Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Jurnal constructie casa - Branesti (IF)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
715 replies to this topic

#55
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Cum spuneam, am depus pentru certificatul de urbanism, urmeaza sa ma duc sa il ridic .
Din ce vad, pentru a obtine avizele de amplasament de la diversi (apa, canal, electricitate, gaz) este nevoie si de Plan de situatie vizat spre neschimbare de catre emitentul certificatului de urbanism.

Cand am depus doc pentru certificatul de urbanism nu mi-au cerut si acest plan de situatie (si evident  planul de situatie nu va fi anexa la certif de urbanism)
Cum rezolv asta ? Ma duc cu planul de situatie ulterior la ei sa mi-l vizeze spre neschimbare?

#56
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nu ti se cere si autorizatia de constructie pentru acele avize?
pentru ca in documentatia pentru autorizatie, vei depune si acele planuri de situatie, deci le vei avea vizate cand ai autorizatia.

#57
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Cu avizele ceri autorizatia de constructie.

Edited by asorin2004, 24 September 2019 - 15:34.


#58
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ah, sunt avizele de amplasament?
Eu nu tin minte sa fie nevoie de "vizare spre neschimbare"

#59
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Cel putin pe site le cer cu viza spre neschimbare :

- Apa Canal Ilfov  (apa+canalizare)
- E-distributie Muntenia  (curent)
- Premier Energy  (gaz)

Edited by asorin2004, 24 September 2019 - 16:16.


#60
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View Postasorin2004, on 24 septembrie 2019 - 13:27, said:

Cand am depus doc pentru certificatul de urbanism nu mi-au cerut si acest plan de situatie (si evident  planul de situatie nu va fi anexa la certif de urbanism)
Zici ca nu ti-au cerut un "Proiect de Arhitectura in vederea obtinerii CU"?
La mine a fost anexa la cererea pentru CU si da, am avut nevoie ulterior de planul de situatie vizat.

#61
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postasorin2004, on 24 septembrie 2019 - 13:27, said:

Cum spuneam, am depus pentru certificatul de urbanism, urmeaza sa ma duc sa il ridic .
Din ce vad, pentru a obtine avizele de amplasament de la diversi (apa, canal, electricitate, gaz) este nevoie si de Plan de situatie vizat spre neschimbare de catre emitentul certificatului de urbanism.

Cand am depus doc pentru certificatul de urbanism nu mi-au cerut si acest plan de situatie (si evident  planul de situatie nu va fi anexa la certif de urbanism)
Cum rezolv asta ? Ma duc cu planul de situatie ulterior la ei sa mi-l vizeze spre neschimbare?
La depunerea actelor pentru obtinerea Certificatului de Urbanism trebuia sa anexezi un plan de situatie, un extras de ortofotoplan si un extras de carte funciara. Dupa eliberare CU, se anexeaza la acesta planul de situatie si extrasul de ortofotoplan. Acestea din urma primesc o stampila cu numele primariei si mentiunea "anexa la Certificatul de Urbanism". Cu acest certificat si anexe se obtin avizele.
Dupa ce se completeaza toate actele, se fac doua dosare identice in original, se plateste taxa si se obtine autorizatia de construire. Abia atunci se stampileaza toate actele cu mentiunea "vizat spre neschimbare". Un dosar in original se restituie odata cu autorizatia.
Pentru a evita bataile de cap si alergatul, te duci la primarie la departamentul de urbanism si intrebi daca este cineva care poate sa te ajute sa iti obtina avizele contra cost. Sigur se ofera cineva. Platesti 100-200 euro + taxele aferente pe care oricum le achitai si in cateva zile le ai pe toate, chiar daca termenul minim este de 30 zile. Asa merg lucrurile mai ales in zona rurala.

#62
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Mda, e ciudat totusi ca nu cer acel document (plan de situatie), iar dupa aia ai nevoie de el cu viza de la urbanism.
O sa ii intreb cand ma duc sa ridic C.U.

Pe unde am intrebat mi s-a cerut ~ 1000 eur + taxele aferente pentru toate avizele necesare obtinerii A.C.... Si am luat decizia ca mai bine ma ocup eu Posted Image

Edited by asorin2004, 25 September 2019 - 10:35.


#63
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Aceste informatii trebuia sa le primesti de la arhitect dupa ce in prealabil v-ati inteles asupra temei de proiectare si a pretului.

#64
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ca sa nu mai deschid un topic separat,am de turnat o fundatie de garaj si m-ar interesa pretul la mc de beton de cifa.Stiam ca e in jur de 250 lei ala de 250 (care cred ca e destul pentru fundatie).

#65
andrei981

andrei981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.04.2019

View Postasorin2004, on 25 septembrie 2019 - 10:34, said:

Mda, e ciudat totusi ca nu cer acel document (plan de situatie), iar dupa aia ai nevoie de el cu viza de la urbanism.
O sa ii intreb cand ma duc sa ridic C.U.

Planul ar trebui sa fie anexa la CU....l-ai depus (probabil) cand ai solicitat CU si nu mai tii minte. Este exact cum zice Ionut27

#66
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006

View Postandrei981, on 25 septembrie 2019 - 13:32, said:

Planul ar trebui sa fie anexa la CU....l-ai depus (probabil) cand ai solicitat CU si nu mai tii minte. Este exact cum zice Ionut27

Mai, eu sunt de acord ca m-am mai ramolit si mai uit, dar chiar nu l-am depus. Uite ce cer ei pentru certificat de urbanism :

Acte necesare obtinerii certificatului de urbanism:
1.    CERERE TIP- completata si semnata de beneficiar/ imputernicit/ arhitect;
2.    COPIE C.I.;
3.    ACT DE PROPRIETATE – copie;
4.    CADASTRU si INTABULAREA- in copie;
5.    EXTRAS CARTE FUNCIARA (OCPI ) - original si valabil;
6.    ORTOFOTO PLAN (OCPI) – in copie color;
7.    PLAN DE INCADRARE IN ZONA;
8.    DOVADA ACHITARII TAXELOR;
9.    DOSAR PLASTIC CU SINA .

#67
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Probabil pentru CU de informare. Dar pentru incepere constructie automat trebuie sa arati o propunere cu ce vrei sa faci,tocmai prin acest plan de situatie, plus un memoriu in care sa specifici in cuvinte ce doresti sa construiesti.


#68
andrei981

andrei981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.04.2019
în cazul meu, folosind un plan de amplasament și delimitare a corpului de proprietate (pe care l-am solicitat de la ocpi), arhitectul a amplasat (efectiv prin suprapunere pe doc respectiv) construcția cu retrageri, alei etc si asta a constituit planul de situație, pe care l-am folosit ulterior la obținerea avizelor. Trebuie sa menționez ca eu voi construi in mediu rural (in caz ca sunt alte cerințe in materie de documente)

#69
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
@initiator, verifica bine. La avize nu ai nevoie de altceva decat certificatul de urbanism si anexe. Eu am scos in alt judet dar de curiozitate am intrat la ilfov la mediu si este exact cum spun. Vezi in atasament.

Cerinta de la punctul 7 de la obtinerea CU este acel plan de situatie numit si plan de incadrare in zona sau cadastru care devine si el anexa la CU. Arhitectul face si el un plan dupa acesta dar nu se cere la primarie in acest moment.

Attached Files



#70
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Am luat astazi certificatul de urbanism in scopul obtinerii autorizatiei de construire pentru locuinta P+1, imprejmuire si utilitati.
De la urbanism mi s-a spus ca ei nu stiu sa se ceara acest plan de situatie pe pentru vreun aviz de amplasament, dar daca am nevoie sa aduc documentul si il vizeaza ca si anexa la C.U.

Acum intreb si eu . Plan de situatie = Plan de incadrare in zona ?

Un plus pentru Primaria Branesti - oameni ok, amabili,  te ajuta cu informatii, cam opus fata de ce vezi "la stat" . Sa vedem cat dureaza situatia asta :)

#71
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Din cate imi aduc aminte..planul de situatie e o plansa unde iti arata terenul la o scara 1:200..cu retragerile fata de axul drumului..etc..apoi pozitionarea casei pe teren..cu retragerile fata de limitele terenului..parcarea..unde va fi fosa/fantana/ plus alte 'amplasamente'.

Planul de incadrare..iti 'incadreza' terenul in zona..la o scara 1:5000 parca..unde-ti afiseaza..vecinii..parcelele..dumurile din zona..etc.

Deci sunt doua planse diferite.

Edited by manghels, 26 September 2019 - 10:40.


#72
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
planul de incadrare in zona e la 1:2000 si planul de situatie e 1:500

(cel putin eu asa am)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate