Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Problema Semnal La Tara Telefon Digi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
gustiii

gustiii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2019
Salut tuturor, recent am cumparat din oras de la o persoana mai in varsta gasita pe olx un telefon Digi Mobil Huawei U1200S, am fost la el, a bagat cartela, m-a sunat, l-am sunat, a functionat. Cand i-am dus telefonul la bunicul meu in mediul rural(mentionez ca digi are semnal acolo), telefonul nu mai are semnal....stie cineva din ce cauza?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La prima vedere ar fi doua probleme:
  • cartela e demagnetizata (se poate intampla oricand, nu e o regula)
  • frecventa telefonului (digi foloseste in 3G frecventa 2100MHz, iar in 4G 2100 FDD si 2600 TDD)
Recomandari:
  • pune cartela in alt telefon cu minim 3G si vezi daca nu are ea probleme
  • in telefonul cumparat pune o cartela de la alt furnior (Orange, Voda, Telekom) si vezi cum functioneaza.
  • suna la Digi si intreaba daca e vreo problema intre SIM si retea (la soacra mea au imperechiat SIM-ul cu IMEI-ul telefonului. N-am facut schimb de aparate sa vad cum merge si nici nu stiu daca ar bloca accesul cartelei in alt telefon).


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ca acea fosila nu stie decat banda de 2.100 Mhz, ori in rural se foloseste 900 Mhz, sau 2.100 Mhz daca locuiesti aproape de releu.

Edited by Neaceasca85, 13 August 2019 - 10:51.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Defineste mediul rural - nume localitate
Cel mai probabil, contrar parerilor tale, nu exista semnal in zona respectiva ori semnalul este foarte slab

#5
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,651
  • Înscris: 06.03.2004
Telefonul respectiv nu stie 3G pe 900 mhz iar Digi in rural emite 3G exclusiv pe 900.

#6
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 28.08.2007
Din cate stiu, acel model, este cel dat gratuit de catre Digi, la inceputurile retelei 3G. Si tind sa cred ca STIE doar frecventa de 2100Mhz 3G. Cel mai probabil in zona respectiva este acoperire 3G in frecventa nesuportata de acest model, 900 Mhz.

#7
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View PostPololica, on 13 august 2019 - 10:49, said:

cartela e demagnetizata (se poate intampla oricand, nu e o regula)
Poti detalia putin modul in care o cartela SIM se poate demagnetiza?

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cartela demagnetizata este sintagma folosita de operatori pentru o cartela SIM care nu se mai inregistreaza in sistem din motive electronice (adica primeste curent, dar, din X motive, electronica sau softul sau ce are in ea este stricat/eronat).

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View PostPololica, on 13 august 2019 - 10:49, said:

La prima vedere ar fi doua probleme:[list]
[*]cartela e demagnetizata (se poate intampla oricand, nu e o regula)


Nu există demagnetizare la un SIM, nu au nimic magnetic cipurile respective. Este o legendă. De cele mai multe ori este vorba despre deteriorarea unor microcontacte la nivelul cipului.

Edited by caiuscorneliu, 13 August 2019 - 11:02.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Legenda sau nu, la ultima cartela defecta asa mi s-a spus.

#11
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mie mi s-a defectat o cartela Vdf după vreo 6 luni de la cumpărarea ei . Faza e ca in ultimele 2 luni nici n-am mai folosit-o și mă miram de unde poate să aibă probleme . Nu se înregistra în rețea și îmi spunea doar " Apeluri de urgență " . Am mai incercat s-o bag in 2 tel, gandindu-ma că o fi al meu de vina și tot fără succes . Am incercat cu airplane mode, închidere, restart , s-o bag in alt slot etc. și am renuntat și am mers să mi-o schimbe . O reincarcasem înainte fără să știu că e defecta . Noroc că schimbarea a fost gratuită și mi-a rămas și opțiunea activa .
Cartela Digi o am de vreun an și jumătate și n-am probleme cu ea .

Edited by Vlad_22, 13 August 2019 - 11:58.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001

View PostPololica, on 13 august 2019 - 11:52, said:

Legenda sau nu, la ultima cartela defecta asa mi s-a spus.
Te-a păcălit. Nu se demagnetizeaza, nici nu se magnetizeaza SIM-urile. E expresia pt babe.
Nu au nika magnetic în ele.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Cred ca s-a lamurit demagnetizarea.
Haideti inapoi la problema de semnal.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
S-a întâmplat sa fie la Telekom (Cosmote) și am renunțat la ei prin portare. Prea ma plimbau sa schimb cartela.

#15
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007

View Postgustiii, on 13 august 2019 - 10:38, said:

Salut tuturor, recent am cumparat din oras de la o persoana mai in varsta gasita pe olx un telefon Digi Mobil Huawei U1200S, am fost la el, a bagat cartela, m-a sunat, l-am sunat, a functionat. Cand i-am dus telefonul la bunicul meu in mediul rural(mentionez ca digi are semnal acolo), telefonul nu mai are semnal....stie cineva din ce cauza?

Vorba multa pe subiecte aiurea, in acest caz.... Telefonul acela, dupa cum au spus si cativa colegi de pe forum, NU ''stie'' 3G in banda 900 MHz. Un asemenea telefon nu este recomandat sa fi folosit nici in orase. Nu te poti baza doar pe reteaua 3G in 2100.

Trece-l la pierderi si achizitioneaza un telefon care sa suporte 3G in 900MHz si 2100MHz Posted Image

Edited by dumyro, 13 August 2019 - 13:35.


#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008

View PostPololica, on 13 august 2019 - 10:49, said:

La prima vedere ar fi doua probleme:
  • cartela e demagnetizata (se poate intampla oricand, nu e o regula)
  • frecventa telefonului (digi foloseste in 3G frecventa 2100MHz, iar in 4G 2100 FDD si 2600 TDD)
Recomandari:
  • pune cartela in alt telefon cu minim 3G si vezi daca nu are ea probleme
  • in telefonul cumparat pune o cartela de la alt furnior (Orange, Voda, Telekom) si vezi cum functioneaza.
  • suna la Digi si intreaba daca e vreo problema intre SIM si retea (la soacra mea au imperechiat SIM-ul cu IMEI-ul telefonului. N-am facut schimb de aparate sa vad cum merge si nici nu stiu daca ar bloca accesul cartelei in alt telefon).

Dacă dădeai o căutare pe Google aflai că Digi are și 3G în 900 MHz, iar la o altă căutare vedeai că telefonul acela nu are acea bandă.

Edited by AlexEn, 14 August 2019 - 06:08.
editare flame


#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Rezumat: telefonul nu are banda de 900 Mhz, in rural 3G-ul este emis pe bada respectiva. Concluzie: nu are semnal.
Se inchide, deja se repeta informatiile si s-a inceput si admonestarea autorului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate