Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

OLX.ro

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

Poll: Review vânzători OLX.ro (116 member(s) have cast votes)

Sunteți de acord cu un sistem de review la vânzătorii olx?

  1. Da, trebuia implementat din prima clipă - sunt mulți țepari. (97 votes [83.62%])

    Percentage of vote: 83.62%

  2. Nu, este un site de mică publicitate fiecare își asumă riscul. (14 votes [12.07%])

    Percentage of vote: 12.07%

  3. Nu folosesc OLX.ro / Nu mă interesează (5 votes [4.31%])

    Percentage of vote: 4.31%

Vote Guests cannot vote

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmaxb2000, on 15 august 2019 - 15:45, said:

Ma nene, nu o sa se intample chestia asta cand OLX se calca singuri in picioare cu regulamentul lor. E plin de curve care isi promoveaza anunturile, unele au chiar poze nud, si eu daa vand un cont de steam, se da jos anuntul instant. Mi s a facut scarba de astia
Tu spui de OLX? Dar Facebook?! O adevarata latrina.

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostYOUR_GOD, on 15 august 2019 - 15:56, said:

...  Eu nu aș cumpăra telefon SH, dar alții nu l-ar lua nou.
Am luat in primavara telefon sh, local am mers la om acasa, verificat, cumparat.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postursamajor, on 15 august 2019 - 16:00, said:

Stai ca mi-am amintit ca i-am platit unui tip, prin Internet Banking, dupa ce mi-a trimis produsele, ca nu mai platesc mult curierului. El a vrut asa. Bineinteles ca am platit. In plus, a achitat din greseala el transportul si i-am trimis si banii aceia prin IB. In Romania...

#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postlaffin, on 15 august 2019 - 15:54, said:

Posteaza si tu niste link-uri, pls.
Da-te si tu noaptea pe olx, ca ziua dispar ca prin minune. Mi se pare ca sunt puse intentiontat pentru rating. Cica ar fi campioni pe tara la asta.

Edited by arab, 15 August 2019 - 16:17.


#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmrfe, on 15 august 2019 - 15:07, said:

Deschid acest topic în speranța că va ajunge la urechile OLX-ului.

Aș dori să văd o îmbunătățire a site-ului printr-o modificare simplă. Oferirea posibilității de a da rating vânzătorului.

de curiozitate, cat te costa accesul la site-ul olx?

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postananiamadalin, on 15 august 2019 - 15:13, said:

Cine ar plăti în avans? Cineva care nu gândește
Pe ebay nimeni nu gandeste.

View Postsandu222, on 15 august 2019 - 15:30, said:


Cumpara-ti produse noi! De ce trebuie sa iei sh sau din surse dubioase?
Cumpara tu un deck nou, iti urez bafta.

#25
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostNaijax, on 15 august 2019 - 15:09, said:

Nici macar eBay nu a reusit sa rezolve problema teparilor si tu ai pretentii de la OLX ?

Solutia ? - Pur si simplu nu platesti nimic in avans
Tepari o sa fie tot timpu dar ebay a reusit destul de bine sa rezolve problema teparilor.
Nu cred insa ca olx o sa se complice cu un sistem de rating mai mult cu un sistem "Escrow" pt gestionarea banilor pt produsul vandut-cumparat.

Edited by Fluk3, 15 August 2019 - 16:47.


#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View PostYOUR_GOD, on 15 august 2019 - 15:26, said:

Vreau sa-ti spun un lucru: intotdeauna, dar INTOTDEAUNA, vor exista persoane care se lasa pacalite. Cumpar si vand de pe OLX, de ani. Inainte, de pe Okazii. Mereu cer si ofer livrare cu verificare. Simplu ca buna ziua. Si nu placesc sau cer nimic in avans. Daca nu am incredere, nu trimit. Astia care te pacalesc de un pachet de tigari, sunt niste gainari, care nu-si pot depasi niciodata conditia.
Si eu procedez la fel.
Si nu am luat teapa daca am oferit/cerut livrare cu verificare colet.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 15 August 2019 - 18:32.


#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 15 august 2019 - 16:46, said:

Pe ebay nimeni nu gandeste.


Pe ebay ai mult mai multe sanse sa iei teapa ca vanzator decat ca si cumparator, ala plateste, spui ca nu-i produsul bun, ebay iti da inapoi banii si tu dai inapoi in schimb un produs defect, desi ai primit un produs impecabil sau spui ca ai primit coletul gol si nu mai trimiti nimic, dar recuperezi si banii si produsul


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Post_Smiley_, on 15 august 2019 - 16:40, said:

de curiozitate, cat te costa accesul la site-ul olx?
Adica vrei sa mai si coste dupa ce ca le pui in vanzare produse... ? :)

#29
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Lasă calificativele sau vrei comision procent din vânzare ? :)

#30
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Și la livrare cu verificarea coletului poți să iei țeapă, mai ales dacă și curierul este naiv.  În videoclip, curierul este vigilent.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G7qgeen8Kkw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Eu in general vand pe olx chestii care nu imi mai trebuie. Dar intotdeauna pun cu predare personala in oras, nu trimit prin posta (nu merita efortul sa ma complic). Daca insa sunt unii care, chiar daca precizez clar livrare personala si NU trimit in tara si ei insista in continuare, cer plata in avans transport si produs. Cine vrea bine, cine nu asta e. Am vandut asa doua produse acum vreun an, cumparatorul a virat banii in avans (el a dorit asa pentru ca nu doream sa trimit in tara) si i-am trimis.
Din pacate, olx ca si okazii, e plin de tepari. Comparatia cu ebay este deplasata, acolo totul se plateste in avans si prin paypal care are implementata partea cu returnarea banilor (eu am folosit de doua ori optiunea asta cand produsul nu a mai sosit).

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postxmanyacs77, on 15 august 2019 - 18:32, said:

Si eu procedez la fel.
Si nu am luat teapa daca am oferit/cerut livrare cu verificare colet.Posted Image
Norocul tau. Daca luai un aparat care arata bine estetic, dar care era defect ? Curierul nu te lasa sa-i dai drumul.

#33
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Ma gandeam ca pe pe olx scrie verificare colet, adica poti sa-l bagi in priza, oare cat o sta curierul dupa tine?

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe site-urile curierilor scrie ca nu ai voie sa testezi produsul la verificare, doar sa-l inspectezi vizual.

#35
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Eu colectionez monede si bancnote si sunt client foarte vechi okazii/olx, doar cumparator, de vandut nu am vandut inca.
Motivul pentru care exista inca destula activitate pe OLX e faptul ca ei nu au comisioane (din ce mi s-a spus de la vanzatori cu rulaj mare) si nu toti vanzatorii au descoperit grupurile de vanzari de pe facebook.
Sa se implementeze rating si istorie pentru vanzatori si cumparatori? da, ar fi extraordinar pentru cumparatori mai ales. Dar nu cred ca se va face, nu e interes din partea lor. Am vorbit cu asistenta OLX (si Okazii) de cateva ori, cred ca toti sunt studenti cu jobul asta part time pentru cateva luni si nu au nicio treaba.
Cand am cumparat de pe Okazii si grupurile de Facebook de vanzari am mai platit si in avans suma integrala. Dar am facut-o cand cunosteam vanzatorii din tranzactii anterioare sau erau cu o reputatie foarte buna. Pe OLX niciodata nu am platit si nu cred ca voi plati avans.
Pe domeniul meu, numismatica, vad pe OLX foarte multi vanzatori pe langa subiect. Preturi aberante (inca sunt oameni care cred ca bancnota cu eclipsa sau alte nimicuri valoreaza cat un BMW chiar neinmatriculat in Bulgaria), poze facute pe genunchi, oameni care nu stiu ce vand etc.
Minighidul meu de cumparator (OLX si okazii)
- daca ceva e prea frumos ca sa fie adevarat, inseamna ca nu e adevarat. Nu am riscat dar cunosc oameni care au crezut ca a dat bafta peste ei si s-a dovedit a nu fi chiar asa
- daca omul e agresiv, agramat - sunt sanse mari sa primesti altceva sau nimic(ceea ce nu inseamna ca nu sunt si tepari foarte mierosi)
- daca e cazul sa cer alte poze sau informatii suplimentare si omul da din colt in colt, nu risc.
Pe OLX livrarea personala sau rambursul cu verificare sunt optiunile (asta daca nu cumva cunosti vanzatorul, ai mai lucrat cu el). Pe okazii plata in avans doar la vanzatori cunoscuti, la cei cu reputatie mare etc.

P.S. fix ieri si alaltaieri grupurile de vanzari numismatice vuiau in legatura cu un nene din Bucuresti/Ploiesti/Brasov (isi schimba conturile si locatia) care "vindea" monede foarte rare la sfert de pret. Vorbim de monede depasind, unele cu mult, 1000 de euro. Gasea poze de pe alte siteuri si cerea plata transportului in avans.

Edited by ambr0zie, 16 August 2019 - 14:22.


#36
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Din cauza titlului, duminică, 18 august 2019, la ora 20:35, am raportat acest anunț.
Voi reverifica dacă s-a luat vreo măsură, din partea staff-ului olx.ro, peste 24h.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   233.73K   59 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate