Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Fire de par alb prea devreme

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am citit acum un an o carte si acolo vorbea autoarea despre smoothie verde si incredibilele sale beneficii, asa ca m-am apucat si eu sa beau smoothie verde cam de 4 - 5 ori pe saptamana, consum tot mai putine dulciuri si incerc sa fac minim 10000 de pasi pe zi si chiar am observat ca am mai putine fire albe de par Posted Image . (la 39 de ani). (autoarea chiar a precizat de acest efect al bauturilor verzi).

Smoothie il prepar din patrunjel, menta, baby spanac, avocado, lamaie la care las coaja alba, miere, un pic de ulei de masline si apa. (daca am la indemana mai pun si alte frunze verzi, cum ar fi frunze de ridichii, valeriana, etc). Gustul desi nu pare este incredibil de bun iar aceasta bautura este o sursa extrem de sanatoasa de energie, in plus am slabit in 4 luni aproximativ 7kg si ma mentin.

Recomand :)

#20
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Io-s un tinerel cu fire albe-n cap. Ma mint ca-s un George Clooney al Romaniei! :D

#21
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 LOLkekLOL, on 31 iulie 2019 - 20:15, said:

E o chestie genetica. Nu se trateaza.

Vopsea sau asta e, nu merita prea multa bataie de cap.


Nope. Ala e pentru chei. Lui ii creste parul.

Apropo initiator, vezi ca altii au probleme mai "grave". Macar tie iti creste si il poti vopsi. Posted Image

Prea multe batai de cap cu intretinerea frumusestii, nu crezi?De acolo trebuie sa te epilezi, din alta parte de vopsit.
Prea multa bataie de cap, spalat, tuns, vopsit viata e prea scurta sa le faci pe toate :)

#22
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
La 18 ani, in armata, am avut un coleg de aceeasi varsta, 90% alb la par. Cu 2 ani inainte a trecut trenul peste el, avand inspiratia de a se refugia cat se poate de lipit de sol intre sine.
Este realitatea reala, nedistorsionata, ne povestita din gura-n gura.
Asa ca nu "ezista" reteta ideala pentru alb sau negru.
Exista destui albi cu varste peste 70 si par negru si suficient de multi negri cu par alb cu varste de la 25 in sus.
Chestie de genetica, nu ca as sti eu cu ce se mananca!

Edited by viceroy56, 31 July 2019 - 20:27.


#23
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
De cativa ani, marea majoritate dintre noi albim prematur, ceea ce nu se intampla la generatiile trecute. Eu am avut primii peri albi la 30 de ani. Pana la 40 de ani, erau nesesizabili. Cum am trecut de 50 de ani, a inceput sa-mi albeasca si barba. Sotia spune ca nu este atat de grav, dar sa am grija cu sprancenele sa ramana negre. Parerea mea ca este de la soare.

#24
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 viceroy56, on 31 iulie 2019 - 20:26, said:

La 18 ani, in armata, am avut un coleg de aceeasi varsta, 90% alb la par. Cu 2 ani inainte a trecut trenul peste el, avand inspiratia de a se refugia cat se poate de lipit de sol intre sine.
Este realitatea reala, nedistorsionata, ne povestita din gura-n gura.
Asa ca nu "ezista" reteta ideala pentru alb sau negru.
Exista destui albi cu varste peste 70 si par negru si suficient de multi negri cu par alb cu varste de la 25 in sus.
Chestie de genetica, nu ca as sti eu cu ce se mananca!
Sa fie de la vreun soc?Nu stiu doar zic in cazul ala si am mai auzit asta.Totusi nu se leaga, unii daca albesc la 70 de ani nu cred ca au avut un soc atunci ca incep sa albeasca.

Si cu geneticul is lamurit, cand zici ca daca ai tai au avut ceva o sa mosteneasca si copii nu cred ca e asa pentru ca tu traiesti cu ei si ai aceleasi obiceiuri, s-ar putea sa fie ceva ca unii albesc devreme si altii mai tarziu.

#25
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010

 AdiTwism, on 31 iulie 2019 - 19:46, said:

Nu te ingrijora, ai vrea sa fii in locul lui George Clooney.

Sau lui Iantu. :lol:

#26
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
E de la lipsa cuprului in alimentatie. Cei ce mananca des seminte,rar au fire albe(semintele au cupru).

#27
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 KLMN, on 31 iulie 2019 - 20:32, said:

De cativa ani, marea majoritate dintre noi albim prematur, ceea ce nu se intampla la generatiile trecute. Eu am avut primii peri albi la 30 de ani. Pana la 40 de ani, erau nesesizabili. Cum am trecut de 50 de ani, a inceput sa-mi albeasca si barba. Sotia spune ca nu este atat de grav, dar sa am grija cu sprancenele sa ramana negre. Parerea mea ca este de la soare.

Ar putea fi si asta, in ultimii ani am stat mult pe soare de dimineata pana seara.
Am luat si asta in calcul dar cat de adevarat sa fie daca sunt care stau la umbra si tot albesc devreme?

#28
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io am mestecat tone de cupru prin natura meseriei si a locului de munca.
De ce am 98% par alb? inclusiv pe corp?
Nevasta are cu 11 ani mai putin si e la fel de alba ca mine. Nu se vede ca foloseste 2 cutii de crema Guban pe lunaPosted Image . La misto vorbind.
Fi-miu are 21 si a inceput sa vaneze fire albe in cap si in barba. Pe motiv de stress, asa cum a dezvoltat si psoriazis, neexistand antecedente in familie.
Asa ca: fuck mostenire/antecedente, fuck the real life !

#29
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 NeuralShock, on 31 iulie 2019 - 20:39, said:


Sau lui Iantu. Posted Image

Ianțu arata de parca e Agent 47. Ar putea sa joace rolul.

#30
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 Aldulescu, on 31 iulie 2019 - 20:40, said:

E de la lipsa cuprului in alimentatie. Cei ce mananca des seminte,rar au fire albe(semintele au cupru).
Oho, cat nu am mancat seminte de floare soarelui, dovleac, alune, nuci sau ciuperci si se pare ca nu e chiar asa.

 viceroy56, on 31 iulie 2019 - 20:51, said:

Io am mestecat tone de cupru prin natura meseriei si a locului de munca.
De ce am 98% par alb? inclusiv pe corp?
Nevasta are cu 11 ani mai putin si e la fel de alba ca mine. Nu se vede ca foloseste 2 cutii de crema Guban pe luna . La misto vorbind.
Fi-miu are 21 si a inceput sa vaneze fire albe in cap si in barba. Pe motiv de stress, asa cum a dezvoltat si psoriazis, neexistand antecedente in familie.
Asa ca: fuck mostenire/antecedente, fuck the real life !
Stresul nici nu ai cum sa il elimini, toti alergam sa castigam cat mai mult, stres la munca, nevoi, griji etc.
Practic daca ar fi sa o luam asa cam stresul si statul in soare ar putea fi principalele motive al anumitor boli si al firelor albe.
Dar de ce unii cercetatori recomanda ca trebuie sa stam in soare, la lumina zilei macar o ora pe zi?

Edited by smiley2, 31 July 2019 - 21:02.


#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 viceroy56, on 31 iulie 2019 - 20:51, said:

Io am mestecat tone de cupru prin natura meseriei si a locului de munca.
De ce am 98% par alb?

De la prea mult cupru. :D

#32
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017
Gene proaste. :)

#33
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu exista asa ceva, refuz sa cred.
Sunt situatii diferite, nu se leaga mostenirea genelor.
Copii chelesc, parintii nu, parintii sanatosi la 70 de ani iar copii de tineri bolnavi.
Care ar fi logica?

Edited by smiley2, 31 July 2019 - 21:27.


#34
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 ljngbx, on 31 iulie 2019 - 19:55, said:

folositi cu incredere Nogrey. chiar functioneaza. Posted Image


sau crema de ghete :)))))  Hahhahaha

Si eu am avut cateva fire albe pana in 20 de ani. Acum s-au inmultit. Asta e....  Cred ca e genetic, totusi....

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

 smiley2, on 31 iulie 2019 - 19:59, said:

Dar nu poti sa dai papucii la toate la nesfarsit, ca pe langa materialiste vor perfectiune dar nu se uita prima data cum e interiorul lor.


Păi nu la nesfârșit, doar atunci când te afectează nervos. O relație trebuie să fie ceva plăcut, nu o sursă de stres.

#36
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 smiley2, on 31 iulie 2019 - 21:26, said:

Sunt situatii diferite, nu se leaga mostenirea genelor.
Copii chelesc, parintii nu, parintii sanatosi la 70 de ani iar copii de tineri bolnavi.
Ba da, in cazul cheliei, se mosteneste de la bunici in mod normal(suficient unul din bunici).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate