Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cocs petrolier vs Huila

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
dar de ce nu spuneți și diferența de ... miros, adică de putoare!?
apoi de ce nu spuneți cât gudron se va depune de centrală, dar și pe coșul de fum..., ceea ce va duce la cheltuieli de curățare muuult mai dese!

#20
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 parintele, on 07 august 2019 - 08:05, said:

Spoiler

Multumesc!
O sa tin cont de tot ce mi-ai spus.

 robylup, on 07 august 2019 - 09:33, said:

Am folosit 5 ani lemn, apoi am trecut pe combinatia bricheti+huila, consumam cam 2 tone de huila si o tona de bricheti toata iarna. Huila singura ii trebuia flacara buna si temperatura mare, asa ca brichetii ajutau. Centrala tot Viadrus, tot 25Kw. Incalzeam 100Mp . Aveam atasat si un puffer de 500L, daca nu ai, iti recomand sa iti pui. Ajuta mult la autonomie.

Pufferul e in plan, dar nu anul asta ca nu e buget.

 gushpi, on 07 august 2019 - 13:21, said:

dar de ce nu spuneți și diferența de ... miros, adică de putoare!?
apoi de ce nu spuneți cât gudron se va depune de centrală, dar și pe coșul de fum..., ceea ce va duce la cheltuieli de curățare muuult mai dese!

Oho... Sa vezi gudron la lemnele verzi. Am avut intr-un an in zona criza de lemne. Se gaseau greu si foarte scumpe. Abia in septembrie am reusit sa iau. Apa in ele ca la nebuni. Baga si lemnul depuneri de rupe daca nu e uscat.

In fine, curatarea nu e inginerie aero spatiala si nu e un deranj foarte mare pt noi. Daca te pricepi sa o faci tu, nu ai costuri.

#21
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@gushpi gudron aveam tot timpul cu lemne de pe un an pe altul, cu combinatia bricheti plus huila am scapat de el, cat despre miros... nu aveam centrala in casa, asa ca 3 minute cat pui pe foc nu te afecteaza.

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005

 gushpi, on 07 august 2019 - 13:21, said:

dar de ce nu spuneți și diferența de ... miros, adică de putoare!?
apoi de ce nu spuneți cĂąt gudron se va depune de centrală, dar și pe coșul de fum..., ceea ce va duce la cheltuieli de curățare muuult mai dese!

Este falsa problema.

Mai ales la cocs si chiar si la huila problemele cu gudronul sunt relativ mici.
Desigur ca asta tine si de doua lucruri elementare despre care ziceam mai sus, anume modul in care faci focul si calutatea evacuarii.

Daca aprinzi de jos sau pui lemne deasupra asa cum ziceam o foarte mare parte din gaze nu vor arde si e normal sa apara belele insa acestea nu tin de combustibil ci de utilizarea sa iar lemnul incomplet uscat de ex e cel putin la fel de pacatos.

De asemenea un cos impropriu, adica neizolat, va fi suprafata rece pe care va aparea condensul si depunerea..
Si aici, dincolo de cos, modalitatea de a exploata agregatul e importanta in sensul ca daca mergi "subturat" adica la temp joase, gatuind focul, 3 normal ca efectele astea sa se accentueze.

Daca insa 3xoatezi corect si centrala si cosul pot fi "bec"... Mai ales cosul.

Ca idee, ard asemenea carbuni de vreo 6-7 ani, niciodata nu am curatat cosul pt ca nu a fost nevoie, e insp3ctat periodic.
Depunere inseamna o pulbere fina, alb-gri, sub 1mm... Si eu incinerez in viadrus multe magarii, nu doar combustibilii aia.






#23
jantorero

jantorero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.09.2009
Salutam!
Am un viadrus 35 kw si pana anul acesta am ars lemn+carbune,m-am chinuit rau,dar a mers!!
Anul acesta am achizitionat cocs petrolier 2 tone!
De 3 zile experimentez si nu reusesc sa ard cocsul
foc jos lemne si dupa ce fac jar adaug cocs,gasesc cocsul la fel(foarte putin arsi)
Am fost dupa o ora si incepuse sa inroseasca!!!!
cocs jos(cam o galeata diferite marimi...cel mic cat nuca,cei mari cat doi pumni)peste lemn spart si aschi,,dau foc de sus si las usa mare de jos deschisa pana urca temperatura la 45-50 grade  dupa care inchid si usa de jos si o las crapata jos 5 mm deoarece nu folosesc lantul ptr reglaj!...arde 3-4 ore dar cocs 10% arsi!!!
Am cos caramida izolat cu vata(6m H si deasupra coamei 1m) am deasupra reductor diametru de la 22 la 14 cm inox care a mers f bine 5 ani la lemn +carbuni
Ori nu fac eu bine ori nu este bun cocsul!!!
Dvs ce spuneti?

#24
valentinbora

valentinbora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2015

View Postparintele, on 08 august 2019 - 07:51, said:

Este falsa problema.

Mai ales la cocs si chiar si la huila problemele cu gudronul sunt relativ mici.
Desigur ca asta tine si de doua lucruri elementare despre care ziceam mai sus, anume modul in care faci focul si calutatea evacuarii.

Daca aprinzi de jos sau pui lemne deasupra asa cum ziceam o foarte mare parte din gaze nu vor arde si e normal sa apara belele insa acestea nu tin de combustibil ci de utilizarea sa iar lemnul incomplet uscat de ex e cel putin la fel de pacatos.

De asemenea un cos impropriu, adica neizolat, va fi suprafata rece pe care va aparea condensul si depunerea..
Si aici, dincolo de cos, modalitatea de a exploata agregatul e importanta in sensul ca daca mergi "subturat" adica la temp joase, gatuind focul, 3 normal ca efectele astea sa se accentueze.

Daca insa 3xoatezi corect si centrala si cosul pot fi "bec"... Mai ales cosul.

Ca idee, ard asemenea carbuni de vreo 6-7 ani, niciodata nu am curatat cosul pt ca nu a fost nevoie, e insp3ctat periodic.
Depunere inseamna o pulbere fina, alb-gri, sub 1mm... Si eu incinerez in viadrus multe magarii, nu doar combustibilii aia.

@parintele, multumesc pentru sfaturile de pana acum. Am si eu o intrebare:

Neavand puffer si nici spatiu sa instalez unul, cum fac sa incarc cocs petrolier + lemn cat mai rar si in acelasi timp sa tin centrala (Viadrus) la 60C fara sa se faca astfel prea cald in casa? Reduc din robinetii de la radiatoare?

#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu poți sa faci în nici un fel, daia au apărut pufferele.

#26
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Confirm si eu, fara puffer da cu virgula...

#27
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Cum se depozitează mai bine cocsul petrolier ? Aud diverse variante, respectiv la adăpost într-o magazie sau ținuți afară.

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu îl țin într-o magazie, dar îl poți tine liniștit si afara.

#29
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
eu ii tineam intr-o "magazie" deschisa, 3 pereti si acoperis exact la intrare in camera centralei. Cand erau ninsori puternice sau ploi, ii luam uzi dar nu era problema. Deci poti sa ii tii si afara.

Edited by robylup, 26 May 2020 - 07:18.


#30
alin233

alin233

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.10.2014

 ct13mey, on 06 august 2019 - 17:29, said:

Eu nu folosesc combustibil solid,dar lucrez unde se produce cocsul,si pot sa spun ca pretul este undeva la 650/tona,nu 1400,nici nu stiti cate masini stau la rand sa incarce.Cu toate ca nici cocsul nu mai are aceeasi putere calorica,adica mai trag cei din procesul de productie din el cate ceva.Probabil pretul de 1400 este adaosul comerciantului in care a inclus si transportul.Depinde in ce zona a tarii locuiesti,poate nici nu este rentabil sa bati drumul pana la rafinarie.

 ct13mey, on 06 august 2019 - 17:29, said:

Eu nu folosesc combustibil solid,dar lucrez unde se produce cocsul,si pot sa spun ca pretul este undeva la 650/tona,nu 1400,nici nu stiti cate masini stau la rand sa incarce.Cu toate ca nici cocsul nu mai are aceeasi putere calorica,adica mai trag cei din procesul de productie din el cate ceva.Probabil pretul de 1400 este adaosul comerciantului in care a inclus si transportul.Depinde in ce zona a tarii locuiesti,poate nici nu este rentabil sa bati drumul pana la rafinarie.


Unde se produce cocsul? Se poate cumpăra de către persoanele fizice?

#31
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
La rafinarii se produce,dar e greu sa cumperi ca persoana fizica, trebuie plătit înainte din vara si il iei cand iti vine randul..tre sa ai camioneta , oricum acolo sunt deja retele de cumparatori vechi care cumpără de ani de zile...deci se poate dar foarte greu

#32
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

View Postjantorero, on 10 octombrie 2019 - 06:56, said:

Salutam!
Am un viadrus 35 kw si pana anul acesta am ars lemn+carbune,m-am chinuit rau,dar a mers!!
Anul acesta am achizitionat cocs petrolier 2 tone!
De 3 zile experimentez si nu reusesc sa ard cocsul
foc jos lemne si dupa ce fac jar adaug cocs,gasesc cocsul la fel(foarte putin arsi)
Am fost dupa o ora si incepuse sa inroseasca!!!!
cocs jos(cam o galeata diferite marimi...cel mic cat nuca,cei mari cat doi pumni)peste lemn spart si aschi,,dau foc de sus si las usa mare de jos deschisa pana urca temperatura la 45-50 grade  dupa care inchid si usa de jos si o las crapata jos 5 mm deoarece nu folosesc lantul ptr reglaj!...arde 3-4 ore dar cocs 10% arsi!!!
Am cos caramida izolat cu vata(6m H si deasupra coamei 1m) am deasupra reductor diametru de la 22 la 14 cm inox care a mers f bine 5 ani la lemn +carbuni
Ori nu fac eu bine ori nu este bun cocsul!!!
Dvs ce spuneti?
Nu procedezi corect....!!!

Brichetele de cocs trebuie depozitate departe de sursa de caldura, mediu umed si de lumina directa a soarelui.
Produsul la momentul ambalarii poate sa contina intre 5- 10 % umiditate. Ulterior produsul poate suferi cresteri sau scaderi in greutate, in functie de perioada si conditiile de depozitare.
Avantaje:
– Timpul de ardere indelungat pana la 12 ore.
– Usor de manipulat si depozitat.
– Cantitate mica de cenusa in urma arderii.
Instructiuni de folosire:
-Pentru aprins folositi lemne subtiri, hartie si nu benzina sau alt lichid usor inflamabil.
-Pentru a aprinde focul puneti intai cantitatea necesara de brichete din cocs adunate gramada, peste care puneti cateva bucati de lemne subtiri, pe care sa le aprindeti. Focul se va propaga de sus in jos.
-Cand alimentati cu brichete de cocs nu le plasati direct peste jar, faceti intai putin spatiu si puneti brichetele direct pe gratarul centralei, astfel incat sa se asigura circulatie libera a aerului.
-Pana la a doua alimentare cu brichete nu amestecati in jarul format.

-Asigurati cosul de fum si camera de ardere a centralei sau sobei, sa fie curatata si sa nu fie blocata de funingine, pentru a se evita pericolul de incendiu sau intoxicare cu monoxid de carbon.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate