Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Prenumele scrise fără cratima

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de obicei la nastere autoritatile atrag atentia asupra existentei deja a unui nume identic asa incat parintilor li se cere sa puna inca un nume ...de exemplu langa "ana" se pune si un "maria" sau se baga alt nume gen "ana andreea" uneori in anumite cazuri se ajunge la 3-4 nume ..insa exista atatea nume din care poti alege incat putem sta linistiti posibilitatile sunt destule...

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012
pe noi nu ne-au întrebat!
au pus cratima „cu de la ei putere”...

#21
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Muhaha, am descoperit ca si la mine e la fel: buletin 2 prenume cu cratima, permis fara cratima.
Am fost in Bulgaria aucm 2 ani, nu a zis nimeni nimic.
La vama am dat doar buletinele, permisul nu m-a intrebat nimeni niciodata nimic.
Am luat amenzi de circulatie in Romania vreo 4 in 12 ani.... nici pe dr*cu n-au ei cu cratima.

 karax, on 12 august 2019 - 08:12, said:

de obicei la nastere autoritatile atrag atentia asupra existentei deja a unui nume identic asa incat parintilor li se cere sa puna inca un nume ...de exemplu langa "ana" se pune si un "maria" sau se baga alt nume gen "ana andreea" uneori in anumite cazuri se ajunge la 3-4 nume ..insa exista atatea nume din care poti alege incat putem sta linistiti posibilitatile sunt destule...
De unde ai dedus tu asta?
Serios, chiar intreb serios.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gushpi, on 12 august 2019 - 08:15, said:

pe noi nu ne-au întrebat!
au pus cratima „cu de la ei putere”...
Mi se pare incredibil să-ți boteze funcționarul copilul și tu să nu zici nimic. Când o autoritate îți întocmește un act, cea mai mare preocupare pe care trebuie să o ai în momentul acela este să citești actul cu atenție pentru a te asigura că este ceea ce-ți dorești. Ulterior vei avea mari bătăi de cap să îndrepți o eventuală greșeală.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
@karax
La cati copii ai înregistrat tu nașterea?
La primul copil am spus la prenume:"Alex". M-au întrebat :atât? Da. Scurt, 4 litere, sa nu ii fie greu la școală.
La mine in CI am cratima, pe permis și talon e fără cratima.
În pașaport tot cu cratima

Edited by dorin_2k, 12 August 2019 - 08:29.


#24
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,535
  • Înscris: 01.08.2006
Auzi, cica boteaza copilul daca pune cratima :)). De parca o sa-l strige cineva la scoala "Ionel Cratima Georgel" :)). E o chestie pur tehnica si birocratica. Sa nu uitam ca sistemul e facut din oameni care mai gresesc sau nu-s atenti fix la cratima aia daca exista sau nu pe certificatul de nastere. Asta nu e o scuza ca functionarul sa nu-si faca treaba bine sau legea sa fie bine pusa la punct.
De exemplu, eu am cratima in buletin, sotia nu are. Si fix de aia nu mai pot. Oriunde, o sa fii identificat dupa CNP si/sau serie si numar buletin, mai de graba decat dupa nume, care ba e cu cratima sau nu, ba ti-l schimbi sau nu.

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cunosc persoane cu 2 nume care nu au cratimă în buletin sau în certificatul de naștere.
    Pe scurt, trebuie sa nu fii în stare de ebrietate când te duci la starea civilă sa înregistrezi un copil.

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012
mey, voi nu citiți? sau nu-nțelegeți ce citiți?
a pus bietul moderator articolul de lege, despre cum se-ntocmesc actele oficiale...

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Pe permisul meu,editie 2017,la articolul 4,litera d este trecut acelasi CNP ca si in cartea de identitate.Asta inseamna ca titularul acestor doua acte este unul si acelasi.

 althea, on 12 august 2019 - 05:27, said:

Articolul 66

(2) Numele sau prenumele formate din două sau mai multe cuvinte se scriu cu cratimă.

Mai putin pe permisul de comducere,unde prenumele este trecut fara cratima.In CI este cu cratima.
Nu ma credeti?Verificati si voi.

Edited by adisz, 12 August 2019 - 18:24.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Permisul nu e act de identitate la noi, e doar un document care atestă un drept - acela de a conduce, atât, deci nu contează cum e scris pe el.
E posibil ca programul cu care lucrează la tipărire să aibă ceva bube în privința asta.

#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 trollerul_de_serviciu, on 12 august 2019 - 08:17, said:

Muhaha, am descoperit ca si la mine e la fel: buletin 2 prenume cu cratima, permis fara cratima.
Am fost in Bulgaria aucm 2 ani, nu a zis nimeni nimic.
La vama am dat doar buletinele, permisul nu m-a intrebat nimeni niciodata nimic.
Am luat amenzi de circulatie in Romania vreo 4 in 12 ani.... nici pe dr*cu n-au ei cu cratima.


De unde ai dedus tu asta?
Serios, chiar intreb serios.
pentru ca in 2019 orice institutie cat de cat normala la cap functioneaza cu baze de date imense din care poate afla orice...n-am inteles niciodata de ce in Romania trebuie atatea acte si confirmari si plimbari pe la ghisee cand cu cateva masuri de siguranta pe cateva acte se rezolva problema asigurarii autenticitatii unor acte

 dorin_2k, on 12 august 2019 - 08:23, said:

@karax
La cati copii ai înregistrat tu nașterea?
La primul copil am spus la prenume:"Alex". M-au întrebat :atât? Da. Scurt, 4 litere, sa nu ii fie greu la școală.
La mine in CI am cratima, pe permis și talon e fără cratima.
În pașaport tot cu cratima
idem ca mai sus
cu adaugirea ca daca statul roman nu are chestia asta nu inseamna ca intr-un stat normal nu exista baze de date din astea

#30
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019
Inițiatorul poate a și plecat din țară până la ora asta. :)
Teoretic @Althea are dreptate, legea prevalează în fața unei hotărâri de guvern, numai că, din păcate, în România se poate întâmpla ca pe capul acelui funcționar sa vina două echipe de control, una care să îi ceară respectarea legii iar alta care să îi ceară respectarea metodologiei, respectiv acea hotărâre de guvern. Asta e.


#31
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

 bonygy, on 12 august 2019 - 07:41, said:

Uite de unde se pot scoate...

CI cratima.JPG

Si am mai vazut din astea...
Si eu am doua prenume, dar nu am cratima, o sa fac scandal...
Eu vad ca ai cratima.Daca nu ai pune o poza cu buletinul tau,caci eu vreau fara cratima.

#32
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 ccc190577, on 05 februarie 2021 - 17:14, said:

Eu vad ca ai cratima.Daca nu ai pune o poza cu buletinul tau,caci eu vreau fara cratima.

Eu nu am cratima... acela este buletinul fiicei... este usor de vazut...

Dar, daca insisti... uite buletinul meu...

Attached File  ci fara cratima.jpg   244.16K   31 downloads

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,371
  • Înscris: 06.02.2008
Fiu-miu are cratimă și între nume și între prenume. Cratimă la nume pentru ca are și numele meu de familie și al soției, adică mixt :D

#34
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

 bonygy, on 08 februarie 2021 - 11:33, said:

Eu nu am cratima... acela este buletinul fiicei... este usor de vazut...

Dar, daca insisti... uite buletinul meu...

ci fara cratima.jpg
Salut
OK ,am vazut.Acuma zi cum ai procedat,ca eu am trimis mail la astia care fac buletine si in loc
sa ma lamureasca,imi dau linkuri catre diferite legi(daca ar proceda si medicii asa,am muri cu totii).
Deci eu am 2 prenume,mai vreau unul format din 3 cuvinte sau minim 2,fara cratima intre ele,sau 3 prenume,ori
minim 2,fara cratima intre ele,nici nu stiu care si cum e,ca astia de la buletine abereaza.
Deci eu vreau ceva de genul:Mihai Viteazul sau Stefan cel Mare.
.Sper ca am fost destul de clar.
Cum sa fac cererea la astia si cum sa motivez,ca cica trebuie si un motiv anume.
Eu vreau pentru impact psihologic,ce sa scriu in cerere?

 caiuscorneliu, on 08 februarie 2021 - 11:50, said:

Fiu-miu are cratimă și între nume și între prenume. Cratimă la nume pentru ca are și numele meu de familie și al soției, adică mixt Posted Image
Interesant ,cratima intre nume de familie.
Eu am 2 prenume,mai vreau unul format din 3 cuvinte sau minim 2,fara cratima intre ele,sau 3 prenume,ori
minim 2,fara cratima intre ele,nici nu stiu care si cum e,ca astia de la buletine abereaza.
Deci eu vreau ceva de genul:Mihai Viteazul sau Stefan cel Mare.
Cum sa fac cererea la astia si cum sa motivez,ca cica trebuie si un motiv anume.
Ai idee cum?

#35
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 ccc190577, on 08 februarie 2021 - 13:16, said:

Acuma zi cum ai procedat,ca eu am trimis mail la astia care fac buletine si in loc
sa ma lamureasca,imi dau linkuri catre diferite legi(daca ar proceda si medicii asa,am muri cu totii).

Nu inteleg ce vrei... cum sa fi procedat? Crezi ca mi-am batut capul cu cratima aia daca este sau nu? Tot eu sunt acela...

Mi se pare ca aici este loc de un banc celebru...
Merge unul la primarie:
- Domnu primar, vreau sa imi schimb numele, ca nu imi mai place...
- Cum te cheama?
- Căcat Ion
- Mda, nu suna prea bine... si cum vrei sa te numesti?
- Căcat Vasile.

Edited by bonygy, 08 February 2021 - 15:59.


#36
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,614
  • Înscris: 12.06.2010
Iar s-a pus cineva sau ceva de-a curmezisul fericirii tale? Acu' cine au complotat? Parintii cu aia de la starea civila? Primarul insusi? Academicianul Alexandru Graur? George Pruteanu? Spune sa mergem sa-i batem!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate