Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pompa sistem irigare gazon

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
adispy

adispy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.09.2006
Salutare,
Am si eu o dilema in construirea unui sistem de irigare cu sprinklere a unui gazon intr-o livada si cea mai mare dilema este pompa de apa. Gazonul are 350 m2 dar este din trei sectiuni si sectiunea cea mai mare este problema (atasat).
Ca si sprinklere pe aceasta sectiune o sa ma duc cu Gardena T200 iar la pompa ma gandeam una din aceste variante:

https://www.ibo-pomp...toamorsant.html
https://www.ibo-pomp...toamorsant.html
https://www.ibo-pomp...5-rotoare-.html

Prima varinta ar fi OK ca si debit si presiune doar ca nu stiu daca o sa duca pompa. Mi se pare ca este mai mult pentru a lega un furtun si sa uzi gradinuta cu ea.
A doua varianta este oarecum OK.
A treia varianta mi-ar placea pentru ca este mai profesionala doar ca are un debit mare de apa fata de ce imi trebuie mie si cred ca o sa forteze pompa si instalatia.

Ideea e ca nu pot lega pe acelasi circuit si celelalte doua sectiuni ale gazonului pentru ca acolo o sa folosesc sprinklere S80, care sunt mai micute.

Orice idee este bine venita

Multumesc,
Adrian

Attached Files



#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
O variantă ar fi folosirea de rezervoare mari, tampon in fiecare locație. Pompa principala le umple iar din ele alte pompe mai mici pentru sprinkler-e

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce sursa de apa ai? Daca nu e de le a retea, pui un robinet de recirculare in capatul instalatiei. Il deschizi/inchizi atat cat e nevoie ca sa ai presiune corespunzatoare la sprinklere, restul se reintoarce la sursa de apa. Pentru diferenta de debit pe circuite, ori faci diafragmare, ori intrecalezi cate un regulator de presiune pe fiecare ramura. Ca varianta, folosesti un distribuitor din care poti regala debitul pe ramura independent.Sau electrovalve, si timer-e cu decalaj de ora pentru fiecare ramura, cu presiunea adecvata.

Edited by myshyk, 12 August 2019 - 12:27.


#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
la mine 2 aspersoare clasice consumă 1 mc/oră (nu știu ce presiune am în sistem!)
adică 8 litri/minut/aspersor

extrapolăm la tine: 7*8=56 litri/minut total

dacă utilizăm diagramele din linkuri observăm că pt a avea o presiune bună, la debitul de 60 litri/minut, ai nevoie de pompa etajată!
dar asta doar dacă te grăbești să uzi!
dacă ai timp, e bună și JSW 150!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate