Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cartea masinii

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Am CIV-ul plin de propietari,eu ultimul pe lista si ma gandesc sa vand masina dar inseamna alta carte noua.

Din ce-am citit ar fi doar niste cereri de completat fara a platii nimic

https://e-juridic.ma...inii-24666.html

E vreun update mai nou ?

Pe unele site-uri am citit ceva de 200 taxa de platit.

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pai tu ce vrei, sa faci o carte noua ca sa nu mai vada cumparatorul cati proprietari au fost inainte?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pai da - pentru obtinerea unui duplicat se plateste o taxa de 200 lei
Dar asta este pentru cei care au pierdut cartea, s-a furat ori au deteriorat-o
In cazul tau, cartea o ai dar nu mai e loc in ea
Nu stiu ce sa zic - chiar sunt curios cum se rezolva

#4
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007

 rex, on 16 august 2019 - 18:05, said:

pai tu ce vrei, sa faci o carte noua ca sa nu mai vada cumparatorul cati proprietari au fost inainte?


Daca vreau sa vand nu mai e loc pentru alt propietar  asta inseamna ca vreau sa-i mint dupa tine ?

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vinde-o si lasa Politia sa gaseasca solutia , nu tu !

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Noroc ca exista Google...

Emiterea unei noi carti pe baza prezentarii vehiculului in cauza la Registrul Auto Roman.
... a intervenit una din urmatoarele situatii: epuizarea spatiului destinat inscrierii caracteristicilor tehnice ale vehiculului ori a datelor de identitate a detinatorilor, in cazul unui CIV completat gresit de catre RAR sau de catre un reprezentant al constructorului, in cazul inlocuirii unui CIV deteriorat cand se mai poate distinge fie numarul de identificare, fie seria cartii de identitate.
In astfel de situatii trebuie sa va prezentati la RAR cu masina, certificatul de inmatriculare, cartea veche, cartea de identitate in cazul in care proprietarul este o persoana fizica sau imputernicire si copie act identitate imputernicit, in cazul persoanelor juridice. Pentru Bucuresti astfel de duplicate se elibereaza doar de Centrul RAR din Voluntari, fara programare in prealabil.
http://www.servicii-...e-duplicat-civ/

Asa am gasit si eu, ca toata afacerea costa pe la vreo 200 lei.

Începând cu data de 16.07.2018, în conformitate cu prevederile Legii nr. 109/2018, pentru obţinerea duplicatului CIV este obligatorie prezentarea vehiculului la RAR în vederea identificării sale.

Acuma este de discutat cine trebuie sa ceara un nou CIV - fostul proprietar sau noul. Eu as zice ca ultimul.

Edited by claudiu1, 16 August 2019 - 19:07.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 FREESH, on 16 august 2019 - 18:11, said:

Daca vreau sa vand nu mai e loc pentru alt propietar  asta inseamna ca vreau sa-i mint dupa tine ?

De cand te intereseaza pe tine ca si vanzator cat loc mai este in CIV?
Poate ca RAR-ul gaseste o madalitate,nu crezi?Verificarile ITP cum se mentioneaza in certificatul de inmatriculare (talon),mai stii?Se adauga o fisa noua,daca rubricile existente s-au umplut.
Mie mi se pare clara problema,corect sesizata de colegi:pur si simplu nu doresti sa afle potentialul client ca masina respectiva este un potential harb.Doar nu degeaba a avut 1001 proprietari.

#8
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Mi se pare ca aveti altceva in loc de creier ,banuieli de forumisti ..

De unde pana unde ai tras concluzia ca e harb masina si ca nu doresc sa afle clientu ca ar fi stricata ? Posted Image) vai de noi

 claudiu1, on 16 august 2019 - 19:02, said:

Noroc ca exista Google...

Emiterea unei noi carti pe baza prezentarii vehiculului in cauza la Registrul Auto Roman.
... a intervenit una din urmatoarele situatii: epuizarea spatiului destinat inscrierii caracteristicilor tehnice ale vehiculului ori a datelor de identitate a detinatorilor, in cazul unui CIV completat gresit de catre RAR sau de catre un reprezentant al constructorului, in cazul inlocuirii unui CIV deteriorat cand se mai poate distinge fie numarul de identificare, fie seria cartii de identitate.
In astfel de situatii trebuie sa va prezentati la RAR cu masina, certificatul de inmatriculare, cartea veche, cartea de identitate in cazul in care proprietarul este o persoana fizica sau imputernicire si copie act identitate imputernicit, in cazul persoanelor juridice. Pentru Bucuresti astfel de duplicate se elibereaza doar de Centrul RAR din Voluntari, fara programare in prealabil.
http://www.servicii-...e-duplicat-civ/

Asa am gasit si eu, ca toata afacerea costa pe la vreo 200 lei.

Începând cu data de 16.07.2018, în conformitate cu prevederile Legii nr. 109/2018, pentru obţinerea duplicatului CIV este obligatorie prezentarea vehiculului la RAR în vederea identificării sale.

Acuma este de discutat cine trebuie sa ceara un nou CIV - fostul proprietar sau noul. Eu as zice ca ultimul.


mersi

Edited by FREESH, 16 August 2019 - 19:47.


#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pai atatia proprietari care au dat-o nu au vandut-o degeaba.

#10
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 Baxon, on 16 august 2019 - 18:27, said:

Vinde-o si lasa Politia sa gaseasca solutia , nu tu !

Nu Politia ci DRPCIV se ocupa de inmatriculari; si daca DRPCIV constata ca nu mai e loc pe carte te trimite pe tine, proaspat proprietar, la RAR sa iti faca o noua carte (CIV), evident nu pe gratis. Si la RAR nu prea pupi programare inainte de 2-3 saptamani.
P.S. Acum am vazut ca pentru asta nu trebuie programare, minune mare.

Edited by jadcomp, 16 August 2019 - 22:23.


#11
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Un mic update.

Se poate face o anexa daca e lista plina de propietari pe CIV ? sau trebuie alta noua

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e nici o anexa. Carte noua.

#13
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Mare grija cand te duci s-o schimbi, ca o sa-ti faca toate testele la masina, de la noxe pana la frane, deci e bine sa faci o verificare inainte sa te duci cu "temele" facute ca sa nu iti dea revenire.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu ii scoate acum prima data cartea, omul vrea duplicat.

#15
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Masina are carte deja .. dar are 6 propietari pe ea si eu vreau sa o vand dar nu mai e loc de altul

PARERI ?

Edited by FREESH, 15 February 2021 - 21:54.


#16
unchiuletul

unchiuletul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2009
NOU! 2021 (pentru obtinerea unui duplicat):

- Taxa s-a facut 250 lei
- In Bucuresti nu trebuie sa mergi pana la RAR-ul din Voluntari. Se elibereaza in acceasi zi si la cel de pe Grivitei.

p.s. NU e pacaleala de 1 aprilie .

#17
Alex535009

Alex535009

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.04.2021
Deci pentru a schimba cartea pentru ca nu mai este loc pentru noi proprietari te baga pe stand testeaza emisii frane etc... ?

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, nu se fac teste, se face doar identificare. Se verifica seriile mașinii.

Cum rar are drept de control, te pot lua la întrebări de ce ai gpl pe mașină, în carte nu, de ce ai cauciucuri de 19 și în carte de 16...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate