Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ORDONANȚĂ Nr. 11/2019 - modificări privind circulația pe drumurile publice

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Daca e sa o luam asa si radioul in masina te distrage....sau cand vorbeste cineva...pe astea cum le verifica decat daca sunt prinsi in flagrant cum ar veni..

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsags, on 16 august 2019 - 21:32, said:

Nu gasesc insa unde s-ar sanctiona cu amenda si/sau suspendare situatia ca folosesti telefonul FARA a incalca vreo alta regula.  
1. Alineatul (3) al articolului 36 se modifică și va avea următorul cuprins:
,,(3) În timpul conducerii pe drumurile publice a unui vehicul aflat în mișcare, conducătorului acestuia îi este interzisă ținerea în mână sau folosirea cu mâinile în orice mod a telefonului mobil sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video.”

Acum e așa:

Quote

(3) Conducatorilor de vehicule le este interzisa folosirea telefoanelor mobile atunci cand acestia se afla in timpul mersului, cu exceptia celor prevazute cu dispozitive tip AA«maini libereAA».

Uite ordonanța:
https://sgg.gov.ro/n.../2019/08/OG.pdf

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai si alea hands free deranjeaza ca iti iau atentia de la mers...nu toti suntem multi-tasking...

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgushpi, on 14 august 2019 - 09:46, said:

revenind, cum probează polițaiul că eu mĂąngĂąiam ecranul telefonului și nu pe cel al sistemului info al mașinii?
pai am tel la 10cm de volan.

eu as interzice tot ce e mai jos de 20cm fata de linia de sus a bordului...

ideea e ca daca te joci pe tel iar tel e in parbriz, cu vederea periferica tot vezi ce e pe drum, asa am scapat de vreo 5-6 accidente si sa mazilesc vreo 3 ori pietonii pe trecere.

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostIon_Bumbu, on 14 august 2019 - 12:11, said:

Aveti dreptate dar am doua obiectii:
1. sa le prezinte cartea, in mod normal se fac ca nu vad semnalul politistului, o iau la fuga si ...nu`i mai prinde nici gaia.
2. exista reglementari insa biciclistii stiu de ele? eu ca sofer sint examinat, nu stiu, mai invat, la ei...
Ar trebui sa fie obligaturiu sa existe 2 filtre , unul cu camera de mare viteza ,vede numarul si următorul echipaj il prinde....

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postkarax, on 16 august 2019 - 21:52, said:

Pai si alea hands free deranjeaza ca iti iau atentia de la mers...nu toti suntem multi-tasking...
sunt masini care au navigatia fix langa schimbator (jos). o greseala GRAVA de design.

#43
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019
Iar sunt românii mai catolici decât papa...
Sunt mai multe accidente in Germania pe autostrăzi decat in Romania desi acolo nu e viteză limită ?
Iar ne căcăm pe noi si limităm si reglementăm si tot așa. Si apoi ne pomenim că nu sunt oameni suficienti pt a controla toate reglementările.
O legislație simplă, dar bine implementată n ar fi suficient ?
Cum probează ăla ca ai stat tu cu telefonul in mână ? Practic nu are cum până la producerea vreunui eveniment grav, deci lege tâmpită si inutilă pe partea de prevenție.

#44
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View PostBayley, on 16 august 2019 - 22:07, said:

Cum probează ăla ca ai stat tu cu telefonul in mână ?
Cu mizeria aia de prezumptie de veridicitate.

Sper sa-i doteze cat mai curand cu camere individuale, camere pe toate masinile interior-exterior si camere in toate spatiile unde au de a face cu publicul. Evident, concomitent cu anularea prezumptiei de veridicitate si cu sanctiuni pentru cazurile cand se intampla ceva cu filmarile.

Au fost prea multe mizerii facute de ei sa le mai acordam prezumptia de buna-credinta. Am mai zis-o, cred ca mimim jumate din ei blesteama camerele performante ale telefoanelor martorilor, si cred ca jumate din jumate si-ar da demisia de buna voie daca ar fi obligati sa accepte sa le fie filmata integral activitatea.

#45
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019
Nu s de acord. Dacă in aia stătea tot, in acea prezumție, te puteau frige oricum pt că ai vorbit la telefon chiar daca nu era așa .
Îmi mențin părerea că e o lege inutilă.


#46
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Atataa timp cat sunt șoferi care se cred buricul pământului ,  nici o lege nu e inutilă
Catee accidente sau petrecut in RO din cauza unor astfel de șoferi
Neacordarea de prioritate , e iarăși o mare prb
Se pare ca unii dintre șoferii autohtoni , au uitat ca intai sau născut pietoni si apoi au devenit soferi

Edited by wather, 19 August 2019 - 08:57.


#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postarg, on 16 august 2019 - 21:56, said:

sunt masini care au navigatia fix langa schimbator (jos). o greseala GRAVA de design.

SUBSCRIU!!!
(cu majuscule!!! :) )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate