Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Bluray playere 4k/HDR/DV

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posteiffel, on 06 august 2019 - 13:04, said:

Tipul care a facut review-urile e calibrator profesional, certificat.

Cred ca orice pasionat de domeniul home cinema il cunoaste pe Vincent Posted Image

View PostIon_de_la_Raion, on 06 august 2019 - 13:14, said:

La unitatea optica ?!?

Da dar se rezolva cu un program de genul DVD FAB player 5. Citeste absolut orice disc, are chiar posibilitatea sa-ti alegi regiunea ca sa poata decoda informatia.

Eu am aceasta unitate https://www.asus.com...6D1HT/overview/ . Nu citeste in ruptul capului filme UHD, pur si simplu nu le recunoaste, e ca si cum n-as avea deloc disc in unitate, nu apare absolut nimic.

In rest am reusit sa citesc orice film bluray sau DVD cu Fab Player 5. Problema este ca unitatea BD genereaza un zgomot oribil când citeste discuri originale, se invarte ca o roata stricata. Nu inteleg daca este normal sau am nimerit o unitate cu probleme. Cel mai mult imi place la acest player faptul ca imi da voie sa utilizez subtitrari externe peste discul original, la fel ca OPPO. Nu am mai gasit un alt player care sa faca asa ceva. Ma bate serios gandul sa cumpar licenta pentru varianta PRO.

P.S. sa nu apara confuzii, postarea mea se refera strict la filmele de pe discuri originale, nu ma refer aici la fisiere MKV, M2TS, etc.

Edited by razor01, 06 August 2019 - 15:03.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai unitatea aia nu stie decat SL/DL. Habar nu are de BDXL.
Una din putinele unitati care stiu sa citeasca 4K e asta - https://www.amazon.c...NZK3NW37E&psc=1
Dar oricum redarea e limitata la integratele intel din seria 600.

Ideea era alta - ca si astea de PC vin cu limitare la regiuni. Ca tu poti sa ocolesti e altceva. Pe PC poti pune soft.
Pe standalone-uri nu poti pune soft - sunt alte metode.

Insa absolut toate vin din fabrica avand protectii. Altfel nu ar mai putea sa le produca.

Quote

Problema este ca unitatea BD genereaza un zgomot oribil când citeste discuri originale, se invarte ca o roata stricata. Nu inteleg daca este normal sau am nimerit o unitate cu probleme.
Aia e din fabricatie. Teoretic se poate face ceva - exista softuri - si Nero avea unul care limita viteza de citire a discului.
Chiar si unele playere soft puteau face asta.

La mine pe unitati pot face asta din firmware pe fiecare tip de disc in parte - Plextor, deh...

Pui o viteza pana in 4 x si gata.

Edited by eiffel, 06 August 2019 - 15:14.


#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Momentan folosesc Xbox One X ca BD player si chiar si ca player pentru fisiere video acolo unde pot (nu citeste chiar orice). Se vede mai bine decat pe PC, in special partea de culoare si nivelul de negru.

Pentru cine detine Xbox One X sau non X, va recomand sa cumparati din magazinul Xbox un soft video numit Scorpio. Eu l-am gasit cu o lira, fata de 12 lire sau cat era pretul intreg. Playerul standard al Xbox-ului nu citeste aproape nimic, in afara de cateva MKV-uri mai mici. Cu asta am reusit sa citesc aproape orice, inclusiv fisiere de tip m2ts, iti da voie sa iti alegi o gramada de setari la subtitrare, stie sa foloseasca subtitrari din surse externe, etc.

Din pacate nu poti deschide si discurile cu playerul Scorpio. Cei de la Xbox, in marea lor nesimtire, te forteaza sa utilizezi mizeria de player standard pentru discuri. Ala nu-ti permite sa faci mai nimic, este o porcarie.

View Posteiffel, on 06 august 2019 - 15:12, said:

Insa absolut toate vin din fabrica avand protectii. Altfel nu ar mai putea sa le produca.

Asta apreciez eu la numerosul popor chinez, faptul ca se p*** pe mizeriile astea de reguli anormale, facute de niste ahtiati dupa bani, carora le tremura chilotii ca populatia planetei s-ar transforma peste noapte intr-o gasca de hoti. Aceasta mentalitate infecta nu face altceva decat sa alimenteze si chiar sa justifice moral pirateria.

Dai o gramada de bani pe un film/serial si nu poti sa folosesti decat subtitrarile de pe disc? De ce asa? Ce logica bolnava sta la baza unei asemenea fisolofii?

Edited by razor01, 06 August 2019 - 15:27.


#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Si pentru mine este de neinteles cum in 2019 dupa atatia ani de dvd, bd si acum bd 4k producatorii de playere blu-ray nu sunt in stare sa ofere niste facilitati banale, reglaje subtitrare(culoare, font, margine, marime, pozitie), citire subtitrare din sursa externa, aparate fara regiune si sa ofere aparate care sa citeasca formatele noi video si audio.
Unele redau video dar nu redau sunetul, la altele invers, nici nu stii ce sa cumperi pentru ca nu stii daca va face ce iti doresti tu de la el sau chiar ce promit ele.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Aia cu "fara regiune" credeam ca am lamurit-o deja...

Reglaje la subtitrare - depinde de player, mai exista ceva. La Panasonicul meu pot folosi 2 tipuri de subtitrare la fisiere.
La ce e pe disc - nu se poate ca sunt formate diferite, ( tip poza ) nu text, dar aici pot schimba pozitia.

#24
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
La astea mai noi si mai perfomante se pare ca au mai taiat din facilitati. Poate e cineva cu un UB820 sa ne zica cum se prezinta din punctul asta de vedere.

Edited by Mr. Incredible, 06 August 2019 - 15:50.


#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posteiffel, on 06 august 2019 - 15:47, said:

La ce e pe disc - nu se poate ca sunt formate diferite, ( tip poza )

Asta este unul dintre motivele pentru care ar fi normal sa poti utiliza subtitrari externe. Poate nu-ti place cum arata textul subtitrarii de pe disc. Nu mai spun ca ar fi putut sa aiba chiar o functie de cautare automata pe internet, cum ofera MPC pentru fisierele video. Asta e deja in categoria S.F. raportat la politica lor anacronica.

Exemplu concret: la mine in familie doar eu cunosc engleza la nivelul la care sa pot sa urmaresc un film fara subtitrare. Cand vrem sa vedem un film cu totii ce facem, ma uit eu la discul original si pentru restul familiei iau versiunea piratata, ca cea originala nu ne permite sa folosim alte sub in afara de cele de pe disc? Sau stau sa ma chinui sa ripp-uiesc un serial care ocupa de la cateva sute de GB la cativa TB doar ca sa folosesc sub externa? De ce am mai dat banii pe el daca tot la fisier MKV ajung?

Iata cum politica infecta a industriei de vanzare-distributie a filmelor incurajeaza in mod indirect pirateria.

Alt exemplu pentru care o asemenea functie ar fi necesara. Chiar daca gasesti aici filmul in Romania, cu subtitrare, poti avea surpriza sa constati ca te costa fix de doua ori mai mult.

https://www.amazon.c...65103119&sr=8-3 Amazon uk trilogia MIB costa 165 lei

https://www.empirefi...0629617986.html magazin Ro costa 297 lei (la reducere)

Transportul se simte doar la sume mici. Daca iei mai multe filme la o comanda, devine neglijabil.

In privinta preturilor nu este o exceptie ci o regula. Cam orice film 4k costa pe Amazon pana in 60-70 lei (rar gasesti unul mai scump), plus ca ai o gramada de pachete unde pretul/film scade considerabil, in timp ce in Romania media este de 100-120 lei.

Edited by razor01, 06 August 2019 - 16:59.


#26
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In fine, am divagat dar nu am putut sa ma abtin, mai ales ca lucrurile acestea ar putea fi rezolvate extrem de usor, cu un update de soft oferit de producatorii de BD playere.

Edited by razor01, 06 August 2019 - 17:02.


#27
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Cei care vreți un media player bun, M9702 - derivat din OPPO UDP-203, citiți în link-ul de mai jos postul nr. 1477

https://www.avforums...2207229/page-50

#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Dicutia este despre Bluray playere, acele aparate in care poti introduce un disc original.

Daca doream doar un media player si atat foloseam PC-ul, nu ma mai incurcam cu altceva.

Nu stiu cum poate fi numit ,,derivat'' din moment ce ii lipseste unitatea bluray. OPPO 203 este in primul rand un cititor de discuri, dupa care un media player.

Edited by razor01, 06 August 2019 - 20:18.


#29
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
E interesant aparatul, mediaplayer cu DV, nu stiam de el. Am vazut ceva de 300 dolari.

Edited by Mr. Incredible, 06 August 2019 - 20:35.


#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
mai

Quote

mai ales ca lucrurile acestea ar putea fi rezolvate extrem de usor, cu un update de soft oferit de producatorii de BD playere.
Aici sunt de acord ca ar fi o chestei sa permita subtitrare externa - am destule DVD-uri care nu au nici in engleza. Ma uit la ele doar in weekend cand nu sunt obosit ca sa pot intelege. Cand vin de al munca seara prefer sa ma uit cu subtitrare, fie ea si in engleza.

Quote

Cam orice film 4k costa pe Amazon pana in 60-70 lei (rar gasesti unul mai scump),
Aici nu prea sunt de acord. Cele mai multe filme pe Blu-Ray sau DVD le cumpar din UK dar si din US ocazional.
De obicei preturile sunt similare ca la noi ( asta daca mai gasesti la noi !! ), la unele din US sunt chiar mai mari ( chit ca nu au TVA ).

Singura chestie - dupa 6 luni incep sa scada preturile substantial - aici e problema la noi ca raman de obicei pe pretul de lansare ani de zile.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Tot Oppo 203 "te scoate" cu subtitrarea externa. Indiferent ca e DVD sau Blu Ray. Discul.

#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Apropo, m-am uitat recent la un film cu actiunea in vestul salbatic, fara subtitrare. Actorii foloseau expresiile specifice secolului al 19-lea. Pricep ce spun dar este un chin sa urmaresc asa ceva.

Sunt curios când o sa vad serialul The Wire, unde jumatate din film se vorbeste cu engleza specifica negrilor din Baltimore...

Edited by razor01, 07 August 2019 - 09:14.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am probleme la serialele englezesti din cauza accentului in principal - nu sunt obisnuit cu el.
La cele americane nu prea - doar daca e vreun actor din ala cu debit verbal mare ( ex in Psych ) nu pot sa tin pasul.

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si daca vorbesc repede si mormaie, ce mai intelegi ?

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Mai citeste ce am scris.

#36
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Unitati optice de pc compatibile cu UHD - https://www.cyberlin...19860&isDraft=1

- Archgon MD-8102-U3-UHD, MD-8107S-U3-UHD
- Buffalo BRUHD-PU3-BK
- LG BU40N, BU50N
- Logitec LBD-PUD6U3LGY
- Pioneer BDR211-UBK, BDR-S11J-X, BDR-S11J-BK, BDR-XD06J-UHD

Se pare ca doar modelel de mai sus au implementat in bios-ul lor HDCP2.0 si de acea pot recunoaste/citi discuri UHD , celelate modele de unitati optice.......

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate