Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ORDONANȚĂ Nr. 11/2019 - modificări privind circulația pe drumurile publice

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
Salut,

ce mă nedumirește este cum va fi interpretată, de către poliția română, sintagma:

„...sau folosirea cu mâinile în orice mod a telefonului mobil...”

pt că atingerea unei iconițe de pe ecranul telefonului este o mișcare comună și simplă precum atingerea unui buton de pe bordul mașinii (al climatizării, al radioului, al semnalizării etc.)

Attached Files



#2
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postgushpi, on 14 august 2019 - 08:45, said:

Salut,

ce mă nedumirește este cum va fi interpretată, de către poliția română, sintagma:

„...sau folosirea cu mâinile în orice mod a telefonului mobil...”

pt că atingerea unei iconițe de pe ecranul telefonului este o mișcare comună și simplă precum atingerea unui buton de pe bordul mașinii (al climatizării, al radioului, al semnalizării etc.)
Da, si? Daca te prinde cu mana pe telefon au belit-o. Trebuia de mult, cum e si in alte state.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
majoritatea care sunt atenti seteaza telefoanele pe "automatic answer" si pe "hands-free on" sau casca in ureche ...nici nu trebuie sa apesi pe ceva in timpul mersului...sunt chiar aparate cu microfon si difuzor incorporat care se pun la telefon tocmai ca sa se auda mai bine hand-free-ul...se gasesc pe toate drumurile chestiile astea ..fie de la marketuri fie chiar da la magazine obisnuite

Edited by karax, 14 August 2019 - 08:53.


#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
"cu mâinile" = plural = doua miini Posted Image
Deci, daca lucrezi cu una singura (fie ca tii telefonul in mina, fie ca e in suport si atingi o iconita cu un deget) ar fi OK, nu ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 14 August 2019 - 08:56.


#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postccdsah, on 14 august 2019 - 08:51, said:

Da, si? Daca te prinde cu mana pe telefon au belit-o. Trebuia de mult, cum e si in alte state.

ho, mă! că nu despre asta e vorba...
e vorba cum facem să nu avem parte de abuzuri din partea prietenilor noștri cu cașchetă!

văd că trolerul deja are o soluție... de interpretare! :)

#6
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Stii cum este asta? Vrem o tara civilizata, popor amendat dar sa nu inceapa cu mine, sa inceapa cu urmatorul care uita sa dea prioritate pe trecere.

Eram zilele trecute si trec pe prima jumatate la intersectie si cand sa trec de a doua jumatate, sa zicem ca o femeie in loc sa puna frana a bagat aceleeratie, ma uitam la ea asa si ma gandeam cine dracu i-a dat astia permisul si de cate ori a dat spaga prin oras.

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Da, trebuia, sa fim seriosi, aia care citesc facebookul sau scriu mesaje sunt mai periculosi decat aia care vorbesc la telefon.

Edited by SpeedDemon, 14 August 2019 - 09:18.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In timpul mersului nu te atingi de telefon. Si la Dacia ai satelit la volan (sub maneta de stergatoare) pentru a raspunde la telefon sau a controla sistemul audio si nu doar la Prestige.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
recunosc ca mai vb la tel,merg mai incet daca fac asta,sunt constient ca mi-o merit
acum sper sa nu mai am probleme de astea,masina de acum are tot ce trebe,doar sa fiu atent la drum
initiativa este buna,poate asa vor fi mai potoliti
era bun sa extinda si pt femei, sa foloseasca oglinda retro. doar pt ce a fost gandita,cu ruj va dati acasa sau la destinatie

Edited by ceanu1980, 14 August 2019 - 09:32.


#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu de legi ducem noi lipsa, ci de aplicarea lor, iar asta e o problema ce treneaza de prea mult timp.

Distanta de la lege la realitate este mult prea mare, procedurile invechite, munca normata mecanic, strategie 0.

Eu am o mare problema mai ales cu soferii de dube, autobuze, maxi-taxi, care sunt non-stop cu telefonul la ureche, desi transporta persoane.

Nu mai zic ca in trafic e jale, pt ca nu sunt constransi sa isi cumpere o nenorocita de casca cu BT.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
revenind, cum probează polițaiul că eu mângâiam ecranul telefonului și nu pe cel al sistemului info al mașinii?

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgushpi, on 14 august 2019 - 09:46, said:

revenind, cum probează polițaiul că eu mângâiam ecranul telefonului și nu pe cel al sistemului info al mașinii?
Pai in Romania tu trebuie sa dovedesti ca esti nevinovat. El oricum iti face proces by default.

Cu telefonul mai apelezi un cunoscut, mai schimbi o melodie, mai modifici ruta pe Waze, Maps sau alt navigator.

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostPololica, on 14 august 2019 - 09:25, said:

In timpul mersului nu te atingi de telefon. Si la Dacia ai satelit la volan (sub maneta de stergatoare) pentru a raspunde la telefon sau a controla sistemul audio si nu doar la Prestige.
Ce bine era daca aveam toti Dacia, nu-i asa ?
Matizul meu de abia are volan si roti....
Legile sint pentru TOTI IN MOD EGAL, nu doar pentru Dacia sau pentru aia care au sateliti si alte alea.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgushpi, on 14 august 2019 - 08:45, said:

Salut,
ce mă nedumirește este cum va fi interpretată, de către poliția română, sintagma:
Ca in Franta, mana pe telefon in orice fel, pac...

View Postgushpi, on 14 august 2019 - 09:46, said:

revenind, cum probează polițaiul că eu mângâiam ecranul telefonului și nu pe cel al sistemului info al mașinii?
Iti face poza cu tel atins, pac pac.

#15
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View Postccdsah, on 14 august 2019 - 08:51, said:

Da, si? Daca te prinde cu mana pe telefon au belit-o. Trebuia de mult, cum e si in alte state.

Ai bagat o adresa in Waze pe telefonul prins in suport...

[ https://i.pinimg.com/originals/62/0e/39/620e398761442eee86d00eab52a812d2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca de obicei, la noi ori nu se face nimic, ori cand se face, se exagereaza.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
La semafor nu esti in miscare deci poti folosi telefonul cum vrei.
Nu se spune ca n`ai voie sa vorbesti la telefon, doar sa nu`l tii cu mina.

Edited by Ion_Bumbu, 14 August 2019 - 11:17.


#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Evident ca nu va putea fi aplicata avocatilor, smecherilor etc. Probele video pot fi contestate in instanta. S-ar putea vedea foarte usor in istoricul apelurilor din telefon (dar cu mandat de perchezitie electronica!). Sau (tot cu mandat, ofc) in istoric la operator.

View PostIon_Bumbu, on 14 august 2019 - 11:16, said:

La semafor nu esti in miscare deci poti folosi telefonul cum vrei.
Pe bune? Si cum vezi cand "se da" verde? E clar ca nu te intereseaza cata carne iti baga in frigider aia care vor trebui sa astepte dupa tine ...

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Pai dumneata vorbesti cu ochii sau nu poti face 2 lucruri distincte in acelasi moment, macar vorbit si privit semaforul?

Edited by Ion_Bumbu, 14 August 2019 - 11:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate