Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Bluray playere 4k/HDR/DV

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#1
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Propun sa continuam aici pana nu ne sar colegii in cap (din nou) ca le stricam topicul Posted Image

View Posteiffel, on 06 august 2019 - 10:34, said:

Panasonic a scos 2 modele care s-ar parea dupa unii ca bat OPPO, cel putin pe partea de imagine ( dar si la sunet stau bine ).
Singurul inconvenient - nu sunt chiar "universal player" - Nu stiu SACD.
Vezi dupa Panasonic DP-UB820 si fratele mai mare ( si mult mai scump ) DP-UB9000.
Un avantaj e ca poti seta in meniu ce luminozitate are TV-ul sau proiectorul si adapteaza continutul HDR ptr acel display.

Are si UB820 posibilitatea de a face setari avansate pentru continutul HDR, ma refer, evident, la tonemapping?

UB9000 este foarte scump si nici macar nu se vinde in Romania. Exista pe site-ul Panasonic doar ca prezentare, dar nu-l au fizic si, din cate am inteles, nu-l aduc nici la comanda.

Apropo, am vazut ca UB820 are o iesire optica. Asta inseamna ca poate fi utilizat exact ca un CD player fara DAC, adica strict ca transport , din care iesi catre un DAC mai bun?

Edited by razor01, 06 August 2019 - 11:50.


#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Daca are iesirea optica poate fi folosit ca CD player, am facut si eu asta la Oppo in acelasi mod.

Modele noi de Panasonic sunt perfomante dar mai mult ca playere de discuri originale, ca mediaplayer sunt slabe, nu stiu sa redea multe formate importante video sau audio, nu au reglaje de subtitrare.

Edited by Mr. Incredible, 06 August 2019 - 12:17.


#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Asta e cam nasol. Speram sa ,,scap'' de PC in HT. Este galagios si produce multa caldura in camera.

Edited by razor01, 06 August 2019 - 12:29.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nici UB820 nu la-m mai vazut de ceva timp pe la noi - ultima data l-au avut la Altex. Eu ma gandeam sa-mi comand unul pe Amazon.

Are aceleasi capabilitati pe video ca si 9000 - cu o mica exceptie - mai putine setari disponibile.
Inclusiv la setarea luminozitatii in functei de display sunt mai putine optiuni.
In rest mai mult pe audio sunt diferente ( nu are iesiri balansate ) si constructiv - nu are sasiul de la 9000.

Poate fi utilizata iesirea optica ptr un DAC extern, dar cel incorporat e foarte bun.

Eu am un Panasonic dar Full HD - imaginea si sunetul sunt exceptionale.

Singurele minusuri le are pe soft ( m-am trezit zilele trecute cu un update la al meu dupa vreo 4 ani de la ultimul venit - deci inca e suportat !!! ) - nu e foarte intuitiv si usor de navigat, iar uneori mai da rateuri gen ii dai sa se inchida si ramane "in aer" pana il scoti din priza. dar asta odata la 2-3 luni poate.
Si... e usor de facut - ptr DVD-uri - region free.

#5
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posteiffel, on 06 august 2019 - 12:31, said:

Si... e usor de facut - ptr DVD-uri - region free.

Apropo de asta, nu am reusit sa gasesc prin specificatii daca UB820 este sau nu region free. Pentru mine este deal breaker cum zic americanii, nu concep sa dau atatia bani pe un player si sa ruleze doar discuri facute pentru Europa.

Edited by razor01, 06 August 2019 - 12:34.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Si legat de cele zise mai sus de formate audio si video.
Al meu pe Video reda cam toate formatele  majore. Deci nu vad cum asta ar reda mai putine - la specificatii are mai multe decat al meu.
La Sunet are ceva chichite - in sensul ca unele formate audio le reda doar de pe USB iar altele doar de pe disc. Oricum isna stie Flac si suna mai bine decat DVD playerul meu dedicat.

La review-urile vazute ptr 820 si 9000 singurul minus care l-au gasit e ca nu stie SACD. atat.

Quote

Apropo de asta, nu am reusit sa gasesc prin specificatii daca UB820 este sau nu region free
Nu, nu este.
Niciun player de marca nu e region free la Blu-Ray sau DVD. Pe 4K este, ca nu exista regiuni.

La Panasonic pe DVD se pot face region free cu o telecomanda programabila ( nu toate merg ) prin formarea unei secvente de coduri.

Edited by eiffel, 06 August 2019 - 12:37.


#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posteiffel, on 06 august 2019 - 12:37, said:

Niciun player de marca nu e region free la Blu-Ray

OPPO de ce avea region free?

De ce iti permitea sa citesti orice format video de oriunde si de ce iti permitea sa folosesti subtitrari externe peste discuri originale?

Nu inteleg, ce aveau chinezoii aia in plus de erau capabili sa ofere toate aceste lucruri?

Edited by razor01, 06 August 2019 - 12:43.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Se gasesc in schimb pe Amazon si modele deblocate pe Blu-ray - necesita modificari hardware.
Dar n-as lua asa ceva - din motivul mentionat - modificari hardware.

Quote

OPPO de ce avea region free?   
Nu avea. Era pus un firmware modificat.

#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Era si pe AvStore, inainte sa se epuizeze, un model pe care scria Region Free. Cu alte cuvinte il cumparai din magazin cu tot ce trebuie.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

nu concep sa dau atatia bani pe un player si sa ruleze doar discuri facute pentru Europa.   
Surprinzator, tot ce am adus din US - Blu -Ray a mers fara probleme.
Chiar daca pe coperta scria Region A, discul era All region.
Iar multe erau oricum all region din start.

Quote

Cu alte cuvinte il cumparai din magazin cu tot ce trebuie
Da, daca dadeai comanda ptr Multi-region ii puneau firmware-ul modificat si ti-l dadeau.
Avantajul era ca beneficiai de garantie.

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pe mine ma surprinde ca , in 2019, marcile care comercializeaza aceste produse nu sunt capabile sa ofere un produs complet, care sa se comporte din acest punct de vedere ca un PC. Adica sa iti permita sa vezi ce vrei tu, de pe ce format vrei si sa faci ce iti trece prin cap cu subtitrarile.

Nu cred ca este inginerie spatiala treaba asta, presupune doar un mic efort si putin respect fata de clienti.

Edited by razor01, 06 August 2019 - 12:47.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum Region Free e cam moft - gasesti majoritatea filmelor pe Amazon-urile din Europa pe regiune europeana.

Sa nu te surprinda - ca sa le poata vinde trebuie sa fie conforme cu anumite legislatii si standarde/licente.

Edited by eiffel, 06 August 2019 - 12:48.


#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posteiffel, on 06 august 2019 - 12:47, said:

Oricum Region Free e cam moft - gasesti majoritatea filmelor pe Amazon-urile din Europa pe regiune europeana.

La unele dintre ele exista diferenta mare de pret. De exemplu am vazut seriale care costau de trei ori mai mult pe UK decat pe US. Nu e o regula dar am gasit suficente exemple.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
SI la PC ai Region Code la playere si la unitatea optica.
Ca le poti evita cu diverse softuri e partea a doua.

Serialele de cele mai multe ori sunt region free.

#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Sunt curios cum se compara UB820 cu Sony UBP-X800M2. La pret nu este o diferenta mare intre ele.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Din ce review-uri am vazut da clasa la toate, mai putin la 9000, desi pe imagine se pare ca sunt al fel.

Video review-uri:

UB820 - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qksV3OSgHqQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
UB9000 - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-KvYCTz8Dx8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

HDR Optimizer - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oTw_Toh0PzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tipul care a facut review-urile e calibrator profesional, certificat.

#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View Posteiffel, on 06 august 2019 - 13:04, said:

Din ce review-uri am vazut da clasa la toate, mai putin la 9000, desi pe imagine se pare ca sunt al fel.
Asa este. E cel mai reusit model in zona aia de pret.

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 06 august 2019 - 12:50, said:

SI la PC ai Region Code la playere si la unitatea optica.
La unitatea optica ?!?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate