Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

As dori sa plec

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Iulius-Foyas, on 04 august 2019 - 22:44, said:

cine este plecat mai mult de un an, i se retrage cetatenia si toate averea
ii revine poporului.

Vise umede PSD-iste intr-adevar Posted Image

#20
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 corina_geo, on 04 august 2019 - 22:49, said:

I-a spune-mi, in familia dumitale extinsa, cati sunt plecati pe alte meleaguri? Posted Image Sa nu-mi spui ca zero ca nu te cred. Posted Image
Zero, toti batranii si tinerii suntem in tara, si aia micii vor sa ramana in tara.

#21
Shrek905

Shrek905

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2017
Iulius-Foyas. Deci cu personaje ca tine imi vine sa plec inainte sa imi termin facultatea. Maine daca se poate. Pe mine unul ma bate genul asta de gandire. Nu pot sa inteleg cum poti sa dictezi oamenilor ce sa faca si sa le spui ca au datorii care legal nu exista. Spune-mi sincer. Esti in guvern acum?

#22
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

 Iulius-Foyas, on 04 august 2019 - 22:56, said:

Corect, insa numai dupa ce platesti toti banii pana la ultimul leut care au fost investiti in tine, de cand te-ai nascut si pana acum de catre statul roman.

:lol:

Stai tu acolo și plătește.

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 Iulius-Foyas, on 04 august 2019 - 23:06, said:

Nu-s umede, doarece asa se creste bugetul tarii. O sa fie o lege in curand in care dreptul de proprietate sa fie legat de prezenta fizica in tara.

Pana sa fie legea aia avem o constitutie. Csf, ncsf. Si nu uita, 10 august. Editia de anul asta va fi fara duamna Dan.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 Iulius-Foyas, on 04 august 2019 - 22:56, said:

Corect, insa numai dupa ce platesti toti banii pana la ultimul leut care au fost investiti in tine, de cand te-ai nascut si pana acum de catre statul roman.
Nu statul a investit ci parintii care au platit taxe, lasa pesedeala ca nu tine :)

#25
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 Iulius-Foyas, on 04 august 2019 - 22:43, said:

ba aste dator, doarece mami si tati nu au platit pt educatia lui, mami si tati au platit pt educatia lor care le-a fost platita de altcineva

Nu vrei tu sa-ti iei polonicul si sa mananci in alta parte? Nu ne place cum miroase ce mananci tu.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
De ce ai alege Vancouver cand ai putea alege UK si ii fix aceiasi treaba... (de la oameni -aka chinezi indieni & co- pana la vremea naspa si ploioasa).

Peisagistic Vancouver e mai frumos. Insa iti trece de-a face pe turistul dupa o saptamana.

#27
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 Iulius-Foyas, on 04 august 2019 - 22:56, said:

Corect, insa numai dupa ce platesti toti banii pana la ultimul leut care au fost investiti in tine, de cand te-ai nascut si pana acum de catre statul roman.
Si prin statul roman ma refer si la mine ca fac parte din el si imi esti dator ca o parte mica, mica de tot , dar imi dator , drept urmare trebuie sa-mi platesti partea ma mica mie, lui X, lui Y, etc si noi atia toti suntem statul Roman.

Acum ne poti plati fie prin cash toti odata sau te poti angaja si prin taxele si impozite pe care le platesti catre stat iti platesti in cativa ani datoria catre stat si apoi esti liber sa stai sau sa pleci.

Si in America , libera circulatie tine pana la bani, ca daca esti dator Fiscului acolo ti s-a terminat libera circulatie /democratia.
Du-te bah la munca si nu mai trola oftopic.

#28
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 Shrek905, on 04 august 2019 - 22:18, said:

Vreau doar sa caut un loc pe lumea asta unde se vorbeste in mare parte engleza si in care pot sa duc si eu o viata modesta si linistita.

50 de ani varsta, plecat la 27 de ani, 16 ani Africa de Est, ultimii 7 ani Europa/State, amestecat. Banii/taxele in Romania dat fiind faptul ca 16% impozit bate orice nivel de civilizatie sau strazi spalate cu sapun de levantica/rahaturi impachetate frumos,  sa dea bine la fraieri.
Si tine minte doua chestii:
1. Ai grija mare la ceea ce iti doresti, s-ar putea sa devina realitate.
2. Apa, aerul si fraerul sint eterne.

Pina sa termini facultatea ia si fa bine, dimpreuna cu prietena, si puneti amandoi mana pe carte si dati niste examene EPSO, pentru Comisie/Parlament/Agentii.

Edited by freaka-da-disk, 04 August 2019 - 23:30.


#29
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

Quote

Du-te bah la munca si nu mai trola oftopic.
eu sunt peste tot la munca Posted Image

Edited by Iulius-Foyas, 04 August 2019 - 23:27.


#30
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Shrek905, on 04 august 2019 - 22:18, said:

Salutare!

Vreau si eu sa stiu daca se poate ce se mai intampla prin Canada. Ma gandesc sa plec din minunata noastra tara. Eu cu prietena mea ne gandinm la Vancouver. Suntem amandoi tineri (21 de ani) si ne gândeam sa terminam amandoi facultatea si sa plecam. Nu prea mai vreau sa incerc sau sa fac ceva in tara la cum se misca lucrurile.
Citisem pe topicurile mai vechi ca nu ar mai fi afacere nici cu Canada pt ca e greu la inceput daca esti trecut de prima tinerete daca ai copii, etc. Nu fac parte din cele 2 categorii. Vreau doar sa caut un loc pe lumea asta unde se vorbeste in mare parte engleza si in care pot sa duc si eu o viata modesta si linistita. Daca imi puteți da argumente pro/contra, exemple sau sfaturi mi-ati fi de mare ajutor.
Multumesc!

Vancouver, oras bun. Sau vezi Victoria, tot acolo. Fiecare cu avantajele lui.

Cum sa nu fie afacere Canada, nu citi topicuri vechi. E greu la inceput oriunde. Nu spera la usor. Poate sa fie greu, asta nu inseamna ca nu trebuie.
Problema e ca raportat la venituri si cheltuieli Canada sta cel mai prost intre UK, Irlanda si Canada. Deci nu mergi pentru bani acolo, ci pentru viata si cetatenie. Si trebuie sa pleci cu bani.

 tehnics, on 04 august 2019 - 22:23, said:

In Canada nu cumva se vorbeste franceza ???

Acum la mare cautare sunt Australia si Noua Zeelanda.

Nu se vorbeste franceza. Australia si NZ au alte probleme si mai sunt si pe celalalt capat de glob, foarte izolati. Pentru Canada nu trebuie viza.

 corina_geo, on 04 august 2019 - 22:26, said:

2. De ce Canada cand Elvetia, Finlanda, Danemarca sunt mai aproape si (discutabil) tari mai avansate decat Canada.

Doar pentru ca ti s-a pus pata pe niste tari nu inseamna ca ar trebui sa le aleaga. E problema cu limba engleza, nu vrei sa te simti strain, vrei sa te simti ca acasa. Daca vrea aproape are Irlanda si UK, dar pentru UK trebuie sa se grabeasca, gen, acum. Iar vremea e incredibil de proasta in acele tari europene, pe cand in Victoria e imens de buna, prea buna. Ai 9 grade iarna, 24 vara, nu ploua mult si ai peste 2000 de ore de soare pe an (de exemplu mult mai insorit decat orasul meu romanesc, da, in Canada mai mult soare ca Romania).

 Tsunnnami, on 04 august 2019 - 22:33, said:

Vancouver e foarte scump si foarte aglomerat
Plin e chinezi, apoi vin indienii la rand.

E un orasel inchis dpdv al infrastructurii industriale.
Pretul la care urias, salarii micutele.

Daca ti-a casunat pe canada, zona bucatarieer/Cambridge e buna pentru inceput
iei cetatenia apoi incerci in State

Dac-as mai avea varsta ta as incerca sa-mi fac viitorul in Scandinavia, ca la batraneste sa merg undeva in vestul Spaniei sau Portugaliei

Victoria este mai ieftin si mai putin aglomerat, na. Tot acolo-i. Orice oras are oras satelit. Nu trebuie sa stai in centru in Vancouver, ca sa fie scump si aglomerat.

Plin de chinezi ? Ce intreaba el si ce raspundeti voi. El vrea sa plece pentru o viata modesta si linistita. Chinezii nici nu intra in discutie.

 corina_geo, on 04 august 2019 - 22:34, said:

Australia/NZ, la mare cautare....iarasi discutabil. Clima cu siguranta e mai placuta in cazul Australiei daca iti place mult soare (pentru mine clima NZ e oribila, mai ceva decat cea a UK Posted Image ). Nu stiu ce sa zic, si mie imi plac calatoriile, traiul intr-o lume cu totul noua (am stat +1an in SUA), insa pentru un cuplu tanar din Romania, daca nu aveti cativa saci de bani sau ceva diplome foarte tepene cu magna cum laude, as zice sa luati in considerare si tari europene inaintea Canadei sau antipozilor

Londra are un climat excelent pentru beneficiile care le ofera. De exemplu, in orasul meu din Romania ploua cam aproape de doua ori mai mult decat in Londra. Probabil ca acum sute de ani Londra era ploios. Sute de ani. Sute.

 Lex404, on 04 august 2019 - 23:21, said:

De ce ai alege Vancouver cand ai putea alege UK si ii fix aceiasi treaba... (de la oameni -aka chinezi indieni & co- pana la vremea naspa si ploioasa).

Peisagistic Vancouver e mai frumos. Insa iti trece de-a face pe turistul dupa o saptamana.

Vremea e foarte buna in Londra, dar daca merge in Victoria e si mai buna ca are mai mult soare. Vancouver a fost votat 7 ani la rand cel mai bun oras de pe planeta in care sa traiesti (exact ce cauta) si in afara celor 7 ani tot e in fata undeva.

Edited by AdiTwism, 04 August 2019 - 23:44.


#31
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019

 Iulius-Foyas, on 04 august 2019 - 22:29, said:

Daca facultatea ai facut-o la privat pe banii tai atunci da, drum bun.Daca insa facultatea ai facut-o la stat cat si scoala generala, si liceul, atunci esti dator statului roman cu bani foarte multi.
Plateste-ti studiile si apoi poti pleca, altfel seamna cu evaziune fiscala cam ce vrei sa faci. Adica noi am platit din buznarul nostru educatia ta , ca tu sa te duci sa muncesti pt altul in loc sa-ti platesti
datoriile catre stat si societate pe care le ai.
duche ma ! Posted Image
ai fi "capabil" sa o faci la randul tau ?
colegii mei de la Babes-Bolyai cu predare in limba maghiara sunt cu totii
in Ungaria.
poate le ceri si lor ceva bani in numele romanilor. Posted Image
on: este greu tinere !
eu traiesc afara din 1990.
am fost in vreo 8 tari. d'aia, vb si scriu 4 limbi.
va recomand o licenta in turism si o viata deosebita in Insulele Canare.
majoritatea milionarilor din Europa au ales sa moara aici.
engleza este a 2-a limba "oficiala"
bafta

Edited by benetusseryo, 04 August 2019 - 23:55.


#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 AdiTwism, on 04 august 2019 - 23:40, said:

Doar pentru ca ti s-a pus pata pe niste tari nu inseamna ca ar trebui sa le aleaga. E problema cu limba engleza, nu vrei sa te simti strain, vrei sa te simti ca acasa.
In Norvegia se vorbeste engleza aproape ca limba oficiala. 90% din populatie stiu engleza si nu au nici o problema sa o vorbeasca. Nu stiu cum e in alte tari scandinave.

Si oricum te vei simti strain oriunde in afara Romaniei. Cel putin la inceput. Cu timpul depinde de persoana, unii se acomodeaza, altii nu.

#33
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009

 Iulius-Foyas, on 04 august 2019 - 23:06, said:

Nu-s umede, doarece asa se creste bugetul tarii. O sa fie o lege in curand in care dreptul de proprietate sa fie legat de prezenta fizica in tara.
off ;am citit pana aici. Topicul asta merge la copiii spun lucruri traznite. Adica la FUN.
on: Statul nu investit nimic in mine. Ce am invatat am invatat cu propriul cap si dorinta de a sti. Adica de la parinti. Unii nu au noroc de scoli platite, din varii motive, dar sunt destui care reusesc in viata fara scoala.

#34
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
deunazi am cunoscut un grup de romani din Timisoara.
au cumparat o cladire compusa din 4-500 de apartamente cu 3 milioane de EUR.
sunt toti tineri si frumosi.
m-au facut sa ma simt mandru ca sunt roman.
chiar daca suntem la vreo 6000 km de Romania.
asadar, cred ca a venit timpul in care cei de afara  sa fim priviti putin altfel.
nu suntem nici capsunari, nici saraci, nici neadaptati, sau lenesi.

Edited by benetusseryo, 05 August 2019 - 00:03.


#35
Shrek905

Shrek905

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2017

 tehnics, on 04 august 2019 - 23:53, said:


In Norvegia se vorbeste engleza aproape ca limba oficiala. 90% din populatie stiu engleza si nu au nici o problema sa o vorbeasca. Nu stiu cum e in alte tari scandinave.

Si oricum te vei simti strain oriunde in afara Romaniei. Cel putin la inceput. Cu timpul depinde de persoana, unii se acomodeaza, altii nu.

Nu stiu daca ma simt strain in alta parte. Din anul intai de facultate vin in State in fiecare vara cu programul work & travel. In octobrie cand trebuie sa plec imi vine sa plang ca ma intorc "acasa". Imi place aici. Nu e perfect nici aici cum nu e nicaieri. Daca as putea ramane aici de tot as ramane (legal vorbind) parca e mai usor de suportat viata aici decat in Romania. Strict parerea mea.

#36
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
ptr cei tineri: cand Iliescu cu gasca lui il omorau pe Ceausescu, eu stateam la coada la pasapoarte.
in ziua de 5 ianuarie 1990 am plecat din tara.
pe atunci toate tarile lumii te acceptau.
avem 2 ani de limba si integrare sociala platita.
in ziua de azi s-a schimbat "nitel" atitudinea fata de romani.
este infinit mai greu sa-ti croiesti drum intr-o societate care nu te vrea.
realism si tenacitate sunt calitatile principale ale unui migrant.
reusesc cca 20% dintre ei indiferent ce va spune lumea sau vedeti la stiri.

Edited by benetusseryo, 05 August 2019 - 00:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate