Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Perpetum mobile

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
FLRPET

FLRPET

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2019
Buna ziua
Ma poate ajuta cineva am vazut ca au mai incercat si alti dar nu sunt convins ca au reusit si as vrea o explicatie daca se poate.
Am o piesa de schimb de la un generator pe benzina ( alternator ) care scoate 6,5 KW la 3000RPM , mai am si un motor care consuma 4KW si are 3000RPM,
am cuplat axul motorului cu axul alternatorului, alimentez motorul care la rândul lui invarte alternatorul si produce curent 6kw.
Incerc sa alimentez motorul cu energiea care o produce alternatorul dar nu reusesc.
Pe scurt motorul invarte alternatorul si produce curent iar motorul sa consume ce produce alternatorul..
Precizez ca nu ma pricep la partea electrica.

#2
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Dacă pui sarcină de 6kW, tot 6kW (plus vreo 10%) va cere de la motor. Acesta nu va putea duce sarcina și se va opri. Deci, cu un motor de 4kW, indiferent ce putere poate debita alternatorul, scoți maximum vreo 3,5kW în sarcină.

Edited by silverflower, 15 August 2019 - 15:53.


#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostFLRPET, on 15 august 2019 - 12:35, said:

Buna ziua
Ma poate ajuta cineva am vazut ca au mai incercat si alti dar nu sunt convins ca au reusit si as vrea o explicatie daca se poate.
Am o piesa de schimb de la un generator pe benzina ( alternator ) care scoate 6,5 KW la 3000RPM , mai am si un motor care consuma 4KW si are 3000RPM,
am cuplat axul motorului cu axul alternatorului, alimentez motorul care la rândul lui invarte alternatorul si produce curent 6kw.
Incerc sa alimentez motorul cu energiea care o produce alternatorul dar nu reusesc.
Pe scurt motorul invarte alternatorul si produce curent iar motorul sa consume ce produce alternatorul..
Precizez ca nu ma pricep la partea electrica.
bacul l-ai luat? cum?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Generatorul tau nu e de 6kWh

#5
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019
De mers nu va merge,asta i clar, dar de curiozitate, dacă mergea ce faceai cu ele ?
Tot ce producea unul consuma celălalt.
Doar te uitai cum se învârt intruna ?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Era mandru ca a infrant fizica!

Edited by neagu_laurentiu, 15 August 2019 - 19:04.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sau invers, era mandra fizica,...

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Intrebarea lui @Bayley e foarte legitima. O astfel de masinarie n-are nicio utilitate practica. Dar o sa-ti dau si un raspuns fizic.

Chiar daca ai avea un motor si un generator de aceeasi putere nominala, in ele tot vor aparea pierderi: prin frecare pe axurile rotoarelor, prin efect Joule (o parte din energia electrica se transforma in caldura), prin radiatie electromagnetica etc. Deci ce dai pe mere iei pe 3/4 din pere, daca esti norocos,.

Edited by pufonel, 16 August 2019 - 00:41.


#9
FLRPET

FLRPET

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2019
Domnilor dupa cum vam spus nu am scoala prea multa  dar stiu ca practica bate teoria. Asa ca motorul find  de 4KW ,27 Amperi/  iar alternatorul scoate 6KW minim 1kw ramane.

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,389
  • Înscris: 06.02.2008
Păi construiește-ți perpetuum-ul și vezi "practic" ce obții dacă tot spui că practica bate teoria. Apoi anunță-ne de marea realizare.

#11
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019
Hai să zicem ca esti perseverent, sună bine, dacă zicem ca ești căpos suna urât.
Tu ai citit ce ti a scris @pufonel ?
Alternatorul tău poate livra MAXIM atât, dar el are un randament care este subunitar. Deci dacă il misti cu un motor de 4kW vei obține mai puțin de 4kW, in nici un caz 6 cât dorești tu.
Si motorul are si el la randul lui randament subunitar.
Randamentele astea fac sa nu funcționeze ansamblul tău.
Tu vrei să iei un motor mic, sa l pui la un generator mare si ăla sa dea curent si pt motor si să aibă si surplus.
Foarte frumos, dar mai construia cineva hidrocentrale si termo etc dacă funcționa ideea asta a ta ?  Sau crezi că tu ești primul căruia i a venit ideea ?


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBayley, on 16 august 2019 - 13:48, said:

randament subunitar
Aici nu pusca la el:

View PostFLRPET, on 16 august 2019 - 06:48, said:

Domnilor dupa cum vam spus nu am scoala prea multa


#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostFLRPET, on 16 august 2019 - 06:48, said:

Domnilor dupa cum vam spus nu am scoala prea multa  dar stiu ca practica bate teoria. Asa ca motorul find  de 4KW ,27 Amperi/  iar alternatorul scoate 6KW minim 1kw ramane.
se vede

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate