Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Abonamente noi la Digi Mobil?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007

View Postaddelin, on 01 august 2019 - 09:15, said:

Totusi asta nu ar fi o discutie numai buna de poiana?!

De Poiana sigur nu.

#20
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Cei cu ab. optim nelimitat, mai aveti 40 Gb in 4G? La mine de ceva luni apare numa' 30. Au redus, sau ce?

#21
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 28.09.2017
Unde pe cont sau la trafic?

#22
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Pe cont

#23
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 28.09.2017
Pe cont așa apare, dar real este cel de 50GB în 4G, sau 10 în 3G și restul în 4G.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,781
  • Înscris: 14.10.2008
Am 32 GB pana acum, data resetarii in 15, nu apuc sa-i consum pe toti 50 fiindca plec in Turcia marti.

#25
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006

View PostA-ONE, on 01 august 2019 - 10:47, said:

Pe cont așa apare, dar real este cel de 50GB în 4G, sau 10 în 3G și restul în 4G.

Merci!

#26
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 28.09.2017
Cu plăcere✌️

#27
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 22.01.2004

View PostMembruAnonim, on 01 august 2019 - 08:36, said:

Nu prea ai cum sa consumi 10 Gb pe telefon daca nu stai toata ziua pe filme si muzica...de 40GB ce sa mai vorbim?

Sincronizare in cloud, fotografii, video-uri HD sau 4K, hotspot cand sunt in teren si filmez si trebuie sa trimit in alta parte materialele, Netflix, HBOGO, Horizon, hostpot cand sunt pe teren si am nevoie de internet pe laptop, 10 Gb se duc imediat.

View Posttico18, on 01 august 2019 - 08:38, said:

Am trait sa o citesc si pe asta. Semnal 3G in reteaua DigiMobil mai gasesti razlet pe ici pe colo sau daca stai in Cucuietzii din deal sau ai vreun buncar de casa. De peste 3 ani de cand sunt abonat la ei cu telefonia mobila, aria de acoperire 4G creste de la luna la luna, zone in care la inceput aveam 3G acum am 4G cu 3-4 linii de semnal la telefon. Toti operatorii au trafic cu viteza limitata in reteaua 3G dupa ce depasesti acel trafic, nu numai Digi.

Voluntari Pipera in cladirile de birouri doar 3G, cladirea Coca Cola parter fara semnal, primele 2 etaje doar cu putin 3G, Oracle la fel, str Fetesti (Buc) la blocurile de 4 etaje doar 3G si 4G numai pe strada, jud Buzau comuna Grebanu doar 3G outdoor, sunt multe zonele doar cu 3G.

Ceea ce spui cu "toti operatorii au trafic cu viteza limitata in 3G dupa ce depasesti traficul inclus" nu este corect in ceea ce priveste abonamentele cu internet nelimitat. Vezi abonamentul de 17 sau 25 euro de la Vodafone si cele cu internet nelimitat de la Telekom. Nu au limitare la 128k sau 256k dupa un anumit numar de Gb consumati. Telekom are o limitare in ceea ce priveste stream-ul video, unde limiteaza la 1,5Mbps, dar in rest, daca transferi fisiere sau orice altceva decat stream video este la viteza maxima indiferent de numarul de Gb consumati.

View Posttico18, on 01 august 2019 - 08:38, said:

Corect..cu netul deschis toata ziua, cu whatsup conectat non-stop si youtube zilnic 3-4 ore, n-am depasit niciodata 10-12GB. Poate doar daca faci hotspot de pe telefonul mobil sa dai net si la alta lume.... sa ajungi la traficul ala de 30-50GB

Cat consumi depinde de la persoana la persoana. Nu poti obliga pe ceilalti sa aiba exact aceleasi nevoi de comunicare pe care le ai tu.

View Postkarax, on 01 august 2019 - 08:48, said:

avem abonament la digi mobil. scrie pe cartela aia cu care a venit SIM-ul internet nelimitat 4G. sa inteleg ca exista totusi o limitare? pe digi mobil nici nu intru pe youtube. de obicei vanez wi fi-urile de la cafenele si restaurante asa incat nici nu consum trafic. momentan am consumati cam 300 mb pentru ca pur si simplu pe telefon am stat doar pe forumul softpedia cu datele mobile. niciun youtube , nici untream live , nimic consumator. noroc ca in zona sunt atatea wi fi-uri ca practic nici n-am nevoie de traficul nelimitat.

Este limitare de viteza la 128k dupa 10 Gb pe 3G sau dupa 40 Gb pe 4G

View PostMELODY, on 01 august 2019 - 08:57, said:

Nu stam sa calculam... e simplu. Te duci acolo la voda si telekom si primesti ce-ti dau ei. Sau iti faci tu un business ca al lor si dai tu cat net vrei la ce bani vrei.

Teama de rezultate daca stai sa calculezi?

View PostMELODY, on 01 august 2019 - 08:57, said:

Nu stiu la ce a ramas Digi in urma? Volte? Vowifi?

Poti sa recitesti postarea initiala, era vorba de faptul ca a ramas in urma la traficul de date inclus in abonament

View PostMELODY, on 01 august 2019 - 08:57, said:

Mi-e greu sa nu remarc problema existentiala a initiatorului...
Vodafone si Telekom ofera ce? Volte? Vowifi? Mii de minute internationale? Roamingul cel mai avantajos, platesti cat consumi? Minute pe fix in afara de te plictisesti? 3€ la abonamente (ca pentru saraci)...
Iar faceti comparatie doar la net... Digi are net. Mult. Si merge cum merge. De cele mai multe ori, bine. Cu sincopele aferente in anumite zone. Vodafone si telekom au si acum gauri mari de semnal in multe zone din tara. Nu mai zic de lipsa 4G-ului la voda si telekom.
Telekom a lansat 5G? Ca nu mai stiu...
Vodafone a lansat 5G? Parca doar la tv...
asadar nu mai initiati topicuri din fundul curtii... zic si eu. Mai ganditi nitel inainte de a privi doar printr-o singura perspectiva...

Nu e chiar existentiala, dar daca vrei tu, poti sa o consideri cum iti convine Posted Image)) Pai faceam comparatie la net fiindca pe anumite persoane exact chestia asta le doare. Iar de initiat topicuri o sa am grija data viitoare sa o fac ca si pana acum: fara sa iti cer voie.

View Postaddelin, on 01 august 2019 - 09:15, said:

Alt topic despre nimic...

Totusi asta nu ar fi o discutie numai buna de poiana?!

Presupun ca daca este cazul un admin sau moderator va muta discutia acolo unde trebuie sa fie.

View Postandreic, on 01 august 2019 - 09:35, said:

E suficient.

Pentru ce?

De ce am stat si am calculat toate astea? Fiindca am vazut ca in ultima luna am dat 20 de euro doar pentru pachete de net suplimentare la Digi. Nu o sa stau sa platesc la Digi 25 de euro pe luna daca pot obtine mai mult la 17 euro de la Vodafone. Imi pare rau ca sunt fortat sa fac mutarea asta, am fost cu Digi de la inceput de cand au lansat abonamentul nelimitat, dar acum sunt oferte mai ieftine pe piata pentru ce am nevoie. Nu am folosit niciodata VoLTE sau VoWifi ca sa le simt lipsa si nici 5G nu cred ca o sa folosesc in viitorul apropiat.

Deschisesem discutia pentru a afla daca s-a auzit ceva de abonamente noi care sa fie lansate cu care sa se alinieze la tendinta de pe piata. Daca nu, asta e. In orice caz, cei care ati raspuns cu clisee de genul "nu ai nevoie de atata net, noi stim mai bine de ce ai tu nevoie, toti ceilalti sunt praf numai noi si Digi suntem miezul" ma tem ca v-ati consumat niste timp din viata degeaba. Daca v-am dat impresia ca ceea ce ati scris are vreo importanta pentru mine, imi cer mii de scuze. V-am indus in eroare fara sa vreau.

Edited by Alexis, 01 August 2019 - 13:05.


#28
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Pai de ce (mai) stai la DIGI daca esti asa suparat pe ei si nu iti convine?

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAlexis, on 01 august 2019 - 12:45, said:

Daca v-am dat impresia ca ceea ce ati scris are vreo importanta pentru mine, imi cer mii de scuze. V-am indus in eroare fara sa vreau.
acu', ca ai citat si raspuns la juma' din posturile de pe topic, sincer dai impresia ca esti ofticat rau, nu ca nu dai importanta...

#30
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 30.05.2008

View PostAlexis, on 01 august 2019 - 12:45, said:

Nu o sa stau sa platesc la Digi 25 de euro pe luna daca pot obtine mai mult la 17 euro de la Vodafone. Imi pare rau ca sunt fortat sa fac mutarea asta, am fost cu Digi de la inceput de cand au lansat abonamentul nelimitat, dar acum sunt oferte mai ieftine pe piata pentru ce am nevoie.

View Postnico99900, on 01 august 2019 - 16:51, said:

Pai de ce (mai) stai la DIGI daca esti asa suparat pe ei si nu iti convine?
Tocmai ti-a spus omul ca nu mai sta, se muta la Voda. Si da, are dreptate, Telekom nu are nici o limitare la net "nelimitat", iar streamingul la 1.5 Mbps, filmele si serialele HD au nevoie de 5 Mbps asa ca, nici o problema aici. Semnal bun in Uricani, judetul Hunedoara de la Telekom. Digi? Nici urma de semnal, de nici un fel.
Nu sunt nici client Digi, nici Telekom, am testat si cautat doar o solutie de internet pe perioada concediului. Sunt abonat la alta retea, nu specific ca sa nu ziceti ca fac reclama aici. Doar informez corect despre situatia din Valea Jiului, semnal si cea mai buna oferta de internet intr-adevar nelimitat. Poate folosesc si altora aceste informatii.

Edited by iozsi, 01 August 2019 - 17:07.


#31
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005
@initiator... cred ca te plictiseai punand o intrebare retorica de genul "oare scoate Digi alte abonamente ca tot are 5G?"

Dar OARE scoate Voda alte abonamente ca tot are 5G, sa PLATESTI IN PLUS LA VODAFONE CA SA ITI DEA 5G asa cum ti-a dat si VoLTE de nu poti sa tii telefonul in mana de cat de tare atarna VoLTE-le lui Voda de el?

Pe bune, pe langa hohaiala aia cu preturi, ca ai dat bani la Digi, ca ai tu nush ce nevoi speciale cu nush cati GB ca ai nevoie de cloud, hd, aiurea in tramvai - iti iei un stick/sim de date dedicat de la cine vrei tu si gata... cu cati bani poti sau  iti permiti. Sau stai, probabil nu e vorba de bani ci de "printzipii"... pacat de topic, pacat ca era o cursivitate in exprimare, cand de fapt a iesit un mare fas...

#32
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 22.01.2004
Melody, mai usurel sa nu-ti crape vreo vena :)) Eu am zis foarte clar de ce am deschis discutia si nu are nici un rost sa platesc si abonament de mobil si abonament de date mobile daca pot sa le fac pe toate cu unul singur. Ca nu-ti convine tie sau ca vrei tu sa arati cat de nenorocit sunt eu ca nu am pijama cu digimobil asta deja e problema ta. Eu discut de abonamente, tu discuti de mine. Mai respira un pic, mai relaxeaza-te, nu e nevoie sa iti versi frustrarile din viata personala aici.

#33
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu are rost să discuți prețurile sau abonamentele de la Digi, îți vor sări toți în cap. La Digi e totul perfect.

#34
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si ce sa faci cu atata internet? 40 GB sunt arhisuficienti pentru mine..intrat pe forum , cateva poze pe zi, eventual un video de cateva minute , fara editari foto/video ...de verificat facebook sau instagram ....astea nu cred ca iau mai mult de 3-4 MB de date....in rest vanatoare de wi fi-uri

eventual daca am de facut vreo filmare mai lunga descarc acasa clipul pe pc si de acolo il pun pe youtube sau whatever...si gata , n-am nevoie de stream instant...

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Pana la urma, fiecare are necesități diferite. De aia exista și concurenta, si diferite oferte.
Problema la digi, sunt utilizatorii mai rupți în fund, care nici nu se indura sa scoata banul din buzunar la alt operator, dar au pretenții de 5 stele.
De mirare ca încă nu a apărut pe topic nici unul sa ne explice cum e cu sms-urile...

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007
Nu mai faceti flame va rog.
Sunt sigura ca puteti sa pastrati un ton civilizat si fara atacuri la persoana :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate