Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

OLX.ro

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

Poll: Review vânzători OLX.ro (118 member(s) have cast votes)

Sunteți de acord cu un sistem de review la vânzătorii olx?

  1. Da, trebuia implementat din prima clipă - sunt mulți țepari. (99 votes [83.90%])

    Percentage of vote: 83.90%

  2. Nu, este un site de mică publicitate fiecare își asumă riscul. (14 votes [11.86%])

    Percentage of vote: 11.86%

  3. Nu folosesc OLX.ro / Nu mă interesează (5 votes [4.24%])

    Percentage of vote: 4.24%

Vote Guests cannot vote

#37
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
cred ca teparii de pe olx vizeaza doar anumite categorii- telefoane, bijuterii, haine scumpe, parfumuri.
eu nu mi-am luat tepe pana acum, poate pt ca nu cumpar altceva in afara de scule de mana si electrice?
telefon de pe olx nu as lua nici pe gratis

#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce e gresit in titlu ?

#39
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ce te faci in momentul in care vrei sa vinzi ceva si umparatorul nu mai ridica coletul, nici nu mai dai de el.
Dar in momentul in care trimiti produsul si cumparatorul te ia cu negocieri si vrea sa ridice produsul doar la jumate din pretul cu care v-ati inteles din start cand i l-ai trimis ?
Unii vanzatori tocmai din cauza asta percep o taxa de transport inainte sau nu trimit ci vand doar local.

#40
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

 Fluk3, on 18 august 2019 - 23:44, said:

Ce te faci in momentul in care vrei sa vinzi ceva si umparatorul nu mai ridica coletul, nici nu mai dai de el.
Dar in momentul in care trimiti produsul si cumparatorul te ia cu negocieri si vrea sa ridice produsul doar la jumate din pretul cu care v-ati inteles din start cand i l-ai trimis ?
Unii vanzatori tocmai din cauza asta percep o taxa de transport inainte sau nu trimit ci vand doar local.
Ii inchizi telefonul, astepti sa iti vina pachetul inapoi la tine si nu mai ai de-a face cu persoana aia. Asta e trebuie sa platesti transportul, mare branza.

#41
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Ihateeveryone, on 19 august 2019 - 01:31, said:

Ii inchizi telefonul, astepti sa iti vina pachetul inapoi la tine si nu mai ai de-a face cu persoana aia. Asta e trebuie sa platesti transportul, mare branza.
nu-i nici o branza decat in momentul in care exista foarte multi cumparatori neseriosi :)

#42
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Exact din acest motiv multi vanzatori refuza trimiterea cu ramburs.
Cunosc oameni cu 10-15-20.000 de tranzactii pe okazii (si sunt convins ca au multe si pe olx).
Daca ai 5% din vanzari cu probleme - colet neridicat in special, se aduna si bani aiurea pe transport, nervi, etc.
Daca un vanzator cu care nu am colaborat imi cere avans si vad ca are 500 de vanzari reusite, sau 1000, sau 5000, e improbabil; sa imi trimita un cartof.
Dar pe OLX e foarte problematic.

#43
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 ambr0zie, on 19 august 2019 - 09:18, said:

ramburs
Oare la noi exista o tertza persoana care sa aiba rolul de Escrow pt bani ?

Poate si site-ul asta va ajuta inainte de a trimite un colet sau de a primi un colet de pe olx : https://www.clientin....ro/tepari.html

Edited by Fluk3, 19 August 2019 - 09:27.


#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Fluk3, on 18 august 2019 - 23:44, said:

Dar in momentul in care trimiti produsul si cumparatorul te ia cu negocieri si vrea sa ridice produsul doar la jumate din pretul cu care v-ati inteles din start cand i l-ai trimis ?
Cum sa-l ia la jumate, ca are pretul atasat ?

#45
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Cum să îl dai la jumate de preț, îl dai minim la 80 la sută din preț local.

#46
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

 Ion_de_la_Raion, on 18 august 2019 - 23:28, said:

Ce e gresit in titlu ?
Era vorba despre una din găinăriile pentru care suntem ultimii din UE!
Din moment ce tu n-ai dibuit-o, mi-e foarte clar că explicațiile mele ar fi inutile...

 ambr0zie, on 19 august 2019 - 09:18, said:

Cunosc oameni cu 10-15-20.000 de tranzactii pe okazii
Poți posta aici conturile unor asemenea useri de pe okazii.ro sau este suficient doar faptul că-i cunoști tu?

 Fluk3, on 19 august 2019 - 09:24, said:

Oare la noi exista o tertza persoana care sa aiba rolul de Escrow pt bani ?
Există!

Dezactivezi și posibilitatea de-a primi mesaje private și n-o să mai ai treabă niciodată cu cei care vor musai să negocieze sau eventual să facă schimburi, la produsele pentru care ai specificat în descriere PREȚ FIX/FĂRĂ SCHIMBURI.

Edited by _______, 19 August 2019 - 11:18.


#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ca a pus in titlu o lista de producatori fara sir ? Nu e ceva nou, e unul din Matasari care are toate anunturile asa. Exemplu:

https://www.olx.ro/o...html#d58aea0734

#48
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
[1]. L-ai raportat sau deja te-ai obișnuit cu astfel de anunțuri?
[2]. Dacă tu și alte mii de românași nu-s deranjate de cocălarii de pe olx.ro, neraportând anunțurile redactate aiurea, atunci este ilogic s-aveți vreodată pretenții ca să devină mai bun acel site!...
[3]. În cazul în care te va interesa vreodată-n viața asta, 14:50 este ora la care am raportat, celor din staff-ul site-ului, anunțul pe care mi l-ai indicat mai sus, doar pentru a observa cam cât durează moderarea/editarea/ștergerea din partea lor.

#49
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Probabil ca nu-l vor sterge.

#50
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 Ion_de_la_Raion, on 19 august 2019 - 14:08, said:

Probabil ca nu-l vor sterge.

Foarte rău. Asemenea titluri nu ar trebui permise. Este ca pe vremuri cu seo. pâna s-a săturat google de ei. Acum la cea mai mică încălcare a regulilor impuse de google, nu îți mai vezi site-ul ever in google.
Nu este așa de greu de implementat un sistem care să filtreze măcar chestiile elementare.
Eu încă visez să văd un ebay.ro...

#51
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

 Ion_de_la_Raion, on 19 august 2019 - 14:08, said:

Probabil ca nu-l vor sterge.
Tu sigur n-ai înțeles #36...

 mrfe, on 19 august 2019 - 14:14, said:

Eu încă visez să văd un ebay.ro...
Ce avantaje suplimentare ar fi?

 Ion_de_la_Raion, on 19 august 2019 - 13:23, said:

Ca a pus in titlu o lista de producatori fara sir ? Nu e ceva nou, e unul din Matasari care are toate anunturile asa. Exemplu:

https://www.olx.ro/o...html#d58aea0734
L-am raportat la 14:50 iar la 15:15 era șters, deci staff-ul olx.ro este împotriva cocălarilor, de unde rezultă că rentează să raportați anunțurile aiurea!

 Ion_de_la_Raion, on 19 august 2019 - 14:08, said:

Probabil ca nu-l vor sterge.
Durează câteva secunde să raportezi un anunț de cocălar, ți-am dovedit mai sus că staff-ul olx.ro își face treaba!...

#52
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Nu contează faptul că anunțul a fost șter atâta timp cât contul / ip ul nu au fost blocate.
referitor la un ebay.ro, nu ai cumpărat nimic de pe ebay?
nu merge cu ramburs deci este destul de greu să iți faci conturi fake cu care să faci tranzacții. Mai mult, banii trecând prein ebay ai garanția lor atât ca și cumpărător cât și ca vânzător.
Plus sistemul de review care îti oferă o imagine prealabilă asupra vânzătorului / clientului

#53
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Deci e mult mai nasol ca la okazii.ro pentru că un vânzător de pe eBay îți poate lua banii fără ca să-ți expedieze absolut nimic, ulterior trebuind să aștepți 45 de zile pentru refund, perioadă în care banii tăi au fost blocați...
Inițial, eu te-am întrebat de ce anume nu iei de pe ebay.com, atâta timp cât pe un ebay.ro vei avea prețuri mai mari la aceleași produse, așa cum se întâmplă pe site-urile ebay fără com?

#54
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
cumpăr de mulți ani de pe ebay.com, .uk. chiar si de pe .ph
probleme nu am avut niciodată.
O singură dată am primit un produs defect și am făcut cerere de refund cu poze atașate. Cererea a fost aprobată in cca 12h și având în vedere că am dat review negativ, vânzătorul s-a oferit să îmi trimită și un produs gratis doar să schimb review-ul. dar am refuzat și i-am explicat că review-ul reflectă experiența mea ca și cumpărător.

LE: fi sigur că dacă trage o țeapă pe ebay. atât userul, mailul, contul de card vor fi blocate..și va fi foarte greu să își facă alt cont mai ales că de pe ip-urile cu probleme îți vor cere un document de identitate.

Edited by mrfe, 19 August 2019 - 14:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate