Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cele mai frumoase/urate orase din punct de vedere personal

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
M-am gandit sa deschid un topic in legatura cu cele mai frumoase si urate orase (top 3) vazute de voi din punct de vedere personal si cu o mica argumentatie. Cred ca poate ajuta multi forumisti in a se inspira in legatura cu urmatoarea destinatie de calatorie. Ar fi ok sa comparati nu doar cum arata orasul optic ci si infrastructura, oamenii, cultura, intelegerea in alte limbi, etc.

Incep eu:

Top 3 cele mai frumoase:
1) Viena
Civilizatia este la un nivel greu de batut, infrastructura este foarte bine pusa la punct, te intelegi pe engleza aproape oriunde, digitalizarea este foarte avansata, orasul este curat si ingrijit plus ca are o cultura si o istorie foarte bogata. Dezavantajul ar fi numarul mare de bastinasi (turci, arabi, etc.) dar asta este ceva foarte normal in Europa in ultimii ani.
2) Barcelona
Imi place Barcelona deoarece are o clima foarte ok, are acces la mare si "munte", orasul este ingrijit si foarte modern plus ca oricine vorbeste engleza acolo un lucru destul de rar intalnit pe teritoriul Spaniei atat timp cat nu este un loc turistic. Dezanvatajul este criminalitatea maricica si numarul mare de cersetori (majoritatea din Romanika).
3) Berlin
Berlin-ul arata foarte ciudat si in proportie de 80% este foarte urat optic vorbind. Dar orasul ofera posibilitati nelimitate si pur si simplu este 24/7 activ. La orice ora iesi o sa existe activitate si este un oras de genul New York care pur si simplu nu doarme niciodata. Dar si aici dezanvatajul este criminalitatea, strainii multi la numar si dezoltarea economica foarte slaba.

(as mai adauga si St. Petersburg dar datorita sistemului politic si al climei nu il pot pune in top 3)

Top 3 cele mai urate:
3) Bucuresti, deprimant, infrastructura proasta, santiere la greu, praf si mizerie intr-o cantitate imensa, avatajul este ca te poti distra ca si persoana mai tanara.
2) Bruxelles, in afara de centru si zona UE, orasul este un ghetto detinut de africani si arabi.
1) Paris, jeg, sobolani, criminalitate, nu vorbesc engleza

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Florenta este unul din cele mai frumoase orase pe care le-am vazut
Un rezultat sublim intre istorie si cultura. Bate Viena oricand, oriunde, oricum

Detroit - cel mai urat oras pe care l-am vazut
Practic este un ghetou imens. Bate Bucurestiul oricand, oriunde, oricum

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Parisul are multe zone urâte, dar cele frumoase şi civilizate compensează. Bucureştiul nu compensează prin nimic.
Desigur, unii consideră Ateneul şi Palatul Regal clădiri frumoase, şi chiar sunt. Sau consideră centrul vechi interesant. Ar fi fost interesant, dacă în timpul comunismului nu şi-ar fi bătut joc de el edilii şi dacă l-ar fi păstrat intact, fără demolările din Uranus, Rahova, Antim, Izvor, Unirii, Evreiesc şi Dudeşti. Era un ţesut urban foarte interesant şi plin de poveşti tipic balcanice, dar au fost trimişi corbii negri în el şi apoi demolat aproape totul. Ceea ce a rămas astăzi este un fel de a ne lăuda că avem ceva, decât deloc.
În Paris am mers pe jos din Cartierul Latin până pe Splai (Cheiul Senei), a fost o experienţă interesantă. Din cauza străinilor şi a maghrebienilor, Parisul este acum un oraş complet nesigur, mai nesigur chiar, decât în 2012, când am fost eu. Este plin de istorie, deşi demolări masive au fost şi acolo, însă cartierul Montmartre, omologul Uranus-ului, a fost păstrat intact. Hausmann n-a avut curajul să intervină acolo, spre deosebire de cizmarul nostru.
În Paris nu se vorbeşte engleza decât dacă se vrea.

Bruxelles este urât cu spume, mai puţin centrul vechi, care e patrimoniu UNESCO.
Frankfurt este afectat de demolări în centru, demolări făcute însă de bombardamente. În locul vechilor clădiri s-au înălţat zgârie-nori. Câteva clădiri vechi mai există, însă cele mai multe sunt la periferie.

Cel mai frumos oraş din Europa, după părerea mea, este Brugges. Cel mai "rece" (neprimitor) mi s-a părut Graz. Cel mai primitor mi s-a părut Verona.

#4
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Orase frumoase:

Alba Iulia
Sibiu
Brasov (in ultima vreme nu am mai fost)

Orase urate:
Bucuresti - munti de gunoaie in centrul orasului, plin de prostituate in centru orasului (zona gara de nord), trafic haotic.


Eu locuiesc in Timisoara care mi se pare un oras destul de frumos.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 12 august 2019 - 10:48, said:

1) Viena
Civilizatia este la un nivel greu de batut, infrastructura este foarte bine pusa la punct, te intelegi pe engleza aproape oriunde, digitalizarea este foarte avansata, orasul este curat si ingrijit plus ca are o cultura si o istorie foarte bogata. Dezavantajul ar fi numarul mare de bastinasi (turci, arabi, etc.) dar asta este ceva foarte normal in Europa in ultimii ani.
Cred ca nu cunosti sensul cuvantului bastinas.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Cel mai frumos in Europa: Giethoorn din Olanda. Nu l-am vazut decat primavara dar din poze si iarna e la fel de frumos.
Cel mai frumos din afara Europei: e greu de spus, mi-a placut enorm Mexico City (am fost doar in locurile turistice) si toata peninsula Yucatan.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Oraşele Elveţiei germane sunt mult mai frumoase decât ale Elveţiei franceze, excepţie făcând Geneva. Lausanne mi s-a părut cel mai urât oraş elveţian, iar Interlaken, cel mai pitoresc prin decorul său.
Monte Carlo este şi el frumos, dar din motive financiare. Dacă ar dispărea miliardarii lumii din el, nu ştiu cât timp ar mai rămâne frumos.
Din Germania, mi-a plăcut cel mai mult Boppard şi Valea Rinului, toată.

Din Austria, Salzburg mi-a plăcut mai mult decât Viena.

Ca nivel de civilizaţie şi curăţenie, Luxemburg cam le bate pe toate.

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stiu daca ma pot opri la trei orase, si chiar as dori sa le impart in orase mari si mici:

1. München - transport pus la punct, poti sa iti petreci viata acolo, ai de munca, totul civilizat. Imi place ca-i curat si ca pastreaza oarecum un punct de legatura cu traditiile bavareze. E aglomerat dar nu la modul exagerat. Posibilitati de distractie numeroase de la targuri, festuri, sport, muzica, muzee, etc. Deutsches Museum cantareste mult in decizia asta, e ceva fantastic.
2. Napoli - nu il pot compara cu München dpdv al vietii permanent , insa pt mine orasul asta a fost o incantare. Desi nu seamana deloc cu München ca si ordine fiind un alt gen de oras pe mine haosul ala m-a facut pur si simplu sa raman fascinat. Mancare fabuloasa, istorie cat cuprinde, arta, muzica, mare, munte, ai de toate.
3. Leipzig - am fost de doua ori acolo, de fiecare data cu munca. Nicaieri nu m-am simtit mai bine decat la Leipzig (in afara de München) in spatiul germanofon. Oras frumos, istorie, cultura, muzica...ai ce face.

Intre orasele mici frumoase as aminti: Cannes, Antibes, Como, Salzburg, Cefalu, Rothenburg ob der Tauber, Lecce, Bamberg, Luzern, LIndau (in general aleg deseori orase mici si frumoase pt plimbari, concedii, weekenduri.


Orase urate:
1. Essen - mi-a lasat impresia ca nu are nimic de vazut. La fel Duisburg si in general cred ca tot Ruhrgebiet-ul cred ca-i in aceeasi nuanta gri.
2. Zürich - am ramas de asemenea cu impreaia de oras sobru.
3. Stuttgart - ai ce face, e civilizat, insa mi se pare mult sub orice alt oras german mai mare, si in general sunt de parere ca orasele germane mari sunt in general si frumoase.
4. Poate unii o sa imi sara in cap, insa pentru un concediu un oras ca si Monte Carlo mi s-a parut urat.

Edited by giuliani, 12 August 2019 - 11:09.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mexico City ? Posted Image
Hai mai ce naiba
Nu stiam cum sa scap mai repede de acolo.
Nici nu ma mira de ce orasul este aproape permanent in lista ucityguides

#10
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

View PostAlexEn, on 12 august 2019 - 11:04, said:

Cel mai frumos in Europa: Giethoorn din Olanda.

Care e de fapt sat, dar tot asta imi pare si mie cel mai frumos. Imediat dupa el Brugges si Maastricht.

#11
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Da' voi ati trait macar juma' de an (neintrerupt) in orasele astea? Ca feelingul asta de simplu turist e zero barat.

Cladirile si arhitectura sunt una (ca nu-s facute ieri-alaltaieri, ci mai demult, cu alti oameni decat cei de azi), iar oamenii din ele (cei actuali, din prezent) sunt cu totul alta, mai ales daca e plin de invadatori si asa mai departe, exista nspe nuante in aprecierile de genul asta.

Unele pot fi deprimante dupa doar o luna-doua de locuit in ele. Macar pentru faptul ca nu se intampla mai nimic sau pentru ca totul e prea perfect.

Edited by cattavencu, 12 August 2019 - 11:18.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcattavencu, on 12 august 2019 - 11:12, said:

Da' voi ati trait macar juma' de an (neintrerupt) in orasele astea? Ca feelingul asta de simplu turist e zero barat.

Cladirile si arhitectura sunt una (ca nu-s facute ieri-alaltaieri, ci mai demult, cu alti oameni decat cei de azi), iar oamenii din ele (cei actuali, din prezent) sunt cu totul alta, mai ales daca e plin de invadatori si asa mai departe, exista nspe nuante in aprecierile de genul asta.

corect,

asta a fost si motivul pentru care am mentionat ca ar fi ok sa argumentam nu doar din punct de vedere optic ci si din punct de vedere al modernizarii, culturii, curatenie, infrastructura, limbi straine, criminalitate, etc. La punctele astea ar pica cam orice oras din Italia si Franta din start.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View PostNaijax, on 12 august 2019 - 11:10, said:

Mexico City ? Posted Image
Hai mai ce naiba
Nu stiam cum sa scap mai repede de acolo.
Nici nu ma mira de ce orasul este aproape permanent in lista ucityguides

Fiecare cu gusturile lui. Ma doare in cot de listele alea, cata vreme vorbim despre preferinte personale, nu au nicio valoare.
Nu uita precizarea ca am fost doar in locurile turistice.

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbusiness11, on 12 august 2019 - 11:13, said:

asta a fost si motivul pentru care am mentionat ca ar fi ok sa argumentam nu doar din punct de vedere optic ci si din punct de vedere al modernizarii, culturii, curatenie, infrastructura, limbi straine, criminalitate, etc. La punctele astea ar pica cam orice oras din Italia si Franta din start.

Nordul Italiei nu mi se pare cu nimic mai prejos fata de Germania de exemplu.

Iar orasele franceze mi se par in general peste tot ce ofera Austria, Germania sau Elvetia , cu vreo 3-4 exceptii, maxim.

Edited by giuliani, 12 August 2019 - 11:18.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsgn30, on 12 august 2019 - 11:01, said:

Orase frumoase:
Alba Iulia
Sibiu
Brasov (in ultima vreme nu am mai fost)
Orase urate:
Bucuresti - munti de gunoaie in centrul orasului, plin de prostituate in centru orasului (zona gara de nord), trafic haotic.

Eu locuiesc in Timisoara care mi se pare un oras destul de frumos.
Timişoara este aglomerat, nu prea mai apuci să vezi frumuseţea. Multe clădiri vechi sunt neîntreţinute. Tramvaiele circulă groaznic, la troleibuz n-am avut răbdare să mai aştept.
Bucureşti - da, de acord cu tine, dar şi Braşovul are fostele colonii industriale în care nu-ţi recomand să mergi, una fiind în cartierul Noua.
Braşovul a cam decăzut, doar pe centrul istoric s-a pus accent. Interesantă ideea cu sensurile unice, dar nu pot fi de acord cu suprimarea transportului electric. În rest, problema lipsei unui loc de parcare în centru, ca-n Bucureşti, ca-n Timişoara. În Timişoara, ambele parcări cu plată ultracentrale erau ocupate când am fost eu (noiembrie 2015), am parcat pe o stradă în faţa unui bloc mai vechi, gratis - iar a doua oară într-o micuţă parcare cu plată, civilizată, dar înghesuită rău pentru maşina mea (Primera), oricum, mai bine decât în Bucureşti.
Sibiul este frumos în centru, binişor întreţinut, dar are străzi cu carosabil praf (cu 2-3 excepţii) şi este şi el aglomerat. Transportul electric a fost suprimat complet, tramvaiul acela face bani frumoşi în ţările cu apă caldă.

#16
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Subiectul ar trebui spart în două (orașe din România și orașe din lume).

#17
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Praga e cel mai frumos oras din lume :) !!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Un alt oraş francez, care mi-a plăcut mai mult decât Parisul, este Blois.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate