Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Abonamente noi la Digi Mobil?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,213
  • Înscris: 22.01.2004
Observ ca desi a dat drumul la 5G, abonamentele Digi Mobil au ramas aceleasi, cu 10Gb trafic pe 3G + 40 Gb trafic 4G. Sunt multe zone in care 4G nu exista si abonatii sunt limitati la cei 10 Gb de trafic, avand posibilitatea sa opteze pentru pachete suplimentare de 5Gb la 2,5 Euro. In principiu Digi ofera trafic nelimitat, reducand viteza dupa consumarea traficului inclus sau din optiuni, insa viteza scade atat de mult incat internetul devine inutilizabil.

In acelasi timp Telekom si Vodafone au intrat cu abonamente cu trafic nelimitat, indiferent daca e vorba de 2G, 3G sau 4G. Telekom are o viteza de 1,5 Mbps pentru stream-urile video iar in rest nu limiteaza viteza, Vodafone nu introduce limitari la abonamentele de 17 si 25 de euro.

Daca am sta sa calculam comparativ, la o cheltuiala lunara de 17 euro la Vodafone avem trafic internet nelimitat iar la Digi Mobil avem 40 Gb disponibili in 3G (10 Gb inclusi + 30 Gb la 15 Euro).

In situatia asta Digi a ramas in urma, avand costuri mai mari decat Telekom si Vodafone.

Sa ne asteptam sa lanseze abonamente noi cu trafic majorat sau nelimitat fara scaderea vitezei la 128k?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea ai cum sa consumi 10 Gb pe telefon daca nu stai toata ziua pe filme si muzica...de 40GB ce sa mai vorbim?

#3
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 Alexis, on 01 august 2019 - 08:27, said:

In situatia asta Digi a ramas in urma, avand costuri mai mari decat Telekom si Vodafone.

Sa ne asteptam sa lanseze abonamente noi cu trafic majorat sau nelimitat fara scaderea vitezei la 128k?
Am trait sa o citesc si pe asta. Semnal 3G in reteaua DigiMobil mai gasesti razlet pe ici pe colo sau daca stai in Cucuietzii din deal sau ai vreun buncar de casa. De peste 3 ani de cand sunt abonat la ei cu telefonia mobila, aria de acoperire 4G creste de la luna la luna, zone in care la inceput aveam 3G acum am 4G cu 3-4 linii de semnal la telefon. Toti operatorii au trafic cu viteza limitata in reteaua 3G dupa ce depasesti acel trafic, nu numai Digi.

 MembruAnonim, on 01 august 2019 - 08:36, said:

Nu prea ai cum sa consumi 10 Gb pe telefon daca nu stai toata ziua pe filme si muzica...de 40GB ce sa mai vorbim?
Corect..cu netul deschis toata ziua, cu whatsup conectat non-stop si youtube zilnic 3-4 ore, n-am depasit niciodata 10-12GB. Poate doar daca faci hotspot de pe telefonul mobil sa dai net si la alta lume.... sa ajungi la traficul ala de 30-50GB

Edited by tico18, 01 August 2019 - 08:45.


#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La Digi, cu viteza aia infecta, nu ai cum sa depasesti traficul inclus. La ceilalti , cu putin efort, termini tot. Nu e bine nici cand ai viteza...
Intr-o luna abia am ajuns la 20 GB pentru ca am folosit telefonul pe post de modem pt televizor/netflix vreo cateva zile.

Edited by dreaQ, 01 August 2019 - 08:44.


#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016

 Alexis, on 01 august 2019 - 08:27, said:

In situatia asta Digi a ramas in urma, avand costuri mai mari decat Telekom si Vodafone.
Sa ne asteptam sa lanseze abonamente noi cu trafic majorat sau nelimitat fara scaderea vitezei la 128k?
Digi este considerata o retea low cost si o vreme a mers asa foarte bine, dar acum nu mai poate tine pasul cu firmele mai puternice (de aceea au si cerut ANCOM sa le permita suprataxare roaming in SSE doi ani). Asa ca eu nu m-as astepta la abonamente cu trafic nelimitat de la Digi.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 MembruAnonim, on 01 august 2019 - 08:36, said:

Nu prea ai cum sa consumi 10 Gb pe telefon daca nu stai toata ziua pe filme si muzica...de 40GB ce sa mai vorbim?
Eu cred ca consum vreo 10 Mb pe luna. Grosul e pe linia fixa.

#7
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 dreaQ, on 01 august 2019 - 08:43, said:

La Digi, cu viteza aia infecta, nu ai cum sa depasesti traficul inclus. La ceilalti , cu putin efort, termini tot. Nu e bine nici cand ai viteza...
Infecta, neinfecta sunt multumit, am constant undeva la down 20Mbps cu up 10Mbps...clipurile se incarca constanta, whatsupul merge brici, chiar n-am nevoie de viteza mai mare, ce naiba sa fac cu ea, nu ma apuc sa descarc torenti cu smartphone-ul???? Posted Image

Edited by tico18, 01 August 2019 - 08:49.


#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
avem abonament la digi mobil. scrie pe cartela aia cu care a venit SIM-ul internet nelimitat 4G. sa inteleg ca exista totusi o limitare? pe digi mobil nici nu intru pe youtube. de obicei vanez wi fi-urile de la cafenele si restaurante asa incat nici nu consum trafic. momentan am consumati cam 300 mb pentru ca pur si simplu pe telefon am stat doar pe forumul softpedia cu datele mobile. niciun youtube , nici untream live , nimic consumator. noroc ca in zona sunt atatea wi fi-uri ca practic nici n-am nevoie de traficul nelimitat.

#9
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 Manasu, on 01 august 2019 - 08:44, said:

Digi este considerata o retea low cost si o vreme a mers asa foarte bine,
Asta este fix parerea ta. Realitatea este ca au portarea cea mai mare din tara, iar acoperirea cu 4G creste de la luna la luna. De peste 1 an de zile nu mi s-au mai oprit nici convorbirile iar 3G-ul FOARTE RAR il mai vad pe telefon

Edited by tico18, 01 August 2019 - 08:51.


#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 tico18, on 01 august 2019 - 08:47, said:

Infecta, neinfecta sunt multumit, am constant undeva la down 20Mbps cu up 10Mbps...clipurile se incarca constanta, whatsupul merge brici, chiar n-am nevoie de viteza mai mare, ce naiba sa fac cu ea, nu ma apuc sa descarc torenti cu smartphone-ul???? Posted Image
la noi aici 4G merge acceptabil. mai naspa in youtube insa ala il accesez doar acasa, la casa de la tara nu intru pe youtube cu datele mobile doar wi fi. la tara prinde 4g mai rar ....dar prinde pentru cateva secunde, suficient cat sa se incarce forumul sau facebook. la cat de rar imi verific eu facebook-ul.....ca doar no sa stau la fiecare ora sa postez poza sau clip cu unde sunt. rar fac asta doar in vizite/deplasari in alte zone , de exemplu turistice. in rest nu simt nevoia sa scriu zilnic ce am facut eu la nu stiu ce cafenea sau cu cine sunt. din punctul asta de vedere mai degraba apartin generatiilor in varsta, fata de astia mici care isi pun clipuri si poze in prostie la fiecare ora.

#11
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005

 Alexis, on 01 august 2019 - 08:27, said:


In acelasi timp Telekom si Vodafone au intrat cu abonamente cu trafic nelimitat, indiferent daca e vorba de 2G, 3G sau 4G. Telekom are o viteza de 1,5 Mbps pentru stream-urile video iar in rest nu limiteaza viteza, Vodafone nu introduce limitari la abonamentele de 17 si 25 de euro.

Daca am sta sa calculam comparativ

Nu stam sa calculam... e simplu. Te duci acolo la voda si telekom si primesti ce-ti dau ei. Sau iti faci tu un business ca al lor si dai tu cat net vrei la ce bani vrei.

 Alexis, on 01 august 2019 - 08:27, said:



In situatia asta Digi a ramas in urma, avand costuri mai mari decat Telekom si Vodafone.

Sa ne asteptam sa lanseze abonamente noi cu trafic majorat sau nelimitat fara scaderea vitezei la 128k?
Nu stiu la ce a ramas Digi in urma? Volte? Vowifi?

Mi-e greu sa nu remarc problema existentiala a initiatorului...
Vodafone si Telekom ofera ce? Volte? Vowifi? Mii de minute internationale? Roamingul cel mai avantajos, platesti cat consumi? Minute pe fix in afara de te plictisesti? 3€ la abonamente (ca pentru saraci)...
Iar faceti comparatie doar la net... Digi are net. Mult. Si merge cum merge. De cele mai multe ori, bine. Cu sincopele aferente in anumite zone. Vodafone si telekom au si acum gauri mari de semnal in multe zone din tara. Nu mai zic de lipsa 4G-ului la voda si telekom.
Telekom a lansat 5G? Ca nu mai stiu...
Vodafone a lansat 5G? Parca doar la tv...
asadar nu mai initiati topicuri din fundul curtii... zic si eu. Mai ganditi nitel inainte de a privi doar printr-o singura perspectiva...


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 tico18, on 01 august 2019 - 08:48, said:

Asta este fix parerea ta. Realitatea este ca au portarea cea mai mare din tara, iar acoperirea cu 4G creste de la luna la luna. De peste 1 an de zile nu mi s-au mai oprit nici convorbirile iar 3G-ul FOARTE RAR il mai vad pe telefon
la inceput , la tara , care este o localitate destul de izolata , departe de rutele comerciale spre craiova sau bucuresti, la inceput nu era semnal deloc, trebuia sa il cauti. acum si daca ma bag cu telefonul in vreun magazin inchis cu usa, si tot am ceva semnal. problema de fapt e ca 4g-ul asta nu e constant. nu stiu de ce da drop din cand in cand si revine la 3g...uneori si la HDSPA sau cum naiba ii zice tehnologiei aleia.

 MELODY, on 01 august 2019 - 08:57, said:

Nu stam sa calculam... e simplu. Te duci acolo la voda si telekom si primesti ce-ti dau ei. Sau iti faci tu un business ca al lor si dai tu cat net vrei la ce bani vrei.


Nu stiu la ce a ramas Digi in urma? Volte? Vowifi?

Mi-e greu sa nu remarc problema existentiala a initiatorului...
Vodafone si Telekom ofera ce? Volte? Vowifi? Mii de minute internationale? Roamingul cel mai avantajos, platesti cat consumi? Minute pe fix in afara de te plictisesti? 3€ la abonamente (ca pentru saraci)...
Iar faceti comparatie doar la net... Digi are net. Mult. Si merge cum merge. De cele mai multe ori, bine. Cu sincopele aferente in anumite zone. Vodafone si telekom au si acum gauri mari de semnal in multe zone din tara. Nu mai zic de lipsa 4G-ului la voda si telekom.
Telekom a lansat 5G? Ca nu mai stiu...
Vodafone a lansat 5G? Parca doar la tv...
asadar nu mai initiati topicuri din fundul curtii... zic si eu. Mai ganditi nitel inainte de a privi doar printr-o singura perspectiva...
pe plicul de la digi ne scrie smart 4G ...nu stiu ce inseamna asta. , probabil o versiune de 4G mai inteligenta

#13
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019

 Manasu, on 01 august 2019 - 08:44, said:

Digi este considerata o retea low cost si o vreme a mers asa foarte bine, dar acum nu mai poate tine pasul cu firmele mai puternice (de aceea au si cerut ANCOM sa le permita suprataxare roaming in SSE doi ani). Asa ca eu nu m-as astepta la abonamente cu trafic nelimitat de la Digi.

Digi low cost ? Atunci Vodafone ce este ?

Digi practica tarifele corecte, restul iti vand acelasi serviciu la pret de 3-4 ori mai mare.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 tico18, on 01 august 2019 - 08:38, said:

Semnal 3G in reteaua DigiMobil mai gasesti razlet pe ici pe colo
Vocea la Digi merge preponderent pe 3G. VoLTE e pe ici pe colo, pe la anumite dispozitive, nu majoritare.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2019 - 09:05.


#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
la digi avem factura de 74 RON cu toate serviciile , internet 100 Mb (sau sunt mb?), telefonie cu abonament nelimitat 4G, cablu digital cu programe HD......la telekom am avut de platit 130 RON insa acolo aveam pachetul HBO in timp ce la digi avem pachetul film now , ca si asa nu mai stau pe filme de ceva timp sa zici ca fac binging zilnic.

a si btw la telekom era 130 in conditiile in care aveam numai SD nu HD....daca aveam si HD naiba stie cat ne costa in plus.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alt topic despre nimic...

Totusi asta nu ar fi o discutie numai buna de poiana?!

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

 Alexis, on 01 august 2019 - 08:27, said:

Sunt multe zone in care 4G nu exista si abonatii sunt limitati la cei 10 Gb de trafic
E suficient.

#18
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,633
  • Înscris: 21.03.2005

 addelin, on 01 august 2019 - 09:15, said:

Alt topic despre nimic...

Totusi asta nu ar fi o discutie numai buna de poiana?!
Sau de cafenea... true

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate