Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce distro Linux sa aleg pentru un P4 cu 2GB RAM?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Va mai zic odata, ca sa nu treaca neobservat: Q4OS este distributia potrivita pentru migrare la Linux pe sisteme care au fost concepute pentru WindowsXP. Installere simple cu clicky-clicky, bazat pe Debian (gasesti tot ce vrei in repository), mediu grafic Trinity, care e un fork al KDE3, adica e rapid si usor de utilizat pentru cine vine de la Windows. Ruleaza bine pe laptopuri modeste cu Celeron vechi de 15 ani.

#20
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
La ce e folosit pc-ul?


Dacă nu va fi folosit la nimic decât să ruleze in gol se poate pune o distro mai veche fără suport, un Linux Mint din 2010 un Ubuntu din 2009. Măcar au un desktop complet nu gol şi nefunctional ca la cele light actuale. Ultima versiune de ubuntu nu cred că merge bine, oricum sistemul ăla poate fi pe 64 biti, pentium 4 e si pe 64 biti.

 bladhaund, on 09 august 2019 - 20:14, said:

Va mai zic odata, ca sa nu treaca neobservat: Q4OS este distributia potrivita pentru migrare la ..........................Ruleaza bine pe laptopuri modeste cu Celeron vechi de 15 ani.
ce inseamnă rulează bine? că aşa îşi poate pune ubuntu minimal configurare apoi din consolă cu ce-i trebuie şi merge brici.
Măcar un browser merge pe q40os?

Sunt multe distro light si de fapt merg light că nu au cam nimic instalat si activat, iar când incepi să mai pui una alta constati că merge tot mai rău şi devine si instabil.
Şi asta pentru un incepător e rău. Folsoit ubuntu aşa uneori nu inseamnă că ştie să facă prea multe din consolă.

 marius_fenchea, on 09 august 2019 - 19:33, said:


Pot spune ca pe AMD XP 1800+ merge bine Xubuntu si Lubuntu, mai bine ca oricare altele am uitat sa adaug, am pe XP -ul ala 1.75 GB RAM adica 1G + 512 + 256.
ce anume poţi rula pe athlon xp la tine? Un browser merge si afisează corect paginile?

#21
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
yep browser-ele merg relativ ok cu un pic de inertie, Chrome versiunea 32 merge ok, Chromium-ul a trebuit trick-uit, Firefox-ul este updatat cat a putut el de sus pentru non SSE 2, SeaMonkey merge ok, si am mai gasit o veriune de TOR. Toate merg decent afiseaza paginile corect, nu merg in schimb fluent in Youtube, pentru aia folosesc SMTube + VLC si SMPlayer.
Libre Office merge ok. Si mai Merge handbrake-ul.

https://thishosting....-linux-distros/ bonus lista cu distributii.

#22
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
si la ce foloseste computerul asta?

#23
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Computerul acesta foloseste mai mult pentru a se testa programele care vor fi instalate intr-o scoala de la sat pe calculatoare similare.
Mai mult acest sistem imi foloseste pentru a juca cateva jocuri de prin 2001 -2006 care merg bine cu Win XP.
Apropos Xubuntu si cu Wine-ul merg foarte bine si poti instala fara probleme AutoCad 2007 care merge bine astfel in Linux si poti sa ii inveti pe cei mici primii pasi in acel program. Au optional la scoala 2D-ul si astfel au devenit mai interesati de geometrie.
Apoi Open Office-ul ruleaza bine si poti sa il folosesti 9in scop didactic, la fel o varianta de MathCad 15 ruleaza cu Wine foarte bine si poti sa folosesti sistemul respectiv la calcule.
Navigarea pe net sta bine aici cu SeaMonkey chiar merge binisor sistemul si poti accesa cam 80% din paginile Web ok, mai pui un add blocker pentru reclamele idioate cu tot felul de pop-upuri si ai scapat de o partea mare din incarcarea pe care browser-ul o face pe RAM si procesor.

#24
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Initiator probabil P4 are cel putin un slot de DDR liber ceea ce inseamna ca la sub un pachet de tigari poti sa iti duci P4-ul acela la potential maxim: https://www.aliexpre...rchweb201603_55 la 3 euro si un pic chiar nu merita sa nu il iei daca il folosesti pentur tine.

#25
Vladut56

Vladut56

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.08.2018
Eu ma gandesc si la un Manjaro sau Kali Linux ce parere aveti?

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Manjaro da. Kali Linux nu. Testat Kali in VM cu 2 GiB RAM si nu e o decizie buna.

#27
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Ok, stiu si eu cum e cu Linuxul, nu de Linux te-am intrebat ci de calculator. De ce nu iei unul mai ok care sa mearga acceptabil. Toti arunca vechiturile cu care nu mai au ce face si zic ca le doneaza unor copii saraci/de la tara si aia trebuie sa fie recunoscatori ca au primit niste calculatoare care nu pot rula mai nimic. Cu 50-70 lei poti gasi o placa de baza cu procesor core2duo si vreo 2gb de ram, mai vreo 50 o sursa noua si gata cu carcasa veche si hardurile care se pot refolosi ai un calculator care poate rula Xubuntu fara probleme sub 150 de lei. Daca mai pui 50-70 lei iei si o placa video si pana in 200 ai un calculator decent totusi.

#28
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Pai la mine este doar pentru testari - la scoala inca 2 ani nu se va cumpara altceva si scoala aceea este dotata cu Athlon XP 1700+ / XP 1800+ si inca ceva Athlon 2200+ astea nu se vor schimba prea curand. Asa ca testarile le fac in timpul liber ca sa mearga PC-urile alea de acolo.
Sunt de acord ca cu 150 de lei, 250 de lei obtin un PC mai bun care sa mearga mai fluent dar nu asta este problema.
Pentru mine este hobby sa il ajut pe prietenul meu care preda pe lanaga mate si info si ceva optionale.

#29
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Am inteles ca nu trebuie sa folosesti computerul ala pentru ca nu-ti poti cumpara altul. Degeaba au computerele alea la scoala ca nu merge nimic. Cam toate distributiile au renuntat la suport pentru 32bit. Lubuntu ultima versiune mai ofera si gata. Adevarul e ca nu mai poti face nimic cu ele. Le mai poti folosi pentru old games pe xp. Din pacate nici macar filme nu poti vedea. Din cauza lipsei decodorului h264 hardware trebuie sa decodeze totul in procesor si nu fac fata nici macar modelele de varf inainte sa treaca la 64 bit si multicore. Daca vrei sa-i ajuti pe copii aia mai bine fa cumva sa se stranga din donatii niste computere vechi dar nu asa vechi incat sa fie de muzeu. Destui oameni au computere prin boxe/garaje etc. E un user tehnics care le ia de la reciclare si le trimite unor copii prin africa.

Edited by chilly willy, 12 August 2019 - 14:19.


#30
Vladut56

Vladut56

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.08.2018

 chilly willy, on 12 august 2019 - 14:18, said:

Am inteles ca nu trebuie sa folosesti computerul ala pentru ca nu-ti poti cumpara altul. Degeaba au computerele alea la scoala ca nu merge nimic. Cam toate distributiile au renuntat la suport pentru 32bit. Lubuntu ultima versiune mai ofera si gata. Adevarul e ca nu mai poti face nimic cu ele. Le mai poti folosi pentru old games pe xp. Din pacate nici macar filme nu poti vedea. Din cauza lipsei decodorului h264 hardware trebuie sa decodeze totul in procesor si nu fac fata nici macar modelele de varf inainte sa treaca la 64 bit si multicore. Daca vrei sa-i ajuti pe copii aia mai bine fa cumva sa se stranga din donatii niste computere vechi dar nu asa vechi incat sa fie de muzeu. Destui oameni au computere prin boxe/garaje etc. E un user tehnics care le ia de la reciclare si le trimite unor copii prin africa.
Acest PC Nu il folosesc pentru scoala ci mai mult pentru teste am incercat si Ubuntu si mergea si netul decent, nu rula 720p dar mergea bine dar mergea cam greu dupa parerea mea+ dupa parerea mea duce si 64 bit

 marius_fenchea, on 12 august 2019 - 09:41, said:

Computerul acesta foloseste mai mult pentru a se testa programele care vor fi instalate intr-o scoala de la sat pe calculatoare similare.
Mai mult acest sistem imi foloseste pentru a juca cateva jocuri de prin 2001 -2006 care merg bine cu Win XP.
Apropos Xubuntu si cu Wine-ul merg foarte bine si poti instala fara probleme AutoCad 2007 care merge bine astfel in Linux si poti sa ii inveti pe cei mici primii pasi in acel program. Au optional la scoala 2D-ul si astfel au devenit mai interesati de geometrie.
Apoi Open Office-ul ruleaza bine si poti sa il folosesti 9in scop didactic, la fel o varianta de MathCad 15 ruleaza cu Wine foarte bine si poti sa folosesti sistemul respectiv la calcule.
Navigarea pe net sta bine aici cu SeaMonkey chiar merge binisor sistemul si poti accesa cam 80% din paginile Web ok, mai pui un add blocker pentru reclamele idioate cu tot felul de pop-upuri si ai scapat de o partea mare din incarcarea pe care browser-ul o face pe RAM si procesor.
Eu nu folosesc pentru scoala ci mai mult pentru teste sau pentru un alt PC de camera.

 chilly willy, on 12 august 2019 - 12:32, said:

Ok, stiu si eu cum e cu Linuxul, nu de Linux te-am intrebat ci de calculator. De ce nu iei unul mai ok care sa mearga acceptabil. Toti arunca vechiturile cu care nu mai au ce face si zic ca le doneaza unor copii saraci/de la tara si aia trebuie sa fie recunoscatori ca au primit niste calculatoare care nu pot rula mai nimic. Cu 50-70 lei poti gasi o placa de baza cu procesor core2duo si vreo 2gb de ram, mai vreo 50 o sursa noua si gata cu carcasa veche si hardurile care se pot refolosi ai un calculator care poate rula xubuntu fara probleme sub 150 de lei. Daca mai pui 50-70 lei iei si o placa video si pana in 200 ai un calculator decent totusi.
PC are socket 775 nu se pune problema pot pune si un quad core care in combinatie cu o placa video buna e la nou dar am deja un pc de zi cu zi  si nu prea consider ca inca este necesara imbunatatirea.

Edited by Vladut56, 12 August 2019 - 19:58.


#31
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
@ Vladut 56 - pai daca este P4 pe 64 Bits atunci fara nicio problema oricare din distribuitiile light recomandate o sa mearga bine. Eu as incepe in cazul tau cu Xubuntu deoarece ofoera o interfata destul de eye candy si totodata functionala din prima.
Totusi am o nelamurire cum este Pentium 4 pe 775 si are DDR1? ce model de P4 este acesta de fapt?Nu are DDR2? Daca are DDR2 chiar e pacat sa nu il upgradezi la acest capitol inainte sa il folosesti pe Linux - oricare distributie vrei tu.
Nu vrei te rog sa reincepem discutia de la punctul in care spui exact ce sistem ai - adica placa de baza si procesor si placa video, Pentium 4 poate inseamna multe de la un procesor care este din generatia cu Athlon-ul pana la generatia care este compatibila cu DDR2 si Hyper treading.

 chilly willy, on 12 august 2019 - 14:18, said:

Am inteles ca nu trebuie sa folosesti computerul ala pentru ca nu-ti poti cumpara altul. Degeaba au computerele alea la scoala ca nu merge nimic. Cam toate distributiile au renuntat la suport pentru 32bit. Lubuntu ultima versiune mai ofera si gata. Adevarul e ca nu mai poti face nimic cu ele. Le mai poti folosi pentru old games pe xp. Din pacate nici macar filme nu poti vedea. Din cauza lipsei decodorului h264 hardware trebuie sa decodeze totul in procesor si nu fac fata nici macar modelele de varf inainte sa treaca la 64 bit si multicore. Daca vrei sa-i ajuti pe copii aia mai bine fa cumva sa se stranga din donatii niste computere vechi dar nu asa vechi incat sa fie de muzeu. Destui oameni au computere prin boxe/garaje etc. E un user tehnics care le ia de la reciclare si le trimite unor copii prin africa.

Acesta este cazul meu, cazul initiatorului este diferit, postarea am facut-o in 2015 daca nu ma insel.

Edited by marius_fenchea, 13 August 2019 - 07:48.


#32
Vladut56

Vladut56

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.08.2018

 marius_fenchea, on 13 august 2019 - 07:50, said:

@ Vladut 56 - pai daca este P4 pe 64 Bits atunci fara nicio problema oricare din distribuitiile light recomandate o sa mearga bine. Eu as incepe in cazul tau cu Xubuntu deoarece ofoera o interfata destul de eye candy si totodata functionala din prima.
Totusi am o nelamurire cum este Pentium 4 pe 775 si are DDR1? ce model de P4 este acesta de fapt?Nu are DDR2? Daca are DDR2 chiar e pacat sa nu il upgradezi la acest capitol inainte sa il folosesti pe Linux - oricare distributie vrei tu.
Nu vrei te rog sa reincepem discutia de la punctul in care spui exact ce sistem ai - adica placa de baza si procesor si placa video, Pentium 4 poate inseamna multe de la un procesor care este din generatia cu Athlon-ul pana la generatia care este compatibila cu DDR2 si Hyper treading.



Acesta este cazul meu, cazul initiatorului este diferit, postarea am facut-o in 2015 daca nu ma insel.
DDR2 este am sa i fac ceva upgrade la ram ca ar fi pacat.

#33
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Bine ne spui si noua toata configuratia daca tot este ca s anu murim prosti? Teoretic DDR 2 pe Aliexpress sau firme care vand second hand DDR2 sunt ok la pret. apoi cu acest PC poti rula linistit WIn 7 in combinatie cu Linux pana te vei hotar la o interfata.
LXLE ai incercat sa vezi cum merge? Xubuntu? Poti sa le rulezi pe rand cu boot from DVD/CD  sa vezi care iti este mai user friendly din punctul tau de vedere.
Pentru mine Lubuntu / Xubuntu + derivatele lor reprezinta directia de urmat pentru acest PC.

#34
svennyrocks

svennyrocks

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.08.2019
Arch Linux daca vrei sa-l faci sa zboare!

#35
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Poti incerca si o versiune pe 32 de biti de Linux Mint (xfce sau Mate, ce iti place). In momentul de fata un astfel de distro ruleaza la un vecin pensionar cu o configuratie asemanatoare cu cea a lui OP (il foloseste cu succes pentru a vorbi pe Skype in videoconferinta cu ai sai copii expati).

Nu imi este clar daca sunt doua memorii de 1GB sau doar una singura de 2GB. Din ce am cautat in fisa tehnica a sistemului OEM ar parea ca duce maxim 4GB(4 x 1GB). Modelul precis a placii de baza ne-ar ajuta enorm.

De asemenea ai putea sa cauti o placa video dedicata foarte ieftina (maxim 30-40 de lei), cat sa scada workload-ul de pe integrata. Ar conta enorm intr-o astfel de situatie, mai ales la redare media.
Si da, depinzand de modelul acesteia te vei chinui mai mult sau mai putin cu instalarea driverelor.

Edited by sandokan965, 13 August 2019 - 16:38.


#36
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
PCLinuxOS e o distributie foarte buna intretinuta de niste americani din texas.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate