Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Aviatiei Park

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
okayro

okayro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2007
Ce parere aveti de Aviatiei Park? Langa pod cfr aviatiei, pozitionat intre lidl si mega image.
Pret pe mp util: 2300 eur/mp util
Plusuri: fatada ventilata, gradina interioara, calitate finisaje, locatie buna
Minusuri: am inteles ca au folosit bca. Este asa un impediment constructia cu bca?, administrare bloc peste intretinere 50eur/luna (gradina, etc.), statie de pompieri chiar langa bloc (aia or face zgomot cand ies cu masinile de interventie?)
Construit de Forte Partners: au construit si locuri de birouri, care arata bine, The Bridge la grozavesti (cumparat de fratii dedeman). http://fortepartners.ro/projects

https://aviatieipark.ro/

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Apartament 4 camere
Suprafata utila totala: 110 m2
Terasa: 62 m2
Balcon: 4 m2
=> ai 4 camere (+2 bai, bucatarie si spatii de depozitare) in 50 m2 la doar 2300 euro/mp.

Nu dati banii pe prostii, luati bomboane la copii!

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Tu chiar nu stii ce e aia suprafata utila?

#4
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 okayro, on 02 august 2019 - 02:48, said:

Plusuri: locatie buna
La marginea orasului, langa sina de tren, langa un pod rutier ultra-circulat, langa doua centre comerciale (camioane aprovizionare), mai e si depozitul Elvila mai incolo, la anul se redeschide traficul comercial pe aeroportul Baneasa. Superba locatie. Posted Image

 okayro, on 02 august 2019 - 02:48, said:

Minusuri:
Doar ca e galagie si poluare ca la balamuc, in rest nu-s mari minusuri.

 okayro, on 02 august 2019 - 02:48, said:

statie de pompieri chiar langa bloc (aia or face zgomot cand ies cu masinile de interventie?)
Nuuuuu, da de unde, stiu ca e Aviatiei Park langa si infasoara sirena in burete. In afara de masina de pompieri, salvarea SMURD tot de acolo pleaca. Topicul meu numit Abuzul de sirene il stii?

Edited by Louisy, 02 August 2019 - 08:17.


#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

 vrajitoruldinoz, on 02 august 2019 - 07:11, said:

Tu chiar nu stii ce e aia suprafata utila?

Eu sau initatorul?
Daca verifici pe site, fix asta scrie: suprafata utila totala, ceea ce e o tampenie fiindca include si terasele. Suprafata utila si suprafata utila totala NU reprezinta acelasi lucru.
Uita-te pe site, la aviatiei park 1, apartamentele de 4 camere. Daca dai click pe ele iti apare la fiecare incapare suprafata utila. Aduna-le si vezi cam cat iti iese.

L.E: conform legii locuintei nr 114/1996:
Suprafata utila a locuintei este suma tuturor suprafetelor utile ale încaperilor. Ea cuprinde: camera de zi, dormitoare, bai, WC, dus, bucatarie, spatii de depozitare si de circulatie din
interiorul locuintei. Nu se cuprind: suprafata logiilor si a balcoanelor, pragurilor golurilor de usi, ale trecerilor cu deschideri pâna la 1,00 m, nisele de radiatoare, precum si suprafetele ocupate de
sobe si cazane de baie (câte 0,50 m2 pentru fiecare soba si cazan de baie), în cazul în care încalzirea se face cu sobe. În cazul locuintelor duplex, rampa, mai putin palierele, nu se cuprinde
în suprafata utila a locuintei.


Notiunea de suprafata utila totala nu exista in lege.

Edited by AlexEn, 02 August 2019 - 08:53.


#6
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
nu sunt in masura sa iti dau sfaturi in conditiile in care eu locuiesc relativ aproape de periferie. dar, ca o simpla parere, dai banii mai mult pe zona decat pe apartament. si fix ceea ce ai enumerat mai sus naste o intrebare: esti dispus sa iti asumi toate chestiile alea doar pentru a zice ca locuiesti in Aviatiei? daca as fi in locul tau si as dispune de acei bani m-as uita mai mult pe piata, cred ca as gasi o alternativa mai buna. multa bafta!

#7
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
2300 mp/util??? Fratilor...ce-s preturile astea? Ok, nu MR, Popesti etc. dar totusi nici 2300 mp/util. Pe bune acum.

#8
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Ce parere avem? UNA FOARTE PROASTA, cum sa cumperi la banii astia, in zona aia infecta, super merga aglomerata si la preturi de Washington ? Te vede Dumnezeu acolo la ora de varf, metroul este deja depasit, soseaua este varza, au scos si tramvaiul.........

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Eu zic ca merita... Numai faptul ca ai unitatea de pompieri linga tine face toti banii... Vezi ca aia au o sirena care suna cand se da alarma...  Poti face concurs cu ei, daca te echipezi mai repede si reusesti sa pleci inaintea lor... nu iti mai trebuie abonament la sala... la 1-2 alarme pe noapte..Posted Image

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Ok, gata, v-ati distrat. Reveniti on topic.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

 karapok, on 02 august 2019 - 09:15, said:

Ce parere avem? UNA FOARTE PROASTA, cum sa cumperi la banii astia, in zona aia infecta, super merga aglomerata si la preturi de Washington ? Te vede Dumnezeu acolo la ora de varf, metroul este deja depasit, soseaua este varza, au scos si tramvaiul.........


Pai stai asa ca metrou nici nu e acolo....  Cel mai aproape ar fi la Aurel Vlaicu dar ....  mergi ceva pe jos pana la el....  Plus ca e mereu super aglomerat. Acolo am eu biroul si la plecare e horror...

#12
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011
E linia CFR București-Cta?
Trec toată noaptea marfare la greu...

#13
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Am locuit 7 ani in Aviatiei langa depozitul Elvila
O problema ar fi ca zona dubleaza pretul real.
Pana la statia de metrou Aurel Vlaicu mergeam pe jos 1km. 50% dintre locatarii zonei sunt chiriasi, inclusiv cei care locuiau deasupra mea (chinezi, infractori elevati)
Astea sunt motivele pt care am vandut si m am mutat la spatiu util mai mare, la ultimul etaj, langa o statie de metrou de pe M2

Edited by val18, 03 August 2019 - 17:39.


#14
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
1 km inseamna 10 minute de mers pe jos. E asa de mult??

#15
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Viteza si timpul  sunt relative, distanta  e fixa, o parcurge fiecare cum poate

Edited by val18, 03 August 2019 - 17:42.


#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 leusteanul, on 03 august 2019 - 17:34, said:

1 km inseamna 10 minute de mers pe jos. E asa de mult??


Nu cred ca stii ce inseamna zona aia, am lucrat in zona ceva timp, era o placere sa mergi printre blocurile acelea mici, trafic lejer, locuri de parcare cate vrei, acum este un cosmar, de cand au construit mizeriile alea inalte traficul este nu horror, este supreme horror, pe stradute nu mai gasesti locuri de parcare sa arunci un ac, ma gandesc ca toti oamenii aia care lucreaza pe acolo se duc doua statii de tramvai ( ala care nu mai exista) sa isi lase masina la mama dracu, ca altfel nu au unde sa le puna, au dat cretinii aia aprobari la constructiile alea dar fara sa le verifice daca au loc de parcare, zona este poluata, aglomerata, urata, sincer nu merita, decat daca vrei musai sa te muti la Bucuresti

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Bogotta, on 02 august 2019 - 11:45, said:




Pai stai asa ca metrou nici nu e acolo....  Cel mai aproape ar fi la Aurel Vlaicu dar ....  mergi ceva pe jos pana la el....  Plus ca e mereu super aglomerat. Acolo am eu biroul si la plecare e horror...
da dar in sens invers e parfum

 nasty2, on 03 august 2019 - 14:35, said:

E linia CFR București-Cta?
Trec toatã noaptea marfare la greu...
da

 leusteanul, on 03 august 2019 - 17:34, said:

1 km inseamna 10 minute de mers pe jos. E asa de mult??
e destul.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Platon, on 03 august 2019 - 17:47, said:




Nu cred ca stii ce inseamna zona aia, am lucrat in zona ceva timp, era o placere sa mergi printre blocurile acelea mici, trafic lejer, locuri de parcare cate vrei, acum este un cosmar, de cand au construit mizeriile alea inalte traficul este nu horror, este supreme horror, pe stradute nu mai gasesti locuri de parcare sa arunci un ac, ma gandesc ca toti oamenii aia care lucreaza pe acolo se duc doua statii de tramvai ( ala care nu mai exista) sa isi lase masina la mama dracu, ca altfel nu au unde sa le puna, au dat cretinii aia aprobari la constructiile alea dar fara sa le verifice daca au loc de parcare, zona este poluata, aglomerata, urata, sincer nu merita, decat daca vrei musai sa te muti la Bucuresti
locuri de parcare gasesri usor. dar nu la orele cand vin omenii la servici.

 okayro, on 02 august 2019 - 02:48, said:

Ce parere aveti de Aviatiei Park?
...
blocuri mari si inalte, inghesuite peste limita bunului simt.
aia nu e curte interioara ci put de ventilatie.

la banii aia gasesti ceva mai rasarit in zona.
sau chiar in blocurile vechi care par niste vilute ratacite prin parc.

p.s. dupa titlu am crezut ca primaria chiar a facut un parc in zona.

p.p.s. mai faine sunt alea de pe pipera de langa politie.

Edited by arg, 03 August 2019 - 18:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate