Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Jurnal constructie casa - Branesti (IF)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#595
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Daca nu presează o eventuală mutare rapida eu as trage pe dreapta cu lucrările până în toamnă sau primăvara când prețurile vor reveni la normal. Acum e o nebunie totala la care toată lumea face ce vrea, cu preturile.

#596
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postroman_roman, on 15 iunie 2022 - 14:27, said:

Daca nu presează o eventuală mutare rapida eu as trage pe dreapta cu lucrările până în toamnă sau primăvara când prețurile vor reveni la normal. Acum e o nebunie totala la care toată lumea face ce vrea, cu preturile.


Asa as proceda si eu; totul pus pe pauza (mici lucrari de conservare) si adio 2-3-6 luni.

#597
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
In iarna, nu in toamna. Din Martie pana in Noiembrie se gaseste de munca destul, și prețurile sunt sus.

#598
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Preturile la manopera sunt sus și datorită prețurilor la materiale ce au explodat exagerat de mult. Guvernul e intr-o foame mare de bani și de aceea lasă libera creșterea de preturi pentru ca ii convine prin acumularea de bani prin acize, impozite, TVA etc. Așa ca cine nu e grăbit pe sectorul construcțiilor cred că o pauză e binevenita. Până se mai limpezesc apele.

Edited by roman_roman, 16 June 2022 - 07:59.


#599
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Iti sta mintea in loc cat pot cere unii pe niste chestii marunte.
Varianta optima ar fi sa imi iau un fara-plata de la job pana in octombrie , sa caut 2 salahori si sa lucrez impreuna cu ei. Cred ca as economisi considerabil.
Doar ca ... sunt destul de conservator incat sa nu fac asta.

Alt exemplu :
Vreau sa torn beton si sa pun pavele pe o alee (auto+pietonala) de aprox 80mp. Mi s-a cerut manopera de 11.000 ron.  
Din ce vad pusul de pavele variaza intre 30 ron - 50 ron / mp -> total 4000 ron . Deci ar iesi de turnat betonul 7000 ron ? WTF...

#600
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
La inflatia actuala nu este de mirare,cine isi face iluzii ca vor scadea preturile se inseala,din 2008 incoace ati vazut sa scada pretul la energie electrica,gaz,carburanti?

#601
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Iluzii .. cât încasează statul din taxarea acestor produse ? De ce atât de mult ?  de ce nu ar mai reduce din aceasta taxare ?!
Exista variante alternative ca lumea să nu mai fie dependenta de atâta energie , carburant, dar nu sunt promovate acele variante.

Inflația e mare in prezent pentru că venim după o perioadă de pandemie, timp in care lucrurile au fost pe o linie descendenta asupra consumului de produse , coraborat și cu scumpiri de energie ,carburant , care sunt speculate pe diverse motive. Lucru la care contribuie și statul prin păstrarea procentului mare de taxare a acestora pentru că e o perioada de foame de bani dar și de speculație . Oamenii au avut ceva bani strânși pe perioada pandemiei iar acum au dat drumul la robinet, lucru de care se profita. Culmea că sunt alimentate și zvonurile că vor fi creșteri și mai mari de preturi , că nu știu ce prostii , tocmai că romanul sa nu se apuce iar să închidă robinetul , sa bage bani înapoi la saltea . Știu să ne prosteasca ..

Suntem pe un maxim ca in 2004 ..după care inflația va merge in jos . Nu ai cum să o ții prea mult sus pentru că ar însemna ... ruperea economiei

Va urma și o perioada de plafonare atât a energiei cât și a combustibilului. O fi economie de piață ..dar nu poți să flenduresti preturile așa cum vor mușchii tai. Ideea că multe state accepta momemtan aceste ridicari de preturi pentru a mai suge bănet de la populație ,datorita lipsei din perioada de pandemie . Un lucru e cert că.lucrurile se vor calma . Răbdare ..nu va aruncați cu banii de dragul de a face ceva

Attached Files



#602
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postanaki, on 16 iunie 2022 - 11:23, said:

La inflatia actuala nu este de mirare,cine isi face iluzii ca vor scadea preturile se inseala,din 2008 incoace ati vazut sa scada pretul la energie electrica,gaz,carburanti?

La carburanti da, sigur. Au fluctuat (ma refer la Romania) au scazut de la 6.4 la 4.8. ce se intimpla acum este anormal/conjunctura. Preturile or sa mai scada la aceste elemente (nu f mult) iar preturile la materials si imobile vor scade, dictate de piatza. Singurul arbitru, piatza.

#603
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Pe scurt ca sa nu poluam topicul,nimeni(cetatenul) nu-si doreste sa fie aceste preturi dar statul....principalul beneficiar vrea,ca armata de bugetari sa aiba multi bani.
Timpul va confirma sau infirma daca preturile vor creste sau nu.

#604
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Raman in continuare uimit cat de greu este sa gasesti pe cineva sa munceasca cu ziua - si nu o munca foarte grea sau calificata - ajutor in curte pentru scos cuie din niste lemne si sortat - ce e bun si va merge la vanzare si ce e rau si va merge la lemn de foc.

Am intrebat pe toata lumea cunoscuta, am batut toate carciumile din sat si chiar din satul vecin (erau destul de pline) doar ca nimeni nu vine la munca.
Am discutat si cu un vecin (sta in sat de vreo 20 ani) si mi-a spus ca si el a avut nevoie de ajutor prin curte,nu a gasit si a fost nevoit sa lucreze el cu fiul lui.

#605
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Le este mai bine cu ajutorul social,banuiesc ca la prima ora in carciuma era aglomeratie mare.

#606
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 06.10.2019

View Postanaki, on 17 iunie 2022 - 10:11, said:

Le este mai bine cu ajutorul social,banuiesc ca la prima ora in carciuma era aglomeratie mare.
Daca nu s-ar mai da ajutoare la toate leprele, ce bine ar fi !!! Posted Image

#607
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Raman in continuare uimit la ce preturi se arunca unii.

Exemple :
- de tencuit gardul si montat capace = 12.000 ron (sunt cam 120 mp "la plin" sau ~ 60mp construit)
- de turnat trotuar in jurul casei (50 mp) = initial cerut 20.000 ron, a scazut ulterior la 8.500

Eu inteleg ca munca in 38 grade afara nu e usoara, dar mi se par super exagerate preturile.
Clar ca cine mai poate astepta cu lucrarile, e bine sa o faca.
Acum, fie cei ce muncesc in constructii prefera sa lucreze o saptamana pe banii de 4 saptamani, fie vor deveni super bogati.

Eu unul am pus pe "hold" anumite lucrari, pana la vremuri mai bune.

Pana atunci avansez incet-incet cu ce pot face eu + ce am reusit sa gasesc inainte la un pret decent, respectiv :

1) instalatie electrica / curenti slabi - este facuta in proportie de 90% in acest moment - aici lucrez eu
2) instalatie apa (rece/calda/scurgere) - urmeaza sa ma apuc de ea dupa ce termin cu 1)
3) ma gandesc sa montez eu capacele de gard
4) tencuiala interior + gard mecanizata
5) sapa de egalizare mecanizata (placa de parter nu e turnata drept si trebuie corectata)


Asta in conditiile in care am job 9 - 18 (work from home, e adevarat) iar 19 - 23 + sambata lucrez la casa.
Mi-ar fi tare util sa gasesc o persoana care sa ma mai ajute, dar no luck pana in acest moment.

Edited by asorin2004, 05 July 2022 - 10:47.


#608
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postasorin2004, on 05 iulie 2022 - 10:42, said:

Raman in continuare uimit la ce preturi se arunca unii.
---------------------------------------
Asta in conditiile in care am job 9 - 18 (work from home, e adevarat) iar 19 - 23 + sambata lucrez la casa.
Mi-ar fi tare util sa gasesc o persoana care sa ma mai ajute, dar no luck pana in acest moment.

Asta am facut si eu..si pe atunci 2017-2018-2019 inca nu erau preturile de acu la manopere..Insa cand vezi ca-ti cer si o gramada de bani..si mai iese si treaba de mantuiala..mai bine mai amani..sau o faci cu mana ta..

Edited by manghels, 05 July 2022 - 10:54.


#609
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Nu se tencuieste in perioada asta. Cel mai bun moment este primavara, sau toamna tarziu, cind creste umiditatea. Asa ca nu te grabi cu asta, posibil sa iasa o treaba scumpa, prost executable.

#610
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Instalatia electrica de la etaj, faza de descurcat toate matzaraia care s-a adunat:

15 circuite de prize
29 circuite de lumina
17 ethernet (din care 6 cam supraveghere)

Attached Files


Edited by asorin2004, 07 July 2022 - 10:27.


#611
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postasorin2004, on 05 iulie 2022 - 10:42, said:

Pana atunci avansez incet-incet cu ce pot face eu...
...la un moment dat o sa ti "se ia"...si nu o sa te mai bucuri de Casa...crede-ma ca stiu din experienta

#612
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Da..se poate ajunge si acolo..Eu tot fac chestii pe langa/prin casa..de cativa ani..dar le-am facut cu placere.. Tocmai am terminat casuta lemnelor..la care am facut o usa glisanta..cu rosi..sina de derulare..etc.

Cand esti mai la inceput..sau la faze de gri..uneori ti se pare asa departe luminita de la capatul tunelului..de-si vine sa lasi totul balta si sa vinzi..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate