Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Parere Ford Focus 2 (masina incepator)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,353
  • Înscris: 22.10.2007

View Postaddelin, on 28 august 2019 - 19:05, said:


La trenul de rulare ai asa: o suspensie spate independenta cu o gramada de brate si buse. Mari sanse sa fie praf, iar daca e asa ~1-2k lei lejer.

Cu exceptia celor 2 bucsi mari ce tin maxim 50k km, in cazul celor originale, nu prea pica nimic des la suspensia spate, asta si pt ca e mult mai simpla decat la audi.
In general daca acele bucsi sunt terminate se simte la gropi cum "danseaza" spate in lateral.

#20
Madagascar2

Madagascar2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2021
Bună ziua,am achiziționat și eu recent un ff facelift 2010, motor de 1,6tdci,110 cp,sunt mulțumit de ea că și mașină, însă am o întrebare in legătură cu filtrul de particule, dacă există și cum își face el curățarea?! Scuze dacă scriu tâmpenii, însă nu am avut mașină cu așa ceva până acum.

#21
danielvd

danielvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.12.2009
Sfat general pentru posesorii Forduri: NU FOLOSITI ULEI FORMULA FORD
Motoarele 1.6 TDCI si 2.0 TDCI sunt: "imprumutate" de la Peugeot. La francezi nu au probleme, la Ford se sparg turbinele si uneori motoarele. De ce? Ca uleiul Ford lasa cantitati imense de reziduri, care in primul rand infunda filtrul de pe conducta de ungere a turbinei, apoi tencuiesc frumusel tot blocul motor pe interior. Valabil si la Opel cu uleiul GM, desi acolo sunt mai fiabile motoarele, si merg asa...
Daca mai si respectati regimul "long life" de 20-30k km cu un schimb, la traficul si uleiurile romanesti, veti urla pe urma ca Fordurile sunt nu-stiu-cum.

View PostMadagascar2, on 13 august 2021 - 02:17, said:

Bună ziua,am achiziționat și eu recent un ff facelift 2010, motor de 1,6tdci,110 cp,sunt mulțumit de ea că și mașină, însă am o întrebare in legătură cu filtrul de particule, dacă există și cum își face el curățarea?! Scuze dacă scriu tâmpenii, însă nu am avut mașină cu așa ceva până acum.

Are un filtru de particule (FAP) cu regenerari umede, parca. Are in partea din spate a masinii un rezervor de cativa litri, unde se completeaza aditiv de regenerare, cand e cazul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate