Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Pareri - bormasina cu percutie si acumulator - Lidl

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
A cumparat cineva din Lidl Bormașină cu percuție și acumulator?
Cum se comporta, cat tine acumulatorul? Nu ma intereseaza functia de percutie, doar gaurit si insurubat.
Multumiti de achizitie?
Multumesc.

#2
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
are un vecin, mi-a imprumutat-o de am prins cate ceva cu ea. nu m-a dat pe spate, nu mi s-a parut nici cal, nici magar. pentru uz caznic nu as da atat, mi-as lua ceva mai ieftin. pentru treburi serioase as mai pune 100 de ron si mi-as lua una de la bosch.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ala e bugetul tau, cumpara una pe cablu.

#4
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 claz, on 02 august 2019 - 11:46, said:

A cumparat cineva din Lidl Bormașină cu percuție și acumulator?
Cum se comporta, cat tine acumulatorul? Nu ma intereseaza functia de percutie, doar gaurit si insurubat.
Multumiti de achizitie?
Multumesc.
Este pe 20 de volti. Daca ai nevoie de acumulator si asta este bugetul , go for it.

Restul pleaca de la 500Ron in sus.
https://www.emag.ro/...l/pd/D53T0NBBM/
https://www.emag.ro/...k/pd/DBQQYNBBM/
https://www.emag.ro/...1/pd/D8P8V9BBM/

Edited by elbjorn, 02 August 2019 - 12:03.


#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Daca lucrezi doar hobby / ocazional nu prea merita sa cumperi cu acumulator, trebuie sa ai grija sa-i faci regulat ciclurile incarcare/descarcare ca altfel se prapadeste.

Edited by __Dan__, 02 August 2019 - 11:59.


#6
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 Mizu, on 02 august 2019 - 11:56, said:

Daca ala e bugetul tau, cumpara una pe cablu.

 Mizu, on 02 august 2019 - 11:56, said:

Daca ala e bugetul tau, cumpara una pe cablu.
Am una pe cablu, de la Skil. Are cablu de 6m, e foarte faina, dar am de facut ceva lucrari unde m-ar incomoda alimentarea pe cablu.

 __Dan__, on 02 august 2019 - 11:59, said:

Daca lucrezi doar hobby / ocazional nu prea merita sa cumperi cu acumulator, trebuie sa ai grija sa-i faci regulat ciclurile incarcare/descarcare ca altfel se prapadeste.
La acumulatorii pe litiu nu este nevoie de cicluri de incarcare/descarcare.

Multumesc tuturor pentru sfaturi, dar nu am cerut pareri despre achizitia unei masini de gaurit/insurubat, am intrebat despre exact acest model. Mai am scule de la Parkside si am fost multumit de ele.

Cred ca am s-o cumpar si daca sunt multumit de ea o pastrez, daca nu, o voi returna.
Voi reveni cu un review dupa ce ma dumiresc care e treaba cu masinaria.

#7
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Cumpăr-o liniștit, fă-ți treaba cu ea. Dacă ești nemulțumit, în baza bonului o returnezi și îți recuperezi banii. Dacă îți place, o păstrezi (oricum ai 3 ani garanție, parcă).

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 claz, on 02 august 2019 - 11:46, said:

A cumparat cineva din Lidl Bormașină cu percuție și acumulator?
Cum se comporta, cat tine acumulatorul? Nu ma intereseaza functia de percutie, doar gaurit si insurubat.
Multumiti de achizitie?
Multumesc.
da, iti spun eu cam tot ce trebuie sa stii, desi cum ai zis si tu, o poti cumpara si testa

- e grea. e f grea. din mai multe motive, si ca are si percutie (inutila la bormasini fara SDS), si ca are mandrina de metal, si ca mandrina e de 13mm

- mandrina de 13mm: majoritatea bormasinilor ieftine (si intra in acest grup) vin cu mandrine de 10mm. Ai nevoie de 13 mm o data la 10 ani? Poate, dar sigur greutatea inutila si dimensiunile te vor deranja zilnic

- e si mare ca dimensiuni. Combinat cu greutatea, iese cam aiurea... sint bormasini de la bosch si altii care sint mult mai puternice si totusi mai micute/compacte/echilibrate. Dar si costa de 3-4 ori mai mult

- bateria: e doar una! si pica brusc. dar se incarca extrem de rapid.

- pt 99% din clienti, mandrina de 13 mm e inutila, si greutatea mare deranjanta.

- si cutia e enorma. inutil de mare

- e ok? da, la pretul asta... dar recomand ceva mai compact. Pt percutie, doar masini cu SDS

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu tot asa zic. Percutia doar pe SDS. Si nu m-as baga la bormasina cu percutie pe acumulatori, oricum nu la bugetul asta.

Edited by maccip, 02 August 2019 - 15:41.


#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu-i nici cal nici magar, nu lua asa ceva, nu merita pretul chiar daca e de la Lidl pentru ca e prea grea pentru insuruibat si prea slaba pentru dat gauri. Daca chiar vrei sa faci treaba iti iei o masina de injurubat cu impact, pana la un punct te descurci si cu suruburi de montaj daca ai una buna cu impact.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 claz, on 02 august 2019 - 11:46, said:

A cumparat cineva din Lidl Bormașină cu percuție și acumulator?
Cum se comporta, cat tine acumulatorul? Nu ma intereseaza functia de percutie, doar gaurit si insurubat.
Multumiti de achizitie?
Multumesc.
Hobby. Daca vrei scule de scule, nu cumperi de la alimentara sau aprozar.

#12
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 filipxxx, on 02 august 2019 - 15:44, said:

...si prea slaba pentru dat gauri.
Nu confundați cu mașini de 10-14v. Astea sunt suficient de puternice chiar și pt gauri mici in beton. Testat. Ce este drept nu lidl.

#13
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am luat eu o bormasinutza de la Lidl de 200 lei cu acumulator Li-Ion in urma cu vreo 3-4 ani, imediat cum au aparut.
Cand am trecut cu ambreiajul putin peste jumatate la o insurubare un pic mai grea, a cedat angrenajul intern. Prrrrr-prrrrrr
Am dus-o inapoi, ce-i drept mi-au returnat banii instant, fara probleme, dar chiar mi-a parut rau de ea. Era simpatica.
Ulterior mi-am luat un Bosh cam la fel, cu 300 lei, asta vad ca are angrenajul ok.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 claz, on 02 august 2019 - 11:46, said:

A cumparat cineva din Lidl Bormașină cu percuție și acumulator?
Cum se comporta, cat tine acumulatorul? Nu ma intereseaza functia de percutie, doar gaurit si insurubat.

atunci cumpără una fără percuție. Asta e prea grea pentru ce ai tu nevoie.

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Lidl are la vanzare uneori si una fara percutie. Totusi si aia e cam grea

Pe langa greutate, si dimensiunea e ridicol de mare

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nu te intereseaza functia de percutie, recomand una usoara.
Eu am asta https://www.emag.ro/...1/pd/DP2HJ7BBM/
Am luat-o pe motiv ca-i usoara, dar am constatat cu bucurie ca are putere destula si pe gaurire.
Mai am una mare cu percutie pe care ma gandeam ca o s-o folosesc si pentru gaurire diametre mari. N-a fost cazul pana acum, mi-am facut excelent treaba cu asta mica .Am dat gaura de 8 intr-o imbinare cu sudura. Ce mi-as putea dori mai mult de la ea?
Are 2 acumulatori, unul e tot timpul incarcat full in cutie, deci nu raman in pana.
Incarc doar dupa ce se consuma complet. Tine suficient pentru regum hobby. Ea zice-se e pentru regim profesional, nush ce sa zic despre acest aspectm dar pentru hobby e mai mult decat satisfacatoare.
Oricum pentru percutie ti-ar fi trebuit una cu mult mai puternica (si energiie mare de impact) daca vrei sa dai gauri sigure, fara sa faci mizerie si fara sa strici burghiele.Cu o pârâietoare din asta mai mult te chinui.

#17
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu scrie nici unde de cuplu max pe fiecare treapta?

pt insurubat eu as lua o masina de insurubat cu impact.
pt gauri mici/medii in beton un rotopercutor cu sds plus
pt gauri in metal si lemn e buna una din asta, daca are cuplu mare. percutia e inutila

#18
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Eu am luat-o acum câteva luni, parca.
Într-adevăr, e cam mare și grea, deci dacă nu ai nevoie de percuție, mai bine te orientezi spre alta.
Eu am luat-o și pentru percuție - în cazul în care o am doar pe asta la dispoziție, sa pot da naiba o gaura în perete...
Are cuplu mare, vreo 45 Nm și se poate roti foaaarte încet, lucru util la desfacerea unor șuruburi vechi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate