Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare drujba electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Am nevoie de o drujba (motofierastrau) electric usor pentru utilizari ocazionale in gospodarie. Buget maxim 500 ron. Mentionez ca am pe benzina dar nu mai am voie sa fac prea mult efort si vreau ceva usor. Ma puteti ajuta cu recomandari?
Multumesc!

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Acest model pentru lucrari usoare

https://www.bricodep...00-w-40-cm.html

Si acest model pentru lucrari ceva mai serioase

https://www.dedeman....-7-kg/p/7043955

Sa stii ca nu prea exista usor si puternic.. La orice model, caracteristica putere e importanta la astfel de aparate.. adica iti doresti sa aiba forta sa taie nu sa le tii musai intr-o mana.

Edited by Kres, 10 August 2019 - 18:52.


#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
drujba e pentru o vizita in kiseleff?

#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
depinde ce inseamna utilizari ocazionale.
daca trebuie sa tai lemne de foc iti trebuie una pe benzina, pt ca depui mai mult efort cu electrica..

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
https://www.dedeman....-5-kg/p/7040567

#6
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Kres, e una si aceeasi :)
Makita cam sare din buget. Si au 5.5 si 6.5 kg.
Am vazut ceva de la Bosch care are cam 4 kg.
Nu vreau sa tai lemne groase pt foc, eventual ceva subtire, scanduri ratacite, etc... Nu in Kiseleff :)

#7
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Asta e neasteptat de buna pentru pretul ei, are inclusiv ambreiaj, nu mai zic de lama si lant Oregon.

Edited by pufarin, 10 August 2019 - 19:41.


#8
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
La Craiova nu o au, dar cred ca e aceeasi cu asta : https://www.dedeman....m-1800-w-4-2-kg

Fierastrau electric cu lant Makita UC4041A, lungime sina 40 cm, 1800 W, 4.4 kg
547 lei- pare ok.

Intre modelul asta de la Makita si Bosch oscilez momentan. Ceva pareri in sensul asta?

#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Bosch verde e de jucarie, cica sunt stricacioase. Da e super usoara in mana.
Makita UC4041 are carterul din plastic, de aia e mai usoara si are inconvenientul motorului transversal.
Makita UC4051 are carterul metalic, motor longitudinal, si din experienta am taiat 70 cm de lemn dur cu tot cu un cui in el. Aia vine si cu limitator de cuplu sa nu arzi motorul daca o suprasoliciti. De vreo 2 ori cred ca l-am activat. Eu o abuzez nu o tin la taiat cate un vreasc ici colo.
O gasesti la 655 de lei si e in alta clasa fata de 4041 https://drujba.compa...51a-p237347569/
3551 la 619 https://drujba.compa...51a-p237347575/
Variantele AX1 vin cu inca un lant Dolmar.

Edited by SpeedDemon, 10 August 2019 - 20:30.


#10
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Ieftinaciune din brico am si eu,am taiat jumate dintr un acoperiș de casa(s a înlocuit,taiat la sol)pt.pu s pe foc(cuie,dranita,scanduri cu cuie,bucati de caprior) nu a sughitat deloc musai de ascuțit bine lantul

#11
Ryuzaki

Ryuzaki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 08.01.2012
Multumesc!

#12
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Makita.Cea pe care ti-o permiti.Am eu una de 5 ani,tai lemne pentru foc cu ea.

#13
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
bosch verde electrica am avut eu.
a rezistat cu brio la multe abuzuri.
ce ma enerva era sistemul ala imbecil de tensionare la lant. tot timpul faceam basici la degete la cat trebuia sa strang surubu ala mare de plastic
am dat-o la o ruda pe gratis, nu mai imi trebuie in veci din aia :)

#14
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Una dintre cele mai bune drujbe  electrice . Nu stiu daca se mai gaseste noua , dar mai sunt prin olx , unele foarte putin folosite . am si eu una si pot  spune ca nu-i sta  nimic in fata (lemne)  :) . Obligatoriu sa scrie pe ea si ca e fabricata in Suedia.

Attached Files


Edited by scub, 11 August 2019 - 05:16.


#15
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Are și vechea Husqvarna 321el problemele ei, arde rotorul și trebuie cumpărat rotor și stator la un loc. Nu are protecție cred. Avantajul ei îi va era ușoară la 4 kg și mult peste Bosch verde. Că fapt divers actuala Husqvarna 420el ce a înlocuit 321el de câțiva ani e de fapt o Makita uc4051a vopsita Orange și cu lanț Husqvarna.

#16
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
A mea este si mai veche. De prin Bricostore /Bucuresti ( nu are  protectii dar e fabricata acolo.. ) .
Trag pe ea cât pot .  Am cumpărat  anul trecut niste lemne ( husqvarna termica , era defecta- trebuia schimbat setul ) așa că am bagat-o "în brazdă" pe cea electrică . A durat ceva , dar cu lanț nou  am feliat tot , apoi sparte cu pene/baros

*************
Daca se arde ... imi place cea pusă de Kres în link.
Intreținerea ei ii prelungeste  viata :
- lant bine ascutit (aici mai am de invatat);
- verificata ungerea ( desfundate caile de ungere ) ;
- cablu ce alimentare , cu sectiune mare ( au peste 2 kW!)

Attached Files



#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Ryuzaki, on 10 august 2019 - 19:31, said:

Kres, e una si aceeasi Posted Image
Makita cam sare din buget. Si au 5.5 si 6.5 kg.
Am vazut ceva de la Bosch care are cam 4 kg.
Nu vreau sa tai lemne groase pt foc, eventual ceva subtire, scanduri ratacite, etc... Nu in Kiseleff Posted Image

Si daca o sa tai un copac in curte, sa spunem, care are 25-30 cm diametru, ce faci.. chemi un nene cu drujba sa ti-l taie rondele?
Ia o masina puternica si o sa poti taia mult si bine cu ea.. parerea mea

Cu o masina de putere redusa chinul este garantat.. uzezi si lant si lama si ce vrei tu, daca nu are putere de inaintare in lemn.. Plus ca te apuca toti dracii pana reusesti sa tai ceva.

Cele doua fierastraie OREGON nu sunt la fel.. Una are lama de 40, iar aia mai scumpa are lama de 45. De aici diferenta de pret.

Apropo.. vezi ca la scanduri si lemn subtire e un pic mai periculos sa tai cu fierastraul electric pentru ca aceste lemne subtiri se misca de le ia dracii in toate directiile si pot provoca recul sau sari din locul de taiere si accidenta lumea din jur. Daca vrei totusi sa tai iti recomand sa le fixezi foarte bine in locul de taiere cat timp trece lama prin ele.

Cea de la Oregon e mai scumpa ca are un sistem propriu de ascutire lant.. adica o piatra de ascutire pe care o tragi cu o parghie pe lant, in timp ce merge lantul si actioneaza fix pe capetele care trebuie ascutite.. In acest fel nu te mai chinui cu ascutitul cu pila sau alte grozavii care si pe mine ma baga in boala.

Dar ca idee.. la capitolul motofierastraie sau fierastraie electrice se alege ceva puternic pentru ca isi scoate banii la prima gramada de lemne pe care o ai de rezolvat. Trust me!

Edited by Kres, 11 August 2019 - 08:25.


#18
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 Ryuzaki, on 10 august 2019 - 19:31, said:

Nu vreau sa tai lemne groase pt foc, eventual ceva subtire, scanduri ratacite, etc...
Pentru asta mai bine iei un circular de mână. E mult mai ușor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate