Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

S10 vs P30PRO vs Note 9

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

Gbr_smt

Gbr_smt

Active Member

• Grup: Members
Salutare,

Sunt pe cale sa imi schimb telefonul (S7) care si-a facut datoria cu brio, dar consider ca dupa 3 ani e timpul pentru ceva nou.
Ca si buget ma invart in jurul a 3500 RON (+-), in functie de ceea ce ma hotarasc.
In urma a ce m-am documentat m-am hotarat asupra a 3 modele: S10, P30 Pro si Note 9.
Ce anume caut eu de la noul telefon: camera cat mai buna pentru poze (nu sunt fan al DSLR-urilor si in concedii plec doar cu telefonul dupa mine), spatiul de stocare cat mai mare, imi place sa imi pastrez pozele atat in cloud, cat si in storage-ul telefonului si bateria. Nu am retele sociale, nu ma joc pe telefon, il folosesc cu precadere la navigat, forumuri samd.
Desi toata lumea lauda camera de la P30 Pro sunt reticent din cauza scandalului acesta care nu stiu cum se va incheia. Motiv pentru care ar reprezenta a treia optiune momentan pentru mine.
Note 9 l-am testat de la un coleg de munca, mi-a placut foarte multe ecranul si camera, mi s-a parut ca se pliaza pe ceea ce caut eu. Aceasta ar reprezenta a doua optiune.
As inclina spre S10, m-am jucat cu el vreo 15 minute intr-un magazin, mi s-a parut genial, atat camera, are si memorie 128 + extindere cu card micro sd. Singura reticenta pe care o am este faptul ca am citit foarte multe feedback-uri cum ca bateria nu este atat de grozava.
Asa ca am decis sa va cer si voua un sfat. Avand in vedere cele descrise mai sus, voi spre ce ma indrumati?

Multumesc!

missionnad

missionnad

Senior Member

• Grup: Senior Members
Mergi pe S10 si nu te mai lua dupa toti prostii.
Detin S10e cu care scot lejer 8 ore SOT,ia in calcul că are baterie de 3100, telefonul este excelent absolut in tot ce face...
Da,nu se compara cu P30 la poze dar nici S10 nu se face de rușine.
**i am luat si card de 256 gb, deschide instant fisierele din el.

Edited by missionnad, 31 July 2019 - 12:54.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

Indiferent pe care l-ai alege dintre Note 9 si S10, in concediu nu trebuie sa-ti lipseasca o baterie externa (daca ai noroc poti prinde una de 10.000mAh de la Samsung cu ~100-120 de lei, care se incarca prin USB type-C).
Iar dintre cele 2 as inclina spre S10, avand in vedere ca are si camera ultra-wide si spui ca il vrei si pentru facut poze.

Gbr_smt

Gbr_smt

Active Member

View PostHider141, on 31 iulie 2019 - 12:59, said:

Indiferent pe care l-ai alege dintre Note 9 si S10, in concediu nu trebuie sa-ti lipseasca o baterie externa (daca ai noroc poti prinde una de 10.000mAh de la Samsung cu ~100-120 de lei, care se incarca prin USB type-C).
Iar dintre cele 2 as inclina spre S10, avand in vedere ca are si camera ultra-wide si spui ca il vrei si pentru facut poze.
Am o saracie de la Xiaomi de 16.000 mAh, e vis, are 3 ani, inca nu da semne de oboseala.

Edited by Gbr_smt, 31 July 2019 - 13:05.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Huawei P 30Pro daca vrei cea mai buna camera de pe un telefon. Inclusiv zoom optic marisor.
Scandalul s-a cam terminat in coada de peste adica pana la urma nu mai sunt restrictiile dar fiecare furnizor american care vinde ceva catre Huawei trebuei sa se inregistreze la statul american.
Lu Gogu nu-i convine sa piarda miliarde care le primea din licentierea Andorid asa ca a facut presiuni. Vorbim totusi de al doilea producator mondial de telefoane.

Cred ca dupa P30 Pro ar fi Nokia 9 care se zice ca ar avea camera foarte buna.

Pe 3 ar fi S10+

numerci

numerci

Senior Member

Ca si detinator de S10 de cateva luni ti-ar recomanda sa te orientezi spre altceva.

PRO:
- camerele care fac poze de o calitate bunicica.
- designul placut.

CONTRA:
- durata de viata a bateriei este mediocra in cel mai bun caz. Dar nu este bateria de vina ci optimizarea software a telefonului acesta consumand foarte mult in stand by (si da intra in deep sleap majoritatea timpului). Nu este nici semnalul operatorului de telefonie de vina, consumul existand si in modul avion. Exista un lung sir al plangerii pe pagina producatorului. Threadul a ajuns la 120 de pagini.
PS: chiar am doar cateva aplicatii instalate care consuma cel mult 2-3% din baterie pe zi. Consumul vine de la Cell stand by (In mod avion... de-a dreptul ciudat) cat si de la Device Idle.

- semnalul "foarte slab" pe wi-fi. Acolo unde un Galaxy S5 merge perfect acest telefon nici macar nu vede semnaulul. Ok poate sa nu fie este o problema hardware ci o problema generata de Adroid Pie care intrerupe conexiunea si nici nu mai afiseaza retelele wi-fi sub un anumit nivel (un nivel destul de arbitrar unde alte telefoane mai vechi se pot folosi fara probleme).

- Wi-Fi scanning nu functioneaza pe acest telefon (din nou o problema generata de Android Pie). Acesta a fost blocat de cei de la Google pe Android Pie dar va fi din nou posibil in developer mode de la Android 10.

- Waze nu primeste semnal GPS decat 1-2 minute dupa care GPS-ul este deconectat in caz ca Power saving este setat pe mediu. Fata de telefoanele precedente cand setarea de power saving era dezactivata automat atunci cand telefonul era pus la incarcat acum acest lucru nu se mai intampla. Macar problema asta are o rezolvare simpla pentru utilizator dar totusi prezinta o problema de optimizare software.

Iar acum cireasa de pe tort si cea mai enervanta problema in utilizarea zilnica:
- senzorul de proximitate nu functioneaza corespunzator. In peste 50% din cazuri ecranul se aprinde singur in timpul convorbirilor telefonice asa incat se pot apasa diverse comenzi cu obrazul sau chiar cu urechea. Cel mai frecvent fiind optiunea On hold. Penibil de explicat interlocutorilor de ce i-ai pus pe Hold cand aveau ceva important de zis.
Si aceasta din urma problema are zeci de pagini de plangeri pe diverse forumuri cu telefoane resestate (la recomandarea supportului de la Samsung) si multe inlocuite de producator pentru ca la urmatorul update de software noile telefoane sa inceapa sa aiba exact acelasi comportament. O situatie penibila.

Intr-un cuvant regret achizitia acestui telefon. Pentru un flagship este chiar penibil sa aiba cel putin unele din problemele de mai sus si aici ma refer la durata de viata a bateriei si la problemele din timpul convobirilor (aceasta din urma fiind stiuta de cateva luni deja dar fara a fi remediata).

c_marius80

c_marius80

Member

• Grup: Validating
OnePlus 7 Pro : https://www.evomag.r...ru-3686806.html

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

View Postmissionnad, on 31 iulie 2019 - 12:52, said:

Mergi pe S10 si nu te mai lua dupa toti prostii.
Detin S10e cu care scot lejer 8 ore SOT,ia in calcul că are baterie de 3100, telefonul este excelent absolut in tot ce face...
Da,nu se compara cu P30 la poze dar nici S10 nu se face de rușine.
**i am luat si card de 256 gb, deschide instant fisierele din el.

S10e are autonomie mai buna ca S10 simplu.
Eu i-as recomanda un S10+ sigilat de pe olx... , sau daca nu P30 Pro.

View Posteiffel, on 31 iulie 2019 - 13:34, said:

Cred ca dupa P30 Pro ar fi Nokia 9 care se zice ca ar avea camera foarte buna.

Nokia 9 e praf, numai lauda si marketing. Are mai multe camere care fac acelasi lucru...

Poll77

Poll77

Active Member

Detin S10+ , aproximativ o luna jumate.

Treaba sta in felul urmator , personal nu prea fac multe poze , insa cateodata sunt uimit de S10+.
Am facut in careva zi portrete si pot spune ca au iesit foarte foarte ok , cu o mica editare a pozei pot spune ca se apropie destul de mult de un aparat foto.
Eu de baterie nu ma plang , ieri l-am bagat la incarcat la 12 noaptea cu 38% aveam 5h si 43min SOT , din care o ora RR3.
Ce se spunea mai sus cu senzorul de proximitate , si da si nu. Am patit intr-adevar in primele zile chestia cu On-Hold , dar acum nu s-a mai intamplat deloc.
Nu am facut poze cu Huawei P30 Pro , dar parerea mea este ca alea 30-60 de min de SOT in plus si camera super zoom nu merita trecerea la Huawei , nu-mi place softul lor absolut deloc. Nu cred ca este cineva care ar folosi zoomul ala zilnic sau foarte des.
Oricare il alegi , o sa fie ok. Mie imi place mai mult S10+ , si One Ui a inceput sa-mi placa.

Aaaa da , incarcarea fast nu e chiar foarte fast intr-o ora si 30 de minute e 100% de la 6%.

silviu03

silviu03

Senior Member

Eu am avut S10 si acum am P30 PR0.
Plusurile lui S10 sunt ecranul,difuzoarele si one ui care arata bine,cel putin pentru gusturile mele.
In schimb se incarca destul de lent,autonomia slaba 4-4,5 ore SOT cu 12-13 de utilizare.
Camera este buna,insa pierde clar in fata huawei ului la night mode si zoom.
P30 Pro se incarca peste 60% in 30 de min,autonimie incredibila,6-7 ore SOT in 24 de ore.
Huawei sta mai bine la semnal.
Huawei pierde la ecran,la sunet si la os.
Depinde ce preferi:
camera,incarcare rapida si autonomie -> P30 PRO
Ecran,sunet bun si os mai prietenos -> S10+
Nu te incurca cu S10 normal,este slab rau la baterie.

Gbr_smt

Gbr_smt

Active Member

Am dat comanda de S10, ar trebui sa imi vina azi. Sper sa fi facut o alegere buna. Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

numerci

numerci

Senior Member

Cum merge S10-ul? Ai dat de vreuna din problemele de mai sus?

Gbr_smt

Gbr_smt

Active Member

Salut.
Pai:
- camera m.a impresionat, am fost în weekend la mare, am facut niste poze faine tare.
- bateria ma tine o zi si un pic, în conditiile în care tin telefonul legat cu ceasul. Nu am foarte multe aplicatiile, il folosesc predominant pentru navigat.
- imi place cum e lucrat, are un design foarte frumos, este foarte respectuos.
- recunoașterea facială merge foarte bine si repede, sunt în schimb dezamăgit de amprenta. Apeși tare mult ca sa reușești să îl deblochezi.
Per total nu regret achiziția, mi se tare un device interesant si vreau sa.l pun si mai mult la treaba sa vad ce stie si ce poate.

numerci

numerci

Senior Member

Norocul tau ca inca nu ai dat de probleme. Poate nici nu vei da. :)

DEPA

DEPA

Junior Member

Am S10e si daca prind 3:30h de sot in max 2 zile e sarbatoare. Daca vrei autonomie buna(in special stand by), scoate orice telefon cu Exynos de pe lista. Am luat A70 pentru ecranul mare si plat iar bateria generoasa de 4500mAh mi-a facut cu ochiul. Avand Snapdragon 675, sta foarte bine pe stand by. Urmatorul soc a fost la baterie, ajungi la 7h screen time usor. La mine este telefonul cu cea mai mare autonomie din tot ce am avut (100+ telefoane, majoritatea flagship)... Daca nu tii mortis la camera sa scoata poze la nivel de S10/Pixel/XS, il recomand pentru vacante peste tot ce ai enumerat mai sus(e 1700Ron, beat that).

Edited by DEPA, 11 August 2019 - 06:31.

Poll77

Poll77

Active Member

Ehh , tot S10+ pe Exynos si merge brici.

Autonomie e foarteeeeee buna , ieri noaptea l-am bagat la incarcat la 3 noaptea cu 38% si 5h35min SOT , beat that.

SSpantzer

SSpantzer

Senior Member

Tii ecranul pe WQFHD+ ?
Intre Note10 simplu si 10+ ce ai alege din perspectiva bateriei, diferenta este de 600 mAh in favoarea +-ului iar notele are HD+ doar, deci consum mai mic, sa zicem ca s-ar duce ca plusul pe rezolutie maxima dar daca dai plusul la aceeasi rezolutie il rupe  !
Eu am 8-ul pe HD+ , nu vad vreo diferenta daca il trec pe WQFHD+ !

Edited by SSpantzer, 11 August 2019 - 19:16.

foxbat

foxbat

Guru Member

View PostDEPA, on 11 august 2019 - 06:30, said:

Am S10e si daca prind 3:30h de sot in max 2 zile e sarbatoare. Daca vrei autonomie buna(in special stand by), scoate orice telefon cu Exynos de pe lista. Am luat A70 pentru ecranul mare si plat iar bateria generoasa de 4500mAh mi-a facut cu ochiul. Avand Snapdragon 675, sta foarte bine pe stand by. Urmatorul soc a fost la baterie, ajungi la 7h screen time usor. La mine este telefonul cu cea mai mare autonomie din tot ce am avut (100+ telefoane, majoritatea flagship)... Daca nu tii mortis la camera sa scoata poze la nivel de S10/Pixel/XS, il recomand pentru vacante peste tot ce ai enumerat mai sus(e 1700Ron, beat that).

Mit urban exynos vs snapdragon.suny egale

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate