Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Redobandire cetatenie, asteptam de 2 ani. Casatorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
NKstyle

NKstyle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.08.2019
Salutare,

Am citit multe discutii din acest forum dar cred ca situatia noastra le intrece pe toate. Cautam solutii si daca exista cineva calificat, ruga-va sa dea un semn.

Situatia mea e asa:

Am cunoscut pe cineva in Republica Moldova (non UE(, dragoste la prima vedere, dupa niste timp de facut naveta pe perioade scurte am hotarat sa ne mutam in Bucuresti (eu cetatean roman)

Partenera mea (actuala logodnica, multumesc!) cand a ajuns in decembrie 2017 si-a depus dosarul pentru redobandirea cetateniei si am ramas impreuna in Bucuresti pana la solutionarea dosarului (crezand ca dureaza o perioada decenta de timp)

Mentionez ca logodnica mea are si o fetita care a mers la o gradinita privata timp de un an si jumatate.

Problema este ca vrem sa ne casatorim si nu cred ca putem, se fac aproape 2 ani de la depunerea dosarului ei si fetita si inca nu s-a emis.

Fata trebuie sa mearga la scoala la anul, ea nu poate sa lucreze in domeniul in care a specializat (medic) si ... ne aflam in situatia asta.

Evident ca a sarit din viza cu ... mult.

Stie cineva ce putem face? Rog criticii sa se abtina, va rog.

Multumesc!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Casatoria nu are conditionari de cetatenie...

#3
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
Cum adică, redobândirea cetățeniei?
A mai avut cetățenia română și a renunțat la ea? De ce?
În altă ordine de idei, ești originar din Republica Moldova?

Edited by stancosty, 06 August 2019 - 23:05.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toti moldovienii au avut cetatenie romana acu vreo 70 de ani

#5
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 MembruAnonim, on 06 august 2019 - 23:05, said:

Toti moldovienii au avut cetatenie romana acu vreo 70 de ani
Nu cred că e cazul logodnicei, nu cred că are 70 de ani!

#6
NKstyle

NKstyle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.08.2019

 MembruAnonim, on 06 august 2019 - 22:59, said:

Casatoria nu are conditionari de cetatenie...

Corect, dar ne putem casatori avand in vedere ca a sarit din viza cu 18 luni?
Daca ne casatorim ii da dreptul de sedere in Romania? Poate iesi din tara si reintra?


 stancosty, on 06 august 2019 - 23:07, said:

Nu cred că e cazul logodnicei, nu cred că are 70 de ani!

 stancosty, on 06 august 2019 - 23:07, said:

Nu cred că e cazul logodnicei, nu cred că are 70 de ani!
Strabunicul ei a avut cetatenie romana, care a luptat in razboi, acum aproape toti din Moldova sunt indreaptatiti la redobandire

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca parintii/bunicii au avut atunci se prezuma ca si ei sunt romani ca descendenti...Pe principiul asta isi trag cam toti moldovenii cetatenia romana.

Quote

redobândirea cetăţeniei române de către persoanele care au pierdut cetăţenia română, precum şi descendenţii acestora până la gradul II inclusiv.
http://cetatenie.jus...reri/articol-10

Edited by MembruAnonim, 06 August 2019 - 23:20.


#8
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
cred ca trebuie sa investesti ceva bani intr-un avocat specializat in aceasta "redobandire" a cetateniei.
cu acesta, autoritatile romane vor vb. "putin altfel".
casa de piatra!

Edited by benetusseryo, 07 August 2019 - 05:12.


#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Stai ma linistit ca nu o deporteaza nimeni din Romania, la noi plang in hohote imigrantii cand sunt prinsi de autoritatile romane si fortati sa ramana aici.
Alte tari nu mai stiu cum sa scape de imigranti, noi trebuie sa ii prindem sa ne indeplinim cota la UE. Posted Image

#10
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
In situatia actuala, la ieșirea din Romania i se va aplica o sancțiune contravențională in sumă de 800-1200 lei ( vezi OUG 194/2005, art 134 pct2 și art 135 lit iii).Se va aplica și o interdicție de intrare in Romania pentru 2 ani.
Pentru a mai putea intra in Romania va trebui sa mergi in R. Moldova, vs căsătoriti, si in baza certificatului de căsătorie se va adresa Ambasadei/Consulatului Romaniei  pentru eliberarea unei vize de ședere. După obținerea vizei vă adresați in Romania, la Imigrari, solicitand eliberarea unui permis de ședere pentru membru de familie a unui cetățean roman.

Edited by ciumiki, 07 August 2019 - 07:08.


#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 MembruAnonim, on 06 august 2019 - 23:05, said:

Toti moldovienii au avut cetatenie romana acu vreo 70 de ani


Asta voiam sa zic si eu, pai moldovenii nu sunt si ei romani? :)

#12
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Nu sunt toți români. URSS a strămutat populația din zonele ocupate de ei.

Edited by ciumiki, 07 August 2019 - 07:35.


#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Moldovenii sunt romani doar cand le convine.Daca au nevoie de acces liber in Europa,brusc devin romani sau se imbarliga cu un roman ca sa dobandeasca cetatenia.In rest majoritatea nu vor unirea cu Romania!Si la ei e exact cum e la noi cu bozgorii!Multi "moldoveni" nu stiu romaneste,vorbind doar rusa.
Acum in cazul initiatorului....Stiu un caz,in care el s-a insurat cu o moldoveanca (din Balti sau cam asa ceva) si aia a dobandit cetatenia romana.Dar nu stiu exact detaliile.Oricum in urma casatoriei ea primeste cetatenia romana.Dupa cat timp?Asta trebuie sa te interesezi si tu!

#14
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Informații generale​
Cetatenia romana se dobandeste prin:

nastere;
adoptie;
acordare la cerere.
Dobandirea cetateniei romane prin nastere

Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sunt cetateni romani.

Sunt, de asemenea, cetateni romani cei care:

s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
Copilul gasit pe teritoriul statului roman este cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cunoscut.

Cetatenia romana se dobandeste de catre copilul cetatean strain sau fara cetatenie prin adoptie, daca adoptatorii sunt cetateni romani, iar adoptatul nu a implinit varsta de 18 ani.

Dobandirea cetateniei romane la cerere

Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:

s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman si declara ca nu intreprinde sau sprijina si nici in trecut nu a intreprins sau sprijinit actiuni impotriva ordinii de drept ori a sigurantei nationale;
a implinit varsta de 18 ani;
are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.

Edited by ciumiki, 07 August 2019 - 08:40.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuia sa mergeti sa prelungiti viza sau sa va casatoriti inainte sa expire... Acum o sa intrati in hora birocratica romaneasca!

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Dureaza... Am avut colega in facultate care a asteptat 3 ani. Dupa 2 ani era zilnic pe siteul cu liste.

Daca are visa overstay deja e mai complicat.S-ar putea ca nici casatoria sa nu va ajute prea mult.

#17
NKstyle

NKstyle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.08.2019

 ciumiki, on 07 august 2019 - 07:03, said:

In situatia actuala, la ieșirea din Romania i se va aplica o sancțiune contravențională in sumă de 800-1200 lei ( vezi OUG 194/2005, art 134 pct2 și art 135 lit iii).Se va aplica și o interdicție de intrare in Romania pentru 2 ani.
Pentru a mai putea intra in Romania va trebui sa mergi in R. Moldova, vs căsătoriti, si in baza certificatului de căsătorie se va adresa Ambasadei/Consulatului Romaniei  pentru eliberarea unei vize de ședere. După obținerea vizei vă adresați in Romania, la Imigrari, solicitand eliberarea unui permis de ședere pentru membru de familie a unui cetățean roman.


Ne e frica ca nu se poate ridica interdictia, desi o sa fim casatoriti, interdictia sa ramana.


arg said:

adica 2 ani nu ati facut nimic, nu v-a interesat subiectul, a stat peste viza, etc.
poate e cineva pe aici care cunoaste detaliile si te lureste.


Pe siteul ministerului scrie ca cetatenia se obtine in 6 luni, era o perioada decenta.



Chiar daca se elibereaza dosarul de cetatenie, oare se poate ridica cu viza expirata? Mie mi s-a spus ca da, din partea celor care si-au mai luat, dar nu am gasit nicaieri ceva oficial.
Poate este cineva cunoscator in domeniu.

Multumesc

#18
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Unui membru de familie al unui cetățean roman nu i se poate refuza eliberarea unei vize de sedere decat pe motive de sănătate publică sau siguranță națională.
Cu privire la cetățenie,am întalnit cazuri in care doi frați au depus dosarele în același timp,dar aprobarea acestora a avut loc la o diferență de 3 ani.
In cazul in care se aprobă dosarul de cetățenie și depune juramantul, are toate drepturile/obligațiile unui cetățean român. Nu exista interdicție de intrare pentru cetățenii români. Cetățenia română se acordă chiar daca termenul de ședere pe teritoriul României a fost depășit.

Sfat: lecturează OUG 194/2002 actualizată și site-ul Autorității Naționale pt Cetățenie.

Afirmațiile le fac in cunoștință de cauză. Mă lovesc de spețe de acest gen destul de des.
P.M. Contactează-ma in privat.

Edited by ciumiki, 07 August 2019 - 13:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate