Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cat peste prinzi pe mare intr-o barca mica?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
terence

terence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2019
Salut, nu am pescuit in viata mea, dar ma bate gandul sa ma apuc de sportul asta. Imi place sa mananc peste de mare si mi-as cumpara o barcuta. Gonflabila pentru inceput.

Ce undita imi recomandati sau plasa ceva?
Daca pun motor pe barca gonflabila, fug toti pestii si nu prinde nimic plasa cumva? Nu am idee cum e in larg. Se prinde si calamar, sepie sau altceva mai deosebit la noi pe mare?

Am vazut pescarii aia in larg pe langa statiuni care aprovizioneaza cherhanalele, ca pleaca cu plasele si cu barci lungi. Oare ei pun plasa agatata in fata ca sa fie motorul la distanta in spate? Incerc sa inteleg cu prind ei peste mult.
Nu ma luati ca ei pescuiesc doar legal cu undita ca nu cred. I-am urmarit frecvent, pleaca maxim 2-3 ore pe la 5 dimineata cand nu e nici un control. La 7-8 se intorc toti full.

Alta varianta de pescuit este?in afara de undita si plasa, pe o astfel de barcuta cu vasle sau motor? O salupa care e mai mare ma gandesc ca e o achizitie impulsiva deocamdata. Sunt taxe banuiesc si e greu de transportat/parcat cu remorca etc.

Nu ma intereseaza pestele de apa dulce apropo, daca ma sfatuiti sa incep experienta in alta parte, pe vreun lac ceva. :)

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
daca nu prinzi calcan, geaba pleci la pescuit

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Cu  barcuta de guma mai mult de 500 mt in larg fara hartie igienica nu te Aventura. Uita de plase/navod la dotarea ta.  Vezi ca e o mafie la licente si zone de pescuit.  Daca e de hobby iei barcuta+o lanseta.Pui pe fir 5<>8 carlige si arunci/recuperezi.  Scoti de o masa zilnic.  Si nu uita apa si ceva crème solare.

Din ce am vazut la cei ce pescuiau pe diguri,podete la calamari,sepii e alta tehnica si alta momeala artificiala.Ceva cu multe ace intoarse contra directiei de recuperare, majoritatea erau albe(de ce?) si imitau o sepie miiica,cam 7/10 cm aveau.

#4
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019
Nu recomand ieșirea pe mare cu bărcuță gonflabilă. Trecând peste detaliile tehnice, permis de pescuit, etc, intervin problemele de siguranță a navigației. Știu, sună pompos dar în stadiul în care întrebi de ce "țaparina"... clar nu o să ai o bombardă de scafandri echipată cu motor. Chiar și cu ancoră de furtună(cele din barcile de salvare) nu o sa stai la punct fix. Intervine vântul, valul, soarele, oboseala si nu realizezi când ai ieșit din zona de siguranță. Probabil ești în România. Dacă îți place peștele de apă sărată, încearcă în prima fază pescuitul la guvizi. Dacă ai răbdare să scoți scoică să pescuiesti macăr un "sirag", treci la pasul doi, stavrid la "țapatină" din zona digurilor. E microb ....rău pescuitul la mare. Vezi că barca de mare nu seamăna cu cea de apă dulce. (nu are fund plat). În rest, o lanseta ieftină, cârlige și fir întins!

#5
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018

View Postterence, on 03 august 2019 - 14:17, said:

Salut, nu am pescuit in viata mea, dar ma bate gandul sa ma apuc de sportul asta. Imi place sa mananc peste de mare si mi-as cumpara o barcuta. Gonflabila pentru inceput.
Intentia e buna dar intrebarea e naiva: depinde de sezon, de temperatura, de loc, de momentul zilei, de foarte multe...

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Solutie sa prinzi peste pentru o luna pe weekend ? La undita ?
Este cea mai buna gluma a saptamanii Posted Image

Totusi - mergi la o crescatorie - marci banul - ai peste cat vrei - prins, cules, vanat cu harponul - cum vrei tu

Eu sunt din Constanta si ceea ce vrei tu sunt doar vise umede
Stai naibii locului cu barcuta aia de cauciuc pe mare - vrei sa te vedem la stiri ?

Edited by Naijax, 03 August 2019 - 15:13.


#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Daca iesi pe mare cu un rahat de barca, ai 50% sanse sa nu te mai intorci.
Marinarii spun "e hulă pe mare"A nu se confunda cu cuvantul bulă.. Cand auzi cuvantul "hulă" atentie se pronunta cu h , tre sa stai linistit.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Pe de altă parte, curentul din invertor circula mai bine prin soluție salină.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Vrei sa te dai cu gonflabila în largul mării ?
   Vrei sa ajungi la TV la stiri ?

#10
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Tu ai idee de ce se numeste Marea Neagra? Stii in cat timp se ;monteaza'?Daca vei afla te asigur ca vei renunta la ideea asta.Incearca mai bine de pe dig.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate