Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Bluray playere 4k/HDR/DV

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Practic unitatile astea pot citi 4K sa inteleg. Mai departe, HDR si alte nazbatii tin de placa video, nu ?

#38
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Da dar si de playerul cu care deschizi filmul. Trebuie sa stie la rândul lui sa citeasca aceste formate.

Apropo, incerc sa fac setari pentru subtitrare in dvdfab player si nu reusesc sub nicio forma sa nimeresc varianta cu diacritice. Are o gramada de variante de subtitrare tip: MAC, IBM, ANSI, ISO, cu tot felul de variante, inclusiv una MAC: Romania. Nu functioneaza nimic, nu resunoaste nici ş si nici ţ din subtitrari externe.

Stiu ca au avut si colegii cu OPPO aceasta problema dupa un update.

Edited by razor01, 07 August 2019 - 23:03.


#39
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Ai incercat si cu Windows-1250 - https://en.wikipedia...ki/Windows-1250

#40
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu exista in acel program Windows.

Am gasit ANSI 1250 Europa Centrala, l-am incercat deja si nu functioneaza, tot nu vede ş si ţ

Edited by razor01, 08 August 2019 - 00:04.


#41
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Am instala si eu acel player si in afara de - Default - restul am ca optiuni doar - MAC - Roman , ...........
Probabil ca playerul in cauza e dedicat europei centrale si de vest , cu est-ul lasa sa mai........ , cu toate ca daca nu ma insel are si - MAC Chirilic , deci s-ar putea vecini sa poata.... , noi insa.......
Nu iti ramane decat sa faci conversia subtitrari ...... , insa e chiar asa de suparator avand in vedere ca eu si acum pe pc cand scriu nu scriu cu diacriticiile dedicate RO , ci normal/englezesc.........

#42
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu, cel putin, nu am mai gasit un alt player cu aceasta optiune de load external subtitle peste discuri originale.

Probabil ca mai exista, dar nu am auzit eu de ele.

Ma gândesc ca e posibil ca versiunea PRO sa citeasca si diacritice. Probabil o sa cumpar licenta si voi testa personal.

Edited by razor01, 08 August 2019 - 14:42.


#43
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Un alt player care avea optiune de cautare/descarcare automata a subtitrari stiu ca era BSPlayer , dar nu l-am mai folosit demult si nu stiu acum.......

#44
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu cred ca detine licente pentru rularea de discuri bluray originale.

O sa-l incerc, de curiozitate, dar nu cred ca functioneaza.

In mod normal, un player cu aceste licente, nu poate sa fie gratis.

EDIT:

Am testat, nu functioneaza deloc BS Player cu disucri originale.

Cum spunea colegul edigee, tot OPPO ramane regele in materie de solutie de redare a filmelor dar nu se mai comercializeaza si, chiar daca s-ar mai gasi, nu as da 1000+ euro pe un BD Player.

Edited by razor01, 08 August 2019 - 16:37.


#45
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Ieftin si...... , stii bine ca nu prea gasesti si de acea ar trebui sa faci un compromis
In speta numai incerca sa gasesti rezolvare la ce vrei tu vis-a-vis de diacriticiile autohtone si ramai asa cum ai tu subtitrarea in romana pe respectivul film blu-ray
Asta in ideea la ce ai scris ca nu dai peste 1000 de euro pe un BD player

#46
bstf2001

bstf2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.10.2005

View Postrazor01, on 06 august 2019 - 11:25, said:

UB9000 este foarte scump si nici macar nu se vinde in Romania. Exista pe site-ul Panasonic doar ca prezentare, dar nu-l au fizic si, din cate am inteles, nu-l aduc nici la comanda.


Hello,

Cred ca pot sa iti aduc UB9000, plus ca deja am unul cumparat din RO pe care te invit sa il vezi ce poate.

[ https://i.ibb.co/f0wGrbk/indexkuyfljk-nj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bstf2001, 04 October 2019 - 13:20.


#47
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postbstf2001, on 04 octombrie 2019 - 13:11, said:

Cred ca pot sa iti aduc UB9000, plus ca deja am unul cumparat din RO pe care te invit sa il vezi ce poate.

O asemenea investitie m-ar interesa doar daca poate sa citeasca subtitrari de pe stick atunci cand ma uit la un film pe disc original. Am ceva filme si seriale cumparate , unele in engleza. Am incercat sa le urmaresc cu subtitrarea in engleza si mi se pare extrem de obositor. Uneori trebuie sa pun pauza ca sa am timp sa inteleg ce a spus.

Pana acum doar chinezii de la OPPO au priceput cat de utila este o asemenea functie.

#48
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Sincer la 5199 lei cat costa in RO ......zic pass
Mai bine cumpar o unitate Blu-ray dedicata/certificata UHD si imi construiesc un htpc cu i9-9900k la banii astia
Si una e un Blu-ray ( chiar si de la Panasonic ) si alta e un htpc cu i9-9900k


Razor01 - cu Kodi ai incercat ?
Stiu ca are optiunii de cautare/incarcare a subtitrari din local si poate iti va functiona si cu diacritice
Insa ai grija cum ai fisierul de subtitrare cu notepad+++/sub ce format/cod il salvezi
Vezi cum descrie Eifel aici - https://forum.softpe...-cu-diacritice/

Edited by wather, 05 October 2019 - 17:31.


#49
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postwather, on 05 octombrie 2019 - 17:24, said:

Razor01 - cu Kodi ai incercat ?

Nu inteleg, cred ca discutam despre chestiuni diferite.

Eu vorbesc despre utilizarea unei subtitrari externe atunci cand rulezi un disc original in BD player.

#50
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Ti-am recomandat Kodi ca alternativa la DVD FAB player 5 , pe care l-ai folosit fara rezultat
In plus mai sus ai afirmat ca.......daca poate sa citeasca subtitrari de pe stick atunci cand ma uit la un film pe disc original
Se subintelege ca subtitrarea o ai pe stick , iar unitatea Blu-ray trebuie sa o incarce/sincronizeze cu filmul original de pe disc ( cel putin asta am inteles eu )
De acea ti-as recomanda sa incerci sa redai cu Kodi de pc , filmul de pe discul original si sa iti incarci subtitrarea deja facuta/modificata cu diacriticele de rigoare de pe ceva local ( stick usb/fisier de pe ssd/hdd )

Edited by wather, 05 October 2019 - 18:43.


#51
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu vreau sa redau de pe PC, nu-mi place cum functioneaza unitatea BD din PC, merge greu , scoate sunete puternice si uneori se intrerupe filmul. De asemenea windowsul nu cred ca stie audio 7.2.4. Mai este si problema tone mapp-ingului, pe care nu cred ca-l poti face din pc la filmele cu HDR.

Edited by razor01, 05 October 2019 - 18:53.


#52
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Ce unitate BD folosesti pe pc la redarea 4K , mai ales ca nu toate unitatiile BD sunt compatibile 4K
Vezi lista unitati BD compatibile 4K in pagina anterioara scrisa de mine
Ai posibilitatea de a incerca/face rost de un xbox one x ?
Are tot ce trebuie pt formatul 4K si poti incerca cu Kodi asa cum ti-am scris anterior

Edited by wather, 05 October 2019 - 19:04.


#53
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postwather, on 05 octombrie 2019 - 19:03, said:

Ai posibilitatea de a incerca/face rost de un xbox one x ?

Asta si folosesc.

Nu are chiar tot ce-i trebuie. De exemplu nu poti sa faci tone mapping si, de asemenea, sunt ciudate setarile audio multicanal.

#54
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Un clip cu o comparatie foarte utila intre Panasonic UB820 si UB9000, apare mai jos si Pioneer LX500.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sXMNz0doK2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am ajutat de curand un prieten care isi dorea un player UHD nou foarte bun si i-am recomandat sa se uite la UB820 si UB9000, a decis ca isi doreste un player premium si i-am facut comanda la un magazin din Romania pentru UB9000. A ajuns a doua zi, cutia este foarte frumoasa, este bine ambalat si prezentat in interior, iti creaza o stare speciala cand il scoti din cutie, este foarte greu, foarte bine finisat, are o constructie similara cu OPPO 203 (la asta spectacolul a fost si mai mare cand l-am scos din cutie pentru prima data).
A pus playerul la treaba si este extrem de multumit de el, este foarte silentios, incarca rapid, reda foarte bine, are afisaj, are telecomanda iluminata, are reglaje la subtitrare pentru marime, pozitie. Reda pe un OLED LG si imaginea este superba.
Din cate am citit toate playerele UHD actuale de la Panasonic stiu sa mute subtitrarea mai sus sau mai jos.

Edited by Mr. Incredible, 06 October 2019 - 10:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate