Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Parere Ultrabook Asus Vivobook 14...

Problema AC Ford Focus MK3

Recomandare firma vanzare si inst...
 Bolt sau Uber

Temperatura vara in casa

Modem-stick care nu mai merge

cat costa renovarea unui apartame...
 Cutie automata Hyundai 7DCT - cu ...

Memorie plina file Documents

Stie cineva utiliza foarte bine s...

Optiuni Suzuki Grand Vitara
 Transport container

deducerea impozit de 15% pentru t...

Problema restore iTunes!

Predominanta IPhone vs Android pe...

Prima Casa - de la care banca ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

quantico2708

quantico2708

Active Member

• Grup: Members
Care sunt diferentele intre creditele Prima Casa acordata de diferite banci ? Care dintre comisioane / dobanzi sunt stabilite prin lege?

Ce alte comisioane / asigurari nu sunt plafonate prin lege ?

Naijax

Naijax

Guru Member

• Grup: Senior Members
Iti dai seama ca nu face nimeni un studiu de piata pentru tine si ca va trebui sa verifici singur toate informatiile ?
In linii mari, una scrie pe saitul bancii, alta gasesti la fata locului.
Pe scurt - daca nu mergi personal sa intrebi, riscul ca informatiile pe care le primesti sa nu fie tocmai exacte, este destul de ridicat.
Si inca ceva - daca eu am luat un credit Prima Casa in anumite conditii, asta nu insemana ca si tu vei beneficia de aceleasi conditii.
Fiecare caz se trateaza separat

Cam asta e

Tatomir

Tatomir

Active Member

Evita BRD, se misca foarte incet si-ti cauta nod in papura incercand sa te directioneze catre alt fel de credit ipotecar.

adycoke2

adycoke2

Member

eu am facut prin BRD si nu au cautat niciun nod in papura,plus ca,fata de alte banci,BRD iti pastreaza creditul timp de 18 luni.

quantico2708

quantico2708

Active Member

adycoke2, on 10 august 2019 - 16:17, said:

BRD iti pastreaza creditul timp de 18 luni.
?? ce inseamna asta ?

Naijax, on 10 august 2019 - 14:40, said:

Iti dai seama ca nu face nimeni un studiu de piata pentru tine si ca va trebui sa verifici singur toate informatiile ?
In linii mari, una scrie pe saitul bancii, alta gasesti la fata locului.
Pe scurt - daca nu mergi personal sa intrebi, riscul ca informatiile pe care le primesti sa nu fie tocmai exacte, este destul de ridicat.
Si inca ceva - daca eu am luat un credit Prima Casa in anumite conditii, asta nu insemana ca si tu vei beneficia de aceleasi conditii.
Fiecare caz se trateaza separat

Cam asta e
e clar ca diferă condițiile dar prin acest program guvernamental ma gandesc ca s-au impus anumite conditii bancilor. Ideea era sa limiteze dobanda. Ori ce eficacitate are impunerea unei dobânzi maximale dacă băncile au liber la pus comisioane suplimentare?  Eu exact asta întreb: care sunt conditiile impuse de lege/guvern/program ?
Inteleg ca bancile sunt libere sa ofere conditii mai bune decat cele impuse de program . De exemplu daca incasezi salariul la ei .

adycoke2

adycoke2

Member

quantico2708, on 10 august 2019 - 19:43, said:

?? ce inseamna asta ?

perioada in care poti sa facia achizitia dupa aprobarea creditului.La majoritatea bancilor ai 30 zile.

Gbr_smt

Gbr_smt

Active Member

Sfatul meu este sa te duci la fiecare dintre banci si sa iti faci simulare sa vezi unde iesi mai bine.
Acum 2 ani mie mi.a iesit asa:
1. CEC
2.Transilvania
3. Raiffeisen
Intre timp sigur s.au mai schimbat lucrurile, dar iti recomand sa eviti BCR si BRD.

Naijax

Naijax

Guru Member

e clar ca diferă condițiile dar prin acest program guvernamental ma gandesc ca s-au impus anumite conditii bancilor. Ideea era sa limiteze dobanda. Ori ce eficacitate are impunerea unei dobânzi maximale dacă băncile au liber la pus comisioane suplimentare?  Eu exact asta întreb: care sunt conditiile impuse de lege/guvern/program ?
Inteleg ca bancile sunt libere sa ofere conditii mai bune decat cele impuse de program . De exemplu daca incasezi salariul la ei .

Principalul avantaj al creditului Prima Casa este avansul de doar 5%
In rest, bancile trebuie sa mentina dobanda mica - ROBOR la 3 luni + marja de maximum 2%
Asta inseamna asa zisa limitare de dobanda

Problema este cu afurisitul ala de ROBOR care iti poate da una in barba de nu te vezi.
De ex. - acum e 3.09% iar cel mai mare a fost in 2009 ~ 18.3%
Daca la anul ajunge sa zicem 6%, iti dai seama ca ti s-a dublat rata instant

Bancile nu au cum sa ofere conditii mai bune decat cele cele impuse de program.
Crezi ca sunt imbecili ?

popicoo

popicoo

Member

quantico2708, on 10 august 2019 - 14:28, said:

Care sunt diferentele intre creditele Prima Casa acordata de diferite banci ? Care dintre comisioane / dobanzi sunt stabilite prin lege?

Ce alte comisioane / asigurari nu sunt plafonate prin lege ?
Prima Casa nu merita. Exista ipotecare mai bune la banci!

Tatomir

Tatomir

Active Member

Nu exista ipotecare mai avantajoase decat prima casa. Povestea asta cu ipotecare mai avantajoase decat prima casa o vand toti angajatii bancilor si apoi rata lunara iese cu 10-15 % mai mare, asta dupa ce avansul este mai mare cu 10%.

adycoke

Depinde cand ai luat tu credit ( eu am luat in iunie 2019 ). La prima casa ai acte care trebuie reinnoite la 30 zile ( adeverinta de venit, apoi la fiecare adeverinta trebuie interogare anaf ), asa ca 18 luni ............    Banii sunt asigurati, rezervati abia dupa ce ai aprobarea de la fondul de garantare.

slai

slai

User Incredibil

io am luat in decembrie ipotecar la brd, am robor cu 2.05%. in schimb nu am avut nici un comision, si la final am primit si un card cadou incarcat cu 500 lei. s-au miscat cu talent, din ziua cand am gasit apartamentul pana am semnat cumpararea la notariat au trecut 5 zile.
la prima casa era robor cu 2%, plus comisioane, taxe, si dureaza de te plictisesti.
ca sa nu mai zic ca acum cred ca e la prima casa indicele asta nou +3%, adica mai mult decat robor + 2.05%.

Ideea era sa limiteze dobanda.
nu exista dobanda nelimitata. e cea din contract, nu o poate mari banca ulterior.

Afroditu

Afroditu

Active Member

Tatomir, on 11 august 2019 - 19:22, said:

Nu exista ipotecare mai avantajoase decat prima casa. Povestea asta cu ipotecare mai avantajoase decat prima casa o vand toti angajatii bancilor si apoi rata lunara iese cu 10-15 % mai mare, asta dupa ce avansul este mai mare cu 10%.

Eu am luat credit ipotecar cu dobanda fixa 5.22 in primii 5 ani. Asigurarea de viata inclusa si asigurarea suplimentare a locuintei 500 lei pe an.

slai, on 11 august 2019 - 19:41, said:

io am luat in decembrie ipotecar la brd, am robor cu 2.05%. in schimb nu am avut nici un comision, si la final am primit si un card cadou incarcat cu 500 lei. s-au miscat cu talent, din ziua cand am gasit apartamentul pana am semnat cumpararea la notariat au trecut 5 zile.
la prima casa era robor cu 2%, plus comisioane, taxe, si dureaza de te plictisesti.
ca sa nu mai zic ca acum cred ca e la prima casa indicele asta nou +3%, adica mai mult decat robor + 2.05%.

nu exista dobanda nelimitata. e cea din contract, nu o poate mari banca ulterior.

Scuze, dar cred ca nu ai fost bine informat. Cei de la BRD au o asigurarea de viata obligatorie care te jupoaie. Te momeste cu o dobanda mica, dar pe cealalta parte iti baga aceste asigurari la preturi mari.

Pololica

Pololica

Senior Member

Toate băncile au dobânzile maxime impuse de Stat (IRCC+marja băncii de 2%). La asta se mai adauga comisioanele notariale (variabile, în funcție de prețul casei) și asigurările (cea obligatorie de 20E+inca una, un fel de CASCO).

Afroditu

Afroditu

Active Member

Sa nu uitam si de comisionul anual catre FNGC care depaseste jumatate de rata :)

popicoo

popicoo

Member

Tatomir, on 11 august 2019 - 19:22, said:

Nu exista ipotecare mai bune daca nu cauti, of course. Daca stai sa aduni si sa scazi tot ce implica, vei vedea ca nu mai este o afacere Prima Casa. Dar na, tre sa cam cauti. Si sa intrebi. Ca angajatii bancilor iti raspund. Daca stii ce sa intrebi...

Tatomir

Tatomir

Active Member

Eu am luat cu IRCC 2,63 + 2%. Asigurarea imobilului este obligatorie la orice forma de ipotecar, taxele notariale sunt plafonate la 50% la prima casa ( ~ 3500 lei ).

slai

Ai cumparat casa fara evaluare ? Evaluatorul este obligat sa predea evaluarea in 5 zile.

popico

Cautat la toate bancile din iulie 2018 si la orice ipotecar iesea rata mai mare cu 250-300 lei decat la prima casa ( eu am rata 1850 lei ). Daca nu-ti duci salariul la banca la care-ti faci creditul dobanda creste cu 0,50-0,75%, plus asigurarea de viata obligatorie la ipotecar...........asa ca nimic nu e asa roz cum arata in reclame.

slai

slai

User Incredibil

A venit a doua zi. Era sfârșit de an, zvonurile cu limitarea creditării de anul asta erau în toi, nici la brd nu știau prea multe ce o sa fie, de aia și banca și notarul au tras tare sa terminam repede. Prima zi am semnat acte, si antecontract, a doua fu cu evaluarea, care oricum a ieșit mult peste cât am dat pe apartament, de aia cred ca la analize a trecut repede, a treia a depus evaluatorul, apoi am mai stat o zi pentru cadastru.

Tatomir

Tatomir

Active Member

Poate esti tu foarte norocos si eu foarte ghinionist ( chiar sunt ghinionist ), am facut o evaluare in decembrie 2018 , una in ianuarie 2018, alta in mai 2019 si niciuna nu a venit inainte de 5 zile.

Am recomandat cu caldura BRD ( ironie ) pentru ca fiecare pas pe care a trebuit sa-l fac a durat foarte mult si cu piedici de tot felul.

Gasit apartament si depus copii dupa acte, dupa 5-7 zile departamentul juridic al brd vrea o motivatie pentru o marire de salariu din 2017 ( depusa ), dupa alte 2-3 zile nu-i place cum se vede stampila de pe certificatul energetic ( trimis scan color, tot nu-i place )............ si asa pentru fiecare pas.

Dupa semnarea contractului de vanzare-cumparare ( acum se numeste doar contract de vanzare ) a mai durat patru zile pana vanzatorul a primit banii ( in total 67 zile ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate