Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Distributie pentru laptop foarte vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
networktehnician

networktehnician

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2019
Buna ziua!
Asa cum sugereaza si titlul. avem aici (de pe el va scriu dar folosind momentan un Windows XP SP3) un laptop chiar foarte vechi din anul 2002.L-am primit de la cineva din Franta,avea instalat pe el Millenium...
Hardware-ul are urmatoarea configuratie (asta de fapt intereseaza):
- Procesorul - Intel Celeron Willamette 1.70GHz - (Pentium 4 din primele serii),suporta setul de instructiuni MMX, SSE, SSE2
-RAM: 768MB total,format din 2 placute DDR1 prima generatie: una de 256 MB, PC2300(142Mhz) cu care a venit initial si cealalta adaugata de mine - 512 MB, PC2700(166Mhz)
-HDD 20GB... vechi dar in stare perfecta de sanatate,verificat cu HDD Sentinel 100% Health,100% Performance.
- Placa video integrata in chipset: SiS 650 - memorie video 32MB (din BIOS se poate seta la 64MB maxim dar am lasat pe "default")
Astea sunt detaliile "batranului" pe care vreau sa-l folosesc din nostalgie si in amintirea vremurilor de demult.
Am si 2 laptopuri de generatie noua, Windows 10 pe ele,placa video dedicata, SSD+HDD, un alt laptop cu i5 generatia a 2-a cu 8GB RAM si SSD 500GB... in fine,nu sunt un "rupt in dos" sa n-am hardware.pe cel cu i5 generatia 2 am Windows 10 in dual-boot cu Linux Mint 19.2 Tina Cinnamon... deci mai stiu cu ce se mananca si LINUX-ul dar NU ma dau cocos... folosesc si eu ca simplu user cu experienta... mai de incepator in Linux.
Rugamintea mea,pentru vechitura asta de pe care va scriu, recomandati-mi o versiune care sa inlocuiasca XP-ul ce nu mai are suport si care sa fie compatibila cu hardware-ul prezentat mai sus.
Eu am vazut ceva legat de Zorin Distro,versiunea veche 12. nu mai sitiu ce,Pupy Linux (merge incarcat in RAM din ce am citit),LXLE distro si altele care se adreseaza celor cu PIII... cam in categoria asta s-ar incadra si vechitura mea. Rog si ofer seriozitate... este pentru o pasiune si o nostalgiePosted Image

P.S. - Folosesc pentru conectare la Internet, un adaptor Wireless TP-LINK TL WN821N, rog daca se poate sa-mi spuneti cum compilez pentru drivere comenzile.Driverele pentru LINUX (Debian) le-am gasit eu pe site-ul producatorului dar la partea cu instalarea nu prea am gasit lamuriri cum am gasit la alt adaptor LINKSYS ce il folosesc la alt laptop.
Va multumesc anticipat si astept raspunsurile DVS!

#2
Vladut56

Vladut56

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.08.2018
Salut! iti recomand sa pui un hdd mai mare ori sa ai un hard disk extern, iar la ram sa i pui cel putin 2 GB ca am impresia ca merge la DDR dupa incearca Lubuntu ori Manjaro XFCE,Linux Mint XFCE sau Xubuntu.

#3
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
mda, memorie maxima in dual channel pc 3200...e interesant ca experiment..

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Slax
http://ftp.sh.cvut.cz/slax/Slax-9.x/slax-32bit-9.9.1.iso

Il pui pe un stick USB si daca acel laptop stie sa booteze de pe stick testeaza Slax si vezi daca e okay. Alta alegere ar fi tacsu', Debian, dar parca au renuntat si ei la 32 de biti.

Slackware ar mai fi poate o solutie dar vine doar pe 64 de biti. Ai mai jos link catre live-ul de 14.2, la fel ca mai sus eu zic sa il testezi sa vezi cum se descurca:
bear.alienbase.nl/mirrors/slackware/slackware-live/


Sau ca alternativa la Slackware ai Vector Linux (are la baza Slackware), ai mai jos link catre versiunea pe 32 de biti de la Vector Linux 7.1 Ligh:
http://vectorlinux.osuosl.org/veclinux-7.1/iso-release/VL-7.1-LIGHT.iso


Daca vrei sa incerci ceva diferit poti incerca FreeBSD:
https://download.freebsd.org/ftp/releases/i386/i386/ISO-IMAGES/12.0/FreeBSD-12.0-RELEASE-i386-dvd1.iso


Sau Tiny Core:
ftp.nluug.nl/os/Linux/distr/tinycorelinux/10.x/x86/release/


Personal as testa Slax, Slackware, Vector si FreeBSD.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Poti testa Lubuntu sau, daca vrei ceva foarte light, vezi SliTaz. Ideea e sa testezi mai multe distributii si vezi care ruleaza mai ok.

Edited by LensFlare, 17 August 2019 - 23:04.


#6
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Poti testa Porteus Linux de pe stick.

#7
networktehnician

networktehnician

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2019
Va multumesc tuturor pentru link-uri si sugestii,hardware nu mai am ce upgrada la el (se poate HDD mai mare dar nu vreau sa mai bag bani in el), memorii DDR nu suporta mai mult de 1GB format din maxim 2 placute de 512 MB,deja am aproape de maxim ca si capacitate.
Am sa incerc ceea ce mi-a recomandat Kagaroth - sunt distributii light si am si LINK-uri sa descarc si sa scriu pe CD-DVD imaginile sau stick bootabil.
Va multumesc,am sa incerc ceea ce mi-ati recomandat si revin cu amanunte.
Numai bine va urez!Posted Image

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
https://forum.softpe...-p4-cu-2gb-ram/

#9
networktehnician

networktehnician

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2019
@trollerul_de_serviciu - Pe langa vechitura mea (de pe care-ti scriu ca sunt la tara in concediu si restul laptopurilor sunt acasa),acel Pentium4 cu DDR2 este racheta balistica!
Laptopul meu antic este mult mai slab ca performante,abia duce un XP SP3 cu mare greutate.Iti multumesc pentru link dar o sa incerc distributii very light recomandate de colegii de mai sus.Va voi spune ce a functionat mai bine pe vechitura asta si multumesc pemtru timpul acordat!

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pentru ce iti trebuie suport la un so care l-ai folosit foarte mulți ani?
Si așa "suportul" de la microsoft o dă în bară din când în când.
Dacă merge, lasă-l așa.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu am Puppy Linux pe stick USB (instalat, nu Live) pe un laptop fara hard disk, dar mult mai nou, ceva Dual Core....
Merge foarte bine.

#12
Vladut56

Vladut56

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.08.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 18 august 2019 - 08:25, said:

Salut!PC acela daca avea o placa video dedicata si ceva ram ducea windows 10 fara chin sau medii KDE ori Gnome.

#13
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Networktehnician salut. Poți încerca
https://crunchbangplusplus.org/ ✌️

#14
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Distribution Release: LXLE 12.04.3 - incearca exact varianta aceasta de LXLE o iei de aici: https://distrowatch....stribution=lxle
Daca nu merge incearca Lubuntu 14.04 sau Xubuntu 14.04 daca nici astea 2 nu vor sa mearga decent - AntiX  s-ar putea sa iti fie de ajutor: https://antixlinux.com/
Acestea sunt optiunile si mai ai Slax si Puppy care ar trebui sa mearga pe cam orice.

Edited by marius_fenchea, 18 August 2019 - 14:15.


#15
networktehnician

networktehnician

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2019
SLAX si VECTOR pe 32B merg foarte bine,avantajul ca le poti boota si direct de pe stick este formidabil!
Am dat viata vechiturii si va multumesc mult de tot!Posted Image

#16
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Lubuntu ai testat? Ar trebui sa ruleze cat de cat ok pe laptop-ul ala si e poate cea mai completa si "utilizabila" distributie dintre cele cu consum mic de resurse.

Edited by LensFlare, 19 August 2019 - 05:44.


#17
networktehnician

networktehnician

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2019
Am sa incerc si Lubuntu,acum plec la Mare si nu iau acest laptop vechi cu mine.Va spun la sfarsitul saptamanii cand revin.Numai bine!

#18
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
https://forums.linux...299449#p1669608 poate ai noroc si merge Linux Mint Mate din prima si nu mai ai batai de cap.
Aparent au optimizat ceva si la Firefox si merg inclusiv procesoarele non SSE2 ceea ce este wow pentru 2019

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate