Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

ATENTIE: Apeluri telefonice cica "de la Microsoft", probabil pentru plantat malware

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Sunt o gramada de scam'uri cu Microsoft support pe youtube si majoritatea sunt facute de indieni. Imi mare parte cauta in pc detalii despre carduri si acces la paypal, skrill, etc.

Edited by Freak404, 06 August 2019 - 18:59.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Daca imi aduc bine aminte a mai fost un topic cu multi ani in urma pe-aici.
Initiatorul fsese sunat de un indian de la "microsoft" ca are calculatorul infectat si sa-i permita accesul ca sa-l curete. Doar ca omul folosea ... linux...

#21
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View Postspe_ripper, on 06 august 2019 - 14:42, said:

Cand eram mai mic, a batut un rrom la usa ca el e cu dezinsectia si se face dezisnectie in bloc...si sa imi dea nu stiu ce lichid....
Asta cu dezinsectia am patit-o si eu.Suna rromul la usa mea si ma intreaba daca vreau lichid ptr. gandaci.Zic da(chiar era invazie de gandaci de bucatarie) si el ma intreaba daca am o sticla goala.Inchid usa ,caut prin camara si gasesc o sticla cu juma de tuica.Vars tuica in chiuveta,i-o dau rromului,el umple sticla cu asa zisul lichid de omorat gandacii si mi-o da zicand:
-Va costa 50 de lei.
-Cee? Intreb;
Zice:atat costa!
Aaaa zic:
Am crezut ca-i gratis!! Si i-o dau inapoi.Dar el zice:
-Pai asta miroase a tuica!
Zic:
-N-are nimic,ca asa mor gandacii sub anestezie.Si am inchis usa.
Mi-a parut rau de tuica varsata Posted Image

Edited by Adi blondu, 06 August 2019 - 21:46.


#22
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postsags, on 06 august 2019 - 14:28, said:

[Cel mai probabil] O noua metoda LE:reincalzita si folosita de unii pentru plantat malware:

De la o vreme tot suna unii pe fix, de la diferite numere si din tara si din strainatate, care se dau ca fiind de la Microsoft si intreaba ceva de ‘PC-ul tau’ fie in engleza fie intr-o romana stricata. Eram sigur ca e o escrocherie ceva, dar pana azi nu reusisem sa imi dau seama ce urmaresc. M-am dat drept un batran, dar au inchis - de regula cu metoda ‘accidentul’ si similare tocmai pe batrani ii cauta.

Azi am reusit sa duc discutia destul de departe incat sa imi cam dau seama ce au de gand.

Mai intai zice ca e o problema cu calculatorul tau. Ii intereseaza daca ai drepturi de administrator. Apoi te pune sa accesezi www.suprеmÎżfreе.com. Deja era destul de clar ca vor sa planteze un troian ceva, asa ca m-am oprit (insa nu inainte de a le adresa cateva cuvinte neaose). Nu e exclus ca ei sa fi hacuit acel site, sau sa fie unul fals (doar asemanator cu cel legitim). Insa cel mai probabil vor sa obtina control la distanta al calculatorului, fiindca din ce gasesc Supremo e un software (legitim) de remote desktop control. Odata ce il instalezi si le dai acces, cine stie ce planteaza/cripteaza/copiaza/etc.

Asa ca mare atentie, mai ales cu copii. De data asta m-am dat drept un pusti care stie doar putin despre calculatoare, cat sa foloseasca unul, si nu s-a dat inapoi de a ma dirija catre acel site. Mi-a dictat adresa cu grija, pe litere, si a repetat-o sa fie sigura ca nu o gresesc! Cand i-am zis ca ‘nu face nimic’ (normal, nici nu accesasem site-ulPosted Image) era foarte confuzata. M-a pus sa schimb browser-ul‌

LE: Mda, nu e noua, nici macar referinta la Supremo nu e noua. Si da, sigur e escrocherie. Articole gasite asa la repezeala:
Cate de-astea am patit la viata mea...m-au sunat si de la "CNA"...
Da am eu un tratament pe loc.Cand m-au sunat astia cu "M$" le-am bagat *** gat si in 2 secunde nu s-a mai auzit decat vantul de pe linia telefonica...

#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Azi au revenit in forta la noi la serviciu!
Alte numere de "London" si unul 0278...
Nu cred ca mai au frigidere sau lazi frigorifice libere!
Rrecomandarea securistilor IT de la noi a fost: Nu fiti politicosiPosted Image

Edited by viceroy56, 07 August 2019 - 14:49.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Recomandarea mea- fiti politicosi si tineti-i de vorba. cat mai mult.
Da nu faceti nimic din ce va zic.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Dar ce zic aia sa faci? Sa instalezi un remote și sa dai codul? Apoi?
Ce naiba obțin aia dacă eu folosesc tableta doar pt browsing? Nu am pass salvate.

#26
javathepyton

javathepyton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 06.08.2019
Sunt tot bisnitari ca aia din Serbia care te suna cu numere straine?

#27
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 24.04.2013
@dorin_2k: Nu stiu ce urmaresc ca eu unul nu am ajuns suficient de departe. Pot cauta parole salvate (prin fisiere text - sa nu le uiti!), pot planta un keylogger sa fure parole, pot planta un backdoor sa iti transforme calculatorul intr-un zombi cu care sa atace/spameze mai departe, pot instala un program care sa iti cripteze documentele si apoi sa iti ceara bani pentru decriptare. Variante sunt nenumarate.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Si daca esti pe un cont limitat in acel moment? Nu instaleaza si nu planteaza nika.

#29
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 18.07.2018
Daca ai pe pc sau laptop ca system de operare BSD Desktop sau Oracle e si mai distractiv.
Merge Ubuntu sau Fedora sau OpenSuSE sau Android.  :)
Da, sunt din India sau alte tari din Asia, mai sunt si din Rusia sau Ukraina sau Basarabia.
Poate suna si dintr-o tara din America de Sud.

#30
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Si pe mine m-a sunat un Pajeet din asta pe fix, si am inceput sa-l iau la ture cu GDPR, de unde imi stie numarul si chestii de genul.

Singura chestie pe care am regretat-o a fost ca la acel moment nu aveam la dispozitie o masina virtuala legata la un sniffer, unsa cu toate alifiile, sa vad si eu exact daca in zona apelantului se practica defecarea in aer liber (doar pentru statistica, no hate).

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Si cu ce te ajuta ? Te trezesti ca e conectat la un hotspot intr-un centru universitar de prin Bangladesh, ca ultimul la care am avut curiozitatea sa vad de unde se conecteaza.

#32
MT1991

MT1991

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.01.2020
Am avut același apel atunci când ne-am mutat în Anglia, un bărbat indian care vorbea engleza l-a sunat pe soțul meu. Nu știa că este o înșelătorie și a urmat instrucțiunile cât se poate de bine, dar engleza lui era atât de proastă, încât nu putea înțelege ceea ce cereau și am venit acasă și l-am făcut să încheie apelul. I-am arătat despre înșelătorie pe internet. Dacă te uiți la https://scam-numbers.co.uk/ este încă o mare problemă această înșelătorie în Anglia.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Care îmi explică și mie in ce consta înșelătoria? Ce găsește în PC-ul meu și e o sursa de bani? Că eu îl folosesc de mult dar inca nu știu cum poți face bani din PC-ul meu.
As instala singur o grămadă de programe. Dar.... cum obțin aia bani? Din ce?
Oare nu cumva sunteți prea speriați?

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Cauta mai multe, dar in special informatii legate de carduri de credit, conturi/parole la diverse site-uri - gen Amazon, seriale ale programelor cu licenta folosite...
Pot planta si malware in PC care sa transmita informatii de genul asta catre ei ( keylogger, troian... ).

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu am niciun card salvat, nicio pass salvată, niciun serial salvat????
Chiar de ar fi cardurile salvate, nu se memorează nimic în clar pe PC.
La mii de telefoane date, 1% cred păcăleală și instalează acel program.
Din ăștia 1% doar 1% au ceva salvat în PC.
Sau chiar mai puțini. Nu cred că păcălesc și au profit după ei nici măcar o dată într-un an.
E pierdere de timp și bani.

#36
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Dupa cum spune si titlul - Pranking scammers - camera spion instalata intr-un ,,maicrasoft saport senter** indian

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0dT6jB2Dbmk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 18 May 2022 - 17:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate