Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Se poate ca banca sa pună poprire pe salariul de însoțitor?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Cristinahristache

Cristinahristache

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2019
Buna ziua ! V-as fi foarte recunoscătoare dacă m-ați putea ajuta cu niște informații privitor la un credit.
Mama mea a luat un credit de la Raiffaisen BANK in urma cu 10 ani. A plătit totul la zi cât a fost angajata timp de 5 ani doar ca a rămas fără servici și ea și tata deci nu au mai avut cum sa plătească . De-abia au avut mancare sa pună pe masa.
După 10 ani mama a găsit loc de munca ca îngrijitor pentru mama sa . Estimativ 1200 lei pe luna . Asistenta socială a trimis-o la banca cu niște hârtii care are legătura cu contractul și cei de la BCR i-au zis ca i se va lua 70% din salar care vor merge către rata la banca .
Creditul este in jur de 10000 lei și nu a garantat cu casa este credit cu buletinul .
In casa sunt 4 persoane care ar fi sub “grija ei” nustiu dacă are relevantă .
Îmi puteți spune dacă este legal ?  Eu locuiesc in Irlanda și aici este ilegal. V-as fi recunoscătoare dacă ma puteți ajuta cu sfaturi sau ce sa le zic . Sa iau un avocat ?

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Eu stiu ca poprirea este de 33 la suta si poate ajunge pana la maxim 50 la suta daca persoana are mai multe credite.

#3
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nu i se va lua 70% din salariu, ci 30%; ea va ramane, la final, cu 70% din salariu. Si da, este perfect legal daca exista in cauza o decizie a instantei de executare si o adresa de la un executor judecatoresc primita de angajator.

Quote


Art 729 Limitele urmăririi veniturilor bănești

(1) Salariile și alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum și alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia pot fi urmărite:

a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligație de întreținere sau alocație pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

Si stiu ca nu e treaba mea, dar daca locuiesti in Irlanda de ce nu o ajuti sa-si achite creditul? Vorbim de o suma de ~5-6 mii de lei, pana la urma..

Edited by Alecsandru010, 11 August 2019 - 06:20.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu avea copii sa o ajute cu acel credit? Nu de alta, dar și cu dobânzi acum are o suma frumușică de dat înapoi, și din aia 400 lei, probabil va da puțin din principal și aproape tot va pleca pe dobânzi.

Edited by slai, 11 August 2019 - 06:23.


#5
Khristine77

Khristine77

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 21.06.2019
A inteles gresit, 70% ii ramane in mod normal.
Dar exista o prevedere ca indemnizatiile speciale nu pot fi urmarite pentru nicio datorie.
Pe de alta parte e prescrisa datoria, dupa 5 ani de neplata (daca nu a facut deloc plati in perioada asta si nici acte de executare nu s-au facut).
Sa apeleze la un avocat dar repede, ca trebuie facuta contestatie in 15 zile de la prima poprire.
Atentie la ce avocat isi ia, trebuie unul bunicel care sa accepte un onorariu mai mic, avand in vedere situatia mamei, numai pentru ca i se cere o suma mai mare nu garanteaza rezultatul.
https://lege5.ro/Gra...p=g43temjwg4ztm

Edited by Khristine77, 11 August 2019 - 06:27.


#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Nu stiu daca s-a schimbat ceva, dar acel 33% se aplica la ce e peste jumate din minimul pe economie, iar indemnizatiile speciale de la stat cum ar fi pentru insotire persoana cu handicap nu pot fi poprite.

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

Quote

(7) Alocațiile de stat și indemnizațiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum și orice alte asemenea indemnizații cu destinație specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.


#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Asa e, daca primeste de la stat banii aia sa o ingrijeasca pe maica-sa, banca nu se poate atinge de bani, sa nu se lase prostita cumva.

#9
-MARlN

-MARlN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 01.08.2019
Inițiatoare nu mai merge la nici un avocat cum scriu unii aici și va avea poprire pe 30% din venit și nu 70% cum ai înțeles tu.

Este foarte bine ca să plătească și cu ajutorul tău cât mai repede datoria și să scape de ea.

Lasă și prescrierea aia că ea a acceptat datoria aia și primind un plic cu recomandată trimis prin poștă.

Încunviințarea executării mamei tale a trecut prin tribunal DUPĂ ce ea a acceptat și recunoscut datoria dar fără să își dea seama.

Singura soluție a executorului este să-i oprească 30% din venitul legal până la stingerea datoriei, adică până plătește suma pe care are să o dea.

Edited by -MARlN, 11 August 2019 - 06:57.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Îi trebuie adeverință de venit de la plătitor (DGASPC, cred), în care să scrie ce reprezintă suma pe care o primește în cont. Adeverința trebuie depusă, cu cerere de sistare a popririi, la bancă și la executor și ar trebui să fie destul.

Dacă nu, plătit un avocat s-o facă el că nu legală poprirea.

#11
-MARlN

-MARlN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 01.08.2019
Se trimite un email executorului dar nu este cazul aici, are poprie pe salariul primit de unde e angajată și nu pe ce scrie mai jos, nu știe inițiatoarea.

(7) Alocațiile de stat și indemnizațiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum și orice alte asemenea indemnizații cu destinație specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.

#12
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 Khristine77, on 11 august 2019 - 06:22, said:

Pe de alta parte e prescrisa datoria, dupa 5 ani de neplata (daca nu a facut deloc plati in perioada asta si nici acte de executare nu s-au facut).

Datoria nu e prescrisă dacă banca sau executorul ei mai emit, o dată la 4 ani 11 luni și 30 de zile, măcar o carte de vizită pe care e scris cu pixul „se caută popritul pentru a fi belit” și care e aruncată în ultima cutie poștală măcar vag și tangențial știută a avea legătură cu popritul.
Hârtiuța aia va justifica în fața oricărei instanțe faptul că creditorul și-a urmărit permanent datoria.
Și banca face treaba asta, au oameni care numai asta fac.

#13
Khristine77

Khristine77

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 21.06.2019
Cea mai bun solutie e cea scrisa de Althea.Posted Image
Lasa emailurile ca nu toata lumea se trage de bretele cu executorii.

 inius, on 11 august 2019 - 07:25, said:

Datoria nu e prescrisă dacă banca sau executorul ei mai emit, o dată la 4 ani 11 luni și 30 de zile, măcar o carte de vizită pe care e scris cu pixul „se caută popritul pentru a fi belit” și care e aruncată în ultima cutie poștală măcar vag și tangențial știută a avea legătură cu popritul.
Hârtiuța aia va justifica în fața oricărei instanțe faptul că creditorul și-a urmărit permanent datoria.
Și banca face treaba asta, au oameni care numai asta fac.
Creditul bancar tot in 3 ani se prescrie, din cate stiu.
Dar ai dreptate, m-am grabit eu cu concluziile. Daca i-au spus de la BCR ca i se va retine din venituri, inseamna ca are poprire pe conturi, deci se poate considera ca executarea silita a continuat.
Partea cu notificarile nu o inteleg. O simpla notificare nu e act de executare silita, decat daca vine de la executor.
Daca au trecut 3 ani de la ultima plata pana la inceperea executarii silite, are sanse sa se constate ca e prescrisa datoria.

Edited by Khristine77, 11 August 2019 - 07:40.


#14
-MARlN

-MARlN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 01.08.2019
Să meargă la un avocat și o s-o păcălească și ăla de niște bani. Poate semnează ceva cu ăla și ajunge datoare și la ăla cu niște bani.

Edited by -MARlN, 11 August 2019 - 07:30.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 -MARlN, on 11 august 2019 - 07:19, said:

are poprie pe salariul primit de unde e angajată  
E posibil și ce zici tu, să fie încadrată ca asistent personal, caz în care nu prea mai are ce face.


De fapt doar asta poate fi, pentru că indemnizația de însoțitor o primește bolnavul când nu are asistent personal.

 Khristine77, on 11 august 2019 - 07:29, said:

Cea mai bun solutie e cea scrisa de Althea.Posted Image
Mulțumesc, dar era bună în altă situație :D M-am grăbit.

Edited by althea, 11 August 2019 - 07:42.


#16
Khristine77

Khristine77

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 21.06.2019
In cazul asta nu are ce face, decat sa i se retina din salariu.
Ar mai fi sansa sa fie prescrisa executarea silita, adica mai mult de 3 ani de la ultima plata pana la cererea de executare. Insa fiind vorba de o banca, sunt sanse mai mici.

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,497
  • Înscris: 16.03.2007
Si in Irlanda nu isi platesc oamenii datoriile? Ajutati-o si voi sa scape de ele, sa doarma femeia linistita noaptea.
Cunosc un caz care a luat un frigider in rate. i s-a stricat frigiderul si n-a mai platit ratele, a zis ca "poa' sa vina sa-l ia". cu taxe si dobanzi penalizatoare a ajuns la 7000 lei frigiderul.

Edited by laffin, 11 August 2019 - 08:36.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Khristine77, on 11 august 2019 - 06:22, said:

Pe de alta parte e prescrisa datoria, dupa 5 ani de neplata (daca nu a facut deloc plati in perioada asta si nici acte de executare nu s-au facut).
Nu cred ca ai inteles, se prescrie dreptul de a fi actionat in judecata pentru datorie... nu datoria, aia ramane :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate