Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Fire de par alb prea devreme

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Care e cauza aparitiei firelor de par alb la tinerii pana in 25-30 de ani?

Am cautat raspunsuri si erau despre alimentatie, ca nu trebuie sa mananci carne, sa elimini stresul sau sa nu stai in soare.
Altii spun ca e genetic insa mi se pare prea devreme, unii spun ca aveau fire albe de la 18 ani.

Ce am observat eu e ca sunt unele persoane care la 70 si ceva de ani inca au parul negru, de abia cateva fire de par alb au.Si culmea ca unu care are acea varsta fix carne de porc manca, e un om inchis asa ca se enerveaza destul de repede din orice deci alimentatia si stresul s-ar putea sa iasa din ecuatie.
Am mai aflat ca unii care au avut tot capul alb complet, apoi le apareau fire negre inapoi.
Sa fie de la sampoane, sapun, produse cosmetice etc?Acum vreo suta de ani doar nu erau asa folosite sampoanele si tot li se albea parul.Nu stiu exact de cand mi-au aparut primele fire de par albe, pentru ca dintr-o data cand m-am uitat in oglinda gaseam cate 1-2 fire, apoi peste cateva zile mai apareau si altele.
Incerc sa le smulg cat timp is cate un fir, de vopsit nu cred ca ma voi vopsi si le voi lasa asa insa cred ca apar prea devreme si sa nu ascunda ceva probleme de sanatate aparitia acestor fire albe.

De la ce sa fie aparita lor asa devreme, tot stau sa cercetez dar nu exista nimic cert.Stiu un doctor care promite minuni si ar fi tratat oameni chiar si de cancer cu remedii naturiste insa ma tem ca voi plati ceva informatii care sunt deja pe internet pentru ca el tot de pe net se documenteaza...In mod normal stiam ca ar trebui sa apara dupa 50 de ani primele fire albe, cel putin asa era la generatiile anterioare dar astia care albesc de la varste de 20 de ani la 30 si ceva de ani vor avea parul alb complet.

Edited by smiley2, 31 July 2019 - 19:39.


#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Daca cercetezi mult te stresezi mult. Si albesti si mai repede. Accepti sau te vopsesti. Si eu tot la 25 am inceput sa albesc. Noroc ca tot atunci a inceput sa si cada 😃  Acum ma tund 0 si nu am griji.

#3
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 smiley2, on 31 iulie 2019 - 19:37, said:

Care e cauza aparitiei firelor de par alb la tinerii pana in 25-30 de ani?

Sa fie de la sampoane, sapun, produse cosmetice etc?Acum vreo suta de ani doar nu erau asa folosite sampoanele si tot li se albea parul.

De la ce sa fie aparita lor asa devreme, tot stau sa cercetez dar nu exista nimic cert.

Softpedia.

Nu te ingrijora, ai vrea sa fii in locul lui George Clooney.

#4
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
De ce sa vreau sa fiu in locui lui George Clooney?

 barbosa, on 31 iulie 2019 - 19:39, said:

Daca cercetezi mult te stresezi mult. Si albesti si mai repede. Accepti sau te vopsesti. Si eu tot la 25 am inceput sa albesc. Noroc ca tot atunci a inceput sa si cada ��  Acum ma tund 0 si nu am griji.

Stres cine nu are in ziua de azi?Dar se pare ca nu toti albesc devreme, unii dupa cum am zis de abia incep sa albeasca la 70 de ani.

Pai mai bine cu par alb decat deloc, dar fiecare cu parerea lui.Am mai vazut un baiat care credeam ca a chelit dar el tot se radea in cap, nu stiu de ce iar cand l-am intrebat nu mi-a raspuns cum trebuie parca zicea ceva ca nu ii place cum ii sta si il tunde 0.Credeam ca se tunde chel sa ii creasca mai des sau ceva...

Edited by smiley2, 31 July 2019 - 19:50.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Genetica. Nu are nici o importanta aparitia firelor albe de par. Se pot ignora cu usurinta.

Edited by pasilla, 31 July 2019 - 19:49.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Wow, deci mai aveti par...eu ma simt parasit. De la an la an, au inceput sa ma cipeasca tantarii din crestetul capului.
Deci, alb sau fara?! Alb as zice eu.

#7
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Dar ce faci daca inca nu esti casatorit iar aia cu care intri in relatie iti mai scoate peri albi, cand ajungi mire esti deja considerat batranel la 30 de ani?
Cami mari pretentiile au pustoaicele astea, frumos si cu bani si mai nu stiu ce.Daca iti mai cad si dintii ramai singur pe vecie nu se mai uita niciuna, doar o baba ceva da sa aiba pensie macar Posted Image)

Edited by smiley2, 31 July 2019 - 19:55.


#8
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
folositi cu incredere Nogrey. chiar functioneaza. Posted Image

Attached Files



#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Mi-a dat și mie primul fir de păr alb, am crezut că-i o scamă. Singurul simptom a fost o durere profundă în p0lă.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 benis, on 31 iulie 2019 - 19:55, said:

Mi-a dat și mie primul fir de păr alb, am crezut că-i o scamă. Singurul simptom a fost o durere profundă în p0lă.
Asta e grav. Nu te juca cu asa ceva :)

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 smiley2, on 31 iulie 2019 - 19:53, said:

Dar ce faci daca inca nu esti casatorit iar aia cu care intri in relatie iti mai scoate peri albi, cand ajungi mire esti deja considerat batranel la 30 de ani?

Românii au o vorbă bună, aia cu datul papucilor.

#12
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005
Eu aveam par alb la 30 de ani, eram cu fi-mea la joaca in parc. O mamica ii zice lui fi-sa: mergi mama si te joaca cu fetita (fi-mea), eu mai stau de vorba cu tataia'l ei. Mi-a cam picat fata.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 pasilla, on 31 iulie 2019 - 19:56, said:

Asta e grav. Nu te juca cu asa ceva Posted Image
La ce boala lu' pește prăjit m-o pocnit, toate problemele existențiale tipice s-au topit.

#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 benis, on 31 iulie 2019 - 19:56, said:

Românii au o vorbă bună, aia cu datul papucilor.

Dar nu poti sa dai papucii la toate la nesfarsit, ca pe langa materialiste vor perfectiune dar nu se uita prima data cum e interiorul lor.

 Tonic Water, on 31 iulie 2019 - 19:56, said:

Eu aveam par alb la 30 de ani, eram cu fi-mea la joaca in parc. O mamica ii zice lui fi-sa: mergi mama si te joaca cu fetita (fi-mea), eu mai stau de vorba cu tataia'l ei. Mi-a cam picat fata.
Pai te-a facut bosorog la 30 de ani, altii la varsta asta vor sa faca o facultate, sa intemeieze o familie si le strica parul frumusetea.

Edited by smiley2, 31 July 2019 - 20:04.


#15
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Meh, Minoxidil scrie pe tine. Posted Image

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 marga32, on 31 iulie 2019 - 20:06, said:

Meh, Minoxidil scrie pe tine. Posted Image
Doamne fere'

#17
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ala nu e pentru cresterea parului?

#18
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
E o chestie genetica. Nu se trateaza.

Vopsea sau asta e, nu merita prea multa bataie de cap.

 marga32, on 31 iulie 2019 - 20:06, said:

Meh, Minoxidil scrie pe tine. Posted Image
Nope. Ala e pentru chei. Lui ii creste parul.

Apropo initiator, vezi ca altii au probleme mai "grave". Macar tie iti creste si il poti vopsi. :)

Edited by LOLkekLOL, 31 July 2019 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate