Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Banca refuză emiterea Acordului pentru Autorizația de construire. Care este soluția?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bună ziua,

acum câțiva ani am cumpărat o casă veche (S+P), prin credit ipotecar și, dacă tot necesită renovări substanțiale, am decis să o extindem (S+P+1E), întrucât familia s-a mărit și nu ne ajunge spațiul. Suntem într-o situație dificilă, deoarece banca efuză emiterea Acordului necesar pentru Autorizația de construire. Acest acord este singurul document care ne lipsește din dosarul pentru AC, creîndu-ne mari prejudicii morale și materiale (nu putem folosi casa, plătim chirie în altă parte etc.) După mai bine de 6 luni de când am făcut cererea către banca, am primit răspuns că „nu poate fi emis Acordul, întrucât nu am făcut dovada existenței fondurilor necesare”. Situația este cu atât mai absurdă cu cât noi suntem abia la faza de autorizare, nu de execuție (după cum merg la noi treburile, poate dura încă un an sau chiar doi, până obținem Autorizația de construire - a durat șase luni să obținem unul dintre avize!), iar casa a fost evaluată de banca, când am cumpărat-o, la suma de 20.000 euro. Comunicarea a fost dezastruoasă, timp de mai multe luni ni s-au transmis prin e-mail sau telfon mai multe lucruri contradictorii (ba că trebuie să depunem în contul de economii 10.000 euro, ba 20.000 euro, ba toată suma din deviz - aprox. 45.000 euro) și nu ni s-a permis să luăm legătura direct cu persoana responsabilă cu emiterea Acordului. Dacă ați avut experiențe similare, sau dacă aveți sfaturi eficiente în acest caz, așteptăm cu interes părerile dvs.

Vă mulțumim!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Pai faceti dovada fondurilor... asa cer.

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Io stioam ca banca se ocupa cu altceva nu cu constructia.
Autorizatia aia n-o iei de la primarie?

#4
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
ar fi normal sa platiti casa si pe urma sa o mariti, zugraviti, vindeti, etc

#5
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View PostTsunnnami, on 01 august 2019 - 22:26, said:

Io stioam ca banca se ocupa cu altceva nu cu constructia.
Autorizatia aia n-o iei de la primarie?
Nici nu se ocupa dar oamenii au luat casa cu ipoteca ceea ce inseamna ca este a bancii pana la achitarea ratelor deci prin urmare banca vrea sa se asigure ca au banii inainte sa se apuce si sa nu se trezeasca banca peste ceva timp ca oamenii au ramas fara bani si casa este in paragina ceea ce ar insemna o pierdere pentru banca, asta daca e sa ma intrebi pe mine in calitate de păreolog.

Edited by Freak404, 01 August 2019 - 22:40.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Got it
E logic, mersi

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
vor sa se asigure ca aveti bani sa duceti la bun sfarsit constructia care este ipotecata, adica a lor. mie mi se pare logic, care e problema, aveti sau nu banii aia din deviz? sau vreti sa va apucati si s-o lalaiti pe mai multi ani in speranta ca o sa faceti rost de bani s-o terminati?

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Deci, ca sa intelegem, voi v-ati apucat deja de spart fara autorizatii si v-ati gandit dupa sa le luati si acum banca nu va da pentru ca e ipotecata si voi nu aveti banii respectivi (ca altfel duceati dovata si se incheia discutia) si acuma sunteti intre doua luntrii: casa sparta ilegal si nu aveti unde sta de asta stati in chirie si fara bani ca sa o faceti si afirmati ca tot banca "va aduce prejudicii materiale si morale" in conditiile in care banca este mai responsabila decat ati fost voi.
Am sumarizat destul de clar situatia?

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Ce scrie in contractul de credit cu referire la acest gen de autorizatie ?

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Avand ipoteca pe acel bun, orice modificare ce ii poate afecta valoarea sau posibilitatea de valorificare necesita acordul bancii. Foarte probabil acest lucru e trecut si in contractul de ipoteca.

Solutii ar fi:
-dat in judecata - sanse mici de reusita
-dovada catre banca a faptului ca ai fondurile (probabil nu le ai, altfel el dadeai un extras de cont si rezolvai)
-contractarea unui credit de construire/renovare chiar de la acea banca sau de la o alta banca

#11
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,736
  • Înscris: 08.08.2018

View PostFreak404, on 01 august 2019 - 22:38, said:

Nici nu se ocupa dar oamenii au luat casa cu ipoteca ceea ce inseamna ca este a bancii pana la achitarea ratelor deci prin urmare banca vrea sa se asigure ca au banii inainte sa se apuce si sa nu se trezeasca banca peste ceva timp ca oamenii au ramas fara bani si casa este in paragina ceea ce ar insemna o pierdere pentru banca, asta daca e sa ma intrebi pe mine in calitate de păreolog.

Asta e si raspunsul corect.

Atat timp cat inca platesti rate, casa e 50% a ta si 50% a bancii. Ori banca ca sa-ti dea acordul de modernizare/extindere, tu trebuie sa faci dovada ca ai fonduri suficiente pentru ceea ce vrei tu sa faci, avand in vedere ca exista posibilitatea ca tu sa ai niste fonduri, dar la un moment dat sa se termine si sa nu poti finaliza lucrarea sau/si plati ratele. Ori in momentul ala banca poate suferi pierderi.

Daca tu ai fonduri suficiente pentru lucrarile pe care vrei sa le faci, du-le un extras si acte doveditoare ca fondurile alea acopera integral extinderea imobilului si-ti garantez ca banca isi da acordul.

Da' nu te intereseaza o refinantare la BT? Avem campanie pe IMO IPO. Posted Image

- O facilitate de 1.000 de lei net, care poate subventiona total sau partial costurile notariale generate de mutarea ipotecii
- Taxa de evaluare imobil: Zero

Edited by AidenIrish, 02 August 2019 - 09:05.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 01 august 2019 - 21:44, said:

Pai faceti dovada fondurilor... asa cer.
Fondurile necesare depasesc cu mult valoarea la care a fost evaluata casa de catre banca si sunt aproape de valoarea totala a creditului. Nu merita sa tii blocata o suma atat de mare pana iti da primaria autorizatie ( dureaza 2 ani - daca o da). Mai bine urmam sfatul de mai jos si achitam creditul.

View Postlaffin, on 02 august 2019 - 06:18, said:

vor sa se asigure ca aveti bani sa duceti la bun sfarsit constructia care este ipotecata, adica a lor. mie mi se pare logic, care e problema, aveti sau nu banii aia din deviz? sau vreti sa va apucati si s-o lalaiti pe mai multi ani in speranta ca o sa faceti rost de bani s-o terminati?
Problema e ca au evaluat casa la un pret de nimic, apoi cer garantii de 3 ori mai mari. Autorizatia dureaza foarte mult timp, si banii in cazul de fata ar fi blocati aiurea. Eu cautam sfaturi pentru a rezolva problema, nu opinii nejustificate favorabile bancii.

View PostAidenIrish, on 02 august 2019 - 08:57, said:

Asta e si raspunsul corect.

Atat timp cat inca platesti rate, casa e 50% a ta si 50% a bancii. Ori banca ca sa-ti dea acordul de modernizare/extindere, tu trebuie sa faci dovada ca ai fonduri suficiente pentru ceea ce vrei tu sa faci, avand in vedere ca exista posibilitatea ca tu sa ai niste fonduri, dar la un moment dat sa se termine si sa nu poti finaliza lucrarea sau/si plati ratele. Ori in momentul ala banca poate suferi pierderi.

Daca tu ai fonduri suficiente pentru lucrarile pe care vrei sa le faci, du-le un extras si acte doveditoare ca fondurile alea acopera integral extinderea imobilului si-ti garantez ca banca isi da acordul.

Da' nu te intereseaza o refinantare la BT? Avem campanie pe IMO IPO. Posted Image

- O facilitate de 1.000 de lei net, care poate subventiona total sau partial costurile notariale generate de mutarea ipotecii
- Taxa de evaluare imobil: Zero
Multumesc! In sfarsit un sfat demn de luat in seama.

View Postjm2010, on 02 august 2019 - 07:14, said:

Deci, ca sa intelegem, voi v-ati apucat deja de spart fara autorizatii si v-ati gandit dupa sa le luati si acum banca nu va da pentru ca e ipotecata si voi nu aveti banii respectivi (ca altfel duceati dovata si se incheia discutia) si acuma sunteti intre doua luntrii: casa sparta ilegal si nu aveti unde sta de asta stati in chirie si fara bani ca sa o faceti si afirmati ca tot banca "va aduce prejudicii materiale si morale" in conditiile in care banca este mai responsabila decat ati fost voi.
Am sumarizat destul de clar situatia?
Nu am spart nimic. Am investit peste 10 000 EUR in arhitectura si avize. Avem toate avizele necesare in afara de acordul bancii . Casa nu putea fi locuita inca de la bun inceput. Daca era asa responsabila, banca nu trebuia sa acorde creditul. Nu cred ca un funtionaras de la banca, care isi ascunde identitatea si care probabil nu a avut o casa in viata lui ( tipicul chirias corporatist din Drumul Taberei) este mai responsabil decat o ehipa de arhitecti, ingineri si decat toate institutiile care si-au dat acordul.

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostFreak404, on 01 august 2019 - 22:38, said:

oamenii au luat casa cu ipoteca ceea ce inseamna ca este a bancii pana la achitarea ratelor
Asta e o prostie. N-o mai repeta.
Imobilul este al cumpărătorului.

Banca dorește dovada fondurilor necesare construcției, doar pentru ase asigura că nurămân oamenii în până în timpul construcției/extinderii, diminuînd astfel valoarea imobilului.
Atâta tot.

Edited by Adm, 02 August 2019 - 15:09.
a-l


#14
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View Postsfantu.dracu, on 02 august 2019 - 09:19, said:

Asta e o prostie. N-o mai repeta.
Imobilul este a-l cumpărătorului.

Banca dorește dovada fondurilor necesare construcției, doar pentru ase asigura că nurămân oamenii în până în timpul construcției/extinderii, diminuînd astfel valoarea imobilului.
Atâta tot.
Si daca e al cumparatorului de ce trebuie aprobarea bancii sau nu poate sa il vanda?

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostMembruAnonim, on 02 august 2019 - 09:16, said:

Fondurile necesare depasesc cu mult valoarea la care a fost evaluata casa de catre banca si sunt aproape de valoarea totala a creditului. Nu merita sa tii blocata o suma atat de mare pana iti da primaria autorizatie ( dureaza 2 ani - daca o da). Mai bine urmam sfatul de mai jos si achitam creditul.


Problema e ca au evaluat casa la un pret de nimic, apoi cer garantii de 3 ori mai mari. Autorizatia dureaza foarte mult timp, si banii in cazul de fata ar fi blocati aiurea. Eu cautam sfaturi pentru a rezolva problema, nu opinii nejustificate favorabile bancii.


Multumesc! In sfarsit un sfat demn de luat in seama.


Nu am spart nimic. Am investit peste 10 000 EUR in arhitectura si avize. Avem toate avizele necesare in afara de acordul bancii . Casa nu putea fi locuita inca de la bun inceput. Daca era asa responsabila, banca nu trebuia sa acorde creditul. Nu cred ca un funtionaras de la banca, care isi ascunde identitatea si care probabil nu a avut o casa in viata lui ( tipicul chirias corporatist din Drumul Taberei) este mai responsabil decat o ehipa de arhitecti, ingineri si decat toate institutiile care si-au dat acordul.
Daca erai tu responsabil, nu luai creditul daca nu puteai sa termini ce vrei. Prima responsabilitate este a ta apoi a bancii.
In mod evident (dupa cum spui si tu) nu ai banii pentru ce vrei sa faci si banca nu isi asuma ceva daca nu poti dovedi ca si tu poti sa faci, ai cu ce.
Daca ai toate avizele si astepti dupa banca (singurul act), da bancii un extras in care sa reiasa ca ai banii pentru ce vrei sa faci si inchei discutia.
Cu toate ca initial ai afirmat: "Nu merita sa tii blocata o suma atat de mare pana iti da primaria autorizatie ( dureaza 2 ani - daca o da)". Pana la urma, ultimul act este al bancii sau abia ai inceput cu actele? Ca si acordul primariei face parte din acte. Si asta cu banii blocati...banca ar trebui sa te creada pe cuvant ca o sa ai banii in doi ani daca nu ii ai acuma?
Nu tin partea bancilor insa cand vad romanisme din astea...inteleg de ce sunt reticente bancile.

#16
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,736
  • Înscris: 08.08.2018

Quote

Problema e ca au evaluat casa la un pret de nimic, apoi cer garantii de 3 ori mai mari. Autorizatia dureaza foarte mult timp, si banii in cazul de fata ar fi blocati aiurea. Eu cautam sfaturi pentru a rezolva problema, nu opinii nejustificate favorabile bancii.

Nu banca evalueaza casa, ci evaluatorul. Daca zona nu era foarte stralucita (e in camp, la periferie, nu exista acces la market-uri, mall-uri, parc-uri, terase) si daca ai prins si o perioada in care imobiliarele erau la pamant, nu e de mirare ca a fost evaluata la 20 de mii atunci.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMembruAnonim, on 02 august 2019 - 09:16, said:

Nu cred ca un funtionaras de la banca, care isi ascunde identitatea si care probabil nu a avut o casa in viata lui ( tipicul chirias corporatist din Drumul Taberei) este mai responsabil decat o ehipa de arhitecti, ingineri si decat toate institutiile care si-au dat acordul.

Daca te-ai dus cu atitudinea asta la banca, nu e de mirare ca te-au flituit. Sunt si aia oameni, suporta pana la un punct si cand te prind, te ard. In cazul tau, iti raspund  cand au chef, daca au chef.

View PostFreak404, on 02 august 2019 - 09:21, said:

Si daca e al cumparatorului de ce trebuie aprobarea bancii sau nu poate sa il vanda?

Pentru ca banca are niste drepturi asupra acelui imobil.

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMembruAnonim, on 02 august 2019 - 09:16, said:

Nu cred ca un funtionaras de la banca, care isi ascunde identitatea si care probabil nu a avut o casa in viata lui ( tipicul chirias corporatist din Drumul Taberei)
Pot înțelege că acum ești frustrată și vorbești la necaz, dar lipsa proprietății funcționărașului nu are nici o legătură.
E doar o chestie economică.
Valoarea proprietății trebuie să rămână cel puțin la valoarea evaluată, pe tot parcursul extinderii.
Și voi trebuie să faceți dovada lichidității. În caz de nereușită, banca recuperează de acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate