Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor pt casti

În UE, permis digital de conducato...

Spalatorie auto profesionala in I...

Anxietate si Safety behaviors OCD.
 Conducta DN 800 pe teren construi...

placa video buna pentru redare ca...

in cat timp se activeaza un abona...

Dilema dupa facultate
 Reciclare metale - merita?

Renault Arkana sh sau Sang Yong K...

La multi ani @ceanu1980!

La multi ani @KiloW!
 ChatGPT - Certificat de rezidenta...

Page numbers in Google Docs, dar ...

Prenadez dubios

WhatsApp pe cartela din routerul ...

Intrebare...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

g0dafk

g0dafk

Member

• Grup: Members
De ce anumite videoclipiuri in format HD arata mai bine decat altele care sunt tot in format HD... sau chiar full HD.

Ca sa intelegeti mai bine intrebarea, am descarcat un film HD de pe internet si m-am uitat la el... si am realizat ca desi rezolutia e HD, arata mai bine decat un videoclip filmat cu telefonu meu in format... 1080p sau chiar 2k.
Doar din cauza ca e totul filmat in studio cu cata lumina trebuie si toata treaba e facuta de profesionisti sau camerele pro chiar si alea mai vechi sunt mult mai bune decat telefoanele de top din ziua de azi?
Filmu cred c-a fost filmat prin 2005, oricum e foarte vechi, e vorba de serialul Supernatural.

Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

Arrogant bastard

• Grup: Senior Members
Conditiile de filmare fac mai mult decat rezolutia.

trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

Guru Member

Bitrate
Ori te uiti in careacteristici, ori te orientezi dupa marime fisier.
Si nici asta nu-ti arata 100% calitatea, poate sa fie bitrate mare (deci calitate buna) dar niste setari complet aiurea, deci iese prost.
Am vazut filme din 1960 full hd foarte bune.
Dupa cum zici tu, probabil transferul / compresia au fost execrabile.
Pe de alta parte... aia e, vrei gratis (nu-i asa?)... deci fara pretentii.

Crbl2001

Crbl2001

Senior Member

Hai sa nu comparam o camera de telefon cu una  profesionala.Hai sa nu comparam formatul digital cu pelicula.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

Pe scurt, rezolutia iti spune cati pixeli se gasesc pe cele doua linii. Nimic nu-ti ofera informatii despre acesti pixeli. Tine cont de faptul ca filmele sunt de fapt, serii de imagini, adica poze, care ruleaza cu o anumite viteza, denumita in engleza FPS sau in limba romana, cadre pe secunde. Calitatea filmului este data de calitatea fiecarei imagini si de numarul de imagini dintr-o secunda.
Cat timp folosim diferite surse pentru acelasi material, ne lovim si de dilema ta cauzata de : rata de compresie (infima pentru video, da existenta), pierderi si pur si simplu calitatea imaginii. Daca filmezi ecranul la cinema, bineinteles ca nu poti obtine imagine de studio. Tu ai cati pixeli vrei, 4K eventual, dar acei pixeli sunt in mare masura, zgomot (ceata, coluri aiurea, umbre, negru, gri etc). Sper ca ai inteles.

LOLkekLOL

LOLkekLOL

Senior Member

Secretul succesului e combinatia data de: calitatea senzorului camerei(camerele de calitate au senzori mult mai mari care capteaza mai multa lumina), calitatea obiectivului, iluminarea ... si poate ar mai trebui adaugata si memoria de mare viteza pe care se imprima imaginea originala ...

Aceasta filmare cu rezolutia data in jos la 720p va arata mai bine decat orice filmare de telefon, oricat de smecher ar fi, dar asta se datoreaza avansurilor tehnologice ale camerei profesionale:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FP7340xiFr0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate