Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa pe structura de lemn - dimensiuni stalpi si grinzi; sisteme de prindere

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Si pe mine m-a lasat un cretin cu panourile la fel. Iar la munte mi-a cerut cineva 5000 de lei avans sa se apuce de casa. Si le-am recomandat Suge-o Ramona.

#38
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Vroiam sa vad mai multe detalii pentru ca nu mi se pare ok structura. Sunt inginer dar nu sunt structurist, deci e posibil sa ma insel.

Mai jos motivele :

Daca « dantelaria » este din sipca 50x50, ea va forma o structura foarte elastica, fara participare la rigiditatea structurii. Apropos, cum te gandesti sa faci imbinarile cap la cap ?

Structura din stalpi masivi poate sa reziste la sarcini verticale semnificative, daca grinzile orizontale sunt suficient de masive ca sa sustina sarcina distribuita perimetral pe ele.

Problema pe care o vad este rezistenta la solicitari laterale (vant, cutremur, lupul cel rau…).

Acele contravantuiri micute de la parte superioara nu mi se par suficiente ca sa rigidizeze structura.
Ca sa ai o structura care sa nu se legene cand bate vantul ar trebui ca stalpii sa fie foarte masivi si bine incastrati in fundatie sau contravantuirile sa nu fie doar simbolice sau, daca stalpii sunt firavi, sa fie parte a unui panou tip timber frame.

#39
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019

 addysoftware, on 29 august 2019 - 06:51, said:


Inca o intrebare pentru structuristi. Cu multa vreme in urma am mai intrebat, dar nu am primit raspuns.
As vrea sa cumpar vreo doua grinzi I sau H de otel care sa sustina o greutate atarnata de ele (un dublu-dulap de cca 800kg).
As vrea ca sageata grinzilor sa nu depseasca 5 sau max 10 mm, daca e rezonabil din punctul de vedere al costului acestor grinzi.
Lungimea lor va fi de 6 metri.
As vrea sa aflu deci sageata la o sarcina punctiforma (dulapul) de 400 kg pe fiecare grinda, la jumatate... Ideea e ca nu stiu nici sa calculez incovoierea folosind formule si nici nu stiu parametrii otelurilor uzuale (care se gasesc de cumparat pe la magazine sau depozite) deci nu stiu ce dimensiuni (sectiune) sa caut. Un exemplu ar fi super...

http://www.blog.noic...-metal-ipe-hea/
http://www.blog.noic...-metal-ipe-hea/

#40
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 blue_marlin, on 30 august 2019 - 15:31, said:

..Problema pe care o vad este rezistenta la solicitari laterale (vant, cutremur, lupul cel rau…).
Acele contravantuiri micute de la parte superioara nu mi se par suficiente ca sa rigidizeze structura...
Mi s-a mai spus. Asa este. Desenul este doar un concept de start. Contravantuirile vor fi mai mari (inca nu am ajuns la calculul si implementarea lor dar se apropie; am si cumparat ceva din conectorii de tabla pentru prindere, drepti si la unghi, o sa va pun intrebari ceva mai tarziu pe topicul de casa), in plus pe exteriorul tuturor stalpilor vor fi prinse panouri de OSB gros, care vor forma peretele dar vor si contribui la rigidizarea intregului ansamblu. Dantelaria dintre balotii de paie nu contribuie cu nimic la rigiditate (poate un 2-5%).

#41
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Eminescian, on 08 septembrie 2019 - 20:08, said:

.....
Multumesc foarte mult, este exact ce-mi trebuia

#42
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Update: stalpii principali (12 la numar) ii fac 200x200
Grinzile: tot 200x200
Attached File  Screenshot_1.png   27.38K   49 downloads

#43
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

 addysoftware, on 09 septembrie 2019 - 08:13, said:

Mi s-a mai spus. Asa este. Desenul este doar un concept de start. Contravantuirile vor fi mai mari (inca nu am ajuns la calculul si implementarea lor dar se apropie; am si cumparat ceva din conectorii de tabla pentru prindere, drepti si la unghi, o sa va pun intrebari ceva mai tarziu pe topicul de casa), in plus pe exteriorul tuturor stalpilor vor fi prinse panouri de OSB gros, care vor forma peretele dar vor si contribui la rigidizarea intregului ansamblu. Dantelaria dintre balotii de paie nu contribuie cu nimic la rigiditate (poate un 2-5%).

Tot nu imi este clara structura.
Daca plachezi cu OSB atunci nu mai sunt necesare contravantuirile.
Ca sa poti placa cu OSB ai nevoie de o structura pe care sa il prinzi, de preferat dispusa la o distanta de 1/2 latime placa OSB, sau mai deasa, in functie de solicitari, care impreuna vor forma un panou structural.
Daca ai structura asta, stalpii masivi devin inutili sau decorativi. La fel si o parte dintre grinzile orizontale. Etc.

Nu te baza prea mult pe mesteri. Chiar daca au mai facut case similare asta nu ii face experti. Sunt sanse sa ai surprize si din partea arhitectilor daca ii implici in structuri si materiale neconventionale.

Scuza-ma ca te sacai, dar cred ca ar trebui sa clarifici bine structura, inainte de a investi in materiale.

Apropos, nici eu nu sunt expert. Sunt doar bine intentionat. Posted Image

#44
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 blue_marlin, on 10 septembrie 2019 - 22:01, said:

....Daca plachezi cu OSB atunci nu mai sunt necesare contravantuirile.
Ca sa poti placa cu OSB ai nevoie de o structura pe care sa il prinzi, de preferat dispusa la o distanta de 1/2 latime placa OSB, sau mai deasa, in functie de solicitari, care impreuna vor forma un panou structural.
Daca ai structura asta, stalpii masivi devin inutili sau decorativi. .....

Hm, tocmai am vazut (a cumparat un vecin) ca panourile de OSB au doar 1,25m deci sunt foarte subtiri. Ceea ce ridica problema unei structuri pentru ele, cum bine zici...
Probabil voi folosi totusi OSB subtire, doar pentru a forma un soi de perete .
Era alta poveste daca OSB-ul ar fi fost vandut sub forma de panouri mari ca cele de PAL. Sau poate exista si asa, dar nu stiu eu.

#45
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 addysoftware, on 12 septembrie 2019 - 20:49, said:

Hm, tocmai am vazut (a cumparat un vecin) ca panourile de OSB au doar 1,25m deci sunt foarte subtiri.
S-a făcut țuica și pe acolo, este?

#46
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019

 addysoftware, on 12 septembrie 2019 - 20:49, said:

Era alta poveste daca OSB-ul ar fi fost vandut sub forma de panouri mari ca cele de PAL. Sau poate exista si asa, dar nu stiu eu.
OSB standard e 2500x1250 (cam ca si PAL), daca vrei rigidizare mai buna poti lua Nut & Feder.

#47
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Dupa inocenta postului tau imi dau seama ca punctul tau forte (indiferent cum e productia de tuica din zona) nu sunt constructiile Posted Image

Cauta un proiectant adevarat, care sa stie cu se mananca lemnul sau macar sa aiba bunavointa sa studieze si sa se inspire din ce fac altii in alte tari cu experienta.

Ce ai mostenit de la primul arhitect, poate ca arata impresionant in 3D dar in realitate e un cosmar la punerea in practica, cu mult prea multe semne de intrebare in privinta corectitudinii structurale si posibilitatii de realizare.

Cred ca ar trebui reproiectata toata partea din lemn.
Se poate obtine o structura mai rezistenta cu mai putine materiale si mult mai usor de pus in practica = mai putina manopera.

Daca ar fi sa imi fac o casa din baloti eu as alege o structura ca in schita atasata, din module de latimea unei foi de OSB x lungimea sau latimea unui balot. E o varianta “expandata” a unui perete tip timber frame.
Nu e o opera de arta dar sper sa fie suficient ca sa intelegi ideea.

Astept cu interes continuarea.

Attached Files



#48
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 blue_marlin, on 13 septembrie 2019 - 15:25, said:

Dupa inocenta postului tau imi dau seama ca punctul tau forte (indiferent cum e productia de tuica din zona) nu sunt constructiile..
Asta cred ca era clar de la inceputul topicului...

Cauta un proiectant adevarat
Too late for that. Am cumparat deja stalpii si grinzile. Si am mers pe varianta asta de cand am inceput, acu cred ca oricum ar fi cam tarziu sa mai modific, chiar daca nu as fi bagat deja banii in lemn.

Multumesc pentru schita; o sa i-o arat si constructorului sa vedem ce spune. Sigur va fi utila cand ajung la baloti.

Ce ma sfatuiti a pune "sub talpa" de lemn, adica pe beton? Pentru a proteja lemnul (si la anul balotii) de umezeala betonului.
Folie bituminoasa ar fi buna? mai am o multime, de 2mm.
Mai am si bitum solid, si amorsa.

#49
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Tot membrana bituminoasa am folosit si eu. Era un pic mai groasa, dar nu are importanta cat timp nu o intepi.
Inainte de a pune membrana am dat si o mana de hidroizolatie lichida, doar pentru ca imi ramasese un pic dupa hidroizolarea elevatiei.

Sa ai grija sa tratezi bine grinzile talpii inainte de a le monta cu ceva anticarie/anti mucegai/anti foc.

Mai exact ce tip de cherestea si ce cantitate ai cumparat?

#50
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@ 'Eminescian'
PAL-ul e la 2750 x 2070 mm
thanks for idee nut/feder

@bluemarlin
am fost sfatuit sa le tratez cu "apa de sticla" ; daca gasesc; e buna?
cherestea de brad; taiata anul asta; ma bate gandul sa o tin la uscat iarna asta
Daca fac structura de baza (scheletul) anul asta si pun acoperisul, cum sa protejez de elemente pana la vara? folie?
in zona nu prea sunt vant/furtuni (e vale) dar poate ninge abundent.

#51
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 addysoftware, on 14 septembrie 2019 - 14:38, said:

....
am fost sfatuit sa le tratez cu "apa de sticla" ; daca gasesc; e buna?
......
Este buna si se gaseste cam peste tot . https://www.revistad...licat-de-sodiu/

#52
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016
Eu am folosit Setistop, un produs romanesc (ignifugant, anti insecte si antifungic), testat si certificat.

Nu e scump. Pentru 230kg, cantitate folosita pentru 16mc cherestea uscata de pin si 100mp de OSB, am dat acum 2 ani 1400 lei, livrarea inclusa. L-am luat direct de la producator.
https://www.setico.r...-setistop-s.pdf

Sunt si alte produse dedicate, vezi magazine de tip Dedeman.



Lemnul folosit pentru casa ar trebui sa fie uscat. Daca folosesti lemn verde, acesta, cand se va usca, isi va modifica dimensiunile (in special latimea si grosimea), isi va modifica forma, va crapa iar imbinarile vor fi mai slabe. Nici ignifugarea nu e eficienta pe lemn verde pentru ca lemnul absoarbe prea putina substanta.

Pentru ca umplutura peretilor este rigida si masiva (balotii) nu prea poti sa faci structura din lemn (in special daca vrei musai sa ai acea dantelarie), sa ii pui acoperisul si sa bagi balotii mai tarziu. Va trebui sa sa mergi in paralel cu structura si umplutura. Din cauza asta ar trebui sa ai lemnul uscat si tratat inainte de a incepe lucrul.

La casele din lemn nu poti sa te intinzi cu constructia pe ani de zile ca la casele clasice. E de preferat sa faci un hei-rup si sa ai tabla pe acoperis in cateva saptamani de la start lucrul cu lemn si in alte cateva saptamani sa ai si pereti sigilati, inclusiv usi si ferestre.
Cu o izolatie sensibila cum sunt balotii din paie nu poti sa risti sa te prinda ploaia.

#53
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Absolut. Aveam de gand sa fac la anul "dantelaria" simultan cu introducerea balotilor, probabil in august (in aug de obicei nu ploua). Ref la structura, tot la anul ar fi si asezarea podelelor. Anul acesta as face doar structura masiva, capriorii si apoi tot ce tine de acoperis (inclusiv izolatia acestuia). Vedem insa daca mai tine timpul frumos (si prognoza pe 10 zile) pana dupa ce se intareste placa. Daca nu, ...incep la anul.

#54
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 21.05.2016

 addysoftware, on 15 septembrie 2019 - 11:43, said:

apoi tot ce tine de acoperis (inclusiv izolatia acestuia).

Ce grosime si ce fel de izolatie va fi la acoperis?

Edited by blue_marlin, 16 September 2019 - 13:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate