Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Folie geam protectie solara, sunt bune de ceva?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Eu am pus pe interior folie de la Lidl la balcon si bucatarie. Diferenta de temperatura e sesizabila.

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
si parintii mei si-au montat folie de la lild, la sufragerie si balcon, chiar se simte diferenta. au ales varianta de folie cu efect de oglinda.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu prea pot să pun, că am multe plante.
Bănuiesc că le afectează.

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcrisstonne, on 14 august 2019 - 12:41, said:

Eu nu prea pot să pun, că am multe plante.
Bănuiesc că le afectează.
In holu unde am geamuri reflexive din fabrica,sunt aproape ca cele normale doar cu putin efect de oglinda,aproape insesizabil,acolo am un ficus si o muscata...dar vad ca nu le afecteaza in celelalte camere unde am folie nu am plante asa ca nu ma pot pronunta

#23
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Multumesc tuturor de raspunsuri. Cateva precizari:

-plante nu am decat 2-3 suculente mici, pe pervaz. Daca vor fi probleme, le mut in alta camera.
-e vorba doar de un dormitor mic care are problema asta, nu de toata casa. Deci costurile sunt mici (asta pt ca zicea cineva ca de banii aia sa pun AC), doar deranjul cu montajul ma face sa fiu reticent.
-nu am zidarie multa expusa la soare (nu e bloc, e casa, stau la et 2, iar dormitorul e pe un colt sud estic), deci doar geamul respectiv creeaza probleme (am verificat si cu un termometru, ca sa fiu sigur, comparand temperatura in mai multe zone, rezultatul fiind o temperatura cu 4 grade mai mare in zona pervazului interior, asta cu rulourile blind trase)

Probabil o rezolvare mai eficienta era cu un rulou exterior, insa e scump si deja dadusem banii (cam aiurea) pe niste rulouri interioare de tip blind...

Am inteles ca daca e sa merg pe folie, ar trebui pusa la exterior, e mai eficient... logic asa ar fi, din moment ce opreste parte din caldura sa intre in spatiul cu argon (sau ce s-o mai pune acu) din interiorul geamului, deci geamul ar trebui sa radieze mai putina caldura pe interior. Acu...daca diferenta e asa mare intre folia interioara si cea exteriora... banuiesc ca n-a facut nimeni niste teste obiective.

Pe exterior e mai greu de pus, trebuie sa scot geamurile si mi-e teama sa nu fac vreo prostie. Am vazut un video in care se folosea un spaclu in acea rama a termopanului, insa la mine par a fi destul de bine prinse, si mi-e sa nu fie lipite (am qfort, pus acu 10-15 ani, am si uitat cand exact). Se poate sa fie lipite cu silicon sau ceva asemanator, sau stau prinse doar prin imbinare mecanica?

Edited by DG, 14 August 2019 - 17:59.


#24
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Doar imbinare mecanica.Exclus lipire sau chestii de genul

#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDG, on 14 august 2019 - 17:57, said:

Multumesc tuturor de raspunsuri. Cateva precizari:

-plante nu am decat 2-3 suculente mici, pe pervaz. Daca vor fi probleme, le mut in alta camera.
-e vorba doar de un dormitor mic care are problema asta, nu de toata casa. Deci costurile sunt mici (asta pt ca zicea cineva ca de banii aia sa pun AC), doar deranjul cu montajul ma face sa fiu reticent.
-nu am zidarie multa expusa la soare (nu e bloc, e casa, stau la et 2, iar dormitorul e pe un colt sud estic), deci doar geamul respectiv creeaza probleme (am verificat si cu un termometru, ca sa fiu sigur, comparand temperatura in mai multe zone, rezultatul fiind o temperatura cu 4 grade mai mare in zona pervazului interior, asta cu rulourile blind trase)

Probabil o rezolvare mai eficienta era cu un rulou exterior, insa e scump si deja dadusem banii (cam aiurea) pe niste rulouri interioare de tip blind...

Am inteles ca daca e sa merg pe folie, ar trebui pusa la exterior, e mai eficient... logic asa ar fi, din moment ce opreste parte din caldura sa intre in spatiul cu argon (sau ce s-o mai pune acu) din interiorul geamului, deci geamul ar trebui sa radieze mai putina caldura pe interior. Acu...daca diferenta e asa mare intre folia interioara si cea exteriora... banuiesc ca n-a facut nimeni niste teste obiective.

Pe exterior e mai greu de pus, trebuie sa scot geamurile si mi-e teama sa nu fac vreo prostie. Am vazut un video in care se folosea un spaclu in acea rama a termopanului, insa la mine par a fi destul de bine prinse, si mi-e sa nu fie lipite (am qfort, pus acu 10-15 ani, am si uitat cand exact). Se poate sa fie lipite cu silicon sau ceva asemanator, sau stau prinse doar prin imbinare mecanica?
Dar si mai expusa intemperiilor....

#26
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cel mai ok e sa plantezi copaci in fata blocului. La mine e ca si cum as avea aer conditionat gratis , si retine si praful,zgomotul. Din pacate am muncit singur sa fac curat si sa plantez , pt ca nici un vecin nu a dorit sa ma ajute.

#27
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Salut, in 2012 am montat folie reflexive medie de la LLumar R 35 SR HPR, montaj asigurat de o firma care se ocupa de acest lucru.
pretul atunci a fost de 26 euro/mp.
Folia se monteaza pe interior.
Impreuna cu roletele textile cu partea opaca isi fac treaba de senzatie.
In 2014 am montat si la camera cu expunere sudica, balcon incorporate in camera, 12 ochiuri de geam . Folia utilizata a fost LLumar R 20 SR HPR.
Daca inainte era sauna in camera dupa montaj e chiar placut, adica la 35 grade afara , poti sa stai in camera relaxat.
Personal recomand folia , daca nu exista alta varianta.
Plantele nu au nicio problema.
Succes.

Edited by micutu_flo, 26 August 2019 - 16:59.


#28
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

 matrwe, on 14 august 2019 - 07:33, said:

Eu am pus pe interior folie de la Lidl la balcon si bucatarie. Diferenta de temperatura e sesizabila.

 corinadaniela, on 14 august 2019 - 10:34, said:

si parintii mei si-au montat folie de la lild, la sufragerie si balcon, chiar se simte diferenta. au ales varianta de folie cu efect de oglinda.

Asa am si eu pe toate geamurile de la balconul apartamentului. Orientarea e spre sud-est.
Dupa montare, nu se mai usuca rufele in balcon. Cica ar avea protectie UV 100%.
Am, in medie, temperatura cu 5-6 grade mai mare decat in casa, dupa-amiaza, cu doua geamuri opuse rabatate pe toata perioada zilei.
Inainte de folie balconul se putea folosi ca sauna. Cred ca aveam peste 50 de grade ziua.

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 micutu_flo, on 26 august 2019 - 16:59, said:

Salut, in 2012 am montat folie reflexive medie de la LLumar R 35 SR HPR, montaj asigurat de o firma care se ocupa de acest lucru.
pretul atunci a fost de 26 euro/mp.
Folia se monteaza pe interior.
Impreuna cu roletele textile cu partea opaca isi fac treaba de senzatie.
In 2014 am montat si la camera cu expunere sudica, balcon incorporate in camera, 12 ochiuri de geam . Folia utilizata a fost LLumar R 20 SR HPR.
Daca inainte era sauna in camera dupa montaj e chiar placut, adica la 35 grade afara , poti sa stai in camera relaxat.
Personal recomand folia , daca nu exista alta varianta.
Plantele nu au nicio problema.
Succes.
Ce te-au ars aia....

#30
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Asa e 😀.
Ii las pe altii sa puna din targ.
Cele bune.


#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu trebuie sa te ataci...asta este a doua oară ști unde ai gresit
Daca tu crezi că ăia cumpăra cele mai scumpe folii că să ieși tu in avantaj și nu ei ești foarte naiv...

#32
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

 I2O, on 27 august 2019 - 17:55, said:

Nu trebuie sa te ataci...asta este a doua oară ști unde ai gresit
Daca tu crezi că ăia cumpăra cele mai scumpe folii că să ieși tu in avantaj și nu ei ești foarte naiv...
Nu e vb de niciun atac, chiar nu am idee despre  ce a 2-a oara vb?
Daca vrei sa zici ca cele din Lidl, etc sunt la fel de eficiente ca si cele profi ar fi frumos sa aduci niste argumente.

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 micutu_flo, on 27 august 2019 - 22:27, said:

Nu e vb de niciun atac, chiar nu am idee despre  ce a 2-a oara vb?
Daca vrei sa zici ca cele din Lidl, etc sunt la fel de eficiente ca si cele profi ar fi frumos sa aduci niste argumente.
Nu stiu cum sunt alea de la lidl,eu pe ale mele le-am luat online si dupa experienta mea cu ele sunt de nota 20,imi pare rau ca nu mai stiu site-u ca pe viitor daca voi avea nevoie sa iau tot de acolo
Dupa 2 sau 3 ani sunt perfecte si chiar protejeaza,nu mai retin exact cat am dat pe ele,dar nu foarte mult,plus ca la baiatu ala i-am dat 100 de lei sau 50 de lei ca sa imi monteze foliile pentru 3 geamuri mari cu 2 ochiuri fiecare

#34
SanKraN

SanKraN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2013
Eu am folie silver 35 de interior dar geamul devine ca un radiator, a incercat cineva sa intoarca geamul cu folia de interior spre exterior ?

#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Sunt din nou la Lidl folii pentru geam, dacă e cineva interesat.

#36
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Le.am cumparat si eu pe cele cu tenta albastra, cele argintii lasau sa treaca doar 28% din lumina solara, si eu nu voiam sa intunec camera!
Acum, am ajuns pe acest topic in ideea de a afla cum sa le montez, pe interior sau exterior.
Mai citesc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate