Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Carti Vintila Corbul

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
AidaVintila

AidaVintila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 21.07.2019
A citit cineva Dinastia Sunderland Beauclair? Ce parere aveti?

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Lungă. Posted Image
Dacă ti-a placut Bijuterii de familie, va fi pe gustul tău.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Da. Am citit majoritatea cartilor scrise de Vintila Corbu (multe impreuna cu un alt mare scriitor / scenarist roman prea putin cunoscut - Eugen Burada) ... un scriitor roman cu adevarat fenomenal, mare majoritate a romanelor sunt cu teme istorice iar dl. Corbu a facut documentari demne de academii de istorie.
Interesanta este si viata lui ... un om talentat dar care a trebuit sa treaca prin multe pentru a se exprima.

Edited by Tarzy, 05 August 2019 - 06:50.


#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am citit-o, mi-a plăcut, merită.

#5
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Problema cu cărtile lui este multitudinea de personaje care isi desfăsoara activitatea pe planuri diferite. Am incercat să citesc Uragan deasupra Europei, insă am abandonat după jumătate de volum, cand am realziat că după ce trecuse in revista o grămadă de personaje, nu reusise să se intoarcă nici măcar odată la unul din ele.

Edited by Kaffir2018, 05 August 2019 - 07:27.


#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Kaffir2018, on 05 august 2019 - 07:27, said:

Problema cu cărtile lui este multitudinea de personaje care isi desfăsoara activitatea pe planuri diferite. Am incercat să citesc Uragan deasupra Europei, insă am abandonat după jumătate de volum, cand am realziat că după ce trecuse in revista o grămadă de personaje, nu reusise să se intoarcă nici măcar odată la unul din ele.
Incearca sa o reiei.
Surprinde foarte bine perioada pre-1914, incepand cu descrierea perioadei imediat urmatoare razboiului franco-prusac (cca. 1875), cu surprinderea unor ipostaze ale mentalului colectiv si ale perceptiei sociale in diferite state ale Europei.
Foarte interesanta viata in Imp. Tarist la acea data, si revolutia antiotomana din Bosnia-Hertzegovina.
Mie mi-o parut rau ca nu o continuat cu un volum ulterior in care sa descrie razboiul ruso-turc si premisele conflictului din ww1.
La sfarsitul cartii am avut senzatia ca nu e terminata.

#7
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Dacă începeți să răscoliți literatura română poate că, în sfârșit, veți ieși de sub masca pusă de criticii literari din vremea comunismului. Încă ne mai persecută ideea că idolii făuriți de ei sunt adevăratele valori. Valorile sunt în continuare obturate.
Știu că este imens de greu să citești tot, dar măcar frunzăriți și căutați.
Asta ar fi marea descătușare.

Edited by BbVv, 05 August 2019 - 08:26.


#8
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Daca ziceti voi ca e faina o s-o citesc si eu, pana acum am citit de Vintila Corbul doar Caderea Constantinopolului.

#9
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003
Pe vremea impuscatului cind nu aveai prea multe optiuni eu unul am citit cam astea de el.

Moarte şi portocale la Palermo, cu Eugen Burada
Cenuşă şi orhidee la New York, cu Eugen Burada
Cavalcadă în iad, - 2 volume
Căderea Constantinopolelui - 2 volume
Dinastia Sunderland - Beauclair - Idolii de aur - 3 volume
Dinastia Sunderland - Beauclair 2 - Păsări de Pradă - 3 volume
Uragan asupra Europei, cu Eugen Burada

#10
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008
@AidaVintila : saga unei familii de mari financiari, cu operatiuni pe mai multe continente - intrigi, finantarea unor conflicte, marire si declin, lux orbitor si viata decadenta, totul initiat de un personaj indraznet, abil, inteligent si cinic ... Daca doriti sa cititi strict cronologic, ar trebui sa incepeti cu "Idolii de aur" (radacinile americane ale familiei).

@Hunor_66 : "Uragan asupra Europei" a fost conceput sa apara in 2 parti; din pacate, au fost mai multe amanari, apoi a survenit decesul autorului ...

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 sdrc, on 05 august 2019 - 09:36, said:

@Hunor_66 : "Uragan asupra Europei" a fost conceput sa apara in 2 parti; din pacate, au fost mai multe amanari, apoi a survenit decesul autorului ...
Si manuscriptul nu s-o gasit, sa se faca o editare post-mortem ?

#12
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008

 Hunor_66, on 05 august 2019 - 10:02, said:

Si manuscriptul nu s-o gasit, sa se faca o editare post-mortem ?

Nu este foarte clar daca/cat a apucat sa scrie din partea a 2-a; e posibil sa fi avut in minte doar schita generala, dar sa nu fi continuat documentarea.
Vol. I a aparut la Editura Albatros in '79, apoi Vintila Corbu a parasit Romania si s-a stabilit in Franta (impreuna cu Eugen Burada; au fost ajutati de Stefan Andrei dupa interventia sotiei sale - Violeta jucase intr-un film al carui scenariu fusese scris de Vintila Corbu); aici a fost un moment-cheie in viata si activitatea publicistica.
Stiu ca Nicolaescu a tras mai multe "sfori" atunci cand a aparut filmul "Duelul" ('81) pt. ca autoritatile nu priveau cu ochi buni un astfel de "tradator" (Vintila Corbu scrisese anterior scenariile pt "Un comisar acuza" si "Revansa" + cel pt. comedia "Nea Marin Miliardar", iar Nicolaescu i-a convins cumva pe responsabilii cu cenzura ca trebuie sa incheie ciclul cu comisari).
In mod oficial, nu a lasat niciun manuscris care sa poata sta la baza unei editari post-mortem. Mai multe detalii ar trebui sa stie Razvan Corneteanu care s-a ocupat de editarea operelor complete (lucra la Editura "Adevarul") si caruia i-au fost lasate mostenire manuscrisele + drepturile de autor (au fost cedate ulterior holding-ului "Adevarul").

Edited by sdrc, 05 August 2019 - 11:37.


#13
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Din pacate nu prea gasesc de cumparat cartile. Sint pe olx la pret de 50 de lei bucata da mi se pare prea mult. Am comandat doar de la un anticariat online Uragan asupra Europei, din poza cartile pareau ok, sper sa fie si in realitate la fel.

#14
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 sdrc, on 05 august 2019 - 11:33, said:

Mai multe detalii ar trebui sa stie Razvan Corneteanu care s-a ocupat de editarea operelor complete (lucra la Editura "Adevarul") si caruia i-au fost lasate mostenire manuscrisele + drepturile de autor (au fost cedate ulterior holding-ului "Adevarul").

Asta parca era ziarist la Adevarul, nu? Stii de ce le-a cedat?

#15
AidaVintila

AidaVintila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 21.07.2019
De ce

#16
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008

 Piscopescu, on 10 august 2019 - 09:20, said:

Asta parca era ziarist la Adevarul, nu? Stii de ce le-a cedat?

Asa este, era ziarist la "Adevarul".
Am regasit articolul in care apar cateva detalii (stiam ca citisem asta undeva) : http://www.reporterv...ie-mare-in-iad/
Articolul este autolaudativ, iar poza cu Vintila Corbu pe patul de spital si RC alaturi nu e ceva ce o persoana educata ar publica vreodata ... in fine, stiu ca au existat si litigii (de ex. in legatura cu traducerea romanului "Asediul Romei") ...

#17
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Neasteptat de buna Uragan asupra Europei! Adica neasteptat pentru mine nu pentru cei ce au citit mai multe carti ale lui. Sa vad cum sa fac sa le cumpar si pe celelalte... greu ca nu se gasesc decat prin anticariate si in cazul celor mai multe starea lor lasa de dorit.

#18
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostKaffir2018, on 05 august 2019 - 07:27, said:

Problema cu cărtile lui este multitudinea de personaje care isi desfăsoara activitatea pe planuri diferite. Am incercat să citesc Uragan deasupra Europei, insă am abandonat după jumătate de volum, cand am realziat că după ce trecuse in revista o grămadă de personaje, nu reusise să se intoarcă nici măcar odată la unul din ele.
In cazul acestei carti personajele sint mai degraba statele europene ale perioadei si nu persoanele fizice. Referirea la persoane se face tangential, mai mult pentru a ilustra tendintele epocii si nu pentru a construi pe baza lor firul narativ.  Daca insista uneori pe anumite persoane cum ar fi de exemplu Bismarck, o face pentru ca acestea au fost extrem de influente la vremea respectiva determinand schimbari majore ale politicii la nivel continental sau chiar mai mult de atat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate