Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recondiționare cadă fontă

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Este posibilă recondiționarea durabilă și de calitate? Cada a fost re-smălțuită odată, dar (și din cauza aerului marin) a apărut rugina din nou. Sau cea mai logică soluție e o cadă de acril / fibră?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da este posibilă.

www.recondcazidebaie.ro/

www.facebook.com/penosilromania/videos/cum-s%C4%83-renovezi-cada/1216886391741245/

www.youtube.com/watch?v=eLatDD-kp0o

Poți și singur dacă te niervezi un pic.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
durabila si de calitate, nu prea. pentru ca procedeul de smaltuire, cel initial, se face in cuptoare, la temperaturi inalte.
orice alta metoda de re-smaltuire (de fapt o vopsire), cu aplicare de produse, fara tratament termic, inseamna doar amanarea momentului in care vei renunta definitiv la cada din fonta.
in video ptr penosil, rezulta ca nu poti folosi cada timp de 9 zile (2 zile dupa ce aplici primerul si inca 7 dupa ce aplici vopseaua emailata)...daca nu ai si o baie de serviciu dotata cu dus, sau posibilitatea de a te spala zilnic in alta parte (vecin, ruda, prieten)...cam nasol.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 corinadaniela, on 05 august 2019 - 13:39, said:

rezulta ca nu poti folosi cada timp de 9 zile ...daca nu ai si o baie de serviciu dotata cu dus, sau posibilitatea de a te spala zilnic in alta parte (vecin, ruda, prieten)...cam nasol.

Mii de români te contrazic.

Ce naiba să te speli așa des ? Vrei să se deschidă porii să răcești ?

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,451
  • Înscris: 24.02.2017
Am reconditionat cada mea de baie cu solutie speciala. Arata alba ca spuma si foarte frumoasa. Dupa cam 1 an a inceput sa se exfolieze si arata mai rau ca inainte.....  Deci am zis pas.
Am scoso, am aruncato si am pus cabina de dus. E mult mai practica si consum si mai putina apa cu ocazia asta

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011
oare cat costa reconditionarea unei cazi de fonta? Ca o cada de acril incepe de la 4-500ron, nu tine 50 de ani ca alea de fonta intr-adevar, dar nu cred ca o reconditionezi cu 4-500ron, ar cineva idee?

#7
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 __Dan__, on 05 august 2019 - 12:55, said:

Este posibilă recondiționarea durabilă și de calitate? Cada a fost re-smălțuită odată, dar (și din cauza aerului marin) a apărut rugina din nou. Sau cea mai logică soluție e o cadă de acril / fibră?
Daca a aparut in citeva locuri , nu multe , exista varianta curatat rugina , chituit cu chit auto , spray .

Attached Files



#8
mir6

mir6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.09.2005
Cum se prezintă acum cada renovată?

Caut un meserias din București / Ilfov.

Cât a ținut aspectul de nou al căzii recondiționate?

Vă mulțumesc mult pentru răspuns. Aștept mesaj privat ca să nu fiți acuzat de reclamă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate