Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cartea masinii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Alex535009

Alex535009

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.04.2021
Multumesc frumos !

#20
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Am si eu o problema: trebuie sa fact ITP in Februarie

Acum am observat si eu ca CIV-ul primit de la societatea care a facut inmatricularea nu are completat nimic pe prima pagina . Adica lipsesc nr de inmatriculare, nume proprietar etc.

Intrebare: am vreo sansa sa fac ITP-ul sau trebuie sa merg la RAR sa corecteze/completeze informatiile pe carte? Stiti daca trebuie programare/cat dureaza aceasta operatie? Vreau sa stiu daca am nevoie de o zi de concediu sau nu Posted Image

Edited by unknown_35, 18 January 2022 - 23:11.


#21
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Poti sa faci ITP.
Iar pentru completare nu tre sa mergi la RAR ci la DRPCIV, acolo se trece propietarul.
Da cum de ai carte fara proprietari? Ai fost la RAR si ai schimbat-o intre timp? Ca la inmatriculare iti trece pe ea datele.

#22
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postmariustpz, on 18 ianuarie 2022 - 23:12, said:

Poti sa faci ITP.
Iar pentru completare nu tre sa mergi la RAR ci la DRPCIV, acolo se trece propietarul.
Da cum de ai carte fara proprietari? Ai fost la RAR si ai schimbat-o intre timp? Ca la inmatriculare iti trece pe ea datele.

Sunt primul proprietar. In 2019 cand am achizitionat masina nu am avut timp sa merg personal sa o inmatriculez, am preferat sa platesc o firma recomandata de fratele meu.

Am luat actele asa cum mi le-a dat firma si le-am pastrat intr-o folie, iar azi cand m-am uitat pe CIV m-au luat durerile de cap :)

Certificatul de inmatriculare e OK.

#23
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Ciudat. De obicei cărțile sunt tipărite la DRPCIV, doar la Ploiești am văzut sa fie scrise de mână 🤣
Oricum mergi la înmatriculări iar sa îți treacă nr și datele tale.
Eu am o mașină asa, dar din cauza ca am pus gpl, am fost la rar și am schimbat cartea când l-am omologat dar nu am mai fost sa ma trec pe ea. Am făcut itp asa, a mers, depinde și de stația itp cred.

#24
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Ce e completat e tiparit, nu scris de mana. Nu am experienta cu masinile si actele, e prima masina, si i-a venit termenul pt ITP :(

O sa merg la statia ITP sa intreb. Daca nu merge imi voi lua concediu in Februarie sa rezolv problema asta. Presimnt ca ma vor plimba intre Inmatriculari si RAR

Edited by unknown_35, 19 January 2022 - 01:10.


#25
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Nu ai treaba cu rar, teoretic.
In talon e trecuta corect seria la carte?

#26
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Da, in talon seria CIV e corecta. Oricum mi se pare o porcarie totala, doua documnete ( CIV si talon) care prezinta aceleasi informatii.

Ar trebui sa fie totul informatizat, sa gasesti informatiile ( reparatii, fosti proprietari etc) pe baza de serie de sasiu sau nr talon inmatriculare pe site-ul RAR. La noi nu se vrea un sistem centralizat, daca nu te freaca cu 500 de documente si nu te plimba pe la 5 ghisee nu si-au facut planul.

In loc de CIV ar trebui sa ne cheme cu chitanta de la plata impozitului pe autovehicul. Ca sigur esti proprietarul daca platesti darile. Si la talon ar putea sa faca o anexa in locul CIV-ului, doar cu datele tehnice, modificari etc. Ca nu se schimba seria de sasiu cand vinzi masina.

Edited by unknown_35, 19 January 2022 - 01:48.


#27
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Dacă seria e corecta, poți sa te duci la un birou de acte auto să-ți treacă la masina de scris pe spate numărul, adresa și numele apoi mergi la drpciv sa stampileze și atât. Sau poți sa le scrii de mână, cum fac ăia la Ploiești 🤣 dar e mai frumos la mașină.

#28
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PostFREESH, on 16 august 2019 - 17:58, said:

Am CIV-ul plin de propietari,eu ultimul pe lista si ma gandesc sa vand masina dar inseamna alta carte noua.

Din ce-am citit ar fi doar niste cereri de completat fara a platii nimic

https://e-juridic.ma...inii-24666.html

E vreun update mai nou ?

Pe unele site-uri am citit ceva de 200 taxa de platit.



În mod „normal” și logic, tu nu ai nicio obligație să înlocuiești CIV înainte de a vinde mașina.

Cel care va trebui să facă acest lucru va fi proprietarul de drept care în momentul în care va dori să facă o nouă reînmatriculare în circulație a mașinii respective va constata că nu mai sunt rubrici disponibile.

Tu poți schimba CIV-ul respectiv, la cerere, fără nicio problemă.

Totuși, dacă cumpărătorul nu este o persoană care vă cunoaște de mai mult timp – pe tine și mașina – îți recomand să nu faci înlocuirea respectivă pentru a nu crea suspiciuni unui eventual cumpărător necunoscut privitor la încercarea de ascundere a istoricului autovehiculului respectiv.

Natura umană este destul de ciudată și mulți vânzători încearcă să ascundă adevărul despre bunul pe care vor să îl vândă.
Probabil, făcând operațiunea de înlocuire a CIV, fără a fi necesară, majoritatea potențialilor cumpărători necunoscuți te vor încadra ușor în categoria de „oameni” anterior amintită.

Concluzia : Dacă nu ai un alt interes, atunci vinde mașina având CIV în forma și starea actuale.


Posted Image Posted Image Posted Image

#29
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021
De abia acum, după ce am elaborat, redactat și publicat răspunsul meu, am constatat că mesajul inițiatorului datează din anul 2019 și a fost REactivat cu o altă solicitare.

Deoarece sistemul informatic al forumului NU îmi permite să renunț la publicarea mesajului anterior, deși am încercat ca prin editare să șterg întregul conținut al acestei postări - fără succes - am primit de la sistemul informatic mesajele : „Trebuie să introduceți un mesaj.” și apoi ”Nu aveți permisiunea pentru această acțiune.”, rog un administrator/moderator să îl șteargă.

Mulțumesc.

P.S. : Nu vreau ca activitatea mea pe acest forum să fie interpretată ca „vânare de vânt” sau creștere „artificială” a numărului de postări. Consider că nu fac parte din această categorie de „oameni”.

#30
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postmariustpz, on 19 ianuarie 2022 - 01:52, said:

Dacă seria e corecta, poți sa te duci la un birou de acte auto să-ți treacă la masina de scris pe spate numărul, adresa și numele apoi mergi la drpciv sa stampileze și atât. Sau poți sa le scrii de mână, cum fac ăia la Ploiești �� dar e mai frumos la mașină.

Nu vreau sa am nici un aport personal la CIV. Autoritatile competente ( inmatriculari sau RAR) sa isi faca treaba pt care sunt platiti.

Multumesc pt raspunsuri :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate