Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Recomandare drujba electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Sînt în aceeași situație, am articulațiile mai șubrede dar mai am de tăiat prin curte sau parțial lemnele pentru foc. Am Bosh AKE-40 (verde) de mulți ani, folosind un prelungitor lung pe mosor, plus un adaptor (prelungitor) de vreo 3m cu priză simplă. Cît e lanțul ascuțit, taie f. bine orice lemn, dar dacă ai dat în pămînt sau vreo două cuie, e gata de stai la un trunchi gros 10 minute la o tăietură, iar un lanț nou e 100Lei. Le mai ascut de vreo două ori, dar nu taie ca unul nou. Folosesc ulei mineral curat de care găsesc, eventual subțiat cu motorină. E robust, dar, într-adevăr, întinzătorul e greoi de folosit (trebuie să slăbești și capacul) și trebuie să dai jos masca să-l mai cureți pe un ziar cu o surcică de rumegușul cu ulei adunat acolo (arde bine).

#20
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostBloodRa, on 11 august 2019 - 08:30, said:

Pentru asta mai bine iei un circular de mână. E mult mai ușor.

Subscriu... Pentru lemne subtiri, scanduri mai bine functioneaza un circular.. Am vazut unul stationar la tara, adica o masa cu panza.. la care erau taiate astfel de lemne de prin curte, cu bun randament.

Merge si cu fierastraul electric cu o conditie.. lemnul subtire trebuie foarte bine fixat ca altfel are recul si te poti accidenta. Eu la tara folosesc niste bocanci solizi si tin efectiv cu piciorul pe unul din capete astfel incat sa nu se miste cand trec cu lama prin el.. Si numai pe un suport de lemne astfel incat sa nu ajung cu lama in pamant. Cu multa atentie, merge

#21
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Un adptor ... pui acolo tot ce trebuie . apoi ii dai bataie .  Un vecin , a facu 'upgrade' si  folosind ceva  chingi  , elastice  etc , a facut-o la scara mai mare . Cu cea  din poza  , folosind ochelari , bineinteles , o sa -ti rezolvi problemele ... cu micile adptari , functie de nevoi ...  Posted Image

Attached Files


Edited by scub, 11 August 2019 - 13:42.


#22
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Iau in calcul si circularul, e o idee super.
Kres, la mine ambele linkuri duc la acelasi produs, cu acelasi pret.

#23
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010

View PostSpeedDemon, on 10 august 2019 - 20:28, said:

Bosch verde e de jucarie, cica sunt stricacioase. Da e super usoara in mana.
Makita UC4041 are carterul din plastic, de aia e mai usoara si are inconvenientul motorului transversal.
Makita UC4051 are carterul metalic, motor longitudinal, si din experienta am taiat 70 cm de lemn dur cu tot cu un cui in el. Aia vine si cu limitator de cuplu sa nu arzi motorul daca o suprasoliciti. De vreo 2 ori cred ca l-am activat. Eu o abuzez nu o tin la taiat cate un vreasc ici colo.
O gasesti la 655 de lei si e in alta clasa fata de 4041 https://drujba.compa...51a-p237347569/
3551 la 619 https://drujba.compa...51a-p237347575/
Variantele AX1 vin cu inca un lant Dolmar.

Ce este diferit constructiv la cele AX1? ( in afara de faptul ca vin cu un lant in plus). Cele cu motorul transversal nu sunt mai fiabile fata de cele cu motor longitudinal?

Edited by vasidaniel, 04 November 2022 - 16:06.


#24
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
mai degraba e vorba de ergonomie... se manevreaza mai usor una compacta pe latime, respectiv cea cu rotorul longitudinal

#25
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Makita DUC254 sau chiar modelu mai mic cu lama de 11cm. Dar sare din buget mai ales daca nu ai acumulatori.
Daca mai ai de taiat cate un pom, creanga e mult mai bine cu acumulator decat fir.

#26
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Buna, am cumparat de la un magazin un fierastrau electric Makita. Dorinta mea a fost unul UC4051AX1, insa vanzatorul a luat unul expus la raft, avand eticheta cu seria UC4051A, spunandu-mi ca de fapt, nu exista produsul cu AX1, si ca , de fapt, denumirea de AX1 vine de la faptul ca in cutia cu AX1 mai este un lant in plus, si ca AX1 exista doar pe cutie.Pe site-ul celor de la Makita exista ca fiind un produs distinct. Le-am trimis si lor  email, intrebandu-i care este de fapt realitatea, am primit un raspuns ambiguu, ca , intradevar, nu exista diferenta, si ca descrierile lor sunt aproximativ identice, insa nu au spus, concret, nici ca sunt produse diferite, nici ca in cutia de AX1 se livreaza un pridus cu seria UC4051A. Asi dori sa returnez produsul (e nou, inca nu l-am folosit), insa as avea nevoie de o poza cu seria AX1 ( (poate sa fie si de la UC4050AX1, UC 403551AX1, orice se termina cu AX1. Consider ca nimanui nu ii place sa fie pacalit  ?daca o fj asa). Va multumesc daca puteti sa posrati o poza, vanzatorul nu recunoaste, ( cutia nu era sigilata), si returul e mai greu fara dovezi, fiindca nu l-am cumparat online.
Edited by vasidaniel, 18 minutes ago.

#27
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
E posibil că vânzătorul să fi luat el lanțul suplimentar. Eu zic sa te folosești de drujba,ai pierdut un lanț doar, bucura.te de ea așa cum e
...

#28
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010

View PostMegadrujbist, on 20 noiembrie 2022 - 10:17, said:

E posibil că vânzătorul să fi luat el lanțul suplimentar. Eu zic sa te folosești de drujba,ai pierdut un lanț doar, bucura.te de ea așa cum e

Nu e vb de lant suplimentar, nu vroiam asta, ci de faptul ca pe cutie scrie UC4051AX1, iar pe drujba U4051A, ma gandeam ca cele cu AX1 sunt mai profesionale. Adica am platit un produs si am primit altceva. Cum ar fi pe o cutie sa scrie TV SAMSUNG, si inauntru gasesti tv diamant.
...


#29
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Cam nu bate poza cu mireasa. Pe cutie e un cod, pe fierastrau alt cod. Cum am mai zis, nu e vb de lant, am primit doua, e vorba ca in cutie este alt produs.

Attached Files



#30
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Si acum am vazut ca e ruginita in interior, si in partea de jos are niste zgarieturi ce par a fi de lant.

Attached Files



#31
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postvasidaniel, on 20 noiembrie 2022 - 16:09, said:

Pe cutie e un cod, pe fierastrau alt cod.
Pe cutie se regaseste si 137127? E undeva pe langa codul de bare.
Pune o poza si cu garantia

#32
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010

View Postvasidaniel, on 20 noiembrie 2022 - 16:29, said:

Si acum am vazut ca e ruginita in interior, si in partea de jos are niste zgarieturi ce par a fi de lant.

Pinionul e neatins, saiba de protectie la fel, e ruginita ca nimeni n-a pus mina pe ea si probabil sta in magazin demult.
Dati-i drumul ca de aia ati luat-o nu s-o tineti in vitrina, daca AX1 e versiune mai noua, bucurati-va ca-i aia veche.
S-o folsiti sanatos!

Edited by Ion_Bumbu, 20 November 2022 - 22:32.


#33
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Cum sa stea in magazin demult? Pe eticheta produsului, in dreptul seriei, este scris anul 2022. Inseamna ca a fost fabricata recent, cum sa rugineasca in cateva saptamani stand in vitrina?
Mai spunea cineva sa fac poza cu garantia. Garantia a fost scrisa pe loc, la calculator, puteau sa scrie aia orice vroiau. Contine  seria,  tipul fierastraului, (datele care se regasesc pe eticheta produsului), adresa magazinului,  numele meu, data vanzarii.

#34
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Suntem în nov ...luni de zile au trecut,ehe...

#35
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Macar daca ar fi un strat de rugina superficial, care se sterge sau se smirgheluieste, dar nu, este o rugina care a perforat suprafata metalului, nu in sensul ca l-a gaurit de tot, dar a facut pe suprafata acestuia o suprafata rugoasa, cu mici gauri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate