Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cum se face tuica acasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#73
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Asta e... Poti sa o pastrezi dar sa nu intrebi dupa aia de ce te doare capu' ;)

#74
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
O sa fiu mai atent cat retin de la fiecare distilare.
Am adunat 1,5 litri din 4 cazane, ar trebui sa fiu in regula.

#75
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Posttil, on 11 iulie 2022 - 14:21, said:

Am scurs ceva pe fundul unei galeti, la inceputul fiecarui cazan.

Tot uit sa zic: nu am reusit sa identific fruntea.
Adica, am termometru la cazan; metilicul fierbe pe la 48, parca. Ori, pana la 80 grade nu se intampla nimic. Abia apoi incepe sa pice.
Alcoolul metilic fierbe la 60 de grade. Nu te amagi ca nu exista. Verifica sa nu incalzesti prea repede borhotul. Normal, trebuie sa fie 2 etape. Curge ceva intre 60-75 grade, se opreste, apoi reincepe dupa 83, pe acolo… prima curgere este alcoolul metilic. Cu cat cazanul e mai mare, cu atat se separa mai distinct.

#76
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Exact asa am crezut si eu, analizand teoretic situatia. Practic, insa, treaba asta nu se intampla si am tot incercat sa-mi dau seama de ce.

Cred ca explicatia e urmatoarea: clopotul cazanului e foarte voluminos. La cazanul meu, e chiar enorm - estimez ca volumul de aer ramas in cazan+clopot dupa ce am umplut cazanul cu 80l borhot e undeva la 50-60 litri, ceea ce e enorm in comparatie cu un cazan clasic. E nevoie ca borhotul sa fiarba destul de energic pentru ca vaporii sa inceapa a fi expulzati sus pe teava. Altfel, condenseaza pe clopotul mare si rece si se intoarce inapoi in borhot. Cum volumul de alcool metilic e destul de redus, nu poti sa provoci o fierbere energica a alcoolului metilic, inainte de a ajunge la temperatura de fierbere a etilicului, asa ca nu-l poti separa cu un cazan atat de mare.

Prin urmare, daca initiez fierbere domoala, aud ca bolboroseste lent in cazan, dar temperatura in clopot ramane la 47-50 grade. Teava ramane rece, nu trece nimic spre condensator.
Daca-i dau putin mai iute, volumul de vapori produsi depaseste viteza de condensare pe clopot, si vaporii incep sa treaca spre condensator. Dar deja ai amestec de metilic cu etilic, la temperatura asta. Si n-ai decat sa astepti sa iasa tot metilicul odata cu primul etilic, pana cand ramane etilic curat (+apa).


Chiar am incercat initierea foarte lenta a fierberii, degeaba. Aseara mi-a iesit foarte bine, l-am tinut sa picure lent la inceput, dar temperatura in clopot era tot spre 90 grade. Cum reduci, se taie fierberea iar clopotul se raceste inapoi spre 50 grade.
Asa ca, dupa mintea mea, iti trebuie o instalatie in care sa poti controla atat temperatura borhotului cat si a clopotului (sa poti incalzi clopotul care acum se incalzeste doar cu vapori). Tii si clopotul si borhotul la 70-72 grade pana iese tot metilicul, apoi dai 'gaz' si iese si etilicul.

Metilicul fierbe pe la 65 grade, iar etilicul pe la 78.

#77
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Vad ca nu am prezentat utilajul aici, sa stim despre ce vorbim:
https://forum.softpe...0#entry29185014

#78
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu iti stiu utilajul...
Daca clopotul este asa de mare, solutia logica este 100 l borhot.
Si iar verifici...
Doar nu vrei sa-ti iasa din prima... :)

#79
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Si totusi, peste tot se recomanda ca primii x ml sa-i arunci sau sa-i redistilezi, pentru ca e amestec de metilic cu etilic. Nu se vorbeste de separarea metilicului de etilic, ci de separarea etilicului curat de etilicul alterat cu metilic.

Ia sa caut cum s-ar putea face separarea asta.

La cazanul meu de 100l e recomandat sa nu pun mai mult de 85l borhot. Cred ca daca e un borhot fluid ar putea duce 90-100l, dar daca ai fructe, o sa se umfle si da afara pe la 'garnitura' de apa.

#80
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din cate stiu astia de ti-au vandut cazanul trebuiau sa-ti dea si niste instructiuni. Vezi ce scrie acolo si fa la fel.
Dar o sa ajungi la palinca, o sa vezi...

#81
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Palinca nu-i pierde din gustul de fruct?
Imi place asa, aromata. Chiar si coada aia de 25-30 de grade e buna. Bausem pe-aici tuica slaba, dar nu era buna la gust. Probabil putin innacrita (ei nu pun zahar), plus izul slab de acetona, ca ei nu scot fruntea, amesteca tot la gramada.

Azi am fript si un cazan cu borhot proaspat, Visine, caise si corcoduse culese acum 7-8 zile. Bidoanele au fost expuse la caldura, asa ca au apucat sa fermenteze.
O bunatate si asta.

A venit furtuna, mi-a spart alcoolmetrul. Ploaie nu a dat.

#82
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Depinde...
Acolo unde palinca este contrafacuta, la a doua fierbere a rachiului de mere, in cazan se pune o galeata-doua de prune uscate. "E palinca de pruna, sefu'! Miroase!"
Trebuie destule incercari sa faci o palinca buna.
Eu am avut noroc... A mea, de mere (mai am fix o sticla - prima fierbere in dec. 2020, a doua in aprilie 2021), are gust de mere si este la 52 de grade. Am impresia ca, cu timpul isi mai recapata din gust. Poate gresesc, dar asta este impresia mea. Am tinut-o in butoi.
Ca sa ai un termen de comparatie, din 200 kg de borhot de mere (17 kg de zahar, 4 galeti de apa - merele nu aveau zeama multa), am scos cam 47 l de rachiu. Din el, am scos 12 l de palinca - am plecat cand eram in pericol sa scad sub 50 grade si am lasat restul sa curga ptr. cel ce urma. Cum astia din Prahova (scuze!) beau orice, au mai scos vreo 20 l de rachiu fiert de 2 ori la vreo 20-25 grade. Cel putin asa mi s-a spus pe urma... fiind dat ca exemplu de "bucurestean".
De asta vreau cazan pentru a doua fierbere... fierb cand vreau, la cate grade vreau si nu dau socoteala nimanui.
Acum, adica in decembrie trecut, cu prunele, am oprit cazanul la 52 de l. Am o tuica de 43-45 grade, foarte aromata. Prea aromata pentru sufletul meu. Dar cum anul asta nu o sa am fructe destule pentru un cazan de tuica, trag de ea. La anul, imi intra cam jumatate din pomi pe rod si atunci imi va trebui un cazan. Doar pentru a doua fierbere... Desi borhotul fiert ar fi un excelent fertilizator!
Si mai este ceva. Doar experienta iti spune cand trebuie sa mergi pe o tarie mare si sa pastrezi totusi gustul fructului sau cand trebuie sa lasi mai mult si sa ai o tarie mai mica pentru a pastra gustul. Parerea mea este ca am gresit un pic la fierberea palincii. Ar trebui sa aiba pana in 50 grade, ceva de genul 48-50 grade. Repet insa, nu simti taria aia de 52. Decat dupa 3 paharele... zaharul e de vina!

Edited by adip1962, 16 July 2022 - 17:57.


#83
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
In ce sens e de vina? Ca fara zahar ar fi iesit mai acra?
Ca vad si eu ce tuici au astia pe aici, acre, de te inteapa mai mult aciditatea, nu alcoolemia.

#84
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu ai inteles...
Tuica acra nu e numai din cauza ca nu ai pus zahar... Poate fi din diverse cauze. Ca ai lasat boasca prea mult, ca... Sunt mai multe...
O metoda de a scapa de o tuica acra este sa o fierbi a doua oara...
Dpmdv ce faci tu e o joaca. Tuica de corcoduse e slaba, de cirese si mai... Vrei ceva adevarat, te duci in a doua fierbere...

#85
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
In joaca imi place sa fac totul, ca nu-mi place munca.
Raposatul meu alcoolmetru zicea ca nu am nevoie de a doua fierbere. Pana l-a suflat vantul de pe masa si l-a spart.

La fiecare cazan am scos:
- o damigeana de 5 litri care dupa omogenizare arata intre 55 si 65 de grade. Curate ca lacrima.
- a doua damigeana avea intre 42° si 48°. Nu stiu de ce, la fiecare cazan, a doua damigeana la un moment dat se face nitel albicioasa. Adica primii ~2 litri curg lacrima, apoi se inalbeste putin. Nu ma deranjeaza. Au gust si miros foarte bun.
- plus inca 2-3 litri parfumati de 28°-32°. Asta pica tot curata, nu-i tulbure/albicioasa.

E nevoie sa distilez inca o data? Eu sunt super multumit de ceea ce a iesit.
Am prieteni care imi cer din cea slaba, mie imi place si ala slaba si aia de patruzecisiceva de grade. Imi place si aia de 60°, dar o tin pentru la anul, la visinata/ciresata si alte licori.
Nu beau mult, cel mult un tzoi de tuica slaba, ori o inghititura de 40-60°.


Am un vecin care face tuica nasoala, desi, din cate stiu, nu lasa corcodusele prea mult la fermentat. Dar nu le pune zahar, deloc.

#86
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvalidoe, on 12 iulie 2022 - 11:22, said:

De obicei fruntea se considera a fi cam 5% din productia estimata,

Am aplicat empiric metoda cu paharele mici de plastic, iei si pui deoparte, le mirosi, pui limba si daca ai luat prea mult pui inapoi  paharelele din coada.
Si da, miroaseau a acetona. La un produs finit de vreo 5l, cred ca spre 200 ml am dat deoparte.

#87
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Da, cam asa, vreo jumatate de litru de frunte am dat deoparte la fiecare cazan. Testez cu nasul la iesirea din racitor, cand nu mai miroase a acetona trec pe tuica.
Un cazan scoate vreo 12 litri de tuica.

La ultimul cazan din campanie am turnat fruntea adunata (erau vreo 4-5 litri). Din cazanul asta am retinut 1 litru de frunte.

#88
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
https://forum.softpe...8#entry29266200

 overseas, on 11 august 2022 - 22:52, said:

Cu fruntea de acord, sunt stresat... la cazanul clasic am reusit, sa vad la asta. Inteleg ca e in functie de temperatura, eu intentionez sa ridic temperatura destul de gradual pana incepe sa curga si sa mentin apoi nivelul.

 parintele, on 12 august 2022 - 07:31, said:

Fruntea...
Fruntea e prima fracție care începe sa curgă la distilare.
Prima fracție e formata din cele mai ușoare, volatile, substanțe din borhot.
Adică substanțele care se evapora primele, care au cea mai mica temperatura de fierbere.
În afara de alte substanțe în general neplăcute și de regula nesănătoase, pe tine te interesează în primul rand alcoolii.
E vorba de metilic și etilic, alcooli care au temperaturi diferite de fierbere.
Metilicul, care este toxic, fierbe la o temperatura mukt mai mica decât cel etilic.
Metanolul fierbe la 65 grade, deci se evapora primul, etanol abia la 78.
Asta înseamnă că la început curge un amestec care conține în mare parte metanol și aproape întreabă cantitate de metanol din amestec. Evident ca și ceva etanol și alte cele dar pierderea acestuia e una obligatoriu necesara pt a elimina compusul toxic.
De aceea când distilezi ceva, o parte din "frunte" se elimina, ea conținând Metanolul toxic.
Cat elimini?
Depinde... Depinde ce distilezi.
Fiecare amestec conține o cantitate mai mare sau mai mica de metanol, în general fructele mai mult, prastina(resturi de struguri) mai putin....
Cauta și tu un minim de informații despre distilarea țuicii și vei găsi explicații și cifre.
Si eu am fost stresat cu fruntea, dar experienta mi-a aratat ca daca trag deoparte jumatate de litru de la fiecare cazan, e bine.
Sau poti sa testezi cu nasul la iesirea racitorului, pana cand nu mai simti miros de acetona.

Ma intereseaza in special calitatea, ca probleme majore nu sunt daca amesteci toata tuica de la un cazan, inclusiv fruntea.
Aflu ca tata asa face, asa fac si vecinii din satul in care m-am stabilit, deci teoretic e nociv, daca bei doar frunte, dar daca amesteci in toata tuica, nu mai e risc asa mare.
Dar da, mai bine tine fruntea pentru frectii sau poate merge la lampa cu gaz.

Crestere graduala a temperaturii clopotului, acolo unde ai termometrul cazanului, nu cred ca o sa reusesti. Am incercat, n-am reusit si nu cred ca e de la dozajul lemnelor. Sunt curios cum va fi la tine, cu arzatorul cu gaz.
La mine urca gradual pana pe la 50-60, apoi pauza pana cand sare deodata la 80-90, cand incepe sa bolboroseasca binisor borhotul. Cred ca ai reusi ceva mai gradual in bataia soarelui, intr-o zi caniculara.

#89
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Unu: Parerea mea e sa nu mai redistilezi fruntea sau coada. Nici nu castigi mare lucru si poti sa si strici toata mustaria. Doar parerea mea Posted Image
Doi: Clopotul ala conteaza mult la distilare, practic e o versiune ''primitiva'' a coloanei cu reflux, daca il incalzesti nu isi mai face treaba si anume sa condenseze o parte din vapori si sa ii retrimita la suprafata masei borhotului pentru o noua evaporare

Edited by validoe, 12 August 2022 - 13:09.


#90
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Prima concluzie serioasa a cartii: Cazanul de tuica, tehnici de fermentatie, tehnici de distilare. De Josef Pischl. Editura M.A.S.T.
Temperatura ideala de fermentatie a decoctului (cica borhot se numeste dupa fierbere) este de 18-20 grade. La aceste temperaturi actioneaza drojdiile de fermentatie inferioara si cele de cultura pura (normale). La 40 grade, drojdia, de orice fel ar fi, isi inceteaza activitatea. La 60 de grade, drojdia dispare.
Prin urmare, nu lasati cazanele in soare... si nu grabiti fermentarea.
Asta zice de ex. ca perele Wiliams nu trebuie sa fermenteze la mai mult de 18 grade.
A doua: la samburoase, samburele nu trebuie sa se desfaca! Apare acidul cianhidric! Samburii de piersici nu se baga la fermentare niciodata! Nu a scris nimic despre cei de caise...

Edited by adip1962, 25 August 2022 - 06:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate