Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

cateva tehnici de imitare a FILMULUI

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
:clapping:  :clapping:  :clapping:  :first:  Bravo  Klubb. Imi place.
Un de aflu si eu ce piese imi trebuiesc...pentru constructie. Am facut o macara, cred ca pot sa fac si asa ceva ( cu ajutorul tau, binenteles  :P )
                                                         Cu stima, Vlad

#20
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
In mare ai nevoie de urmatoarele pentru un 35mmAdaptor-vibrant:
1)obiectiv de slr-> teoretic orice ob. de slr e bun ,dar practic e de preferat pentru inceput  un standard(f=50mm) rapid, ideal  f/1.4, daca nu  f/1.8.Cel mai bine e sa cauti in consignatii foto obiective vechi(pe manual focus) pe monturi de genul: canon fd,nikon d,minolta md,m42... ca sunt mult mai ieftine decat cele de generatie noua(cu AF).
2)un ecran de focalizare al carui rol poate fi jucat de :
                        ---- -un geam mat(ground glass) facut dintr-o bucatica de geam cu grosime de maxim 2mm sablat cu nisip de granulatie f.fina(1200-1500)
                         -----un focusing screen provenit de la un aparat slr vechi/defect dar care sa nu aiba marcaje de genul cruci,cercuri,hot spot...
                         -----un filtru UV glazurat cu un strat  de ceara alba
                         ------etc
3)o lentila plan convexa(pcx) , sau un filtru de macro,sau pentru cei ce folosesc camere mari,serioase(vx,xl,fx,gy...)ideal un dublet acromatic de minim +7
4)un motoras vibrator provenit dintr-un tel/pager.Sunt de 2 feluri: cilindrice(majoritatea) si plate/discoidale(cum e cel folosit de Klubb) ,acestea din urma fiind mai usor/convenabil de folosit.
5)un tub de pvc ,cel mai potrivit ca dimensiune mi se pare cel de 75mm
6)inel de montura pentru obiectiv,pentru atasarea acestuia la dispozitiv(fata).Cel mai bine e de luat tot de la un aparat slr sau un tub de extensie(de macro)
7)reductii(step-up rings) pemtru atasarea camerei la dispozitiv(spate)
8)alte maruntisuri gen: pistoane de seringa sau mine de pix(ideea lui klubb) care vor fi practic pilonii masei vibratorii,garnituri de cauciuc,silicon,bare de metal pt suportul-sina...
S-ar putea sa ti se para sugestiva aceasta poza a componentelor interne ale unui Letus35
Attached File  Letus35A_11.jpg   99.73K   241 downloads
O gramada de informatii utile despre aceste "smecherii" ,discutate pana la nivel de "teoria chibritului" gasesti pe aceste arii(forumuri):
http://www.dvxuser.c...isplay.php?f=47
http://www.dvinfo.ne...isplay.php?f=70

P.S.-felicitari Zsolt pt testul,parerea mea, reusit.De-abia astept sa vedem rezultate dupa ce intreg adaptorul va fi asamblat,centrat,reglat...Ce pot sa spun e ca pentru un f/2.0 la lumina camerei,imaginea e multumitor de luminoasa,e ceva vignetare  dar avand in vedera ca sistemul a fost centrat din mana,aiurea, e ok :),denota ca geamul tau mat e excelent .La lumina zilei cred ca va fi chiar f.bun rezultatul.

Edited by andjar, 21 July 2006 - 00:27.


#21
Klubb

Klubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2006
Imi pare bine Vlad237 ca iti place. Abia astept sa-l termin. De mai bine de doua luni vorbesc prin messenger cu andjar, si impartasim ideile si ne ajutam unul pe celalalt. Cred ca nu mai trebuie sa-ti scriu ce trebuie pentru un astfel de adaptor, ca andjar a scris deja :) .

Andjar mersi pentru comentariu. Astept cu nerabdare sa ne intalnim. Am filmat la lumina zilei, dar camera unde a fost filmata se afla in umbra majoritatea zilei, totusi rezultatul este bun. Oricum cu  un obiectiv F2.0 trebuie ceva lumina ca sa fie buna filmarea in interior. Sper ca o sa gasesc si eu un obiectiv ca al tau undeva.

Am o intrebare la tine. Cum facem cu motorasul si cu step ringul? Asteptam pana ne intalnim sau sa-ti trimit prin posta? Daca ai timp da un BUZZ la messenger.

Mersi pentru comentarii Vlad237 si andjar

#22
Klubb

Klubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2006
Iata ca inca o data am revenit. Acuma va arat o poza despre adaptorul aproape gata. Acuma mai trebuie un step ring, care astept de la andjar si am terminat.

Attached Files



#23
Klubb

Klubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2006
Buna tuturor. De data asta va arat cateva poze trase direct cu camera, la care este atasat adaptorul meu. Placa cu f screen inca nu vibreaza, ca nici adaptorul nu este atasat la camera. Am tinut-o in mana. Multumesc si lui andjar pentru stepup-ul pe care mi-a trimis. Este un om foarte bun si ajutator. Pozele au fost trase dimineata inainte sa ma duc la servici. O sa fie si clipuri, dar dupa ce voi primii suportul pentru camera si adaptor. Prima poza este adaptorul meu din interior.

Attached Files


Edited by Klubb, 04 August 2006 - 11:06.


#24
Klubb

Klubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2006
Buna baieti. Am terminat adaptorul. Este gata. A trebuit sa-l mai pun o lentila acromata, ca sa evit vignetarea, dar acuma este rezolvat si asta. arata super adaptorul. Mersi andjar pentru stepring. Sper ca a ajuns motorasul pe care a trimis nevasta mea. :D
Iata si linkurile catre un test clip de 3 minute facute cu adaptorul meu.

01
http://www.mysharefi....part1.rar.html
02
http://www.mysharefi....part2.rar.html
03
http://www.mysharefi....part3.rar.html

Acuma urmeaza sa termin suportul pentru adaptor, si follow focusul, dupa care pot filma linistit videoclipul. Sper sa va placa clipul acesta. Am tinut adaptorul in mana.

Edited by Klubb, 16 August 2006 - 11:37.


#25
Klubb

Klubb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.06.2006
Salutare pentru toata lumea. Cred ca sunt eu singurul aici pe threadul asta :D. Nu-i nimic. Iata ca va aduc un nou test, de data asta am aplicat Magic Bullet la video.

Se pare ca si suprotul o sa fie gata saptamana asta. O sa arat o poza cand va fi gata si montat.

Iata linkul:  http://www.savefile.com/files/83783

#26
drilea

drilea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.08.2006
Salut.Vad ca au trecut doi ani si nimeni nu a mai spus nimic....As fi interesat de un astfel de DOF adaptor, sa il pun pe un VX2100.MA poate ajuta cineva (preferabil din Bucuresti sau apropiere) ? Astept raspuns.Multumesc anticipat.

#27
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 28.01.2007
se pare ca a mai trecut un an si am ajuns eu sa scriu o intrebare:
De unde iau un DoF pentru camere de amatori? (nv-gs300)

#28
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu stiu de ce va complicati. Se poate foarte usor in Efter Effects, poate chiar si in Premiere. E mai comod si mai..ieftin :D.

#29
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Se poate pe secvente f scurte si mult mai greu decat crezi. Tare as vrea sa vad eu cum faci tu o simulare de DOF la o ramurica cu cateva crengute, a.i. ceea ce este printre crengute sa fie defocalizat, sau altfel spus sa fie focalizata doar crenguta cu ramurelele ei. Sau chiar la un personaj din cadru. Nu ai sa poti face niciodata conturul perfect si asta fiecarui frame. Daca mai are si par care flutura in vant poti sa-ti iei adio de la DOF simulat software.  Stim si noi situl videocopilot.net si tutorialul DOF simulation dar ce-i acolo e o joaca de copii fata de ceea ce inseamna DOF cu adevarat.

Edited by daddy, 14 April 2009 - 10:19.


#30
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu ma refeream la ce e pe videocopilot. Se poate face separat. Filmezi crenguta pe un BG albastru sau verde, ii scoti BG-ul, si ii pui in spate un BG cu blur. Si putina culoare, evident.

#31
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Chroma la crenguta? Hai ca e distractiv. :) Mai bine de duci mai departe de ea, faci zoom si focus manual si iese un rezultat mult mai bun. Un 35mm adapter nu se poate inlocui cu nimic, nici software nici hardware. Daca se putea nu mai costau sute sau chiar mii de dolari.
Daca tot a revenit in atentie subiectul atasez si eu un pdf cu un tutorial despre constructia unui 35 mm adapter. La vara cred ca imi voi face si eu unul. E pacat de cele 4 obiective foto pe care le am sa nu le incerc si in cazul asta.

Later edit: acelasi tutorial si in versiunea video aici (prima parte, restul le gasiti tot acolo la acelasi user).

Attached Files


Edited by daddy, 14 April 2009 - 10:43.


#32
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
salut


vad ca nu s a mai vb demult pe acest topic.... am facut si eu un dof adapter , dar nu l am terminat , dar l am probat cum se zice "cu scoci"

aici e rezultatul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CdPd-SNxnbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

acum mai lucrez la un cap rotativ de macara video .... mai facusem una mai demult  dar pt o camera mai mica [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VuE1DmP6PDc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in fine sa nu amestecam macaralele cu dof urile ....sper ca mai sunt pasionati de constructii de genul asta ...pana la urma decat sa dai o caciula de bani...daca stii si poti de ce sa nu faci ?

am urmarit topicul si am zis ca sa il mai ridic un pic in sus ....

cat despre simulare in after sau premier a dof-ului .....forghetit ...nu se poate nu se compara , nu este acelasi lucru ...si inca o chestie ...nu e acelasi lucru sa te departezi cu camera de subiect si sa dai zoom....nu obtii acelasi rezultat... ntz ntz  :naughty:

#33
djkrys5

djkrys5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 18.02.2005
Intrebare: la noi in tara comercializeaza cineva asemenea adaptoare?

Multumesc.

#34
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Da                http://www.westbuy.r...n...2&subcat=44

#35
djkrys5

djkrys5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 18.02.2005
super , merci frumos!

dar am o frica cum ca nu ar fi compatibil cu canon hv 30 , desi ei spun ca se potriveste la orice camera consumer:

http://www.westbuy.r...=...cat=&id=298

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate