Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa pe structura de lemn - dimensiuni stalpi si grinzi; sisteme de prindere

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Addysoftware, OSB pe ambele E UN MUST HAVE! Punct! Eu am doar pe exterior de 12mm ca nu am avut bani si acum refac unde pot sa adaug și pe interior.
Ordinea:
Scanduri cu spatii de 30-50% intre ele din latimea lor, folie (fara sa o prinzi cu capse & shit), sipci pentru distantare si prins folia (fixate cu holsuruburi negre sau cuie si le indoi dupa), sipci pentru fixat tabla si apoi tabla.
Mare atenție la locuri pe unde sa intre vrăbiile, eu nu mai am folie din cauza lor, spatiul maxim 15mm.

#92
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Nu stiu daca chiar poti sa iei in calcul OSB-ul de 6mm pentru panouri structurale, dar poti sa testezi. In caz ca vei merge pe panouri inchise nu uita sa bagi vata in ele, inainte de a le inchide.

Ordinea este astereala - folie - contrasipci - sipci - tabla.

Se poate monta tabla si fara astereala, dar in situatia ta eu as face astereala continua din cauza rozatoarelor. Poate sa fie OSB sau scandura una langa alta.

Folia e tinuta pe loc de contrasipci (sipcile "verticale") care sunt bine batute in cuie de astereala si de capriorii, in corespondenta carora sunt montate.

Nu trebuia sa iti faci griji pentru gaurile pe care le fac cuiele in folia anticondens, vor fi destul etanse, fiind asunse sub sipci si avand cuiul pe post de cep iar panta acoperisului va drena rapid condensul.

#93
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 addysoftware, on 04 octombrie 2019 - 20:38, said:

2 osb pe ambele fete cred ca e mai stabil ca unul singur de grosime dubla..
Întrebare: Care ar fi ordinea optima a straturilor de la acești căpriori în sus? Folie anticondens, astereala, tabla? Sau altfel? Și ce dimensiuni și spatii sa aibă astereala? Cum se prinde folia de căpriori și astereala, ce fac cu găurile?
Astereala ( scandura sau osb ), folie difuzie , caroiaj de sipci si invelitoarea de tabla .

#94
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

 doega, on 06 octombrie 2019 - 09:28, said:

Mare atenție la locuri pe unde sa intre vrãbiile, eu nu mai am folie din cauza lor, spatiul maxim 15mm.

Le vad intrand si la mine uneori sub tabla. Se folosesc de inaltimea cutelor ca sa se strecoare.
Nu prea vad cum poti sa le tai accesul si in acelasi timp sa ai si ventilatie naturala sub tabla. Daca punem burete si la strasina chiar nu mai circula de loc aerul, fara piesele speciale pentru ventilatie.

@Addy: ai in attach manualul de la Coilprofil ca sa iti formezi o imagine despre montaj. Se monteaza la fel, indiferent de producator.

Attached Files



#95
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 blue_marlin, on 06 octombrie 2019 - 10:39, said:


Nu prea vad cum poti sa le tai accesul si in acelasi timp sa ai si ventilatie naturala sub tabla. Daca punem burete si la strasina chiar nu mai circula de loc aerul, fara piesele speciale pentru ventilatie.


Se pune plasa antipasari la capat si nu mai intra vrabiile .

#96
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Ceva de genul asta?

Cum se monteaza?

#97
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 doega, on 06 octombrie 2019 - 09:28, said:

Addysoftware, OSB pe ambele E UN MUST HAVE! Punct! Eu am doar pe exterior de 12mm ca nu am avut bani si acum refac unde pot sa adaug și pe interior....
Ma refeream la OSB pe ambele parti ale "bețelor" din care e format capriorul, adica: cele doua bare de 8 x 5 cm, situate la distanta de ...sa zicem 42cm interax, ca sa faca 50cm in total; deci OSB-urile vor forma impreuna cu aceste bare un "dulap", sau "grinda", foarte rezistent pe directia latimii de 50cm.
Cred ca tu spui de OSB-ul pus "deasupra capriorilor", asa se intelege...

#98
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Aceasta varianta ce dezavantaje ar avea? "Coace" astereala prea tare?
Infiltratiile de apa ar strica astereala?
Attached File  Screenshot_2.png   21.68K   26 downloads
Ar fi un pic mai economica daca n-ar fi cele mai sus mentionate

#99
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Attached File  Screenshot_3.png   23.02K   14 downloads
daca ii pun contrasipca 1 ar fi mai laborios dar mai sigur la montaj (si vreun avantaj ulterior) sau ar fi doar munca si materiale inutil?

Iar asta ar fi varianta standard. da?
Attached File  Screenshot_4.png   22.6K   13 downloads

Edited by addysoftware, 06 October 2019 - 14:50.


#100
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

 addysoftware, on 06 octombrie 2019 - 14:15, said:

Aceasta varianta ce dezavantaje ar avea? "Coace" astereala prea tare?
Infiltratiile de apa ar strica astereala?
Screenshot_2.png
Ar fi un pic mai economica daca n-ar fi cele mai sus mentionate

Nu cred ca problema e coptul. La casele acoperite cu tabla zincata, aceasta e prinsa direct pe astereala si fara nici o folie.

Cred ca mai mult ciclurile repetate umezire - uscare dauneaza lemnului.
Daca folia e sub asterela (varianta 1 si 2) condensul de pe tabla va picura pe astereala. Lemn umed = ciuperci.

Costul suplimentar ca sa mergi pe varianta 3, cea "clasica" nu e atat de mare.
Daca imi amintesc bine am dat 1000 de lei pe sipcile pretratate de 50x30  pe care le-am folosit la acoperisul meu.

#101
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Din postul #99, corect este ultima varianta. In fapt, ventilatia se realizeaza in spatiul dintre folia de difuzie si tabla, nu doar pe inaltimea contrasipcii, asa cum apare in desen.
Folia de difuzie are rolul de a lasa sa iasa eventualii vapori din zona izolatiei, iar pe de alta parte, condensul care ar aparea sub tabla sa se poata scurge pe folie, iar mai apoi in burlan.

Pentru a nu lasa sa intre vrabiile sub tabla se poate monta un pieptene care preia mult mai bine "denivelarile" de la tabla cutata. Plasa recomandata mai sus se monteaza la acoperisul din ceramica dreapta sau sindrila.

#102
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

 vast, on 06 octombrie 2019 - 17:43, said:

Pentru a nu lasa sa intre vrabiile sub tabla se poate monta un pieptene care preia mult mai bine "denivelarile" de la tabla cutata. Plasa recomandata mai sus se monteaza la acoperisul din ceramica dreapta sau sindrila.

Pieptanul trebuia montat impreuna cu sistemul sau poate fi strecurat si la un acoperis deja existent?

#103
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Cam greu montarea ulterioara.

#104
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Mai e ceva ce nu e chiar on-topic dar profit ca sunteti pe aici s indraznesc.
De unde ati luat apa de sticla si cu ce cantitate ati dat pe lemn (daca ati dat)?

#105
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Vezi ce, cat si cum am folosit eu aici.

Edited by blue_marlin, 06 October 2019 - 20:22.


#106
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
am vazut setistopul de la tine, multumesc; mie mi-ar trebui momentan (destul de urgent) apa de sticla, pentru hidrofobizare grinzi si stalpi, ca vremea s-a uratit de tot si cred ca opresc lucrarile pana-n primavara; asta inseamna o multime de lemn expus la vreo 5 luni de ploi (ninsorile nu le pun). Trebuie sa prind cateva zile de soare si apoi sa aplic solutia, de n-o fi prea tarziu...

Totusi, citind pe descrierea setistop-ului scrie ca are si silicati in compozitie; poate fi silicat de sodiu sufucient de concentrat sa asigure hidrofobizarea? tie cum ti s-a parut? l-ai incercat si pe vreo suprafata expusa la apa timp indelungat?

#107
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Nu l-am incercat pe lemn expus. In fisa tehnica scrie ca e pentru interior.
Pentru lemnul expus a folosit vopsea, chiar daca nu e ignifuga.

Nici apa de sticla nu cred ca e hidrofoba. Chiar daca e impregnat lemnul absoarbe in continuare apa daca e expus.

Pentru hidrofobizare sunt alte produse. De obicei foarte scumpe si fara efect ignifug

#108
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 addysoftware, on 06 octombrie 2019 - 13:54, said:

Cred ca tu spui de OSB-ul pus "deasupra capriorilor", asa se intelege...
Ma refeream deasupra capriorilor si sub izolatia capriorilor. Ca un sandwich. La mine ma refeream la pereti, am OSB doar pe exterior si trebuia si pe interior.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate