prabuseau in jur, dar aveam job cat de cat ok in Romania, iar varsta mea era 36 de ani.. deci un pica cam tarziu pentru experimente.

Dar.. am folosit viza de Green Card in scop turistic.. adica sa ma duc sa vad America, fara sa ma ingramadesc pe la ghisee sa dau tot felul de explicatii la Ambasada.
In 2009 iunie am fost la New York.. Criza pe acolo, batea vantul.. dar am stat vreo 2 luni timp in care am aplicat la diverse joburi, ca sa-mi fac o idee.. deci nu cu vreo intentie serioasa de a ramane..

Acu.. despre joburi in SUA, asa cum am vazut eu lucrurile cand am fost acolo (repet era vorba de 2009).
Pentru joburi manufacturiere de muncitori la sapa, carca, taxi, adica munca de jos.. ai nevoie de o engleza medie, cat sa te intelegi cu lumea... Acolo nu se uita aproape nici drku in CV, decat in fuga, conteaza mult abilitatile dovedite practic, deci ai o sansa sa muncesti fara sa-ti ia cineva la puricat CV-ul.. pentru munca de jos.

Din munca de jos: magazine, depozite, constructii, asistenta sociala.. alte joburi manufacturiere.. se traieste prost.. chiriile sunt foarte mari la NY.. mancarea nu e foarte buna dar te descurci.

Pentru joburi specializate si bine platite trebuie in primul rand sa stii engleza bine, la nivel conversational de job (asta e prima conditie), adica cand vine clientul sa te poti conversa cu el, fara sa-ti cauti cuvintele.

Pentru joburi ceva mai specializate gen medic, asistent medical.. e un pic mai greu - trebuie echivalate studiile si chiar facute cursuri suplimentare (destul de scumpe) pe acolo

Ca in orice oras mare din tara civilizata capitalista se traieste greu nu neaparat din cauza salariilor mici ci din cauza chiriilor mari si a capitalismului salbatic - daca nu ai cu ce plati chiria ajungi in strada in secunda doi.. cu tot cu pat, noptiera, masa, sau ce ai mai luat cand ai inchiriat o camera goala.

Apoi, iti trebuie motivatie cu carul.. Daca esti student sau tanar absolvent, nu cred ca e o problema daca lucrezi la Mc Donalds, servesti la masa, faci curatenie sau cari cutii.. dar.. daca ai apucat sa muncesti specializat prin Romania sau in alta parte in vest, vei cobori cu greu la munca de jos, completandu-ti salariul mizer din tip-uri, bonusuri si ore suplimentare.

Prejudecatile romanesti sunt o piatra de poticnire in SUA.. Daca in Romania se practica larg bulangeala la job si orele suplimentare neplatite, in America e posibil sa dai peste un patron cu frica lu Dumnezeu (in America sunt multi oameni religiosi) care iti va plati orele suplimentare .. alea care sunt, deci chiar merita sa le faci, daca esti tanar si te tin puterile.

Altfel in SUA sclavia e sclavie acolo unde se practica, menajera sau omul de curte dorm in camaruta de sub scara.  In general, capitalistii exploateaza cat pot munca de jos, adica salariu mic, din care nu te descurci decat daca bagi 10-12 ore pe zi.. ca sa acumulezi ore suplimentare.  Cei care au emigrat in 80% din cazuri au trecut prin stadiul de robotel..

In rest, stiti si voi, capitalism salbatic pe paine.. adica, cand firma nu mai are nevoie de tine, ajungi fix in strada, sau sub un pod.. daca ai un cort bun, iti foloseste o vreme sa nu dormi sub cerul liber.

Daca n-ai asigurare sociala de sanatate esti mort, daca patesti ceva.. te baga aia fortat in spital si la final iti fac factura.. te costa 2000 de euro un dus cu ambulanta la spital (stiu oameni care s-au ridicat de pe targa pentru asa ceva) si trebuie sa umbli (dupa ce platesti) cu avocati, platiti si aia, sa-ti recuperezi banii de la cel care a provocat accidentul.

Eu v-am povestit o experienta din 2009, intre timp am inteles ca situatia pentru paturile de jos s-a deteriorat si mai mult in SUA.. adica angajatii specializati chiar daca nu pun deoparte se descurca dar oamenii care fac munca de jos o duc greu.  

Binenteles, exista si romani specializati care au reusit sa presteze ceva mai de Doamne Ajuta si, binenteles, au o alta opinie despre SUA.

Edited by Kres, 26 August 2019 - 08:28.


#74
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Apropo de munca de jos, un contractor cu care mai lucrez eu, adica un ins care munceste in constructii si mai face o baie, o extidere ceva, are Tesla Model S  si iese acusica la pesnie la vreo 50 de ani, spre disperarea clientilor.
Daca vrei, poti.

#75
emmakris

emmakris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.06.2014

View PostKres, on 26 august 2019 - 08:23, said:

Foarte pe scurt:

Acu vreo 12 ani, adica prin 2007, neavand ce face intr-o duminica dimineata, cu o cafea in fata si calculatorul deschis.. am aplicat la Loteria Vizelor... fara insa sa am vreun gand de a emigra pe undeva.. decat asa, vag.. sa zicem.

Peste un an, adica in 2008, ce sa vezi.. surprize, surprize.. am primit prin primavara un plic A4 de la USCIS Kentucky, ca am castigat loteria.. Asta se intampla fix in anul crizei, adica atunci cand toate se prabuseau in jur, dar aveam job cat de cat ok in Romania, iar varsta mea era 36 de ani.. deci un pica cam tarziu pentru experimente.

Dar.. am folosit viza de Green Card in scop turistic.. adica sa ma duc sa vad America, fara sa ma ingramadesc pe la ghisee sa dau tot felul de explicatii la Ambasada.
In 2009 iunie am fost la New York.. Criza pe acolo, batea vantul.. dar am stat vreo 2 luni timp in care am aplicat la diverse joburi, ca sa-mi fac o idee.. deci nu cu vreo intentie serioasa de a ramane..

Acu.. despre joburi in SUA, asa cum am vazut eu lucrurile cand am fost acolo (repet era vorba de 2009).
Pentru joburi manufacturiere de muncitori la sapa, carca, taxi, adica munca de jos.. ai nevoie de o engleza medie, cat sa te intelegi cu lumea... Acolo nu se uita aproape nici drku in CV, decat in fuga, conteaza mult abilitatile dovedite practic, deci ai o sansa sa muncesti fara sa-ti ia cineva la puricat CV-ul.. pentru munca de jos.

Din munca de jos: magazine, depozite, constructii, asistenta sociala.. alte joburi manufacturiere.. se traieste prost.. chiriile sunt foarte mari la NY.. mancarea nu e foarte buna dar te descurci.

Pentru joburi specializate si bine platite trebuie in primul rand sa stii engleza bine, la nivel conversational de job (asta e prima conditie), adica cand vine clientul sa te poti conversa cu el, fara sa-ti cauti cuvintele.

Pentru joburi ceva mai specializate gen medic, asistent medical.. e un pic mai greu - trebuie echivalate studiile si chiar facute cursuri suplimentare (destul de scumpe) pe acolo

Ca in orice oras mare din tara civilizata capitalista se traieste greu nu neaparat din cauza salariilor mici ci din cauza chiriilor mari si a capitalismului salbatic - daca nu ai cu ce plati chiria ajungi in strada in secunda doi.. cu tot cu pat, noptiera, masa, sau ce ai mai luat cand ai inchiriat o camera goala.

Apoi, iti trebuie motivatie cu carul.. Daca esti student sau tanar absolvent, nu cred ca e o problema daca lucrezi la Mc Donalds, servesti la masa, faci curatenie sau cari cutii.. dar.. daca ai apucat sa muncesti specializat prin Romania sau in alta parte in vest, vei cobori cu greu la munca de jos, completandu-ti salariul mizer din tip-uri, bonusuri si ore suplimentare.

Prejudecatile romanesti sunt o piatra de poticnire in SUA.. Daca in Romania se practica larg bulangeala la job si orele suplimentare neplatite, in America e posibil sa dai peste un patron cu frica lu Dumnezeu (in America sunt multi oameni religiosi) care iti va plati orele suplimentare .. alea care sunt, deci chiar merita sa le faci, daca esti tanar si te tin puterile.

Altfel in SUA sclavia e sclavie acolo unde se practica, menajera sau omul de curte dorm in camaruta de sub scara.  In general, capitalistii exploateaza cat pot munca de jos, adica salariu mic, din care nu te descurci decat daca bagi 10-12 ore pe zi.. ca sa acumulezi ore suplimentare.  Cei care au emigrat in 80% din cazuri au trecut prin stadiul de robotel..

In rest, stiti si voi, capitalism salbatic pe paine.. adica, cand firma nu mai are nevoie de tine, ajungi fix in strada, sau sub un pod.. daca ai un cort bun, iti foloseste o vreme sa nu dormi sub cerul liber.

Daca n-ai asigurare sociala de sanatate esti mort, daca patesti ceva.. te baga aia fortat in spital si la final iti fac factura.. te costa 2000 de euro un dus cu ambulanta la spital (stiu oameni care s-au ridicat de pe targa pentru asa ceva) si trebuie sa umbli (dupa ce platesti) cu avocati, platiti si aia, sa-ti recuperezi banii de la cel care a provocat accidentul.

Eu v-am povestit o experienta din 2009, intre timp am inteles ca situatia pentru paturile de jos s-a deteriorat si mai mult in SUA.. adica angajatii specializati chiar daca nu pun deoparte se descurca dar oamenii care fac munca de jos o duc greu.  

Binenteles, exista si romani specializati care au reusit sa presteze ceva mai de Doamne Ajuta si, binenteles, au o alta opinie despre SUA.


Scuze, dar de toate astea ti ai dat tu seama in alea doua luni ca si turist?( Zic turist fiindca nu stiu exact cum ti ai folosit tu green cardul, nu am inteles faza aia cu stat la cozi la ambasada si ma gandesc ca fara acte nu poti munci acolo) Apropo, de ce ai aplicat daca stiai ca nu vrei sa te muti acolo?
Cu tot respectul dar din moment ce nu ai avut nici o intentie serioasa sa ramai, eu cred ca ai cautat motive sa te intorci in tara, tocmai de aceea ai si vazut totul dintr o perspectiva negativa...parerea mea

Edited by emmakris, 26 August 2019 - 15:39.


#76
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 22.01.2006
E o experienta, e un punct de vedere, e o perspectiva .... dar cred ca face parte din categoria "curaj gaina ca te tai"
Asa cum a si afirmat, este nevoie de motivatie multa. De la om la om, lucrurile difera; spre exemplu eu am nevoie de multa motivatie sa ma intorc in Romania. Nu exclud aceasta varianta, dar clar nu este intre primele variante. Ce pot sa spun este ca niciodata nu este prea tarziu sa iei o decizie. Poate fi mai greu sau mai usor, dar niciodata prea tarziu (mai ales la 36 ani)
Subiectul acestui post "Primul job in SUA" ar trebui pastrat si detaliat / dezvoltat doar de cei ce au trait asta pe propria piele. E plin Youtube-ul si Google de povesti care mai de care mai siropoase. O caracteristica des intalnita la cei ce isi fac curaj si povestesc aventurile (forumuri, bloguri, social media) este dorinta de a justifica esecul, fara a privi si analiza realist experianta propriu-zisa.
Inca ceva .. suntem oameni (majoritatea Romani). Daca nu aruncam noi in noi cu rahat, nu stiu cine altcineva o va face. Pacat si trist ...

Edited by diabboliq, 26 August 2019 - 16:23.


#77
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 26 august 2019 - 10:01, said:

Apropo de munca de jos, un contractor cu care mai lucrez eu, adica un ins care munceste in constructii si mai face o baie, o extidere ceva, are Tesla Model S  si iese acusica la pesnie la vreo 50 de ani, spre disperarea clientilor.
Daca vrei, poti.
sta cumva pe forumuri contractorul acela ?

#78
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
In ce tara ?
mda... intrebarea era ptr colegul vrajitoruldinoz.

Primul meu job in USA a fost acela de a demola o casa.
Trebuia sa reciclez materialele.Era in 1994, in Washington DC.
Nu aveam "Green card".
Mancarea ieftina, chirii suportabile, drogurile scumpe.

Edited by romvic, 27 August 2019 - 06:29.


#79
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postemmakris, on 26 august 2019 - 15:33, said:


Scuze, dar de toate astea ti ai dat tu seama in alea doua luni ca si turist?( Zic turist fiindca nu stiu exact cum ti ai folosit tu green cardul, nu am inteles faza aia cu stat la cozi la ambasada

Green cardul nu-l obtii la Ambasada, el vine dupa un timp. La Ambasada obtii viza de intrare, evitand procesul umilitor al obtinerii vizei de orice fel pentru omul de rand.
In rest, ai inteles corect - nu am avut intentii clare de a ramane in America ci de a vedea cum e pe acolo
Si am vazut despre ce e vorba.

N-as sta never-ever la vreo coada la Ambasada Americii cu un vraf de documente sub brat, sa obtin o viza.

#80
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postromvic, on 27 august 2019 - 06:28, said:

In ce tara ?
mda... intrebarea era ptr colegul vrajitoruldinoz.

Primul meu job in USA a fost acela de a demola o casa.
Trebuia sa reciclez materialele.Era in 1994, in Washington DC.
Nu aveam "Green card".
Mancarea ieftina, chirii suportabile, drogurile scumpe.

Iar te-au dat astia afara de pe forum?
Ce ai bagat de era scump? La vremea aia crackul era aproape moaca.
Acum esti in Cluj sau Tenerife ca nu m-am lamurit?

View PostKres, on 27 august 2019 - 06:34, said:

Green cardul nu-l obtii la Ambasada, el vine dupa un timp. La Ambasada obtii viza de intrare, evitand procesul umilitor al obtinerii vizei de orice fel pentru omul de rand.
In rest, ai inteles corect - nu am avut intentii clare de a ramane in America ci de a vedea cum e pe acolo
Si am vazut despre ce e vorba.

N-as sta never-ever la vreo coada la Ambasada Americii cu un vraf de documente sub brat, sa obtin o viza.

Intrebarea era - si pe buna dreptate - de ce ai luat locul unuia care poate chiar voia sa se duca. Pentru ca sint un numar foarte limitat si fix de green carduri.
Da ma rog, romanii nu au stralucit niciodata la empatie sau vreo grija fata de semeni.

Pentru trism e un proces, pentru GC alt proces.

#81
emmakris

emmakris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.06.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 27 august 2019 - 08:36, said:


de ce ai luat locul unuia care poate chiar voia sa se duca. Pentru ca sint un numar foarte limitat si fix de green carduri.

Pentru trism e un proces, pentru GC alt proces.

Exact...

#82
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostKres, on 27 august 2019 - 06:34, said:

Green cardul nu-l obtii la Ambasada, el vine dupa un timp. La Ambasada obtii viza de intrare, evitand procesul umilitor al obtinerii vizei de orice fel pentru omul de rand.
In rest, ai inteles corect - nu am avut intentii clare de a ramane in America ci de a vedea cum e pe acolo
Si am vazut despre ce e vorba.

N-as sta never-ever la vreo coada la Ambasada Americii cu un vraf de documente sub brat, sa obtin o viza.
Hai, mai, ai uitat procesul asa repede? Cat a durat statul in Ambasada la interviul pentru obtinerea vizei? Si zi asa, ai preferat sa platesti taxa de $800/persoana, basca vizita medicala si traducerile autorizate de documente care iti trebuiau pentru interviul final( cel putin alte $200) doar ca sa nu stai la coada pentru o viza turistica?  
Ha, ha, ha, da-mi voie sa nu cred chestia asta. Parerea mea este ca folosesti povestile vreunui cunoscut de-al tau.

Si viza aia este viza de GC, care se proceseaza la prima aterizare pe solul SUA, cu alte cuvinte nu ai parasesti aeroportul pana nu te proceseaza USCIS. Intr-adevar, GC iti vine prin posta cateva saptamani mai tarziu, la adresa pe care le-o dai.

#83
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postromvic, on 27 august 2019 - 06:28, said:

In ce tara ?
mda... intrebarea era ptr colegul vrajitoruldinoz.

Primul meu job in USA a fost acela de a demola o casa.
Trebuia sa reciclez materialele.Era in 1994, in Washington DC.
Nu aveam "Green card".
Mancarea ieftina, chirii suportabile, drogurile scumpe.
munceai oficial in State ?
numai bine.

#84
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postg_force, on 27 august 2019 - 15:40, said:

Hai, mai, ai uitat procesul asa repede? Cat a durat statul in Ambasada la interviul pentru obtinerea vizei? Si zi asa, ai preferat sa platesti taxa de $800/persoana, basca vizita medicala si traducerile autorizate de documente care iti trebuiau pentru interviul final( cel putin alte $200) doar ca sa nu stai la coada pentru o viza turistica?  
Ha, ha, ha, da-mi voie sa nu cred chestia asta. Parerea mea este ca folosesti povestile vreunui cunoscut de-al tau.

Si viza aia este viza de GC, care se proceseaza la prima aterizare pe solul SUA, cu alte cuvinte nu ai parasesti aeroportul pana nu te proceseaza USCIS. Intr-adevar, GC iti vine prin posta cateva saptamani mai tarziu, la adresa pe care le-o dai.

Asta ma intrebam si eu. Viza mea de imigrant a fost mai mare tambalau decat a mamei, de turist.

#85
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View Postjavathepyton, on 24 august 2019 - 10:40, said:


Nene, eu am facut 16 ani scoala ca sa muncesc pe specializarea mea  , nu sa ajung sa sclavagesc in magazin.
Daca nu-ti convin cozile, du-te tu si munceste acolo.
Dupa 2-3 zile de carat marfa si stat in picioare la caserie + maturat si dus gunoaiele si transportat marfa cu liza si aranjat marfa in rafturi, sunt sigur ca nu o sa te mai dai asa coios in texte.
Eu macar am incercat sa lucrez o saptamana  la Kaufland asa de proba, nu mi-a placut, n-am rezistat efortului, asa ca asta e.
Nu te mai da tare-n gura!

A aparut Amazn Go, asa ca in 5-10 ani profesia de Casier va disparea.  Exista automate cu POS si la cinema, si in mall-uri........nu mai trebuie sa astepti dupa un angajat uman pana se moscaie.

Sa te vad atunci cum o sa te moscai tu  la pus produsele pe banda si la scanat si o sa te injure clientii din spate. Posted Image


Nici nu stiu daca sa-ti raspund sau nu , la partea cu nu te mai da tare-n gura tre sa recunosc ca nu ma asteptam si ai reusit sa ma faci sa zambesc :D
Daca faci 16 ani de scoala si aplici pentru o visa de work and travel inseamna ca ai trecut prin scoala ca rata prin apa ca atare munca de jos nu ar trebui sa-ti creeze atatea greturi :lol: Poate nu m-am facut inteleasa dar discutia plecase de la joburile care se ofera studentilor care aplica pentru work and travel si e cat se poate de normal sa se ofere pozitii care nu necesita mult training. E mai clar acum sau e nevoie de mai multe precizari ?

Eu nu am lucrat niciodata la Kaufland sau alt magazin alimentar dar nu mi-a picat nici o tresa cand am lucrat ca chelnerita in WI timp de 2 ani desi am fost manager in RO vreme de vreo 12 ani asa. Acu nush cum vedeti voi lucrurile de acolo de peste ocean si de ce considerati ca meritati joburi super bine platite si usurele in conditiile in care nu aveti pregatirea necesara pentru un job intr-o alta tara. Nu-mi convin cozile pentru ca-s multi care dau din gura si se plang ca nu au joburi desi sunt o multime de joburi pe piata dar ce sa vezi minune ?Nu stiu sa faca de niciunele dar le pica rangul sa lucreze la Kaufland si sa faca un ban cinstit asa ca aleg sa traiasca pe spatele celor care muncesc !
Nu ma dau coioasa in texte vorbind despre ce se intampla intr-o tara in care nu am pus piciorul nici in vizita , vorbesc din experienta personala !

View PostKres, on 26 august 2019 - 08:23, said:



Dar.. am folosit viza de Green Card in scop turistic.. adica sa ma duc sa vad America, fara sa ma ingramadesc pe la ghisee sa dau tot felul de explicatii la Ambasada.
In 2009 iunie am fost la New York.. Criza pe acolo, batea vantul.. dar am stat vreo 2 luni timp in care am aplicat la diverse joburi, ca sa-mi fac o idee.. deci nu cu vreo intentie serioasa de a ramane..


Ai stat 2 luni la hotel in NY si in scop turistic ai aplicat la diverse joburi in baza a ce anume ? Nu de alta dar daca doreai sa-ti faci o idee despre joburi in general era suficient sa dai search pe Monster si Indeed si-ti faceai o idee deja fara sa dai o caruta de bani intr-un stat unde pana si aerul se plateste ?

View PostRosebud09, on 24 august 2019 - 18:05, said:

. Primul job in USA ar putea sa dureze putin. Apoi, se va relua ciclul, in sus. Trebuie sa fii pe faza, la locul potrivit in momentul potrivit.

Eu nu inteleg cum s-a ajuns la discutiile astea plecand de la primul job in USA.
Am vaga impresie ca initiatorul nu se astepta la genul asta de discutii cand a deschis topicul si sincera sa fiu nici eu nu ma asteptam la asta. Speram sa aflu cum ati ajuns cu totii aici dar trenul ala a plecat de mult.

#86
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View Postzzhunt, on 20 august 2019 - 06:39, said:

se castiga bani frumosi din plimbatul cainilor si ingrijitul lor cand stapanii sunt la job

Am interactionat  un tip care era un fel de lead la o companie de "valet service" - cei care iti parcheaza masina, am fost surprins sa aflu ca ala petrecuse in jobul acela 15-20 de ani avand un master degree.
Bani frumosi se castiga din multe chestii, important este sa nu ajungi la stadiul in care nu vezi padurea din cauza copacilor. :)

View Postvrajitoruldinoz, on 21 august 2019 - 09:58, said:

Un inginer la google/fb/apple/amazon/etc etc dupa 10 ani face 500k (venit total), daca s-a tinut de treaba, dar macar nu e "ars" de 100h pe saptamina. E domeniul in care se fac cel mai usor banii, in restul sint sanse mici (drept) si/sau munca multa (medicina, investment banking).

vrajitorule, mai cu modestie, fiindca uite asa ajung oamenii sa creada ca tot al treilea ins castiga 500k. :)

Baieti si fete care va faceti probleme in cat timp veti castiga juma de milion pe an: Procentual, cei care castiga peste 200k( singuri sau household) sunt 2%.
http://graphics.wsj.com/what-percent/
E bine sa aveti targetul acesta, dar sunt alte chestii mai importante de considerat cand va alegeti "cariera" sau jobul pe care vreti sa il faceti.

#87
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Pai eu n-a de ce sa fiu modest, doar invidios ca nu-s intre aia :)
Cu procentele e exact ca aia care fac 2000E in Romania. Si ei sint in top 2-3%. Daca insa esrti programator si ai petrecut 10 ani intre programatori ajungi sa cunosti o multime de insi care fac 4000E si vii pe aici sa spui ca sint o multime de bani in Romania. Dar in realitate aia sint 1%. Cu toate astea sint "multi", adica colegi de-ai mei de generala si liceu care nici nu erau genii fac banii aia in Romania.
Cu alte cuvinte depinde de perceptie si de ce vezi in jur. Daca toate casele din jurul meu sint 1.5-3 milioane, imi inchipui ca aia care stau in ele le pot plati ca altfel i-ar evacua banca.

#88
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
E foarte rau sa amagesti tinerii, dandu-le iluzia unor castiguri mari care-i asteapta, mai ales daca sunt destepti, cu scoala si alte alea. Faptul ca sunt cativa de care ati auzit sau cunoscut si care au ajuns sus nu face decat sa insele, daca nu spuneti toata povestea, cum au ajuns, cand, de ce.
Asa ajung unii sa o ia razna, sa faca mofturi la slujbe decente altfel. Pretentii si vise. Trebuie o baza solida si noroc cat carul ca sa ajungi macar sa speri sa intri in aia 2%.
Daca le spui ca 98% nu ajung acolo, inseamna ca-i demoralizezi sau ca arati un aspect al realitatii?
Reality check?
Foarte multi gresesc crezand ca scoala si ceva experienta in Ro sunt suficiente dincolo. Nu, atitudinea bate aptitudinea: destepti  si toba de carte sunt destui, mai greu cu pus osul la munca, respectat pe cei din jur si regulile, asumarea responsabilitatii. Aici stau mai prost tinerii, dar e si rezultatul trairii in Romania ultimilor 30 ani.

Edited by Rosebud09, 29 August 2019 - 06:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate